Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: vdj crash?

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλησπερα στην ομαδα
εχω παρατηρησει ενα προβλημα στην τελευταια εκδοση του προγραμματος ( δεν γνωριζω αν γινοταν και παλιοτερα ) και δεν γνωριζω εαν φταιει το λαπτοπ μου ειχα σκοπο να το δοκιμασω και στο εφεδρικο μιας και το αναπαραγω ( το προβλημα ) οποτε θελω αλλα ειπα να παρω και μια γνωμη απο τους γνωστες
το λαπτοπ σχετικα νεο 3ετιας 8 gb ram + 2.5 για την καρτα γραφικων σκληρος 500 ssd + 5 tb εξωτερικος
το προβλημα ειναι το εξης επειδη λογο παλιας σηνηθειας πολλες φορες δεν χρησιμοποιω το search τοu vdj αλλα εξωτερικο προγραμμα το οποιο το λειτουργω πολλα χρονια ακομα και πριν το vdj οποτε λοιπον απο λαθος η ηθελημενα πεταξω στο vdj αρχειο καραοκε η βιντεο ανοιγει το παραθυρο που θα επρεπε να παιζει το βιντεο αλλα δεν παιζει τπτ ας το αναπαραγει το vdj
τοτε λοιπον κανω δεξι κλικ επανω σε αυτο το παραθυρο και επιλεγω κλεισιμο ( δεν ξερω και αλλο τροπο να το κλεισω ) και μολις γινει αυτο μετα απο 3 εως 5 λεπτα το προγραμμα παγωνει!!
το τραγουδι συνεχιζει και παιζει σου δινει χρονο να βαλεις κατι απο αλλη πηγη η απο τον media player απο το ιδιο λαπτοπ το vdj δεν κλεινει απο το χ ( γιατι ειναι παγωμενο ) οποτε το κλεινω απο την διαχειρηση εργασιων. το ξανανοιγω και ολα καλα συνεχιζεται η βραδυα χωρις προβληματα
εχω καταληξει οτι δεν ειναι καλωδιο διοτι αν ηταν θα ειχα συνεχεια προβλημα ( και μετα την επανεκκινηση του vdj ) δεν ξερω αν οι drivers της καρτας γραφικων ( intel ) το κανουν και χτυπαει γιατι οπως προειπα ακομα και οπταν ανοιγει η οθονη για το βιντεο και ενω αυτο αναπαραγεται η οθονη δεν δειχνει τπτ απλα μαυρο αλλα (!) εχει τον τιτλο του αρχειου επανω και τπτ αλλο
να σημειωσω οτι οι drivers ειναι σχτεκα καινουργοι μια και εκανα φορματ πριν 6 μηνες και εβαλα τα win 8.1
ευχαριστω για την υπομονη να το διαβασετε
 

geposted Mon 23 Jul 18 @ 9:29 pm
συμπληρωνω οτι στο εφεδρικο μου λαπτοπ δεν το κανει το προβλημα αλλα ουτε και στον σταθερο μου εκει τα βιντεο παιζουν κανονικα και οπως πρεπει οποτε καταληγουμε σε drivers? κατι αλλο?
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 5:33 am
Αυτό γίνεται με συγκεκριμένο αρχείο; Η γενικά;
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 8:04 am
οχι γενικα οποιο αρχειο καραοκε η βιντεο βαλω βγαινει το παραθυρο του βιντεο αλλα μενει μαυρο
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 8:48 am
Μπορείς να μας γράψεις αναλυτικά τα specs του laptop ?
Επεξεργαστής, μοντέλο κάρτας γραφικών κτλ. Είπες οτι οι drivers είναι "σχετικά" καινούργιοι. Τι εννοείς μ' αυτό; Είναι οι τελευταίοι διαθέσιμοι για την κάρτα σου;
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 8:54 am
MSI GE70 2PE Apache Pro: Specs
17.3-inch (1920 x 1080 pixel, 127 ppi) TN display, matt-finish
2.5 GHz Intel Core i7-4710HQ (3.5 GHz Turbo)
Intel HD Graphics 4400 integrated + GeForce GTX 860M (2GB)
Windows 8.1 (64-bit)
16 GB DDR3L RAM
2x 128 GB solid-state drives + 1 TB hard drive (7200 rpm)
dual-band 802.11b/g/n/ac, 1x1 MIMO
Bluetooth 4.0
1x HDMI 1.4, 1x VGA
2 x USB 3.0, 2x USB 2.0
SDXC card slot
720p webcam/microphone
1x headphone, 1x microphone socket
49 Wh lithium-ion battery
418 x 269 x 39 mm
3.0 kg
αυτο ειναι γιωργο μονο που το δικο μου εχει 8 gb ραμ ( μαλλον το ενα σλοτ )
για τους drivers δεν ξερω αν ειναι οι τελευταιοι θα το κοιταξω το μεσημερι απλα επειδη εκανα φορματ σχετικα προσφατα δεν το κοιταξα αυτο
γενικα δεν εχω ψαξει το συγκεκριμμενο προβλημα γιατι δεν παιζω καραοκε και οποτε χρειαστηκε ειτε επαιζα με προτζεκτορα η εξωτερικη οθονη με αλλο λαπτοπ
παρολα αυτα πρεπει να το λυσω απο τις φτωχες γνωσεις που διαθετω πιστευω οτι εχει να κανει με την καρτα γραφικων θα το δω το μεσημερι και στην αναγκη θα σου ανεβασω ενα βιντεο να καταλαβεις τι εννοω
ευχαριστω
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 9:19 am
Αν έκανες format και δεν εγκατέστησες drivers από την nVidia τότε το σύστημα σου φοράει τους drivers της Microsoft για την Intel και παίζει μ' αυτήν. Κατέβασε τους drivers από την nVidia, κάνε εγκατάσταση και δοκίμασε ξανά.
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 9:39 am
τελικα ειχε λογισμικο της nvidia αλλα ηταν εκδοσης του 2013 (!)
εβαλα το καινουριο λογισμικο τωρα ολα οκ φαινονται το καραοκε παιζει καλα.
απλα με ανησυχει λιγο μηπως τυχος ευθυνεται κατι αλλο για το παγωμα του προγραμματος...καλωδιο λογικα δεν ειναι γιατι
δεν θα ειχα θεμα μονο 2 φορες στα 3 χρονια αλλα ουτε θα λυνοταν το προβλημα απλα με την επανεκκινηση του προγραμματος σωστα?
παρατηρησα οταν εγινε αυτο που τα λεντακια πανω στα jogs της sx2 τρεμανε και αυτα και αυτο με ανχωνει μηπως τελικα ειναι κατι αλλο
εχω το καλωδιο που εχει η sx2 δεν ειναι κατι το φοβερο αλλα εφ οσον δεν ειχα θεματα δεν το αλλαζα,
καποιος αλλος χρηστης τυχον εχει παρατηρησει θεμα με το συγκεκριμμενο καλωδιο?
ειναι σιγουρο οτι ενα ακριβο δεν θα παρουσιασει προβλημα?
βαζω παντα σκληρους ποντικι και κοντριλερ στις ιδιες θυρες
το λαπτοπ οπως βλεπεις ειναι αρκετα καλο οποτε λογικα δεν εχουμε θεμα μηχανηματος
καποια αλλη σκεψη?
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 4:41 pm
Κάνε μερικές δοκιμές αλλά λογικά το πρόβλημα σου ήταν οι drivers. Κι αυτό γιατί χωρίς σωστούς drivers ο υπολογιστής επιφορτίζει αναγκαστικά την CPU για τα γραφικά. Οπότε είναι πιθανό να δημιουργούσε ένα memory leak ή οτιδήποτε άλλο τρελό μπορείς να φανταστείς.
Τέλος αν τα leds μιας κονσόλας τρεμοπαίζουν αυτό συνήθως δείχνει πρόβλημα στην τροφοδοσία και μάλλον τη στιγμή που συμβαίνει υπάρχει υπόταση στο δίκτυο...
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 4:51 pm
τρεμοπαιζανε γιωργο μονο την στιγμη που παγωσε το προγραμμα και σταματησαν μολις το εκλεισα θεμα με ρευματα δεν υπηρχε γιατι ειχα τριφασικο πινακα μαζι μου φωτα σε αλλη φαση ενισχυτες σε αλλη εμενε μια ολοκληρη φαση χ32 αμπερ μονο για το booth μου βεβαια η υποταση μπορει να υσχυει αλλα οπως προειπα μολις εκλεισα το προγραμμα σταματησε εδειχνε δηλαδη οτι αυτο συνδεοταν με το παγωμα
και
θελω την γνωμη σου γιατι ενω εχω περασει nvidia drivers την διαχειρηση της καρτας γραφικων κανει η intel grapfics
θα ανεβασω και φωτο να δεις τι εννοω εχω μηπως 2 προγραμματα οδηγησης και μπερδευονται η ετσι ειναι οκ??
οπως βλεπεις στι tray τρεχουν και τα 2 προγραμματα γραφικων


 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 5:24 pm
Αν τρεμόπαιζαν όταν πάγωσε το πρόγραμμα κι αυτό είναι φυσιολογικό (όπως φυσιολογικό είναι να σβήσουν όταν κλείσεις το πρόγραμμα) καθώς το να παραμένουν τα led αναμμένα στηρίζεται σε εντολές που λαμβάνουν από το πρόγραμμα.
Τέλος για τις κάρτες γραφικών:
Δεν βλέπω κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις σου. Μπορείς όμως από το panel της nVidia να ορίσεις το VirtualDJ να παίζει "πάντα" με την nVidia και όχι με την Intel αν το επιθυμείς.
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 5:43 pm
Οποτε το θεμα καλωδιο μαλλον απομακρυνεται ε;
 

geposted Tue 24 Jul 18 @ 6:06 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)