Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Καλησπέρα σε όλους,
Ξεκίνησα να παίζω μουσική (εππαγελματικα) στα μέσα της δεκαετίας του ΄80 μέχρι το 1995. Μετά σπουδές,στρατίωτικό,δουλειά και οικογένεια. Την μουσική δεν την παράτησα ποτέ.. Τα mk2 είναι στημένα με κανά 2 χιλιάδες βινύλια. Στα χρόνια της καραντίνας, ανακάλυψα το VDJ και σκάλωσα... έτσι έψαξα και τα υπόλοιπα demo της αγοράς αλλά κατέληξα εδώ (λογικό). Ήρθε η ώρα της επιλογής κονσόλας, μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην Roland 707m.
Ποιά είναι γνώμη σας?
Ασχολούμαι με FUNK-SOUL- RnB κλπ.
(Αν έχω κάνει κάποιο λάθος με τους κανόνες λειτουργίας ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές)
 

geposted Tue 15 Feb 22 @ 2:56 pm
Ενδιαφέρουσα επιλογή, αλλά για να μπορούμε κι εμείς να σου προτείνουμε κάτι, θα πρέπει να μας πεις τι "περίπου" ψάχνεις!
 

geposted Tue 15 Feb 22 @ 3:27 pm
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Καταρχην ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απάντηση!!
Τι ψάχνω τωρα ..
κάτι που θα συνεργάζεται καλά με το VDJ
θα έχει 4 κανάλια
θα μπορώ να έχω κουμπωμένα και τα mk2,
καλή ποιότητα κατασκευής
εξόδους xlr και booth
για τα υπολοιπα καλουδια sampler, effects και λοιπα δεν εχω ακόμη ολοκληρωμένη άποψη. Αλλά διαβαζω και θα σας προλάβω.(χαχα)
Επίσης η αγορά του λαπτοπ εγινε (Ι5 11gen 8g ram 252 ssd και παραγγελθηκε 2ος ssd 1τερα.
 

geposted Tue 15 Feb 22 @ 4:46 pm
Ξεκινάς με την αγορά μίας Pro License του VDj...

Κατόπιν και κατά την προσωπική μου άποψη, εστιάζεις σε Pioneer ή Denon ή Rane ή Native Instruments (?).

Κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα, τα μειονεκτήματα και τις "ιδιαιτερότητές" της. Οπότε, για να αρχίσεις να "φιλτράρεις" τα προϊόντα τους, θέτεις μία σειρά από ερωτήματα, όπως:

1. Σε τι budget θέλεις να κινηθείς.
2. Ποιο "layout" καθώς και ποιο buttons' feeling σου είναι πιο οικείο.
3. Τι είδους χρήση θα κάνεις (π.χ. Home, Party, Mobile, Radio, etc).

Όσον αφορά στο θέμα "συνεργασίας" που ανέφερες, δεν τίθεται θέμα καλύτερης ή χειρότερης, απ' την στιγμή που ένας οποιοσδήποτε controller υποστηρίζεται επίσημα από το VDj...

Τέλος, διάβασε και αυτό το άρθρο: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5902/_______________________DJ_CONTROLLER___________________________________________________________.html
Μπορεί κάπου να σε "βοηθήσει"...
 

geposted Tue 15 Feb 22 @ 7:51 pm
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Καλησπέρα, μετά από καιρό τελικά απέκτησα την κονσόλα της NUMARK NS4FX, υπάρχει κάποιο post που να αναφέρει τις βασικές ρυθμίσεις των windows για λαπτοπ (hp i5 11ης γενιας με 16g ram) και επισης βασικες ρυθμίσεις για το vdj (δεν με ενδιαφερει το κομματι των videos). Που θα κοιτάξω για τυχον αναβαθμιση των drivers? Οταν χρησιμοποιω την κονσολα χωρις ηχεια να το κανω μεσω της καρτας ηχου της κονσολας? Αν ναι ποιες οι ρυθμισεις?

ευχαριστω πολυ
 

geposted Thu 09 Jun 22 @ 5:40 pm
 

geposted Thu 09 Jun 22 @ 6:01 pm
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Γιατι Θειο Γιωργο? αφου δεν αγαπω pioneer...και Ελλας Γαλλια συμμαχια λενε...πλακα κανω.
το ειδα το manual και συνδέθηκα προς το παρων χωρις ηχεια με ενοχλει to fader που ειναι σαν βουτυρο.
 

geposted Thu 09 Jun 22 @ 6:25 pm
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Γιατι δεν ακουγεται ο ηχος δυνατα μe την καρτα ηχου της κονσολας στα ακουστικα?
 

geposted Thu 09 Jun 22 @ 6:56 pm
zerocast wrote :
Γιατι δεν ακουγεται ο ηχος δυνατα μe την καρτα ηχου της κονσολας στα ακουστικα?


Γιατί δεν αγαπάς την Pioneer! Αλλά, όσο περισσότερο περνάει ο καιρός και "ανακαλύπτεις" τον Numark, τόσο περισσότερο θα αγαπήσεις και την Pioneer και την Denon και την Rane...
 

geposted Fri 10 Jun 22 @ 12:34 pm
zerocastPRO SubscriberMember since 2014
Το θέμα του ήχου λύθηκε (δεν ειχα τικαρει τον ελεγχο της καρτας απο το vdj) ολα καλά!!!

Σχετικά με τους drivers, Τρέχω το hp support και δείχνει οτι όλα ειναι ενημερωμένα, δοκιμάζω με το driver booster και μου βγαζει out of date ενα σωρο drivers ποιο να πιστέψω?

 

geposted Sun 12 Jun 22 @ 4:35 pm