Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Backup controller ?

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλο μηνα σε ολους. Εχετε μαζι σας δεύτερο controller ??? Και αν ναι ποιόν ? Σκεφτομαι να παρω ενα DJ2GO2. Τον εχει χρησιμοποιήσει κανείς ωστε να μου πει εντυπωσεις.
Ευχαριστώ
 

geposted Tue 01 May 18 @ 9:47 am
Το "δεύτερο controller" είναι τόσο σχετικό όσο και ο πρώτος controller.
Εξαρτάται για τι χρήση τον θες. Για μπαράκι; Για club; Για εκδήλωση; Ποιος είναι ο βασικός σου controller ?

Σαν κύριο controller έχω μια DDJ-RZ. Σαν backup controller όταν πάω σε μπαράκια κουβαλάω μια DENON MC-6000 ενώ σε club και σε εκδηλώσεις την DDJ-1000
Βασικό πράγμα για μένα σε ένα backup controller είναι να μπορώ να παίξω μ' αυτήν περίπου όπως θα έπαιζα και με την "κανονική" κονσόλα, και σίγουρα να μην περιορίζει το performance μου σε κάτω από 80% σε σχέση με την "κύρια" κονσόλα.

Από την άλλη, στο σπίτι για να φτιάχνω cues, λίστες, να σκοτώνω την ώρα μου κτλ χρησιμοποιώ διάφορους controller αλλά ο αγαπημένος μου είναι μια WeGO4
 

geposted Wed 02 May 18 @ 7:27 am
Καλησπέρα!Καλό μήνα!
Δλδ μπορούμε να έχουμε στον laptop μας ταυτόχρονα πολλούς controllers? Δεν το ήξερα.
Επίσης αν έχουμε και αρχεία flac που μπορεί να είναι 48000Hz και 24-bit θα πρέπει να βάλουμε αυτές τις τιμές στον contoller
44100Hz και 16-bit εχω στις ρυθμίσεις της Hercules
 

geposted Wed 02 May 18 @ 9:57 am
1) Ναι.
2) Στον controller σου βάζεις οτι τιμές υποστηρίζει ο controller και είναι πιο κοντά στο μεγαλύτερο μέρος της συλλογής σου.
Αν έχεις μόνο μερικά αρχεία 48Κ/24 και τα περισσότερα είναι 44.1Κ/16 τότε βάζεις 44.1Κ/16

Σημείωση: Η μετατροπή αρχείων από 44.1Κ/16 σε 48Κ/24 δεν σου προσφέρει κανένα κέρδος. Ακόμα και από γνήσιο CD να φτιάξεις FLAC στα 48Κ/24 δεν θα υπάρχει καμία διαφορά απ' το αν έφτιαχνες FLAC 44.1K/16 (κι αυτό γιατί το format του CD είναι PCM 44.1K/16)
 

geposted Wed 02 May 18 @ 10:16 am
PhantomDeejay wrote :
1) Ναι.
2) Στον controller σου βάζεις οτι τιμές υποστηρίζει ο controller και είναι πιο κοντά στο μεγαλύτερο μέρος της συλλογής σου.
Αν έχεις μόνο μερικά αρχεία 48Κ/24 και τα περισσότερα είναι 44.1Κ/16 τότε βάζεις 44.1Κ/16

Σημείωση: Η μετατροπή αρχείων από 44.1Κ/16 σε 48Κ/24 δεν σου προσφέρει κανένα κέρδος. Ακόμα και από γνήσιο CD να φτιάξεις FLAC στα 48Κ/24 δεν θα υπάρχει καμία διαφορά απ' το αν έφτιαχνες FLAC 44.1K/16 (κι αυτό γιατί το format του CD είναι PCM 44.1K/16)


ok, ναι δεν εχω πολλά αρχεία είναι 48k/24, ευχαριστώ πολύ!!
 

geposted Wed 02 May 18 @ 10:56 am
PhantomDeejay wrote :
Το "δεύτερο controller" είναι τόσο σχετικό όσο και ο πρώτος controller.
Εξαρτάται για τι χρήση τον θες. Για μπαράκι; Για club; Για εκδήλωση; Ποιος είναι ο βασικός σου controller ?

Σαν κύριο controller έχω μια DDJ-RZ. Σαν backup controller όταν πάω σε μπαράκια κουβαλάω μια DENON MC-6000 ενώ σε club και σε εκδηλώσεις την DDJ-1000
Βασικό πράγμα για μένα σε ένα backup controller είναι να μπορώ να παίξω μ' αυτήν περίπου όπως θα έπαιζα και με την "κανονική" κονσόλα, και σίγουρα να μην περιορίζει το performance μου σε κάτω από 80% σε σχέση με την "κύρια" κονσόλα.

Από την άλλη, στο σπίτι για να φτιάχνω cues, λίστες, να σκοτώνω την ώρα μου κτλ χρησιμοποιώ διάφορους controller αλλά ο αγαπημένος μου είναι μια WeGO4


Κύριο controller sx2. Την θέλω για εκδηλωσεις κυρίος.

 

geposted Thu 03 May 18 @ 12:57 pm
Άρα για backup χρειάζεσαι κάτι που τουλάχιστον έχει δική του κάρτα ήχου, μίκτη και εξόδους XLR.
Γιατί αν εκεί που παίζεις ένας "μεθυσμένος κουμπάρος" σου ρίξει ένα ποτήρι κρασί πάνω στην SX2 δεν θα μπορείς πλέον να την χρησιμοποιήσεις ούτε σαν αναλογικό μίκτη :P
Έτσι λοιπόν προκύπτει πολύ εύκολα οτι η DJ2GO2 δεν σου κάνει. Για τις ανάγκες σου θα σου πρότεινα μια Pioneer DDJ-SR2 ή Denon MC-4000
 

geposted Thu 03 May 18 @ 1:05 pm
Γιώργο και οι δύο που αναφέρεις ειναι εκτος budget..... κάποια άλλη πρόταση υπάρχει ???
 

geposted Thu 03 May 18 @ 5:37 pm
Hercules RMX 2 ?
 

geposted Thu 03 May 18 @ 5:52 pm
Καλημέρα!!!
Θα ήθελα να θέσω με αφορμή αυτό το το topic μια παράμετρο σχετικά με τους midi controllers όσον αφορά την κάρτα ήχου που έχουν.
Δηλαδή αν έμενα που με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα ήχου κ μόνο, θέλω να αλλάξω την Hercules rmx που εχω, πόσα χρήματα πρέπει να διαθέσω για ένα midi controller ώστε το αποτέλεσμα να "ακούγεται στο αυτί" κ όχι απλά στις μετρήσεις.
Αν όντως υπάρχει αυτή η διαφορά του ήχου θα ήθελα να μου προτείνετε 2, 3 midi.
Τώρα παίζω σε ένα μπαρ κυρίως και το καλοκαίρι κ σε ένα beach bar που εκεί η μουσική θα είναι κυρίως House.
 

geposted Sat 05 May 18 @ 7:21 am
Ειδικά όταν αναφερόμαστε στον εξοπλισμό ενός μαγαζιού του μέσου όρου, στην “αλυσίδα”: Audio file -> Controller -> Loudspeakers Management System (ή Equalizer, Compressor / Limiter) -> Pro Amplifiers - > Cables -> Loudspeakers, πίστεψέ με, πρακτικά ο controller είναι το τελευταίο πράγμα που θα συνέβαλε (όντως) στην όποια "ακουστική" διαφορά…

Από κει και πέρα, εάν θεωρήσουμε ότι:

1. Όλα τα audio files είναι wav / flac.
2. Το Loudspeaker Management System είναι λίαν αξιόλογο.
3. Οι Pro Amplifiers είναι λίαν αξιόλογοι.
4. Τα καλώδια των ηχείων είναι (όντως) ήχου (και όχι ρεύματος).
5. Τα Loudspeakers είναι λίαν αξιόλογα.
6. Το συνολικό gear έχει ρυθμιστεί (gains, thresholds, sound calibration) απολύτως ορθά.

Τότε:

Θεωρητικά, όσο μεγαλύτερη η τιμή SNR, όσο μικρότερη η τιμή THN και όσο ποιοτικότερα τα υλικά ενός controller, τόσο καλύτερα θα “απέδιδε”…

Πρακτικά, θεωρώ πως ο Phantom έχει ιδιαίτερη εμπειρία, οπότε και μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένα μοντέλα…
 

geposted Sat 05 May 18 @ 8:50 am

Ναι τα εχω υπόψιν μου κ συμφωνώ με αυτά σχετικά με τον ήχο, αρχεία, ενισχυτές, καλώδια, ευτυχώς τουλαχιστον εκεί που παίζω έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά σχετικά με το ηχοσυστημα, ρυθμίσεις κλπ με αξιόλογο τεχνικό, οπότε τα υπόλοιπα είναι δική μου ευθύνη κατά πόσον είναι αξιόλογα τα αρχεία ήχου, vdj ρυθμίσεις κλπ Προσπαθώ και εχω πληρώσει μουσική, αλλά δεν είναι δυνατόν όλα τα αρχεία μου να είναι flac τουλαχιστον τα mp3 προσέχω να ακούγονται πολύ καλά και να είναι 320.
 

geposted Sat 05 May 18 @ 9:42 am
Καλημερα!
Για την Pioneer DDJ-SR2 επειδή εχω σκοπό να την παραγγείλω, τους drivers τους κατεβάζω από την σελίδα της pioneer? Χρειάζεται μετά κάτι άλλο να κάνω, mapping κλπ
Το Vdj κάθε φορά που θα αλλάζω controller, αυτόματα θα "βλέπει" τον κάθε controller που θα συνδέω?
 

geposted Mon 07 May 18 @ 8:16 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
MUSIC THERAPY wrote :
Καλημερα!
Για την Pioneer DDJ-SR2 επειδή εχω σκοπό να την παραγγείλω, τους drivers τους κατεβάζω από την σελίδα της pioneer? Χρειάζεται μετά κάτι άλλο να κάνω, mapping κλπ
Το Vdj κάθε φορά που θα αλλάζω controller, αυτόματα θα "βλέπει" τον κάθε controller που θα συνδέω?

1.ναι
2. αναλογα τις αναγκες σου αυτο ποικιλει
3,ναι
 

geposted Mon 07 May 18 @ 9:49 am
@ PANOSV
οκ ευχαριστώ!
 

geposted Mon 07 May 18 @ 9:55 am
MUSIC THERAPY wrote :
Καλημέρα!!!
Θα ήθελα να θέσω με αφορμή αυτό το το topic μια παράμετρο σχετικά με τους midi controllers όσον αφορά την κάρτα ήχου που έχουν.
Δηλαδή αν έμενα που με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα ήχου κ μόνο, θέλω να αλλάξω την Hercules rmx που εχω, πόσα χρήματα πρέπει να διαθέσω για ένα midi controller ώστε το αποτέλεσμα να "ακούγεται στο αυτί" κ όχι απλά στις μετρήσεις.
Αν όντως υπάρχει αυτή η διαφορά του ήχου θα ήθελα να μου προτείνετε 2, 3 midi.
Τώρα παίζω σε ένα μπαρ κυρίως και το καλοκαίρι κ σε ένα beach bar που εκεί η μουσική θα είναι κυρίως House.


Εξαρτάται από το πόσο μακριά θες να το φτάσεις αυτό το "με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα του ήχου και μόνο"
Υπάρχουν κάρτες ήχου που κοστίζουν από μόνες τους όσο ένας καλός controller ή και περισσότερο (π.χ. Apogee)
Για "κορυφαίο" ήχο λοιπόν η σωστή λύση είναι η χωριστή κάρτα ήχου που ανήκει στη Hi-End κατηγορία.
Πρακτικά όμως επειδή οι διαφορές δεν θα ακούγονται ή το κόστος δεν θα δικαιολογεί αυτή τη "μικρή" βελτίωση κοιτάς απλά για controller μεσαίας ή μεγάλης κατηγορίας που να έχει ΚΑΙ εξόδους balanced (XLR ή TRS)
Έτσι λοιπόν κόνσολες όπως η Pioneer DDJ-SX2, Denon MC4000, Denon MC6000MKII, Denon MCX8000, Numark NVII, Pioneer DDJ-RX, Pioneer DDJ-RZ, Pioneer DDJ-SZ2 κτλ έχουν όλες τον πλέον ικανοποιητικό ήχο.
Απλά τουλάχιστον για την Pioneer τα μεγάλα της μοντέλα (RZ/SZ2/RZX κτλ) έχουν λίγο καλύτερο ήχο από τα μεσαία της μοντέλα.
 

geposted Mon 07 May 18 @ 10:05 am
MUSIC THERAPY wrote :
Καλημερα!
Για την Pioneer DDJ-SR2 επειδή εχω σκοπό να την παραγγείλω, τους drivers τους κατεβάζω από την σελίδα της pioneer? Χρειάζεται μετά κάτι άλλο να κάνω, mapping κλπ
Το Vdj κάθε φορά που θα αλλάζω controller, αυτόματα θα "βλέπει" τον κάθε controller που θα συνδέω?


1) Ναι.

2) Όχι, εκτός κι αν θες να αλλάξεις κάτι στο υπάρχον mapping

3) Ναι.

4) Διάβασε και αυτό: http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsr2/index.html
 

geposted Mon 07 May 18 @ 10:06 am
@ PhantomDeejay
Κατατοπιστικότατος!!! Ναι συμφωνώ ότι για "κορυφαίο" ήχο η σωστή λύση είναι η χωριστή κάρτα ήχου κλπ που έγραψες.
θα κοιτάξω και τις υπόλοιπες κονσόλες που έγραψες, την DDJ-SR2 την επέλεξα και λόγω διαστάσεων, έχουμε ένα θέμα χώρου στο μπαρ, αν καποια από τις άλλες είναι σε "μεσαίες" διαστάσεις και με εξίσου καλό ήχο, θα εχω έτσι περισσότερες επιλογές!
Ευχαριστώ πολύ και για τις 2 απαντήσεις!
 

geposted Mon 07 May 18 @ 10:40 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)