Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΗΧΕΙΑ - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Καλημερα θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που γνωριζει τα ηχεια ld mauri 28 σκεφτομαι να αντικαταστησω τα υπαρχοντα μου ευχαριστω εκ των προτερων
 

geposted Tue 17 Jul 18 @ 8:15 am
Αναμφισβήτητα θα πρέπει να τα ακούσεις, ανεξάρτητα από τι θα σου πει ο κάθε “ειδικός” ή μη…

Από κει και πέρα, σου υφιστώ την προσοχή σε 2 θέματα:

1. Λειτουργούν ως set (sub + monitor) και όχι ξεχωριστά. Αυτό, αναλόγως της εφαρμογής, μπορεί να αποδειχθεί “μειονέκτημα”. Διότι, π.χ., σε μια μικρή εκδήλωση, όπου θα μπορούσες να “καθαρίσεις” απλά και μόνον με 2 monitors (σε full-range), εσύ θα πρέπει να κουβαλάς – εγκαθιστάς (αναγκαστικά) και τα subs.

2. Τα subs διαθέτουν 2 woofers των 8” έκαστο, ενώ (συνήθως) σε μικρές PA εφαρμογές, το εκάστοτε sub διαθέτει 1 woofer των 18”. Αυτό (θεωρητικά και αναλόγως του woofer) συνεπάγεται μικρότερο Moving Mass, κοινώς οι χαμηλές συχνότητες του συγκεκριμένου sub θα έχουν μικρότερο “όγκο” (εν σχέσει με ένα sub που διαθέτει 1 woofer των 18”) και αυτό είναι ένα επίσης (σχετικό) “μειονέκτημα”, ιδίως σε ανοικτούς χώρους.

Πέραν αυτών, κατά την προσωπική μου άποψη, θεωρώ ότι είναι μία αξιόλογη και ποιοτική περίπτωση…
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 6:36 am
Ευχαριστω πολυ
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 7:52 am
Εχω 4 jbl eon 615 και 2 sub dap audio 15'' και γι αυτο ειμαι προβληματισμενος αν αξιζει να κανω αυτη την αντικατασταση δεδομενου οτι σπανια εχω χρησιμοποιησει ολο το σετ....
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 7:56 am
Θείο για το 2 μην είσαι τόσο σίγουρος.

Για την ακρίβεια τα δίδυμα 8ιντσα σε σχέση με ένα 18ιντσο έχουν περισσότερα πλεονεκτήματα παρά μειονεκτήματα, και ειδικά για mobile events:
1) Καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια (έκαστο) για να κινήσουν τον ίδιο αέρα αφού πρέπει να κινηθεί λιγότερη μάζα
2) Τα woofer κινούνται πιο γρήγορα αφού κινείται λιγότερη μάζα
3) Μπορούν να παράξουν πλούσιο μπάσο και σε μικρές εντάσεις
Το μοναδικό τους μειονέκτημα σε σχέση με ένα 18ιντσο είναι οτι δεν μπορούν να στείλουν το μπάσο τόσο μακριά όσο το 18ιντσο. Το οποίο για mobile event μπορεί επίσης να είναι πλεονέκτημα όταν δεν θες να ακούγεσαι στο διπλανό χωριό :P
Προσωπικά χρησιμοποιώ δίδυμα 8ιντσα sub της FBT και για mobile events δεν θα τα άλλαζα για κανένα λόγο και με τίποτα για μονά 18ιντσα.

Στην ερώτηση του φίλου μας τώρα, το αν τα LD Maui 28 είναι "καλά" ηχεία τότε αυτό εξαρτάται από το τι είχε πριν, τι θέλει να κάνει με αυτά και πόσα χρήματα διαθέτει.
Προσωπικά όταν πριν από 3 χρόνια έψαχνα για φορητό σύστημα κατέληξα στη σειρά Vertus CLA της FBT. Σαφώς και η τιμή μεταξύ των δύο συστημάτων διαφέρει αρκετά, όπως αρκετά διαφέρει και η ποιότητα των προϊόντων των δύο εταιρειών.
Όμως προσωπικά τα ζητούμενα μου ήταν:
1) Φορητότητα
2) Ένταση - Επεκτασιμότητα (το CLA είναι επεκτάσιμο σύστημα μέχρι 3.3KW RMS ανά στήλη)
3) Ποιότητα ήχου
4) Ποιότητα κατασκευής
5) Εγγύηση / ανταλλακτικά / service
6) Τιμή (ναι η τιμή ήταν αυτό που με απασχολούσε λιγότερο)

Οπότε για να απαντήσουμε αν τα ηχεία αυτά είναι "καλά" για τον φίλο μας πρέπει πρώτα να μας πει κι αυτός τι ζητάει και πόσα χρήματα διαθέτει (σαν την αγορά αυτοκινήτου ένα πράγμα)
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 7:57 am
Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 2000 ευρω
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:09 am
oulousidis wrote :
Εχω 4 jbl eon 615 και 2 sub dap audio 15'' και γι αυτο ειμαι προβληματισμενος αν αξιζει να κανω αυτη την αντικατασταση δεδομενου οτι σπανια εχω χρησιμοποιησει ολο το σετ....

1) Κακώς "σπάνια" χρησιμοποιείς όλο το set (αν και τα DAP Audio δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τα JBL, anyway)
2) Ποιο είναι το ζητούμενο σου; Γιατί θες να αλλάξεις ηχεία;

Εγώ είχα 4 PROEL TFL12P και 2 PROEL TFL115SP8 και τα άλλαξε με FBT Vertus CLA
Αλλά όπως ανέφερα παραπάνω εμένα το ζητούμενο μου ήταν η φορητότητα!
Και ΟΧΙ δεν το μετάνιωσα στιγμή για αυτή την αλλαγή! (Υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες που μπορώ να μοιραστώ μαζί σου, αλλά πρώτα πρέπει να μας πεις γιατί θες να αλλάξεις ηχεία)

 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:09 am
Αυτα που ειχα τα αναφερα παραπανω και με ενδιαφερει η φορητοτητα η ενταση και η ποιητα φυσικα
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:10 am
κυριως λογω του οτι οι εκδηλωσεις που πηγα δεν ηταν πανω απο 250 ατομα καθωσ και οτι γλιτωνεισ τις πολλεσ συνδεσεις με καλωδια τριποδες κλπ
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:12 am
Απο sub τι χρησιμοποιεις για τα ηχεια που προανεφερες?
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:15 am
@ Phantom…

Επέτρεψέ μου να αναφέρω ότι για το 2 είμαι σίγουρος, όσον αφορά στον μετακινούμενο “όγκο” αέρα (moving mass). Από κει και πέρα, εάν (κατ’ εξαίρεση, όχι κατά κανόνα) τα woofers του συγκεκριμένου μοντέλου έχουν ιδιαίτερα βαθύ κώνο και μεγάλη τιμή Xmax (maximum linear excursion), τότε ναι, θα ήταν πιο αποδοτικά (ως προς τον “όγκο”) από ένα 18άρι…

Στα υπόλοιπα που ανέφερες, συμφωνώ απόλυτα, αν και εγώ δεν αναφέρθηκα στις συγκεκριμένες παραμέτρους…


@ Oulousidis

Για τα JBL EON έχω γνώσεις – εμπειρία και τα θεωρώ αρκετά αξιόλογα για Portable PA. Για τα DAP Audio, που ανέφερες, προσωπικά (επαναλαμβάνω, προσωπικά) δεν τα έχω σε εκτίμηση! Όπως και να χει, συμβουλή μου (σε κάθε περίπτωση) είναι να υφίσταται πάντα συνδυσμός Monitors + Subs και όχι διαφορετικές επιλογές - συνδυασμοί ηχείων...
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:26 am
oulousidis wrote :
Απο sub τι χρησιμοποιεις για τα ηχεια που προανεφερες?


http://www.fbt.it/en/vertus-cla

Sub: http://www.fbt.it/en/products/vertus-cla/vertus-208sa
Sat: http://www.fbt.it/en/products/vertus-cla/vertus-604a


@Θείος:
Αναφερόμουν στο κατά πόσο τα δίδυμα 8άρια είναι μειονέκτημα απέναντι σε ένα 18άρι, και όχι στις επιμέρους τεχνικές λεπτομέρειες.
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:47 am
ευχαριστω πολυ
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:51 am
μηπως γνωριζεις κατι αξιολογο κοντα στα 2000 ευρω?
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:56 am
Πάντως (και για την ιστορία), σε αυτή την φιλοσοφία ηχείων που ψάχνεις, έχω δει - ακούσει τα ELECTRO VOICE Evolve 50 (https://www.electrovoice.com/product-family.php?id=242) και έχω πάθει πλάκα! Αλλά η τιμούλα, "απογοητεύει"... :-(
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 8:58 am
Μια σημείωση μόνο:

Γενικά η LD είναι entry level εταιρεία. Δεν είναι deep China, αλλά δεν είναι και JBL / EAW / RCF / FBT κτλ. Τα προϊόντα της είναι γενικά τίμια για την τιμή τους. Αλλά μην περιμένεις κορυφαία ποιότητα (ήχου και κατασκευής) από το σύστημα που κοιτάς. Αυτό στο λέω γιατί οι δορυφόροι σου είναι ήδη ποιοτικοί ηχητικά τουλάχιστον, οπότε ίσως η υποβάθμιση στην ποιότητα του ήχου να σου κακοφανεί.

Από την άλλη αυτό που κάνει αυτά τα συστήματα μοναδικά είναι οτι τα επιμέρους εξαρτήματα τους είναι κομμένα και ραμμένα το ένα για το άλλο (και ηχητικά) και ταιριάζουν γάντι.
Για παράδειγμα τα PROEL που είχα πριν πάρω τα FBT ήταν και περισσότερα Watt και έβγαζαν και περισσότερα db SPL
Όμως η ιδιαίτερη και μελετημένη διασπορά που έχουν τα FBT σε συνδυασμό με το "σωστό" preset υπερκαλύπτουν την έλλειψη τους σε db SPL
Γενικά με τα FBT παίζω σε χαμηλότερες εντάσεις καλύπτοντας καλύτερα το χώρο. Οπότε αυτό σε γενικό πλαίσιο για μένα ήταν αναβάθμιση και όχι υποβάθμιση.

Τέλος, αν και στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο, η πρώτη συμβουλή του Θείου είναι σημαντική:
Προσπάθησε να τα βρεις κάπου και να τα ακούσεις! Εγώ με τα FBT πήρα ρίσκο (δεν τα είχε κανένας στην Ελλάδα πριν από 3 χρόνια, ούτε καν η επίσημη αντιπροσωπεία) και μου έκατσε. Θα μπορούσε όμως να μην μου κάτσει και να καταλήξω με ένα υπερακριβό ηχοσύστημα για το σαλόνι... :P
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 9:04 am
Επίσης καλή και δοκιμασμένη λύση από αρκετούς συναδέλφους στην Ελλάδα είναι και τα RCF Evox:
https://www.rcf.it/products/live-sound/evox

Αλλά και πάλι η τιμή ξεφεύγει...

Γενικά δεν νομίζω οτι θα βρεις κάτι αξιόλογο κάτω από 3000 ευρώ...

Edit: Το μικρό Evox (με τα 12ιντσα sub) βγαίνει κοντά στα 2000 ευρώ. Το "μεγάλο" με τα 15ιντσα sub ξεπερνάει τις 3000
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 9:06 am
Σας ευχαριστω πολυ ,συγνωμη αν σας κουρασα ,απλα και εγω λογω ηλικιας δεν εχω πολλες γνωσεις περι επαγγελματικου ηχου...
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 9:09 am
Phantom, πώς και το "ρίσκαρες" και δεν πήγες σε "δοκιμασμένες" λύσεις - επιλογές?
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 9:09 am
Όπως είπα:
Το νο1 ζητούμενο ήταν η φορητότητα.
Και πριν από 3 χρόνια δεν υπήρχε τίποτα "δοκιμασμένο" και φορητό.
Μόνο στο εξωτερικό υπήρχαν 2-3 λύσεις (Vertus CLA, Bose L1 και LD Maui) που είχαν δοκιμαστεί από κάποιους με ανάμεικτα reviews
Αυτό που με έκανε να τολμήσω τα FBT ήταν οτι τα χρησιμοποιούσαν με σχετικά καλές κριτικές μπάντες στο εξωτερικό (που οι μπάντες λόγω του headroom που χρειάζονται θέλουν κάποιο γκάζι παραπάνω) και οτι είναι scalable. Δηλαδή σκέφτηκα οτι αν δεν φτάσουν 2 στήλες (με 1 sub και 1 sat η κάθε μία) τότε θα τα διπλασιάσω (2 sub και 2 sat σε κάθε στήλη)

Σαν mobile dj δεν με ενοχλούσε το κουβάλημα. Όμως δεν έχω επαγγελματικό αυτοκίνητο και έτσι έπρεπε να κάνω τουλάχιστον 2 δρομολόγια με το ΙΧ για να μεταφέρω 4sat 12', 2 sub 15' , rack ενισχυτών, κονσόλες, τρίποδα, καλώδια, παρελκόμενα κτλ.
Πλέον τα πάντα χωράνε στο πορτ μπαγκαζ! :P
 

geposted Wed 18 Jul 18 @ 9:19 am
83%