Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Scratch με την MAYA44 - Ερώτηση!!!!!!!!!!!

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Sakis2Home userMember since 2011
Καλησπέρα,

Καταρχάς Χρονια πολλά σε όλους και καλή Χρονια!

θα ήθελα να ρωτήσω ( γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος ) όσο αφορά την MAYA44 usb.. και γενικά τις USB κάρτες..
χρειάζομαι μια κάρτα ήχου αξιόπιστη!.. και φτηνή!!
κατά δεύτερον.. πάντα ήθελα να κάνω κάτι σαν Serato style..

http://brownswood.5.forumer.com/a/serato-scratch-diy-for-less-that-100_post19995.html

γιατί ασχολούμαι με Scratch και θέλω μεγαλύτερη γκάμα ήχων..
και κατά τρίτων θέλω να κάνω και ηχογράφηση φωνής η κιθάρας η Midi***

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ακριβώς είναι:
Είναι αξιόπιστες οι USB κάρτες?
είμαι σε δίλημμα και έχω μπερδευτεί.. από την μια η MAYA44 USB και από την Άλλη η MAYA44 PCI..

http://www.esi-audio.com/products/maya44/

http://www.esi-audio.com/products/maya44usb/

θα μπορέσω να κάνω δουλειά με Timecode vinyl μέσο της PCI?
η Maya44 Usb έχει 4 in και 4 out.. το βλέπω αυτό είναι όλο καθαρό..
ενώ η Maya44 PCI λέει πως έχει και αυτή 4 in και 4 out ενώ βλέπω ότι έχει μονο 4 in-out jack!
τι γίνετε???

λέει "4 analog input and 4 analog output channels"
επίσης "2 stereo analog line inputs, 2 stereo line outputs"
αυτή είναι επιλογή που μπορείς να κανεις εσύ? δηλαδή εάν θέλεις να έχεις 4 out αποκλειστικά η 4 in, η 2 in και 2 out..?

( εγώ, ένα pick up έχω.. δεν θα πάρω άλλο εκτος κι αν μου περισσέψουν λεφτά!.. που δεν νομίζω.. )

γιατί να σας πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι καθόλου την USB

δηλαδή πέρα από αυτό..

εγώ θέλω και μια κάρτα ήχου με καλή ποιότητα και low latency..
τώρα έχω την Onboard κάρτα και όταν φορτώνω βαριά VST plugins σε κάποιο πρόγραμμα
αρχίζει και μου κάνει Clicks και κολλάει και τα λοιπά...!!

την USB θα μπορώ να την χρησιμοποιώ σαν Main κάρτα? θα κάνει δουλειά?




Midi..*
**επίσης ένα άλλο θέμα είναι το Latency στο Midi..
έχω μια E-Drums (Roland T-9!) και πρόσφατα την σύνδεσα μέσο Midi με το PC..
φόρτωσα τα Addictive Drums και άρχισα το Setup..
μέχρι τώρα όλα καλά..
ΑΛΛΑ.. έχει ένα μικρό Latency από την στιγμή που χτυπάω ας πούμε την μπότα η το snare
και πολλές φορες αυξομειώνεται το Latency όταν παίζω γρήγορα ας πούμε!.. η όταν χτυπάω πολλά pads ταυτόχρονα..!!
και αυτό είναι Πρόβλημα!.. πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να παίξω σε TEMPO!..
και δεν ξέρω τι φταίει!..
Είναι η κάρτα Ήχου???? η είναι η CPU?
τα E-Drums τα έχω συνδέσει με καλώδιο Midi μέσο USB.. ελπίζω να μην ευθύνεται αυτό.. είναι καλο το καλώδιο..

Cpu - 2x 2.53
RAM - 3 Gb
---------------------------

κουράστηκα να γράφω!
ποσο μάλλον εσύ που θα τα διαβάζεις..
καταβάθος δεν είναι και τόσες πολλές οι απορίες μου.. πιο πολύ μπερδεμένος είμαι!
ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο νάτα διαβάσεις όλα και.. πιστεύω σε μπέρδεψα... χάχα


Ευχαριστώ εκ των προτερων!



ps. Αυτή την στιγμή τείνω προς την Maya44 PCI!!
γιατί πέρα από την σταθερότητα που "πιστεύω" ότι θα μου προσφέρει έχει και ..
"MI/ODI/O extension provides a full MIDI interface (16 channels, 1 input & 1 output) as well as a digital input (optical and coaxial)."
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 9:37 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
maya44 usb εχω και την πηρα αρχικα για timecode(ειμουν μαζι με τον apopsis απο τους πρωτους που χαμε παρει τα βινυλια)... δε θα αντιμετωπισεις κανενα απολύτος προβλημα στο scratch...ουτε στο latency αλλα ουτε και στο setup
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 9:51 am
Sakis2Home userMember since 2011
ναι δεν λέω..
έχω διαβάσει παρα πολύ καλά λόγια!
αλλα!
εγώ θέλω και Support για τα Ώστς και γενικά για την ποιότητα ήχου του υπολογιστή!
θα κάνει δουλειά? εγώ ένα pickup έχω.. η pci με καλύπτει πιστεύω
επίσης η Pci μου δίνει και

balanced είσοδος μικροφώνου με +48V phantom powe
έξοδος ακουστικών με gain control
unbalanced stereo line είσοδος (1~2) μπορεί να μετατραπεί σε balanced mono είσοδο μικροφώνου
οπτική και coaxial (S/PDIF) ψηφιακή έξοδος
optional MIDI I/O via MI/ODI/O extension
optional S/PDIF digital input via MI/ODI/O ext.

Άλλος για γενική γνώμη?

Ευχαριστώ πάντως
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 10:20 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An prokeitai gia PC pare PCI, glitwneis ta USB pou tosa provlimata dimiourgoun. An exeis laptop pare tin USB.
H maya enai i kalyteri lysi poiotikis kai oikonomikis karta tautoxrona. An thes kalyteri poiotita tha anevaseis to budget sou se toulaxiston diplasia lefta.
Ena line-in tha xrisimopoiiseis gia to pikap pou exeis kai to allo mporeis na to xriosimopoiiseis gia recordings klp.
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 11:27 am
'Ενα λίγο πιο ακριβό μοντέλο από την 44, είναι η 46 της (ESI που βγάζει τη Maya).
Είναι USB και σε σχέση με την 44, διαθέτει 3 στερεοφωνικές εξόδους (σε σχέση με την Maya που έχει 2 στερεοφωνικές εξόδους).

Αν πρόκειται να αγοράσεις PCI, λάβε υπόψην σου ότι το γερμανικό support της ESI (για την maya44) είναι ανύπαρκτο.

Αντίθετα το αγγλικό support είναι καταπληκτικό.
Στο γερμανικό support τους παρακαλούσα επί 3 μήνες να μου προτείνουν λύσεις.
Στο αγγλικό, την ίδια μέρα μου έδωσαν λύση.

Πολύ καλή κάρτα (με πολλαπλές εξόδους) βγάζει και η Delta.
'Ενα καταπληκτικό μοντέλο τους, βγάζει 4 στερεοφωνικές εξόδους (την είχα παλιά). Καταπληκτικό support.

Και η Teratek βγαζει (usb & PCI) αλλά στο παρελθόν είχα απίστευτο πρόβλημα με το latency και το support επίσης ανύπαρκτο.
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 2:51 pm
Sakis2Home userMember since 2011
Μάλιστα,


Κάποιος κάποια άποψη για Midi η για περαιτέρω ανάλυση?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!..
DjDad αυτό που λες σκέφτομαι ακριβώς.. θα δούμε όμως!
Radiodj105 δεν θα μου χρειαστούνε 3ς έξοδοι σίγουρα όμως!..
όσο αφορά τις Delta.. αυτή την στιγμή κοιτάω για να δω τι έχει, σε πάνω κάτω ίδια λεφτά..
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 5:52 pm
Sakis2Home userMember since 2011
Επίσης..

Βρήκα και την Maya44 Pci express!!!

http://www.esi-audio.com/products/maya44e/


είναι πιο ακριβή κατά 30-40 euro..
και δεν κατάλαβα.. πια είναι η διαφορα?
μονο το γεγονός ότι είναι Pci express?
εντάξει.. Pci γενικά είναι γρήγορος "δίαυλος"..
τόση διαφορα θα κάνει στο latency και γενικά στην ταχύτητα η PCI Express?

edit:

κοίταξα για Delta 1010Lt.. 240euro.. ακριβή είναι για τα λεφτά που θα διαθέσω.. αλλα αξίζει?

επίσης είδα την E-ΜΟΥ 1212M PCI E.. και γενικά έχω και άλλη απορία..

τι ρολο παίζει ο E-DSP επεξεργαστής?
έχει διαφορα ο DSP με τον E-DSP??

μήπως ο E-DSP είναι της Emu αποκλειστικά?
γιατί λέει στην Emu.. ότι έχει ενσωματωμένα στον επεξεργαστή (E-DSP) διαφορα Effects
τα οποια τα τρέχει η κάρτα ήχου και ΔΕΝ επιβαρύνει την CPU του υπολογιστή..
δηλαδή εάν φορτώσω Effects που δεν έχει η E-ΜΟΥ στον E-DSP.. θα επιβαρύνω την CPU τόσο πολύ?
στην Delta το αναφέρει ως DSP σκέτο.. χωρίς το E!..



φφφφοοοοουυυ!...
Είναι πολλές οι απορίες που μου δημιουργούνται συνεχώς..
Συγγνώμη εάν σας ζαλίζω τα παπάκια!!
 

geposted Wed 05 Jan 11 @ 6:03 pm
Sakis2Home userMember since 2011
UPDATE
 

geposted Thu 06 Jan 11 @ 12:28 pm
Με κούρασες μόνο απο τον τρόπο που γράφεις... :p

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή:

Αν έχεις σταθερό υπολογιστή και σε ενδιαφέρει το music production τότε θα πρέπει να πάρεις κάρτα PCI.
Επίσης όσο πιο πολλά VST φορτώνεις τόσο μεγαλύτερο CPU Load θα έχεις και σ' αυτό δεν παίζει ρόλο η κάρτα ήχου αλλά τα ίδια τα VST καθώς η επεξεργασία του ήχου που κάνουν (ή συνθέτουν) γίνεται στην CPU και όχι στην κάρτα ήχου.
Άλλο ένα κακό με τα πολλά VST είναι οτι φορτώνοντας πολύ την CPU έχεις μεγαλύτερο latency όχι απο το input ή απο το output της κάρτας ήχου αλλά απο την επεξεργασία του προγράμματος που χρησιμοποιείς. Δηλαδή υπάρχει η περίπτωση οι νότες (όταν παίζεις drums) να φτάνουν στο σωστό χρόνο στην κάρτα ήχου και αυτή με την σειρά της να τις στέλνει στο σωστό χρόνο στο πρόγραμμα σου, αλλά το πρόγραμμα επειδή είναι υπερφορτωμένο να "καθυστερεί" να κάνει capture τις νότες που λαμβάνει.
Τέλος στο music production παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο το latency τόσο της εισόδου όσο και της εξόδου σε όλους τους τομείς. Είναι σχεδόν αδύνατο να παίξεις MIDI drums για παράδειγμα ακούγοντας την επιστροφή του ήχου απο μία on-board κάρτα ήχου που το latency της εξόδου και μόνο είναι πάνω απο 200 ms Χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάρτα ήχου με ASIO drivers και latency μέχρι 10-15ms

Θα πρέπει επίσης να σε προειδοποιήσω οτι αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το music production θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία σε εξοπλισμό καθώς όλα τα σοβαρά μηχανήματα (που κάνουν καλή δουλειά) ακόμα και για home studio κοστίζουν αρκετά...

Για παράδειγμα μια καλή κάρτα ήχου για την περίπτωση σου ξεκινά σίγουρα απο τα 350-400 ευρώ ενώ κάτι που θα σου πρότεινα εγώ φτάνει ακόμα πιο ψηλά στα 550 ευρώ! Όταν ξεφύγεις απο την "εμπορική"/"καταναλωτική" κατηγορία προϊόντων τότε ισχύει απόλυτα ο κανόνας πως οτι πληρώνεις πέρνεις...

Τέλος θα πρέπει να ρυθμίσεις και τον υπολογιστή σου ώστε να μπορεί να διαχειριστεί real-time ήχο όσο το δυνατόν πιο σωστά και γρήγορα. Υπάρχουν πολλά άρθρα στο internet για αυτό το θέμα ανάλογα και με το λειτουργικό που έχεις. Ρίξε σε αυτά τα άρθρα μια ματιά αλλά αν έχεις Vista να σου πω απο τώρα οτι θα πρέπει να αλλάξεις και λειτουργικό.
 

geposted Thu 06 Jan 11 @ 2:20 pm
Sakis2Home userMember since 2011
Συγγνώμη φιλε Phantom..
απλά όλα μέσα στο μυαλό μου είναι από εδώ και από εκεί..
δεν κατάφερα να βάλω σειρά στις απορίες μου και λογικό είναι να σε μπέρδεψα,
μέχρι και εγώ όταν το διάβασα ψιλομπερδευτικα.. αλλα είναι να βγάλεις το συμπέρασμα..

Εννοείτε πως δεν έχω Vista, τα 7 ult χρησιμοποιώ και με έχουν υπέρ καλύψει!
τώρα θα δω τι θα γίνει με δουλειές και λεφτά.. στο απώτερο μέλλον θα τσιμπήσω Mac
γιατί πέρα από μουσική ασχολούμαι και με video και με photo και θα ήθελα κάτι πιο.. επαγγελματικό..
τελοσπάντων.. θα δούμε για mac..
τώρα το θέμα είναι ότι δεν μπορώ αυτή την στιγμή να ξοδέψω πολλά λεφτά.. γιατί δεν έχω ..
μια κάρτα ήχου θέλω για αρχή
 

geposted Thu 06 Jan 11 @ 4:34 pm
Sakis2Home userMember since 2011
Συγγνώμη φιλε Phantom..
απλά όλα μέσα στο μυαλό μου είναι από εδώ και από εκεί..
δεν κατάφερα να βάλω σειρά στις απορίες μου και λογικό είναι να σε μπέρδεψα,
μέχρι και εγώ όταν το διάβασα ψιλομπερδευτικα.. αλλα είναι να βγάλεις το συμπέρασμα..

Εννοείτε πως δεν έχω Vista, τα 7 ult χρησιμοποιώ και με έχουν υπέρ καλύψει!
τώρα θα δω τι θα γίνει με δουλειές και λεφτά.. στο απώτερο μέλλον θα τσιμπήσω Mac
γιατί πέρα από μουσική ασχολούμαι και με video και με photo και θα ήθελα κάτι πιο.. επαγγελματικό..
τελοσπάντων.. θα δούμε για mac..
τώρα το θέμα είναι ότι δεν μπορώ αυτή την στιγμή να ξοδέψω πολλά λεφτά.. γιατί δεν έχω ..
μια κάρτα ήχου θέλω για αρχή!

 

geposted Fri 07 Jan 11 @ 11:47 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)