Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Περιεργο "κολλημα" οταν φορτωνει κομματι

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

καλημερα σας

απο τοτε που εβαλα την εκδοση 7,0 (και τωρα την 7,01) παρουσιαζεται το εξης προβληματακι :

την ωρα που παιζει ενα κομματι και του φορτωνω ενα αλλο στο αλλο deck ,φορτωνει λιγο και μετα παγωνει (με την cpu στο 100%) και στην συνεχεια ( 5-9 sec )το δειχνει φορτωμενο κανονικα.
κατα την διαρκεια του κολληματος η μουσικη παιζει κανονικα ,και το vdj ειναι παγωμενο -χωρις ομως αλλες παρενεργειες.

στις προηγουμενες εκδοσεις δεν το παρουσιαζε αυτο ( μεχρι και την τελευταια εκδοση του 6)

παιζω μονο audio

ο εξοπλισμος μου ειναι :

laptop acer p2.4 , 1280 mb ram,64 mb shared ram για γραφικα,αναλυση οθονης 1024χ768 ,παιζω απο usb stick & εξωτερικο σκληρο τα οποια ειναι επανω σε τροφοδοτουμενο με ρευμα usb hub.(πληροφοριακα σας αναφερω οτι πριν απο 2 χρονια το laptop επαιξε και video -για την αναγκη 3 εκδηλωσεων- και ηταν αψογο !)

λειτουργικο ειναι windows xp , βελτιστοποιημενο για audio (εχω κλεισει ολα τα μη απαραιτητα services με την βοηθεια του σχετικου thread)

το laptop δεν μπαινει internet ποτε , και δεν εχει antivirus-firewall, και αλλα περιττα προγραμματα.

Μια φορα τον χρονο γινεται ενα format και εκ νεου εγκατασταση των εργοστασιακων -image- windows xp ,με τα ιδια settings & frameworks,direct-x ,service pack 3 κλπ ,για να ειναι φρεσκο και καθαρο (παρολο που δεν εχει αλλη χρηση παρα dedicated audio laptop)

ειναι ενα μηχανημα το οποιο απο την ημερα της αγορας του (5 χρονια πριν) θυσιαστηκε για σωστη και επαγγελματικη δουλεια.
Το laptop παιζει σε περιπου 90-110 εκδηλωσεις τον χρονο .

Μεχρι και την εκδοση 7 το μηχανημα ηταν αψογο , και το εμπιστευομαι με τα ματια κλειστα.

Δεν εχει κολλησει ποτε μα ποτε εν ωρα δουλειας ή καποια αλλη στιγμη.

Τωρα ομως μου κανει αυτο το περιεργο κολληματακι ,και παρολο που δεν εχει αλλες κακες συνεπειες εκτος απο το να μην μπορω να κανω κατι την ωρα που ειναι παγωμενο (5-9 sec) ,ολα ειναι καλα.

παιζω με την hercules rmx ( με τους τελευταιους drivers του 2009 - του 2010 απο οτι ειδα προσθεσαν μονο την υποστηριξη της hercules 4-mx) και παιζω σε asio mode,και η rmx ειναι συνδεδεμενη απευθειας πανω στο laptop

δοκιμασα εαν το κανει και σε wdm mode (με την hercules πανω). και ναι το κανει.

δεν θυμαμαι αν το κανει οταν παιζω χωρις την rmx (με την καρτα του laptop και σε wdm mode)-προ 7 εκδοσης δεν το εκανε με ή χωρις την rmx (θα το δοκιμασω το βραδυ και θα σας πω)

το δια ταυτα λοιπον :

υπαρχει καποιο θεμα με το vdj 7.xx ?
ειναι κατι στους drivers της rmx , να βαλω τους τελευταιους του 2010 ?
κατι αλλο ?

επισης κατι αλλο το οποιο μου το κανει σχεδον απο την αρχη (απο εκδοσης 5 αν δεν απατωμαι) :

στο εφφε beatgrid δεν μου κραταει ποτε τις ρυθμισεις .
οταν ξεκιναει το vdj πρεπει να το φτιαξω -τα τετραγωνακια στο microgrid- αλλα οταν κλεισει το vdj και ξαναανοιξει τοτε παλι θελει φτιαξιμο απο την αρχη.

και ναι ....εχω το τελευταιο framework και τα τελευταια direct-x και service pack 3...πριν μου το αναφερετε !

ειναι περιεργο και το εχω αμελησει, γιατι δεν παιζω πολυ με τα effects , αλλα τι φταιει ?

επισης το εφφε filter παντα μου εβγαζε "error in xml file" και για αυτο το εχω σβησει απο το folder plugins ,αλλα γιατι γινεται αυτο ?

σας ευχαριστω για τον χρονο σας και για τις οποιες απαντησεις

 

geposted Tue 14 Dec 10 @ 3:17 am
?
κανενας ?
 

geposted Tue 14 Dec 10 @ 4:03 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Pagwma kai kollimata stin ver 7 den exw proswpika. Sto video yparxei ena themataki me to argo fortwma se orismena format, alla gia audio, oxi.
An exeis omws provlima pou den lynetai, mporeis na ksanabaleis tin ver 6, mexri kapoio update na sou lysei to provlima (an einai thema VirtualdJ).

Gia to beatgrid, den kserw, den to xrisimopoiw.

Gia to Filter, poio Filter ennoeis ? Poio skin xrisimopoieis?
 

geposted Tue 14 Dec 10 @ 4:10 pm
update 19/12/2010

τελικα διαπιστωσα οτι :

οταν ειναι συνδεδεμενη η rmx αλλα παιζω με τους wdm drivers το κανει ακομα το κολληματακι στο φορτωμα του κομματιου.

οταν δεν ειναι συνδεδεμενη η rmx και παιζω με την καρτα ηχου του laptop δεν το κανει.

οποτε δεν φταiει το vdj

προτεινετε να ξαναεγκαταστησω τους hercules drivers ή να βαλω τους νεους 2010 (ειναι εγκατεστημενοι οι 2009)
μπορει να φταιει αυτο ?

να διευκρινίσω οτι :

1) ο σκληρος δισκος απο τον οποιο παιζω μουσικη ΒΕΒΑΙΩΣ ειναι συνδεδεμενος σε usb hub με δικη του τροφοδοσια.
2) η rmx συνδεεται παντα στην ιδια θυρα usb
3) το προβλημα αυτο δεν το ειχα πριν την εκδοση 7,0 ( τυχαιο ?)

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σας
 

geposted Mon 20 Dec 10 @ 3:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase tous teleutaious drivers (ti leitourgiko exeis?) kai vale tin RMX se ASIO.
 

geposted Mon 20 Dec 10 @ 7:01 am
τελος καλο ολα καλα !

μολις εβαλα τους τελευταιους drivers της rmx , εξαφανιστηκε το προβλημα.

djdad- παντα σε asio το εχω , αλλα ευχαριστω για την συμβουλη.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
 

geposted Mon 20 Dec 10 @ 12:13 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Xairomai pou lythike to problima. Fainetai pos h hercules exei kanei proodous sto thema twn drivers mesa sta xronia.
Oi palioteroi drivers den htan panta kaloi.
 

geposted Mon 20 Dec 10 @ 12:47 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)