Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer DDJ-1000 Πρόβλημα με Loops και κρασάρισμα στον ήχο

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλησπέρα σας,
Ξεκινάω αυτό το θέμα γιατι είναι πολύ σοβαρό και χρειάζομαι τη βοήθειά σας...!!!Είμαι επαγγελματίας Dj πολλά χρόνια και χρησιμοποιούσα την pioneer DDJ ergo και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο...Ωσπου αγόρασα πριν λίγες μέρες την Pioneer DDJ-1000 και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του ήχου...Την πήρα λοιπόν ένα βραδυ να παω για δουλειά στο CLub και εκεί που έπαιζα έχω προετοιμάσει το τραγούδι στο επόμενο Deck και έχω κρατήσει τη λούπα χωρίς να έχω πατήσει play και ξαφνικά αρχίζει και πάει η λούπα πέρα δώθε μόνη της και ακούω ένα συνεχόμενο τσίριγμα στον ήχο έξω στα ηχεία (ρόμπα έγινα στο μαγαζι χαχα)...άφησα τη λούπα και όλα καλα...!!Το κάνει αυτό το προβλημα μόνο όταν κρατάω λούπες....Βοηθήστε σας παρακαλώ γιατι την έχω και την κοιτάω και παίζω πάλι με την Ergo...Το σύστημα που έχω και λειτουργώ είναι το παρακάτω....
Laptop Hp με windows 10 τελευταία αναβάθμιση i5 επεξεργαστή και 6αρα μνήμη και 500ssd δίσκο
Virtual dj 8 με pro infinity key και την τελευταία αναβαθμισμένη έκδοση
Pioneer DDJ 1000 με αναβαθμισμένο firmware 1.05 και τους τελευταίους ASIO DRIVERS

Έχω δοκιμάσει και το latency σε διάφορα επίπεδα και πάλι μου το κάνει.
Έχω τραβήξει και βίντεο που φαίνεται και ακουγεται το πρόβλημα ξεκάθαρα,αν θέλετε και σας βοηθάει να σας το στείλω...

Ευχαριστώ πολύ και θα χαρώ πιο πολύ αν καταφέρουμε και βρούμε λύση....
 

geposted Mon 17 Sep 18 @ 5:56 pm
Το πρόβλημα με την loop (σε κατάσταση pause) στη συγκεκριμένη κονσόλα έχει αναφερθεί και από άλλους και το διερευνούμε. Για την ώρα θα σου πρότεινα ή να μην ενεργοποιείς loop που μετέπειτα την αφήνεις σε κατάσταση αναμονής, ή αφού ενεργοποιήσεις την loop να την βάζεις να παίζει...

Υ.Γ.:
Το πρόβλημα που έχει αναφερθεί και έχουμε εντοπίσει αφορά ακριβώς αυτό που περιγράφεις: Μια loop σε κατάσταση αναμονής (χωρίς να παίζει το κομμάτι). Σ' αυτή την περίπτωση η κονσόλα για άγνωστο λόγο μπορεί να στείλει μικροκινήσεις του jog (από κραδασμούς) στο πρόγραμμα και αυτό να κάνει την loop να πηγαινοέρχεται μεταξύ σημείου έναρξης και σημείου λήξης, κάτι που στρεσάρει τρομερά τον αλγόριθμο του master tempo. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν εντοπίζονται προβλήματα (δηλαδή δεν έχουμε παρατηρήσει η κονσόλα να στέλνει αυτές τις μικροκινήσεις του jog). Όπως σου ανέφερα το θέμα είναι υπο διερεύνηση και για την ώρα είναι άγνωστο αν είναι bug στο firmware ή κάτι άλλο. Επίσης άλλες κονσόλες της Pioneer δεν παρουσιάζουν αυτή την συμπεριφορά (κάτι που μπορεί και να υποδηλώνει πρόβλημα στο firmware)
 

geposted Tue 18 Sep 18 @ 7:50 am
Ναι κατάλαβα και ευχαριστώ για την ενημέρωση...
Παρακαλώ αν βρούμε κάποια λύση στείλτε ένα μήνυμα να μας ενημερώσετε γιατί θα την αφήσω στην άκρη να περιμένει τώρα επειδή θέλω να λειτουργούν όλα τέλεια και να έχω 100% εμπιστοσύνη σε όλο το σύστημα που λειτουργώ...

Ευχαριστώ πολύ...!!
 

geposted Tue 18 Sep 18 @ 2:27 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Μία "μπακαλίστικη" λύση (μέχρι να βρούμε την σωστη γιατρειά) ,είναι να αλλάξεις την εντολή για το HD_JOG ..
από
touchwheel


σε..
loop ? pause ? nothing : touchwheel : touchwheel

Ουσιαστικά απενεργοποιεί το jog όταν είναι ενεργό το loop και το deck είναι σταματημένο.
 

geposted Tue 18 Sep 18 @ 2:43 pm
Ωραία θα το δοκιμάσω και αυτό αλλά σήμερα αρχίζουν και επαληθεύονται οι σκέψεις μου στο ότι φταίνει οι κραδασμοί και επηρεάζουν τα jogs...Μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές και πειραματισμούς έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.Αυτό άρχισε να μου το κάνει την προηγούμενη Παρασκευή στο club που δουλευω και επειδή έχω τα subwoofer δεξιά και αριστερά μου έτριζε ο τόπος εκεί και μου το έκανε αυτό το πρόβλημα.Ε και σήμερα εγώ έβαλα το sub που έχω σπίτι δίπλα ακριβώς απ την κονσόλα και δυνάμωσα να βαράει λίγο....ε και άρχισε να μου το κάνει....μόλις χαμήλωνα το sub και δεν ετριζε ο τόπος δεν είχε δηλαδή κραδασμούς σταμάταγε να τρέμει η λούπα...όταν το ξαναδυνάμωνα άρχιζε πάλι τα ίδια...και εκει ειναι που επιβεβαιωθηκα,αφου το εχω καταγραψει και σε βίντεο κιόλας μήπως χρειαστεί να το στείλω στην pioneer.
Ευχαριστώ πολύ για το support και ευελπιστώ να βούμε λύση.
 

geposted Tue 18 Sep 18 @ 8:27 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ναι, αυτό θα λυθεί σε μελλοντικό update (ελπίζουμε συντομα). Θα προστεθεί μία παράμετρος στις ρυθμίσεις του προγράμματος ωστε να μπορείς να ρυθμίζεις ανάλογα με το περιβάλλον που παίζεις πόσο "μουλάρι" θα είναι το jog
 

geposted Tue 18 Sep 18 @ 9:22 pm
djdad wrote :
Μία "μπακαλίστικη" λύση (μέχρι να βρούμε την σωστη γιατρειά) ,είναι να αλλάξεις την εντολή για το HD_JOG ..
από
touchwheel


σε..
loop ? pause ? nothing : touchwheel : touchwheel

Ουσιαστικά απενεργοποιεί το jog όταν είναι ενεργό το loop και το deck είναι σταματημένο.


Να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί ακόμα δεν τη χρησιμοποιώ την κονσόλα λόγω αυτού του bug.Πήγα στις εντολές στο mapping και το άλλαξα το action του HD JOG οπως ακριβώς το αναφέρεις πιο πάνω πάτησα και save στο mapping αλλά δεν άλλαξε κάτι.Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά ή απλά δεν πιάνει πάντα αυτό το κόλπο..??
Ευχαριστώ
 

geposted Sat 22 Sep 18 @ 6:31 pm
Όταν πάτησες save έφτιαξε ένα νέο mapper.
Επειδή η DDJ-1000 φαίνεται σαν δύο συσκευές πρέπει να συγουρευτείς οτι και οι "δύο" χρησιμοποιούν το νέο mapper (Αυτόν που δημιουργήθηκε αυτόματα όταν έκανες edit)
 

geposted Mon 24 Sep 18 @ 7:03 am
Ωραία το έκανα έτσι όπως είπαμε και είναι ντάξει τώρα.Ας αρκεστούμε στην προσωρινή λύση μέχρι να βγεί το επόμενο update,τουλάχιστον μπορώ να την δουλεψω τώρα πάλι καλά...
Βέβαια έχω κι άλλο ένα θεματάκι αλλά θα το αναφέρω σε νέο θέμα.

Ευχαριστώ πολύ ;)
 

geposted Mon 24 Sep 18 @ 4:32 pm
Παιδιά καλησπέρα και συγγνώμη που στέλνω πάλι αλλά μόλις τώρα δούλευα και έκανε πάλι το κρασάρισμα στον ήχο μόλις φόρτωσα το κομμάτι στο διπλανό deck και έμεινε στάσιμο.Μόλις τραντάζεται κάνει πάλι τα ίδια...Σκέφτηκα μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να απενεργοποιήσω το jog και να λειτουργεί ΜΟΝΟ όταν παίζει το κομμάτι για να μπορώ να το μαζεύω γιατί δεν γίνεται αλλιώς παιδιά,υπάρχει θέμα κ δε μπορώ να δουλέψω.Εκτός αν έχετε να προτείνετε άλλη λύση...
Ευχαριστώ πολύ...
 

geposted Sat 29 Sep 18 @ 2:37 am
djdad wrote :
Ναι, αυτό θα λυθεί σε μελλοντικό update (ελπίζουμε συντομα). Θα προστεθεί μία παράμετρος στις ρυθμίσεις του προγράμματος ωστε να μπορείς να ρυθμίζεις ανάλογα με το περιβάλλον που παίζεις πόσο "μουλάρι" θα είναι το jog


Καλησπέρα και πάλι...
Με αφορμή το update αυτό (επειδή πέρασα την τελευταία έκδοση και είδα οτι έβαλαν τις ρυθμίσεις για το touchwheel) θα μπορούσατε να μου πείτε ποιές ρυθμίσεις να πειράξω για να λυθεί αυτό το πρόβλημα...??Δηλαδή όταν τρίζει να μην έχουν τόση ευαισθησία τα jogs και εν τέλει να λειτουργεί φυσιολογικά το controller....
Ευχαριστώ πολύ
 

geposted Sat 27 Oct 18 @ 6:07 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)