Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: αγορα controller

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

NaoumPRO InfinityMember since 2007
Γεια σας και απο μενα
εχω ενα virtual dj αλλα μετα απο 5 χρονια λειτουργιας
και πολλα bar και party το controller τα <<επαιξε>>
εσπασε !! το jog και γενικα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη καθολου
Οποτε η ερωτηση ειναι
πως μπορω αν πωλειται χωριστα,
να αγορασω απο καπου μονο το controller??
θα προτιμουσα φυσικα να το παρω καινουργιο
αν αυτο γινεται και να μην μπω στην διαδικασια για μεταχειρισμενο
Αυτα και ευχαριστω προκαταβολικα για την οποιαδηποτε απαντηση
Ναουμ
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 7:42 am
Βασικά έχεις την Limited έκδοση του προγράμματος που είχε μαζί του ο controller και η οποία ήταν δωρεάν. Αν αγοράσεις καινούργιο controller τότε το VDJ Limited θα είναι μέσα στην συσκευασία (πάλι δωρεάν) οπότε δεν υπάρχει λόγος (και τρόπος) να βρεις τον controller καινούργιο και "σκέτο" χωρίς πρόγραμμα.
Κοίτα σε κάποιο on-line μαγαζί όπως το djshop.gr djmarket.gr artsound.gr και thomman.de για τις επιλογές σε controller και τις τιμές τους.

Να προσέξεις μόνο οτι κάθε Limited Version που συνοδεύει ένα controller παίζει μόνο με αυτό τον controller και όχι με άλλους. Επίσης οι πιο καινούργιοι controller έχουν κατά κανόνα πιο καινούργια έκδοση του προγράμματος (Limited Version πάντα) να τους συνοδεύει...
Τέλος επειδή μερικοί controller κυκλοφορούν είτε με το VDJ είτε με το Traktor σαν δωρεάν έκδοση όταν παραγγείλεις τον controller σου κοίτα να σιγουρευτείς οτι δίνει το VDJ και όχι το Traktor.
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 8:13 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Naoum wrote :
Γεια σας και απο μενα
εχω ενα virtual dj αλλα μετα απο 5 χρονια λειτουργιας
και πολλα bar και party το controller τα <<επαιξε>>
εσπασε !! το jog και γενικα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη καθολου

Milame gia tin proti hercules...
To oti antexe to mixanima 5 xronia bar kai party opos les einai athlos.
Eytyxos ta pragmata apo tote exoun allaksei pros to kalytero kai exeis pleon para poles epiloges gia na pareis kati kalytero.
Rikse mia matia sto elliniko forum, synithos syzitame edo gia opoion controller pesei stin antilipsi mas
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 8:46 am
NaoumPRO InfinityMember since 2007
Ti na po paidia exo pathei plaka me tin parti sas
euxaristo poli gia oles tis plirofories
kai gia tin amesotita
eilikrina euxaristo
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 5:00 pm
snik3Home userMember since 2009
file proskynw to koryfaio nickname sou
akou ekei naoum
kserw gw naoum ki etsi ki alliws naoum zoumpadiasou kai sakoulepsou paikse kala to ntalaveri kai mi mas kaneis gali gali ti kardia
ainte salonicaaaaaa
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 8:52 pm
an kai exei grafei kai allou sto forum afto, rikse mia matia s'afto:

http://www.digitaldjtips.com/2010/11/dj-midi-controllers-buyers-guide-2011/

exei sunoptika ta perissotera controllers tis agoras me mia sxetika antikeimenikh kritikh gia to ka8ena.
Opos eipan ta paidia o controller paei me ta gousta... kai me to portofoli sou.
Mporeis na pareis kati portable kaiaksioprepes gia antistixh xrish (px Hercules DJ Console 4-Mx,RMX, Numark Mixtrack Pro kl), kai mporeis na pareis kai controller pou 8a antika8istouse plhros ena DJ set. px(Allen & Heath Xone:DX, Denon DN-MC6000, NI S4 klp).
Eksartatai ap'to ti 8es kai ap' to posa lefta exeis.

Prosopika mporo na sou miliso gia tin Hercules RMX pou exo, apo tin opoia exo meinei plhros ikanopoihmenos gia ta lefta pou edwsa, leitourgei apsoga me to VDJ (alloste apo monh ths eixe to VDJ LE), de mou exei parousiasei pote kanena aproopto se live, einai forhth kai arketa stibarh + to oti einai kai karta hxou.
(o monos logos pou isos na mh thn ksanagoraza shmera 8a htan h American Audio VMS4)
Apo kei kai pera, an 8es na figeis panw ap'ta 300 evro, ta pragmata mporoun na sobarepsoun polu :P
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 9:58 pm
snik tsakaLako mou, poLy Kala ton eipes ton pshLo.
tou agiou naoum, naoume, giortazoun oi magkes.
 

geposted Sat 27 Nov 10 @ 10:05 pm
NaoumPRO InfinityMember since 2007
Ναι ναι βαφτιστηκα Ναουμ χριστιανοσ ορθοδοξος ( δεν θα το σχολιασω αυτο )
και αν δειτε 1 Δεκ. ( ή αλλιως παγκοσμια ημερα κατα του Aids- φαγαμε καπελο)
ειναι ναι του προφητη Ναουμ να πουμε
να δεισ σοκ οταν μου συστηθηκε γυναικα Ναουμι
κεραμιδα
Αυτα περι nickname
Τελικα στo θεμα
πηρα μια mk4
δεν το λυπηθηκα καθολου θα τα βγαλει τα λεφτα της στα σιγουρα και την παλευω
εχω κολησει στο παλιο skin ( εκεινο το αρχαιο με τα πικ-απ )
και δεν μπορω να το βρω με τιποτα
καμμια ιδεα προταση??
bye bye
 

geposted Thu 09 Dec 10 @ 2:56 pm
Για να μην ανοίξω καινούριο topic, θα γράψω μερικές απορίες μου εδώ πέρα, σχετικά με την αγορά ενός controller... Ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με το dj-ing, και θέλω να αγοράσω μία κονσόλα γιατί μου φαίνεται ότι σου παρέχει πολλές περισσότερες ευκολίες, με το απλά να παλεύεις με το keyboard και το ποντίκι. Θέλω απλά να κάνω την φάση μου και το χόμπυ μου, και άντε το πολύ πολύ να παίξω και σε κανένα πάρτυ φίλων...

Απ' ότι έχω δει εδώ στο forum γενικά προτείνεται σαν μία καλή αγορά την Hercules RMX, ή την Hercules Steel, με μία κάρτα ήχου (audio2dj, maya44 κλπ κλπ). (Αυτές οι δύο κονσόλες μάλλον διαφέρουν μόνο στο ότι η μία έχει κάρτα ήχου και η άλλη όχι.. σωστά?)
Αλλά έχω μερικές απορίες.
Καταρχήν η κάρτα ήχου της RMX είναι αρκετά καλή? Μετά, έχω κάτι ηχεία 5.1 σπίτι, μπορώ να ακούω το κύριο τραγούδι απο αυτά τα ηχεία (δηλαδή μέσω του υπολογιστή) και το δεύτερο από τα ακουστικά που θα είναι συνδεδεμένα στην κονσόλα? Ή ακόμα καλύτερα, να μπορώ να συνδέσω τα 5.1 ηχεία στην κονσόλα, και να τα ακούω όλα μέσω της κάρτας ήχου της κονσόλας?

Επίσης είναι σίγουρο πάντα, ότι όσο δύνατα και να είναι η μουσική, θα ακούς από τα ακούστικα το δεύτερο τραγούδι? Και η ρύθμιση των κουμπιών της κονσόλας να ανταποκρίνονται στο Virtual Dj, είναι αυτόματο ή είναι χειροκίνητο?
Και κάτι τελευταίο, άμα έχεις σπασμένη έκδοση, του Virtual Dj 7 Pro, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συνεργασίας της κονσόλας και του προγράμματος?

Και κάτι εγκυκλοπαιδικό, το ASIO που έχω δει να αναφερέτε σχετικά με τις κάρτες ήχου, τι ακριβώς είναι?

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, αλλά τώρα προσπαθώ να μάθω και εγώ σαν αρχάριος...
Ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις...
 

geposted Thu 23 Dec 10 @ 3:29 pm
tomvaiou wrote :
Για να μην ανοίξω καινούριο topic, θα γράψω μερικές απορίες μου εδώ πέρα, σχετικά με την αγορά ενός controller... Ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με το dj-ing, και θέλω να αγοράσω μία κονσόλα γιατί μου φαίνεται ότι σου παρέχει πολλές περισσότερες ευκολίες, με το απλά να παλεύεις με το keyboard και το ποντίκι. Θέλω απλά να κάνω την φάση μου και το χόμπυ μου, και άντε το πολύ πολύ να παίξω και σε κανένα πάρτυ φίλων...

Απ' ότι έχω δει εδώ στο forum γενικά προτείνεται σαν μία καλή αγορά την Hercules RMX, ή την Hercules Steel, με μία κάρτα ήχου (audio2dj, maya44 κλπ κλπ). (Αυτές οι δύο κονσόλες μάλλον διαφέρουν μόνο στο ότι η μία έχει κάρτα ήχου και η άλλη όχι.. σωστά?)
Αλλά έχω μερικές απορίες.
Καταρχήν η κάρτα ήχου της RMX είναι αρκετά καλή? Μετά, έχω κάτι ηχεία 5.1 σπίτι, μπορώ να ακούω το κύριο τραγούδι απο αυτά τα ηχεία (δηλαδή μέσω του υπολογιστή) και το δεύτερο από τα ακουστικά που θα είναι συνδεδεμένα στην κονσόλα? Ή ακόμα καλύτερα, να μπορώ να συνδέσω τα 5.1 ηχεία στην κονσόλα, και να τα ακούω όλα μέσω της κάρτας ήχου της κονσόλας?

Επίσης είναι σίγουρο πάντα, ότι όσο δύνατα και να είναι η μουσική, θα ακούς από τα ακούστικα το δεύτερο τραγούδι? Και η ρύθμιση των κουμπιών της κονσόλας να ανταποκρίνονται στο Virtual Dj, είναι αυτόματο ή είναι χειροκίνητο?
Και κάτι τελευταίο, άμα έχεις σπασμένη έκδοση, του Virtual Dj 7 Pro, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συνεργασίας της κονσόλας και του προγράμματος?

Και κάτι εγκυκλοπαιδικό, το ASIO που έχω δει να αναφερέτε σχετικά με τις κάρτες ήχου, τι ακριβώς είναι?

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, αλλά τώρα προσπαθώ να μάθω και εγώ σαν αρχάριος...
Ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις...


Καταρχην να εχεις στο νου σου οτι εδω ειναι το επισημο site του Virtual DJ οποτε κανενας δε θα σου μιλησει για σπασμενη εκδοση. Παντως εκτος απο παρανομο, ενδεχεται να αντιμετοπισεις και πολλα προβληματα με σπασμενες εκδοσεις. Θα σου ελεγα να μη χρησιμοποιεις την σπασμενη εκδοση αλλα να κατεβασεις την home edition που ειναι free. Αν σου αρεσει μπορεις να αγορασεις το προγραμμα. Επισης, με την αγορα της RMX η της Steel σου δινεται και μια εκδοση του Virtual DJ. (Γενικα ολες οι κονσολες συνοδευονται απο αναλογο software)

Οι διαφορα της RMX με την Steel ειναι οντως μονο η καρτα ηχου που εχει η RMX. Και για τα λευτα που δινεις ειναι αρκετα καλη. 4 audio inputs, 4 audio outputs, 1 microphone input, 1 headphone output. Για την χρηση που το θες ειναι υπεραρκετες οι θυρες της. Ναι, θα μπορεις να συνδεσεις τα ηχεια στην κονσολα σου και να τα ακους οπως θες.
Το αν θα ακους το δευτερο τραγουδι δυνατα απ'τα ακουστικα σου εξαρταται απο το αν εχεις καλα ακουστικα. Εννοειται οτι με τα ακουστικα του ipod αν πας να παιξεις σ'ενα club θα εχεις σοβαρο προβλημα. Εινα θεμα καλου ακουστικου. Υπαρχουν ακουστικα που παιζουν πιο καθαρα και πιο δυνατα, και που επισης χαρη στα μαξιλαρακια τους απομονωνουν το αυτι απο εξωτερικους θορυβους. (Εχεις τη δυνατοτητα να αυξομειωνεις την ενταση του ηχου στα ακουστικα, αλλα οπως και με τα ηχεια υπαρχουν καλα ακουστικα και κακα.)
Η κονσολα εχει απο μονη της ρυθμισμενα τα κουμπια της να επικοινωνουν με το Virtual DJ. Αν οστωσο θελεις να επεμβεις σ'αυτο και να αλλαξεις τις λειτουργιες τους, με την pro εκδοση εχεις τη δυνατοτητα να το κανεις. (και σε ενα βαθμο και με τις αλλες εκδοσεις, σε ο,τι αφορα τα εφε) Αυτο ειναι το λεγομενο mapping.
Το ASIO (Audio Stream Input/Output) ειναι ενα πρωτοκολλο που αφορα το digital audio. Χαρη σ'αυτο επιτρεπεται η αμεση επικοινωνια του software με την καρτα ηχου. Εξασφαλιζει με απλα λογια οτι πατωντας το play στο Virtual DJ θα ακουστει σχεδον ακαριαια ο ηχος απ τα ηχεια, σε αναλογη ποιοτητα. Ειναι ενα πρωτοκολλο που αφορα τους χρηστες των Windows μονο. Για τα mac και τα linux υπαρχουν αντιστοιχες τεχνολογιες. (δες Core Audio)
Για περισσοτερες πληροφοριες για το ASIO:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Stream_Input/Output
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_audio
http://www.hitsquad.com/vocal/about2372.html
http://soundslive.wordpress.com/2007/04/02/asio-drivers-latency/
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CCkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.aph.gov.au%2Fhouse%2Fcommittee%2Fpjcaad%2Fasio_ques_detention%2Fprotocol_guide.pdf&ei=29MTTYyfHdCVOvPW5eUI&usg=AFQjCNFkCmXDhu9triYI2BcNnyvVrQ0OlQ&sig2=PSINZLC-lgugOh5VgPnUng
 

geposted Thu 23 Dec 10 @ 4:58 pm
snik3Home userMember since 2009
Naoum wrote :
Ναι ναι βαφτιστηκα Ναουμ χριστιανοσ ορθοδοξος ( δεν θα το σχολιασω αυτο )
και αν δειτε 1 Δεκ. ( ή αλλιως παγκοσμια ημερα κατα του Aids- φαγαμε καπελο)
ειναι ναι του προφητη Ναουμ να πουμε
να δεισ σοκ οταν μου συστηθηκε γυναικα Ναουμι
κεραμιδα
Αυτα περι nickname
Τελικα στo θεμα
πηρα μια mk4
δεν το λυπηθηκα καθολου θα τα βγαλει τα λεφτα της στα σιγουρα και την παλευω
εχω κολησει στο παλιο skin ( εκεινο το αρχαιο με τα πικ-απ )
και δεν μπορω να το βρω με τιποτα
καμμια ιδεα προταση??
bye bye


file xilia syggnwmi...dn iksera pws afto itan to onoma sou...nomiza pws itan apla nickname gia afto ekana xavale...
kai pali xilia syggnwmi...
 

geposted Thu 23 Dec 10 @ 9:03 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Snik... an ertheis Komotini tha deis zaxaroplasteia me ayto to onoma kai malista megala.
 

geposted Fri 24 Dec 10 @ 4:21 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)