Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Προβλημα(?)με το δεξι fader

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

παρατηρησα τωρα τελευταια ξαφνικα εκει που παιζω να τρεμοπαιζει πανω-κατω το δεξι fader και δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο,να χανει και τις ρυθμσεις του max pitch.δηλαδη εκει που το εχω ρυθμισμενο 15% την μια που πηγε μονο 46% max και την επομενη φορα 35%..το εχει ξανασυναντησει κανεις αλλο αυτο το προβλημα?νομιω οτι αυτο εγινε με τις τελευτες ενημερωσεις του προγραμματος.
 

geposted Sun 23 Jul 17 @ 7:27 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Me mperdeuei ligo to "tremopaizei", pou anafereis, .. auto dilwnei provlima sto Hardware.

An omws vlepeis to pitch na allazei mia fora, otan patas SYNC i otan fortwneis to kommati, tote den exei na kanei me kapoio update. Panta etsi itan.
To Pitch range(max/min %) tha allaksei mono tou, otan patiseis to SYNC, stin timi pou tha sou epitrepsei na kaneis sync se tragoudia pou exoun megali diafora BPM..
An den theleis na allazei to range, vale to setting AutoPitchRange sto No.
 

geposted Mon 24 Jul 17 @ 2:18 am
Το ίδιο έχω κι εγώ στο fader αλλά θα το αλλάξω ήρθε η ώρα του δεν είναι θέμα του προγράμματος στο 100% τρεμοπαίζει και στο 0% κάνει το ίδιο.Η δεύτερη sx που πουλήθηκε σε ιδιώτη στην Ελλάδα πόσο να αντέξει έφαγε σκόνη σταγόνες βροχής κι έχει βγάλει τα λεφτά της 100 φορές.
 

geposted Mon 24 Jul 17 @ 11:20 am
α ωραια!με μια ερευνα που εκανα τα Faders εχουνε περιπου 20 ευρω το ενα απο εξωτερικο.εσυ τα ειχες λιπανει ποτε με καποιο spray καθαριστικο επαφων γιατι εγω δεν εχω ριξει ποτε κατι τετοιο μεσα.εκει ισως ξερει να μας πει ο phantom αν κανει να ριξω τετοιο μεσα η οχι.Γιωργο καποτε μου ειχες φτιαξει ενα αρχειακι ωστε αντι να μιξαρω με το fader 1-2 να μιξαρω με τα 2 ακρειανα 3-4 xml θυμαμαι ητανε.το ιδιο αρχειακι παιζει και με το virtual 8?
 

geposted Wed 26 Jul 17 @ 8:10 am
Λοιπόν:
1) ΟΧΙ δεν ρίχνουμε λιπαντικό. Μπορείς να δοκιμάσεις μόνο spray πεπιεσμένου αέρα μήπως έχει κανένα σκουπιδάκι μέσα, αλλά οι πιθανότητες να επιδιορθωθεί το πρόβλημα είναι λίγες.

2) Στον mapper σου γράψε το εξής:
action_deck 3 ? : deck 1 level : action_deck 4 ? deck 2 level : nothing

Φυσικά τα υπόλοιπα controls (EQ κτλ) θα παραμένουν στην αρχική τους θέση.
Αν θες να τα αλλάξεις κι αυτά ακολουθείς την παραπάνω διαδικασία.
Πχ για το EQ LOW:
action_deck 3 ? : deck 1 eq_low : action_deck 4 ? deck 2 eq_low : nothing
 

geposted Wed 26 Jul 17 @ 9:46 am
δηλαδη να μην ριξω καθαριστικο επαφων ΧΩΡΙΣ λαδι?το λεγομενο tuner της cramolin?
την δευτερη γραμμη εντολης που μου εστειλες ειναι μονο για ενα nobs πχ πριμα?δεν το εχω καταλαβει αυτο ακριβως πως δουλευει για αυτο σε ερωτω!
 

geposted Wed 26 Jul 17 @ 9:51 am
Όχι. Τα contact cleaner κάνουν περισσότερη ζημιά παρά καλό σε ψηφιακά ποτενσιόμετρα...

Και ναι... η κάθε εντολή είναι για ένα knob / ποτενσιόμετρο κτλ

Η δεύτερη εντολή που σου έγραψα πιο πάνω είναι μόνο για τα μπάσα, όχι για ολόκληρο το EQ
 

geposted Wed 26 Jul 17 @ 10:57 am
Άσχετο: Θεωρητικά θα έπρεπε με μία εντολή να μπορείς να αλλάξεις το layout του μίκτη, αλλά τη συγκεκριμένη διάταξη δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στον mapper δοκίμασε το εξής:

Προγραμμάτισε δύο custom buttons στο skin και βάλε τον εξής κώδικα:

Κουμπί 1:
mixer_order '1342'

Κουμπί 2:
mixer_order '3124'

Πάτα το πρώτο κουμπί και δοκίμασε αν με τα faders 3/4 στην κονσόλα κινούνται τα faders 1/2 στο VirtualDj.
Αν ναι, είσαι κομπλέ και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα άλλο.

Αν όχι, πάτα το κουμπί 2 και άλλαξε τον mapper όπως σου είπα παραπάνω.


Σημείωση:
Αν το πρώτο κουμπί δουλέψει, όταν φτιάξεις την κονσόλα πρέπει πάλι να πατήσεις το δεύτερο κουμπί για να επαναφέρεις τον μίκτη στη σωστή του λειτουργία
 

geposted Wed 26 Jul 17 @ 11:03 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)