Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: κουβεντα να γινεται..

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

καλη χρονια στην παρεα.
μια ερωτηση για τους γνωστες της παρεας τον θειο γιωργο τον φαντομ η οποιον εχει ορεξη για σχολιασμο.
εχω αυτο το λαπτοπ
MSI GE Series GE70 Apache Pro-061 17.3" Intel Core i5 4th Gen 4200H (2.80 GHz) NVIDIA GeForce GTX 860M 8 GB Memory 1 TB HDD Windows 8.1 64-Bit Gaming Laptop NVIDIA Geforce GTX 860M 2 GB
Intel Core i5 4th Gen 4200H (2.80 GHz)
8 GB Memory 1 TB HDD
17.3" 1920 x 1080 Non Reflection
16.46" x 10.61" x 1.54" 5.95 lbs.
DVD Super Multi
1 x VGA 1 x HDMI
2 x USB 2.0 2 x USB 3.0
ειναι το βασικο μου το εχω μαζι με εναν εξωτερικο 5tb 3 χρονια οταν το πηρα ηταν τουμπανο τωρα ειναι ενα αρκετα καλο λαπτοπ για μουσικη.
1) το ελλατωμα του ειναι οτι δεν εχει δευτερη θεση για σκληρο δεν θελω να θυσιασω το cd αξιζει τον κοπο να το βαλω σαν δευτερο και να κανω καινουρια αγορα ωστε να εχω ssd?το θεμα δεν ειναι οικονομικο απλα αν υπαρχει λογος να το κανω τωρα δευτερο η να περιμενει 1-2 χρονια ακομη
ουτε θεμα ειναι τα 30-40 δευτερολεπτα που θα κερδισω με τον ssd απλα δεν ξερω αν υπαρχει και καποιο αλλο κερδος με τον ssd
μια υποερωτηση ακομα.
το πηρα χωρις λειτουργικο και εβαλα τα αγαπημενα win7
απ οτι ειδα στο σαιτ εχει drivers για 8,1 εν τω μεταξυ αυτα τα 3 χρονια δεν εχω κανει φορματ διοτι δεν υπηρξε καμια αφορμη ωστε να γινει αλλα ρωταω μηπως πρεπει προληπτικα να κανω ωστε να αννανεωθει το συστημα η να ακολουθησω τον νομο που λεει οτι δουλευει δεν το πειραζουμε?
και επισης αν τελικα κανω φορματ επειδη τα win 8.1 δεν τα ξερω καθολου υπαρχει καποια διαφορα κερδους απο τα 7 η ειναι μια απο τα ιδια?
κουβεντα να γινεται δηλαδη...
 

geposted Sun 28 Jan 18 @ 5:52 pm
Εν συντομία και κατά την προσωπική μου άποψη…


1. Σε ότι αφορά στο δίσκο SSD:

A. Ταχύτητα – Υφίσταται μεγαλύτερη ταχύτητα και στο boot, αλλά και σε όλες τις υπόλοιπες εργασίες και διεργασίες…

B. Ανθεκτικότητα – Δεν υφίστανται μηχανικά μέρη, τα οποία καταπονούνται κατά την χρήση. Επίσης, εξαλείφεται ο κίνδυνος καταστροφής αυτών, κατά την περίπτωση χτυπήματος - πεσίματος του laptop.

C. Κατακερματισμός – Δεν υφίσταται κατακερματισμός (fragmentation) των αρχείων, με ότι αυτό θετικά συνεπάγεται.

D. Μαγνητικό Πεδίο – Δεν υφίσταται επιρροή, με κίνδυνο διαγραφής αρχείων.

E. Υψηλή κατανάλωση ρεύματος / Θόρυβος / Δονήσεις / Θερμότητα – Δεν υφίστανται τα προαναφερθέντα θέματα.


2. Σε ότι αφορά στο laptop σου:

A. Σαφέστατα και θα άλλαζα τον primary HDD, με έναν SSD (χωρητικότητας 128GB, εάν το χρησιμοποιείς μόνον για DJing)!

B. Σαφέστατα και θα καταργούσα το DVD-ROM και θα ενσωμάτωνα τον εξωτερικό δίσκο στο laptop (εάν είναι εφικτό).


3. Σε ότι αφορά στα Windows:

Α. Σαφέστατα και θα δοκίμαζα (αρχικά) να περάσω τα Windows 10. Στην περίπτωση που “έλειπαν” drivers, υπάρχει (σημαντική) πιθανότητα να υπάρχει συμβατότητα με τους drivers των 8.1.

B. Σαφέστατα και όσο νεότερο λειτουργικό χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερα αξιοποιείς τον εκάστοτε εξοπλισμό. Αρκεί ο εξοπλισμός να ενδείκνυται για νεότερη έκδοση.
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 6:39 am
ευχαριστω για τα σχολια γιωργο αυτα που λες ειναι απολυτως λογικα και σχεδον τα ηξερα πριν κανω το ποστ
η βασικη μου απορια και ο σκοπος δημιουργιας αυτου του ποστ ( εκτος της κουβεντας ) ειναι αν αξιζει τον κοπο να γινουν ολα αυτα
αν δηλαδη το κερδος ειναι λιγοτερο απο την φασαρια την στιγμη που το μηχανημα δουλευει αψογα
απ οτι καταλαβα η δικη σου αποψη ειναι οτι αξιζει και σε ευχαριστω
μια ερωτηση ακομα στο σαιτ της msi δινει drivers για 8,1 υπαρχει τοση διαφορα ωστε να προσπαθησω να βαλω 10αρια?
δεν εχω ασχοληθει καθολου ουτε με τα 8αρια υοτε με τα 10αρια αλλα μονο με τα 7αρια που τα ξερω πολυ καλα λογικα ομως το στησιμο θα ειναι σχετικα ιδιο φανταζομαι
και κατι ακομα εαν λογω ξεροκεφαλιας μου κανω φορματ παλι με 7αρια ο ssd θα παιζει?
ευχαριστω φιλε αν ημασταν κοντα θα πιναμε και καφε μαζι με το χαζοκουβεντο
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 7:37 am
Εγώ προσωπικά, δεν ασχολούμαι πλέον επαγγελματικά με το Djing, παρά μόνον ως guest σε parties – events. Συνεπώς, το να διαθέτω εφεδρικό laptop, είναι “υπερβολή”…

Παρ’ όλα αυτά, δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ (πόσο μάλλον να νιώσω) το feeling του να πάω να ανοίξω το laptop μου και να συνειδητοποιήσω ότι ο HDD έχει crashάρει (ανεξαρτήτως λόγου). Γι αυτό ακριβώς και τοποθέτησα SSD (primary) απ’ την πρώτη στιγμή, σε μια προσπάθεια να μειώσω όσο το δυνατόν περισσότερο τέτοιου είδους προβλήματα…

Το αυτό ισχύει και για τον δίσκο της μουσικής. Σε αυτή την περίπτωση είναι HDD μεν, αλλά εσωτερικός δε. Και φυσικά έχω πάντα μαζί μου έναν δεύτερο, πιστό αντίγραφο του πρώτου…

Τέλος και σε ότι αφορά στα Windows και γω 7άρια δουλεύω, αλλά το δικό μου μηχανάκι “δεν σηκώνει” νεότερα. Εάν όμως “σήκωνε”, δεν θα το σκεφτόμουν καν...

Εννοείται ότι τα 7άρια θα λειτουργήσουν σε SSD, αν και υπάρχει ένα θεματάκι με την “Ανασυγκρότηση”. Κοινώς, δεν κάνουμε ανασυγκρότηση σε SSD, αλλά βελτιστοποίηση. Και στα Win7, για να το επιτύχουμε αυτό, προσθέτουμε μία παράμετρο - εντολή…
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 8:12 am
οποτε πιστευεις οτι μια αλλαγη σε 256 ssd αναγκαστικο φορματ σε 8.1 ειναι αρκετη αναβαθμιση για το μηχανημα ετσι? οσο για τον εξωτερικο ειναι πολυ μεγαλος για να ειναι εσωτερικος ειναι 5 και χρησιμοποιουνται πανω απο 3τερρα οποτε εκει ειναι μονοδρομος νομιζω...
κατι ακομα φιλε εχω παρατηρησει στα στικακια ( γιατι και αυτος ενα μεγαλο στικακι δεν ειναι ? ) οτι εχουν αρκετες διαφορες στις ταχυτητες εγγραφης οποτε κατα προεκταση διαφορετικες ποιοτητες πρεπει κατι να προσεξω σε αυτους τους δισκους?πρεπει κατι να αποφυγω?
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 9:38 am
Σε γενικές γραμμές, δεν θέλουμε ο SSD να έχει πληρότητα μεγαλύτερη του 75%. Συνεπώς, εάν στο συγκεκριμένο laptop έχεις μόνον τα Windows, τους Drivers, το VDJ και κάνα “βοηθητικό” software (π.χ. Tag & Rename, VLC Media Player, Exact Audio Copy, TeamViewer, Comodo BackUp, κ.α.), τότε τα 128GB είναι ok! Ειδάλλως, 256GB ασυζητητί…

Όσον αφορά στον εξωτερικό δίσκο που διαθέτεις, δεν παίζει ρόλο η χωρητικότητα, αλλά το μέγεθός του (ώστε να τοποθετείται ως εσωτερικός, στην θέση του DVD-ROM).

Όσον αφορά στο λειτουργικό, εγώ θα δοκίμαζα τα Win10 απευθείας (και όχι τα 8.1). Μόνον εάν δεν έβρισκα (έστω και συμβατούς) drivers, θα σκεφτόμουν τα 8.1.

Τέλος και σε ότι αφορά στους SSD, ότι πληρώνεις παίρνεις! Υπάρχει και SSD με 0,25€/GB, υπάρχει και SSD (Dell, Samsung) με 2,70€/GB. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Samsung και εάν τον άλλαζα θα έπαιρνα Dell…

;-)
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 10:25 am
βρηκα τον Samsung 850 Evo 500GB με 150 ευρω περιπου δεν ειναι πολλα τα χρηματα και θα καταληξω εκει.
τωρα για τον εξωτερικο δεν θελω να θυσιασω το cd rom γιατι τις ελαχιστες φορες που θελω να παιξω ενα κομματι απο σι ντι με βολευει καλυτερα να το βαλω εκει να να το παιξω κατ ευθειαν απο το vdj παρα να το βαλω σε αλλη συσκευη οποτε ο εξωτερικος αναγκαστικα μενει.
αν θελεις και εχεις χρονο εξηγησε μου ( γιατι σαφως και δεν ξερω ) γιατι θα πηγαινες κατ ευθειαν στα win 10 αντι για τα 8,1 η τα 7αρια
το λεω με την λογικη οτι ο ssd παιζει λεει με 7αρια και με αυτο το λειτουργικο δεν υπαρχει κατι που να μην μπορω να το κανω
σαφως σαν πιο νεο λειτουργικο κατι παραπανω εχεθ να προσφερει αυτο θελεω να μου αναλυσεις δηλαδη τις χτυπητες διαφορες αναμεσα στα 3 λειτουργικα ωστε να αξιζει τον κοπο ( και την φασαρια ) του φορματ
ευχαριστω και μη με παρεξηγεις για την φλυαρια εχω λιγο χρονο για σκοτωμα ;-)
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 12:47 pm
1. Τα Windows 8.1 (ή ακόμα καλύτερα τα Windows 10) είναι ακόμα πιο σταθερά (σαν λειτουργικό) σε σχέση με τα Windows 7
2. Μπορεί ο SSD να παίζει σε Windows 7 (και σε XP θα έπαιζε) αλλά τα Windows 7 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βελτιστοποιημένα σαν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ σύστημα να τρέχουν σε δίσκους SSD. Χρειάζεται να κάνεις ένα σωρό παραμετροποιήσεις για να τρέξεις τα 7 σε SSD με τον βέλτιστο τρόπο (τόσο για τον δίσκο όσο και για τον SSD) Αντίθετα, τα Windows 8.1/10 αναγνωρίζουν αυτόματα δίσκους SSD και έτσι εφαρμόζουν αυτόματα τις σωστές και βέλτιστες ρυθμίσεις. Δεν είναι μόνο το defrag που δεν πρέπει να κάνεις σε SSD στα Windows 7 (και να κάνεις trim αντίστοιχα). Είναι και το κλείσιμο κάποιων υπηρεσιών, η απενεργοποίηση λειτουργιών όπως το prefetch και ένα σωρό άλλα που δεν τα θυμάμαι πλέον (δεν έχω ποια κανένα PC με Win7 και SSD)
3. Τα Windows 7 είναι (στον πυρήνα τους) τεχνολογία 9,5 ετών. Όσο κι αν υπήρξε ένα service pack και άλλα updates η τεχνολογία τους δεν τους επιτρέπει να εκμεταλλευτούν στο έπακρο την τεχνολογία πρόσφατου Hardware. Έτσι λοιπόν εάν το Hardware είναι ηλικίας μέχρι 3 ετών, είναι "αυτοκτονία" η χρήση ενός παλιού λειτουργικού που "υπολειτουργεί" διάφορα συστήματα του Η/Υ.
4. Τα Windows 7 δεν υποστηρίζονται πλέον από την Microsoft. To κανονικό support έληξε τον Ιανουάριο του 2015 και το "εκτεταμένο" support (δηλαδή τα critical security updates) λήγει σε σχεδόν 2 χρόνια (14/01/2020)

5. Από την παρακάτω σελίδα της Microsoft διαβάζουμε:
https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet wrote :

Prior versions of Windows, including Windows 7 and Windows 8.1, have limited support when running on new processors and chipsets from manufacturers like Intel, AMD, NVidia, and Qualcomm. For more information, please see the Microsoft Lifecycle FAQ. A device may not be able to run prior versions of Windows if the device hardware is incompatible, lacking current drivers, or otherwise outside of the Original Equipment Manufacturer’s (“OEM”) support period.


Αυτό σημαίνει πολλά, αλλά το πιο ουσιαστικό είναι οτι μπορεί μια καινούργια συσκευή (π.χ. ένας καινούργιος controller που θα αγοράσεις ή θα αναγκαστείς να αγοράσεις) να ΜΗΝ δουλεύει ή να μην δουλεύει ΣΩΣΤΑ στα Windows 7.
Το ίδιο ισχύει μεν και για τα 8.1 αλλά οι κατασκευαστές υλικού για την ώρα ακόμα δίνουν drivers για Windows 8.1 ενώ πολλοί έχουν σταματήσει να δίνουν drivers για Windows 7
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 1:50 pm
ευχαριστω τους προλαλλησαντες οπως παντα ησασταν σαφεστατοι
 

geposted Mon 29 Jan 18 @ 8:10 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)