Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Εξωτερική κάρτα ήχου για πρε-ακουστική - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Γεια σας,

έχω εγκαταστήσει το Virtual DJ Home Edition (free) 7.05b.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
έχω laptop Philips με εσωτερική κάρτα και βγάζει έξοδο ακουστικών/ηχείων και είσοδο μικροφώνου. Διάβασα στα διάφορα φόρουμ για μετατροπή κτλ της εισόδου του μικροφώνου σε έξοδο αλλά δε γίνεται. Το θέμα μου είναι να ακούω από τα ακουστικά ένα τραγούδι ενώ παίζει άλλο το οποίο αναπαράγεται από τα ηχεία. Φυσικά με split βύσμα στην έξοδο δε γίνεται τίποτα, ακούγονται και τα δύο τραγούδια.
Ερώτηση λοιπόν:
αν εγκαταστήσω μια απλή usb κάρτα ήχου εν παραλλήλω με την κάρτα της μητρικής μπορώ να πετύχω κάτι;
Θα έχω προβλήματα ακουστικής ή confict software/hardware?
ευχαριστώ
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 4:52 am
Οι κάρτες ήχου από τα laptop δυστυχώς δεν λειτουργούν σωστά. Δηλαδή μπορεί να έχεις δύο εξόδους αλλά δεν έχουν ανεξάρτητο σήμα. Επίσης να στο πω απλά το σήμα από τις εξόδους είναι 'μπερδεμένο'. Επομένως δεν λειτουργεί ούτε το trick με το splitter. Αν θες προακουστική με free έκδοση πρέπει να πας αναγκαστικά σε desktop υπολογιστή:/
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 9:34 am
Βασικά μπορείς με την Home Free να έχεις προακουστική με μία ΑΠΛΗ κάρτα ήχου USB.
ΟΧΙ ΚΑΡΤΑ 4.1
Θα συνδέσεις τα ηχεία στο laptop και τα ακουστικά στην κάρτα USB
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 10:59 am
δηλαδή να το καταλάβω να είμαι σίγουρος.
Εχω ένα laptop με τη δική του κάρτα ήχου. Συνδέω κανονικά ως έξοδο ήχου τα ηχεία (ή πχ σε ένα AUX σε ενισχυτή).
Βάζω μια εξωτερική USB κάρτα και στη δική της έξοδο ήχου βάζω τα ακουστικά για προ-ακουστική στο FREE edition του Virtual DJ προγράμματος;
Αν ναι αυτές οι απλές USB κάρτες ήχου που πουλάνε με 1-2 δολάρια στο eBay κάνουν;
Δε θα μπερδεύεται τίποτα σε επίεπδο software/hardware ή και στη μουσική εξόδου (στα ηχεία ή στα ακουστικά);;;

Α ναι όλα αυτά είναι σωτήρια λύση...!!!
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 1:38 pm
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 3:40 pm
ααα...ευχαριστώ θα τη δοκιμάσω !
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 5:04 pm
djadamxControlleristMember since 2006
PHANTOM ãéáôß ôá áêïõóôéêÜ óôçí êÜñôá êáé ü÷é ôï áíÜðïäï ? êÜðïéá äéáöïñÜ èá Ý÷åé ãéá íá ôï ëåò áëëÜ äåí ôçí Ý÷ù âñåß...
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 5:39 pm
Γιατί διαφορετικά η FREE έκδοση θα κλειδώνει μετά από 10 λεπτά!
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 7:53 pm
djadamx gt dn vgazei ta grammata sou???? k ta vgazeis kinezika :P??
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 8:10 pm
Δοκίμασε να αλλάξεις την κωσικοσελίδα από αυτόματη σε Ελληνικά (ISO) και λογικά θα δεις το μήνυμα σωστά ;-)
 

geposted Sat 08 Dec 12 @ 11:09 pm
pws phantom?
 

geposted Sun 09 Dec 12 @ 10:24 am
εεε...να βοηθήσω και εγώ!
πάς ΠΡΟΒΟΛΗ στο μενού του explorer σου και διαλέγεις κωδικωποίηση χαρακτήρων την ελληνική ISO-8859-7...μετά αν δε θες την επαναφέρεις γιατί κάποια sites χρησιμοποιούν unicode...

ε δεν είμαι και τελείως άσχετος...

για το φίλο που μου σύστησε μια κάρτα από το skroutz την είδα.

πρέπει υποχρεωτικά να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 4.1 ή κάτι παρόμοιο (πχ 7.1) ;;; η εξωτερική usb κάρτα ήχου μιλάω...
γιατί έχω βρει usb κάρτες ήχου με 1-2 δολάρια από το ebay καινούργιες με το shipping μαζί !

Τελικά έχοντας την Free Edition του προγράμματος βάζω είπαμε τα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ στην έξοδο ήχου/ακουστικών της USB για να έχω πρε-ακουστική και μάλιστα χωρίς πρόβλημα...με μίξεις ήχων ή confict ;;;

Μια ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ τώρα πιο περίεργη...

πως μπορώ να ξέρω βγάζοντας έξοδο ήχου από το φορητό μου (έξοδος ακουστικών/ηχείων) εσωτερικής κάρτας Motherboard δηλαδή, πόσο αντέχουν τα ηχεία; Δηλαδή πόσα watt σηκώνουν;

το ρωτάω γιατί σε πρόσφατο πάρτυ χρησιμοποιήσαμε δύο ηχεία με προ-ενίσχυση 60W και κάηκαν, μάλιστα κάποια στιγμή έβγαλε κάτι αλλαμπουρνέζικα ο υπολογιστής μου με μπλε οθόνη και μετά από 5-10 λεπτά ανατινάχθηκε (!) το ένα ηχείο (αυτό με τον προ-ενισχυτή). Μετά χρησιμοποιήσαμε ένα επαγγελματικό επιδαπέδιο 250W πάλι με προενίσχυση και όλα μια χαρά...

Μιας και σε επόμενο πάρτυ θα συνδέσουμε το λάπτοπ με ενισχυτή στερεοφωνικού (σε φέτες, αυτόνομος ενισχυτής) αλλά ακόμα δε ξέρω πόσα watts βγάζει...Μήπως κάποιος πιο επαγγελματίας από μένα (!!!...!!!) ξέρει καμια συμβουλή και για αυτό το θέμα ;;;;

το γράφω εδώ γιατί θα χρησιμοποιήσω το Virtual όπως και την άλλη φορά που ανατινάχθηκαν !
 

geposted Sun 09 Dec 12 @ 11:16 am
Τα έχεις μπερδέψει τελείως...
Δεν έχω χρόνο τώρα αλλά θα σου απαντήσω μέχρι αύριο το πρωί...
 

geposted Sun 09 Dec 12 @ 11:37 am
1. Ναι. Πρέπει υποχρεωτικά να ΜΗΝ είναι 4.1 ή 7.1 Διαφορετικά η Home FREE θα "κλειδώνει" μετά από 10 λεπτά χρήσης (περιορισμοί της FREE έκδοσης)

2. Ναι, βάζεις τα ακουστικά στην USB και τα ηχεία στην κάρτα του Laptop. Φυσικά θα πρέπει να ρυθμίσεις σωστά και το πρόγραμμα. Αν το κάνεις σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον ήχο.

3. Εδώ τα μπερδεύεις αρκετά. Τα Watt των ηχείων δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την έξοδο του Laptop. Θα στο πω απλά: Η κάρτα ήχου βγάζει ένα σήμα. Αυτό το σήμα το παίρνει ο ενισχυτής και το ΕΝΙΣΧΥΕΙ. Αυτό το ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ σήμα έχει να κάνει με τα ηχεία σου και με τα Watt.
Επίσης είναι διαφορετικό πράγμα η προ-ενίσχυση και διαφορετικό πράγμα η ενίσχυση. Πλέον προ-ενίσχυση χρειάζονται μόνο τα παλιάς τεχνολογίας pick up (turntables). Τα στερεοφωνικά που έχουμε στο σπίτι μας είναι στην ουσία ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ. Επίσης τα αυτοενισχυόμενα ηχεία (αν εννοείς κάτι τέτοιο) επίσης έχουν ενισχυτή και όχι προ-ενισχυτή.
Όταν λες οτι ανατινάχθηκε το ηχείο, τι ακριβώς εννοείς;;; Έχω δει πολλά ηχεία να καίγονται, μέχρι και να παίρνουν φωτιά στ' αλήθεια, αλλά δεν είδα ποτέ ηχείο (μεγάλο ή μικρο) να "ανατινάζεται" Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει τίποτα μέσα σε ένα ηχείο ικανό να προκαλέσει έκρηξη...
Τα μπλε γράμματα του υπολογιστή σου δείχνουν σφάλμα στο hardware του υπολογιστή. 9 φορές στις 10 φταίει η κάρτα γραφικών ή η RAM. Ψάξτο αυτό...
Επίσης δύο συμβουλές:
1) Αν χρησιμοποιήσεις αυτο-ενισχυόμενα ηχεία κοίτα να τα ρυθμίσεις σωστά. Το σήμα του υπολογιστή σου είναι επιπέδου LINE και όχι MIC. Επειδή πολλά αυτο-ενισχυόμενα έχουν διαφορετικές εισόδους ή διακόπτη εναλλαγής, σιγουρέψου είτε οτι συνδέεις τα καλώδια στην είσοδο LINE είτε οτι βάζεις τον σχετικό διακόπτη στη σωστή θέση.
2) Αν χρησιμοποιείς αυτόνομους τελικούς ενισχυτές κοίτα τα φωτάκια "PEAK" ή "CLIP" που όλοι οι τελικοί έχουν να μην αναβοσβήνουν συχνά. Αν δεν χρησιμοποιείς τελικό ενισχυτή αλλά οικιακό ενισχυτή προσπάθησε να μην τον ζορίζεις. Αν δεις οτι τα ηχεία μπουκώνουν ή οτι ο ενισχυτής αρχίζει να "κόβει" (να παίζει πιο χαμηλά για μερικά λεπτά) αυτό είναι σημάδι οτι έχεις ξεπεράσει τα όρια του

Τέλος:
Πάντα σε ένα ενισχυτή βάζουμε ηχεία που μπορεί να σηκώσει, και το αντίθετο... Αν σε ένα οικιακό ενισχυτή 500Watt (που δεν έχει ενδείξεις CLIP/PEAK) βάλεις ηχεία 60Watt και τον "τσιτώσεις" είναι λογικό να πάρεις τα ηχεία στο χέρι...
 

geposted Sun 09 Dec 12 @ 1:41 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia to 1, yparxei enstasi edw.
Mporeis na xrisimopoiiseis opoiadipote karta USB, akoma kai 4.1/7.1, apla tha prepei na vevaiwtheis oti tha tin dei san apli stereo.
Tha prepei na pas stis Idioties Ixou (syskeues anaparagwgis) kai na dilwseis oti i karta exei mono 2 ixeia (stereo mode kai oxi quadrophonic, surround klp). To VirtualDJ se auti tin periptwsi tha xrisimopoiisei mono ta 2 prwta kanalia (1 stereo)
 

geposted Mon 10 Dec 12 @ 11:46 am
Παιδιά ευχαριστω πολύ...όλους για τις συμβουλές-υποδείξεις...

Να πω και εγώ 2-3 πράγματα που με ρωτήσατε ή μου υποδείξατε...

Τα ηχεία που "ανατινάχθηκαν" ήταν 60 μουσικών watt υπολογιστή με αυτο-ενίσχυση. Δεν είχαν κουμπί εναλλαγής για κάτι άλλο. Απλά κάποια στιγμή το βασικό ηχείο με τα ρυθμιστικά (πρωτεύων) έφυγε κυριολεκτικά από τη θέση του και έφυγε και το διάτρητο καλλμα από κοντά και ανακαλύψαμε ότι κάηκε το γούφερ του εσωτερικά (μύριζε κιόλας). Απλή συνδεση ηχείων υπολογιστή είχαμε κάνει, ένταση ήχου περίπου στο 75% και στο Volume των ηχείων 7/10

Αγόρασα τελικά μία USB κάρτα ήχου σήμερα από το eBay περισσότερο για δοκιμή που είναι
USB 2.0 to 3D Audio Sound Card Adapter External Virtual 5.1
Λέει ότι κάνει απλό στέρεο ήχο και προσφέρει virtual 5.1 & 3D μέσω ρυθμίσεων. Προφανώς είναι αυτό που αναφέρει ο τελευταίος που απάντησε φίλος. Εχει έξοδο ήχου/ακουστικών και μικροφώνου. Οπότε θα κάνω αυτά που μου λέτε με τις συνδέσεις και θα δω αν κλειδώσει ή όχι το πρόγραμμα

Βέβαια σήμερα ένας φίλος πιο επαγγελματίας μου είπε ότι αν εχω πρόβλημα έχει δύο άλλες λύσεις, ή να μου δώσει το αυθεντικό πρόγραμμα που το έχει αγοράσει ή ακόμα πιο εύκολα να βάλω ένα τράκτορ εξωτερικό με σύνδεση usb που μου βγάζει την πρε-ακουστική.

Για το θέμα συνδέσεων με ενισχυτή στερεοφωνικού οικιακού έχετε δίκιο πρέπει να κοιτάζει καποιος τις αντοχές. Με τα ηχεία πάντως που ήδη συνοδεύεται ένα σύστημα γενικά έχω την τακτική να μην υπερβαίνω το 50-75% των εντάσεων σε όλα τα μηχανήματα δηλ. δεν τα τσιτώνω. Τώρα τι έγινε με το άλλο και τα παραπάνω ηχεία ποιος ξέρει άραγε...

Τέλος πάντων εγώ θέλω να το κάνω όσο πιο LIGHT το θέμα δηλαδή ΕΝΑ μικρο laptop μόνο και το usb μαζί με τα ακουστικά μου φτάνουν, σε σπίτια θέλω να παίξω για 2-3 φίλους επειδή είμαι παλιός ραδιο-παραγωγός και μου ζητούν την...παρουσία μου αφιλοκερδώς πάντα...Αλλωστε είχα εγκαταλείψει το άθλημα από το 2009

Οτιδήποτε νεώτερη πληροφορία ή οδηγία πάντως σκεφτείτε να μου δώσετε είμαι πρόθυμος να τη δεχθώ !
 

geposted Mon 10 Dec 12 @ 3:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egw apla tha episimanw pws auti i lysi, (Home Free, kai proakoustiki apo USB karta) einai mia lysi anagkis.
Se arketes periptwseis endexetai na exeis kathysterisi (latency) metasky tis proakoustikis kai tou master , kai sigoura min perimeneis poiotiko apotelesma me tin on-board karta ixou enos ypologisti (geniki diapistwsi. Mporei na yparxoun kai eksaireseis)

An theleis na pas se kati pio poiotiko, agorase tin Basic version kai mia polykanali USB karta ixou pou proorizetai gia djing kai oxi gia Home Theater.
(Numark DJio, NIAudio 2 klp)
 

geposted Mon 10 Dec 12 @ 6:38 pm
DJ-Adeper wrote :

Βέβαια σήμερα ένας φίλος πιο επαγγελματίας μου είπε ότι αν εχω πρόβλημα έχει δύο άλλες λύσεις, ή να μου δώσει το αυθεντικό πρόγραμμα που το έχει αγοράσει ή ακόμα πιο εύκολα να βάλω ένα τράκτορ εξωτερικό με σύνδεση usb που μου βγάζει την πρε-ακουστική.

1) Το πρώτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ και οφείλουμε να το επισημάνουμε.
2) Αν εννοείς να σου δανείσει την Traktor Audio 2 Dj π.χ. ναι η κάρτα δουλεύει, αλλά όχι με το Home FREE. Με το Home FREE θα δουλέψει μόνο για 10 λεπτά.
 

geposted Tue 11 Dec 12 @ 1:37 am
τι εννοείτε απαγορεύεται;

είναι νόμιμα αγορασμένο πρόγραμμα από φίλο DJ. Και δε μπορεί να το βάλει σε δεύτερο υπολογιστή λοιπόν;
Αυτό εννοούσατε;

Παιδιά εγώ απλά θέλω να παίξω σε 2-3 οικιακά πάρτυ φίλων, δεν πάω να κάνω guest εμφάνιση στο Arena του Αμστερνταμ δίπλα στον Van Buuren. Ηρεμείστε. Απλά ως παλιός ραδιο-παραγωγός πάω να βοηθήσω 2-3 φίλους σε πάρτυ και βέβαια να περάσω και εγω καλά. Σκεφθείτε ότι με τη Free έκδοση σε προηγούμενο πάρτυ χωρίς πρε-ακουστική και τα πήγα πάρα πολύ καλά επειδή ήξερα πολύ καλά τα τραγούδια και τα μίξαρα με το...μυαλό μου. Φυσικά δε μιλάμε για αποτέλεσμα επαγγελματικό, μόνο για καλή παρέα και διασκέδαση.

Το τράκτορ που ανάφερα, ναι μιλάω για εξωτερικό usb...αν είναι όμως να κλειδώνει δε με βολεύει πάλι. Αυτός όμως μου είπε ότι βγάζει έξοδο ακουστικών το ίδιο και δε χρειάζεται εξωτ. κάρτα ήχου.

Τέλος πάντων η παραγγελία έγινε ήδη, θα δοκιμάσω μόλις παραλάβω και θα σας ενημερώσω, φαντάζομαι να θέλετε για την πρόοδο του ποστ αλλά και για να μαθαίνουμε όλοι μας. Εγώ πάντως έμαθα ήδη από εσάς αρκετά...
 

geposted Tue 11 Dec 12 @ 2:26 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
DJ-Adeper wrote :
τι εννοείτε απαγορεύεται; είναι νόμιμα αγορασμένο πρόγραμμα από φίλο DJ. Και δε μπορεί να το βάλει σε δεύτερο υπολογιστή λοιπόν;
Αυτό εννοούσατε;


Μπορεί να το βάλει σε δεύτερο υπολογιστή, αλλά δε μπορεί να το παραχωρήσει σε δεύτερο χρήστη! Είναι κατανοητό ότι ίσως δεν μπορεί να ελεγχθεί κάτι τέτοιο, αλλά μιας και βρισκόμαστε στον επίσημο ιστοχώρο του δημιουργού/ κατασκευαστή κρίνεται σκόπιμο να αναφερθούν κάποιοι βασικοί κανόνες, όταν αυτοί παραβιάζονται!
 

geposted Tue 11 Dec 12 @ 2:39 pm
57%