Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ερώτηση περι mix

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλή χρόνια σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους γιατί όταν ένα τραγούδι (στα οποιαδήποτε dB και αν είναι) κατά τη διάρκεια mix με ένα άλλο (στα house κυρίως) γίνεται συνεπικαλυψη με αποτέλεσμα να αυξάνονται περισσότερο τα dB και να χτυπάει limiter??

Είναι κακό να μετατρέψω όλα τα τραγούδια μου να ακούγονται στα 89db μέσω προγράμματος(μαζί με μείωςη του dB μέσα απο το vdj) ώστε κατά τη μίξη τους να έχω αρκετό «χώρο» (να είναι στο πράσινο όταν ακούγονται μαζί);;


 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 12:20 am
Η “εκολονόητη” εξήγηση είναι:

Κατ’ αρχήν στα (ψηφιακά εγγεγραμμένα) μουσικά κομμάτια η μέγιστη στάθμη (peak) εγγραφής είναι τα 0db. Οπότε, όταν αναφερόμαστε σε αυτή, οι τιμές είναι (πάντα), είτε 0db, είτε αρνητικές.

Έστω ότι διαθέτεις 2 μουσικά κομμάτια, τα οποία είναι εγγεγραμμένα σε μέγιστη στάθμη (peak) -6db. Όταν αυτά τα 2 κομμάτια μιξάρονται και τα peak τους συμπίπτουν, τότε η μέγιστη στάθμη (peak) είναι -3db. Δηλαδή +3db, απ’ ότι είναι το καθένα ξεχωριστά…

Αυτό το “φαινόμενο” (τρόπον τινά), δεν ισχύει μόνον σε αυτή την περίπτωση, αλλά και στην περίπτωση οποιασδήποτε πηγής ήχου. Εάν, για παράδειγμα, διαθέτεις ένα ηχείο, το οποίο αναπαράγει ένα μουσικό κομμάτι και αποδίδει ηχητική πίεση 120db, τότε τα δύο (ίδια) ηχεία, αναπαράγοντας το (ίδιο) μουσικό κομμάτι ταυτόχρονα θα αποδώσουν 120db + 3db = 123db.

Επανερχόμενος στο αρχικό μας θέμα, το ζητούμενο είναι και όλα μας τα μουσικά κομμάτια να είναι εγγεγραμμένα στο μέγιστο επίπεδο των 0db μεν, (άρα, αυτό που σκέφτηκες περί μείωσης στάθμης είναι “λάθος”) και ταυτόχρονα να μην “ενεργοποιείται” το limiter του VDj δε (για ευνόητους λόγους).

Σε αυτή την περίπτωση, λοιπόν, θα πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση του headroom, οπότε απ’ τις ρυθμίσεις επιλέγεις:

1. Audio > Audio Gain = Auto
2. Audio > ZeroDB = -3db (τουλάχιστον) ή και χαμηλότερα, έως ότου το limiter να μην ενεργοποιείται (οριακά).
 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 6:54 am
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ωραία όλα αυτά αλλά έκανα ένα τσεκ και μείωσα με μετατροπή δυο τραγούδια στα 89db και τα δυο και το zerodb το πήγα στο 0,65..μόνο τότε είδα αρκετό «χωρο» απο πάνω κατά τη διάρκεια του παιξίματος και των δυο ταυτόχρονα

Χωρίς αυτή τη μετατροπή θα επρεπε να μειώσω ίσως ακόμα περισσότερο τα db

Επίσης γιατί να το κάνει αυτόματα το vdj τη μειώση μέσω του autogain κάθε φορά και να μην είναι όλα τα τραγούδια στα 89db πχ ώστε να παίζουν όμορφα μαζί;;

Θέλω να πω αυτή τη μετατροπή που κάνω εγώ το κάνει και το προγραμμα αυτόματα (αν και μερικές φορές με τη μείωση του gain αυτόματα πάλι δεν έχω χώρο και πιάνει το limit)
 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 10:00 am
Το AutoGain, είναι μία (πολύ έξυπνη) δυνατότητα του VDj, η οποία (εφόσον είναι Auto) υπολογίζει την "μέση" ένταση του κομματιού (RMS) και αντίστοιχα προσθέτει ή αφαιρεί gain, ώστε όλα τα κομμάτια να έχουν την ίδια μέση ένταση.

Η κανονικοποίηση, με βάση την μέση ένταση (RMS) και όχι την μέγιστη (Peak), είναι (γενικά) προτιμότερη (και ιδίως όταν μιξάρεις). Για περισσότερες πληροφορίες, και κατ’ επέκταση το γιατί, διάβασε εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_normalization

Όσο για την τιμή του ZeroDB, όπως προανέφερα, η επιλογή -3db (τουλάχιστον) ή και χαμηλότερα, δεν πρέπει να σε “τρομάζει”, είναι κάτι το πλέον συνηθισμένο και ειδικά σε ορισμένους controllers, είναι “επιβεβλημένη! Το γιατί, είναι μια άλλη ιστορία...
 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 11:39 am
ωραια εγινε

σε ευχαριστω!
 

geposted Sat 13 Jan 18 @ 3:23 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)