Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ελάχιστες/Μέσες/Βέλτιστες Απαιτήσεις για DJing Laptop - Page: 2

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Ναι, σε διαβεβαιω οτι μπουταρει σε 8",,,,,, Τυχαινει να το εχω δει. οπως αληθευει οτι ειναι και μουσειακο...

επισης να καταθεσω κι εγω την αποψη μου μετα απο πολυετη εμπειρια με windows στο χωρο του djing. Τα οποια μικροπροβληματα υπηρξαν κατα καιρους δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι δεν θα τα ειχα με Mac, το αντιθετο μαλιστα....Ενα καλοστημενο συστημα της ταξεως των 400-500 ευρω με WINDOWS δουλευει απροβληματιστα τοσο οσο κι ενα mac των 1500-2000 euro. Εαν το θεμα μας λοιπον ειναi djing για μενα το να αγορασεις mac για να παιζεις μουσικη ειναι σαν να πινεις καθε πρωι τσαι και να παρεις μηχανη espresso για να βραζεις το νερο.. Περι ορεξεως ομως.....
 

geposted Sat 30 Dec 17 @ 10:20 am
Wiper4ControlleristMember since 2016
Πρώτα από όλα Καλή Χρονιά σε όλους!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλια!!

Θα ήθελα την άποψή σας για το κάτωθι, το οποίο μου φαίνεται οκ.

DELL Inspiron 5570
Intel Core i5-8250U
RAM 8GB DDR4 2400 ΜHz
128GB SSD + 1TB HDD
AMD Radeon 530 4GB
Windows 10 Home 64bit

Η τιμή του είναι στα 850 ευρώ αυτή τη στιγμή....
 

geposted Fri 05 Jan 18 @ 6:16 pm
1. MANUFACTURER
(+) Η Dell είναι κορυφαία επιλογή, τόσο για τα προϊόντα της (γενικά), όσο και για την όποια τεχνική υποστήριξη παρέχει…
(-) Πληρώνεις Brand-Name…

2. CPU
(+) Ο επεξεργαστής που φοράει (8250U) είναι τελευταίας γενιάς (8th Generation), με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται…
(-) Στην συγκεκριμένη οικογένεια και όπως έχουν τα πράγματα έως τώρα, τα περιθώρια για μελλοντική αναβάθμιση είναι μικρά (8350U) και πρακτικά δεν θα κερδίσεις κάτι…

3. RAM
(+) Τα 8GB που φοράει, είναι ικανοποιητικότατα στις μέρες μας, για απλές έως μεσαίες εφαρμογές…
(-) Διαθέτει 1 slot μνήμης (εάν δεν κάνω λάθος), με δυνατότητα αναβάθμισης μόνο μέχρι τα 12GB…

4. GPU
(+) Ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, με ικανοποιητική μνήμη (2GB)…
(-) Δεν συμπάθησα ποτέ (και όχι μόνον εγώ) την AMD…

5. DISKS
(+) Δύο ανεξάρτητοι δίσκοι, με τον primary να είναι SSD…
(-) Εάν έχεις σκοπό την αγορά ενός laptop αποκλειστικά για DJing, τότε τα 128GB είναι ok. Σε αντίθετη περίπτωση, θες τουλάχιστον 256GB…

Αυτά από μένα…
 

geposted Sat 06 Jan 18 @ 7:55 am
Wiper4ControlleristMember since 2016
Ευχαριστώ πολύ για την επιμέρους κριτική!

Βασικά, το θέλω κυρίως για DJing - το θέμα είναι όμως ότι το θέλω και για κάποιες άλλες δουλειές οι οποίες είναι αρκετά ''ελαφριές'' όπως το να βλέπω τα mail, να τσεκάρω social media,να μπορώ να επεξεργαστώ και να διαβάσω ένα αρχείο Word-Excel-Powerpoint κ.τ.λ. Είναι οπωσδήποτε απαραίτητο να μεταβώ σε SSD 256άρη? Όχι τίποτα άλλο, αλλά εκτοξεύεται και η τιμή μετά.....

Επίσης, κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι το μέγεθος της οθόνης. Μια οθόνη 15,6'' βολεύει;

 

geposted Fri 12 Jan 18 @ 6:32 pm
Θα πρέπει να έχεις κατά νου τα κάτωθι:

1. Μεταξύ 2 δίσκων SSD της ίδιας εταιρίας και σειράς, αυτός που έχει την μεγαλύτερη χωρητικότητα, είναι και πιο “γρήγορος”…

2. Για λόγους απόδοσης (performance) κρίνεται σκόπιμο ο εκάστοτε SSD δίσκος να έχει ελεύθερο χώρο (ανά πάσα ώρα και στιγμή) τουλάχιστον το 25% της συνολικής χωρητικότητάς του.

3. Για την περίπτωσή σου και για αυτά που θέλεις να κάνεις, τα 128GB είναι άκρως ικανοποιητικά μεν, αλλά θα "απαιτείται" συχνότερη βελτιστοποίηση (trim) του δίσκου δε.

Πρόταση: Ο SSD είναι κάτι το οποίο αντικαθίσταται εύκολα στο μέλλον, ακόμη και από εσένα τον ίδιο. Συνεπώς, ξεκίνα με έναν 128άρι και αργότερα (εάν απαιτηθεί), τον αντικαθιστάς με μεγαλύτερο...

Τέλος και όσον αφορά στο θέμα της οθόνης, εάν λειτουργείς με το σκεπτικό ότι “στην οθόνη του laptop θέλεις να βλέπεις μόνο οτιδήποτε δεν βλέπεις στον controller”, η διαγώνιος των 15,6” είναι υπερ-αρκετή!
 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 7:52 am
Wiper4ControlleristMember since 2016
Γεια σας και πάλι!

Τσεκάροντας τα λάπτοπ που κυκλοφορούν είδα ότι αρκετά από αυτά δεν έχουν πλέον καμία θύρα USB 2.0.

[Στην απορία που έχω έχει ήδη απαντήσει ο Phantom λέγοντας ότι υπάρχει 100 % συμβατότητα προς τα πίσω (στο 99,9 % των περιπτώσεων).]

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Υπάρχει πιθανότητα η κονσόλα που έχω (Numark Party Mix) να παρουσιάσει κάποιο θέμα αν τη συνδέσω σε θύρα USB 3.0 / 3.1? Υπάρχει κάποιος που να έχει την ίδια κονσόλα και να την έχει συνδέσει σε USB 3.0 θύρα? Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα, αλλά ρωτάω για παν ενδεχόμενο....

Μέχρι στιγμής την συνδέω πάντα σε θύρα USB 2.0 και δουλεύει κομπλέ....
 

geposted Sun 21 Jan 18 @ 5:48 pm
To 0,001% του να πάει κάτι λάθος με το USB3 δεν έχει να κάνει με τη συσκευή/controller αλλά με το chipset της μητρικής.
Εν συντομία πάντως, δεν έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα σε Numark PartyMix λόγω σύνδεσης της κονσόλας πάνω σε θύρα USB 3
 

geposted Mon 22 Jan 18 @ 1:14 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)