Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Internet Radio και Skype Calls - Page: 2

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Λοιπόν... το δυναμικό μικρόφωνο δεν κάνει για broadcasting, θα πρέπει να το έχω τόσο κοντά σαν να τραγουδάω, οπότε θα πρέπει να αγοράσω σίγουρα ένα πυκνωτικό... Απ' ότι έψαξα τα πυκνωτικά χρειάζονται phantom power. Ο μίκτης Phonic έχει μία υποδοχή μικροφώνου XLR.
Μπορώ εκεί να συνδέσω πυκνωτικό μικρόφωνο ? Έχετε υπόψη σας κάποιο που να κάνει ??

Βέβαια αργότερα θα χρειαστώ και μία extra κάρτα ήχου (Maya44) για να γίνει πιο σωστή δουλειά και να χρησιμοποιήσω και το 3ο κανάλι που μου δίνει ο μίκτης για πιο σωστή-ολοκληρωμένη εγκατάσταση, όπως ανέφερε και ο djdad.

Προς το παρόν για να βγω στον "αέρα" θα πρέπει σίγουρα να αγοράσω ένα πυκνωτικό μικρόφωνο...
 

geposted Fri 13 Apr 12 @ 6:43 am
Και τα δυναμικά μικρόφωνα κάνουν για ραδιόφωνο αρκεί να τα δουλέψεις σωστά.
Για πυκνωτικά να ξέρεις ότι υπάρχουν και μοντέλα που λειτουργούν με μπαταρία. Μετατροπή υποδοχής XLR για να έχει και phantom power γίνεται αλλά θα πρέπει να κάνεις την κατασκευή μόνος σου.
Οι υποδοχές XLR κατά κανόνα σημαίνουν σύνδεση balanced που καμία σχέση δεν έχει με το phantom power.
 

geposted Fri 13 Apr 12 @ 7:41 am
Έχω ένα δυναμικό AKG D770... πως μπορώ να το δουλέψω σωστά για broadcasting ???
 

geposted Fri 13 Apr 12 @ 11:08 am
PhantomDeejay wrote :
Και τα δυναμικά μικρόφωνα κάνουν για ραδιόφωνο αρκεί να τα δουλέψεις σωστά.
Για πυκνωτικά να ξέρεις ότι υπάρχουν και μοντέλα που λειτουργούν με μπαταρία. Μετατροπή υποδοχής XLR για να έχει και phantom power γίνεται αλλά θα πρέπει να κάνεις την κατασκευή μόνος σου.
Οι υποδοχές XLR κατά κανόνα σημαίνουν σύνδεση balanced που καμία σχέση δεν έχει με το phantom power.


Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Βρήκα μερικά:
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=5627&LANG=GR
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=13093&ref=bestprice.gr&LANG=GR
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16357&LANG=GR
http://www.djmania.gr/el/epaggelmatikos-ixos/mikrofona/174-sinn7-mpod-podcast---usb
http://www.djmania.gr/el/epaggelmatikos-ixos/mikrofona/1502-rode-m-3--

ή για να έχω phantom power μπορώ να αγοράσω αυτό http://www.djmania.gr/el/epaggelmatikos-ixos/mikrofona/358-sinn7-phantom-1
και να το συνδυάσω με κάποιο πυκνωτικό που χρειάζεται phantom power,
όπως π.χ. αυτό: http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16356&LANG=GR

Βέβαια θα προτιμούσα την πιο compact λύση.

Τι μου προτείνεις από τα παραπάνω ?
Έχεις μήπως κάποιο να μου προτείνεις και εκτός της παραπάνω λίστας ?
 

geposted Sat 14 Apr 12 @ 4:33 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
κατι αντιστοιχο με αυτο που θες να κανεις κανω εγω.
δλδ κανω εκπομπη περα απο τα fm σε ενα webradio βεβαια δε βγαζω skype calls. Τι χρησιμοποιω τωρα..
ενα desktop pc το οποιο κανει απλα το stream (amd 3800+ με 1 gb μνημη) αλλα και την εγγραφη των εκπομπων τις οποιες μετα ανεβαζω mixcloud
ενα μικτη vestax vmc004
ενα μικροφωνο akg PERCEPTION 120 (βαση, Popper κλπ κλπ)
ενα phantom (οχι deejay :P) behringer MICROPOWER PS400
και ενα λαπτοπακι αν παιζω ζωντανα η το ipad η ενα απλο mp3 player οταν παιζω προηχογραφημενη εκπομπη.
τωρα αυτα πως ειναι συνδεδεμενα...
το λαπτοπακι (ειτε ipad ειτε mp3 player αναλογα την περιπτωση) πανω στο μικτη, το μικροφωνο επισης πάνω στο μικτη και η εξοδος του μικτη στο line in του desktop.
τωρα για την δικη σου περιπτωση μπορεις να κανεις ενα σεταπ ακριβως σαν το δικο μου με την διαφορα οτι στο desktop θα βαλεις και το skype και την εξοδο θα την ριξεις και αυτη πάνω στο μικτη. Τωρα ομως εχεις ενα θεμα ...το πως θα σε ακουει ο τυπος του skype...γιατι απο το stream θα χει τρελη χρονοκαθυστερηση (10 με 15sec). Αυτο λυνεται με 2 τροπους ειτε εχεις webcam ωστε να χρησιμοποιεις το μικροφωνο της για την πηγη για το skype ειτε να συνδεσεις το linein του desktop και με καποιο patch να δει το linein ως mic (μονο για το skype) ωστε να κανεις την δουλεια σου.
 

geposted Thu 19 Apr 12 @ 7:14 am
johnny2000 wrote :
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Μετά από την βοήθειά σας μου ήρθε ιδέα και έπαιξε !! Δεν είναι το τέλειο βέβαια αλλά τουλάχιστον μπήκε το νερό στ' αυλάκι...

Προσπάθησα λοιπόν μήπως μπορέσω να κάνω αυτό που ήθελα με τον εξοπλισμό που ήδη έχω χωρίς να αγοράσω τίποτα.
Στην διάθεσή μου έχω: VirtualDJ Pro Full, κονσόλα Hercules RMX, Αναλογικός μίκτης 3κάναλος Phonic Mx300, μικρόφωνο δυναμικό, ακουστικά.

Καταρχήν οι ρυθμίσεις που κάνω στο VDJ είναι στο advanced config:



Κατόπιν,
- από το output 1&2 της RMX συνδέω στο 1ο κανάλι του μίκτη
- από το REC του μίκτη συνδέω στο line-in της κάρτας του laptop (εδώ είναι η λούπα)
- από το line-out της κάρτας του laptop συνδέω στο input 3&4 της RMX
- συνδέω το μικρόφωνο στο 2ο κανάλι του μίκτη
- από το booth του μίκτη συνδέω στον ενισχυτή για να έχω monitor στα ηχεία μου
- ακουστικά στην RMX για τις αλλαγές των κομματιών

Έτσι:
- Ότι παίζει από τα πάντα και βγαίνει στον αέρα το ακούω από το booth στο 1ο κανάλι του μίκτη
- Το μικρόφωνο το έχω στο 2ο κανάλι του μίκτη και δουλεύει μια χαρά
- Πατώντας το aux του δεξιού deck στο VDJ έχω και on-line calls από το skype που ηχογραφούνται άψογα.
Αναλυτικά για το skype:
Ο ακροατής ακούγεται από το line-out της κάρτας του laptop μια χαρά, εγώ ακούγομαι στον αέρα από το μικρόφωνο του μίκτη ενώ ο ακροατής με ακούει από το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop.

Έκανα όλες τις δοκιμές με αλλαγές μουσικής και στα δύο decks, ομιλία από το μικρόφωνο του μίκτη, και test call από το skype, ενώ έκανα record. Όταν το άκουσα ήταν όλα μια χαρά !!

Αύριο πάλι θα ξανασχοληθώ... να δω τις ελλείψεις για να τελειοποιηθεί...
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, η λούπα με βοήθησε απίστευτα !


Το έχω κάνει ήδη με το setup που ανέβασα και φαίνεται ως άνω. Μόνο με ένα laptop, VirtualDJ, 3κάναλο μίκτη και την RMX.
Δεν χρειάζεται άλλο PC !!!
Η μόνη αλλαγή σε σχέση με τα παραπάνω είναι ότι συνέδεσα το output 3&4 της RMX σε ένα ελεύθερο κανάλι του μίκτη για να έχω ακουστικά από το μίκτη κι όχι από την RMX. Έτσι για τις αλλαγές των κομματιών όπως και για όλα όσα έχω συνδέσει έχω το CUE του μίκτη.
Μάλιστα έκανα δοκιμαστική broadcast εκπομπή την Τρίτη με skype κλήση, κλπ... και δούλεψε πολύ καλά.

Οι ελλείψεις είναι:
1. Το δυναμικό AKG μικρόφωνο που έχω δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά και θέλει οπωσδήποτε πυκνωτικό. Παρόλο που τα gain τα είχα στο τέρμα έπρεπε να μιλάω σχεδόν κολλητά με το μικρόφωνο... όταν ξεχνιόμουν δεν ακουγόμουν καθαρά στον αέρα.
Είδα ότι χρησιμοποιείς πυκνωτικό AKG, όμως είναι λίγο ακριβό για μένα. Βρήκα κάποια φθηνότερα...
Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου γι' αυτό: http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16356&LANG=GR
ή γι' αυτό: http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16359&LANG=GR ??????
σε συνδυασμό βέβαια με το τροφοδοτικό phantom που έχεις κι εσύ: http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16359&LANG=GR

2. Όταν θέλω να μιλήσω εκτός αέρα με κάποιον από το skype δεν μπορώ γιατί το lineout της κάρτας του laptop βγαίνει αναγκαστικά στον αέρα κι έτσι δεν μπορώ να αποκόψω την φωνή του ακροατή.
Για να λυθεί θα πρέπει να έχω προακουστική της φωνής του ακροατή από το skype στο μίκτη. Άρα θα χρειαστώ μία extra USB κάρτα ήχου.
Φυσικά και μου τα είχε πει ο djdad αλλά δεν είχα κάρτα ήχου για να το δοκιμάσω κι έτσι έπρεπε να βρω μία άλλη λύση.
Είχα κάποτε αγοράσει μία USB κάρτα, αλλά κάπου την έχω καταχωνιάσει και δεν μπορώ να τη βρω...

P.S.
Όταν βρω την κάρτα ήχου, θα δοκιμάσω μία ιδέα που μου ήρθε για να λύσω και τις δύο παραπάνω ελλείψεις σε μία:
Δηλαδή νομίζω ότι αν συνδέσω τη USB κάρτα ήχου και δρομολογήσω εκεί το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop (που είναι μια χαρά για broadcasting) με το πρόγραμμα που λες (το έχω βρει ήδη για το mac και λέγεται LineIn), όπως επίσης να ρυθμίσω το skype να μην χρησιμοποιεί τα ενσωματωμένα ηχεία για τη φωνή του ακροατή αλλά την USB κάρτα, τότε από την έξοδο της USB κάρτας μπορώ να στείλω στο κανάλι του μίκτη και να έχω προακουστική.
Έτσι θα μπορώ να αποκλείσω την φωνή του ακροατή στον αέρα με το fader του μίκτη και ταυτόχρονα να μην χρειαστώ να αγοράσω καν μικρόφωνο αφού για να μιλάω στον αέρα θα χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop !!

Ίδωμεν... αρκεί να βρω τη κάρτα... έχω φάει τον κόσμο στο ψάξιμο !!
 

geposted Thu 19 Apr 12 @ 12:23 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το οτι γινεται και με αλλο pc το ξερω απλα εγω γενικοτερα δεν θελω να φορτωνω με πολλες "δουλειες" ενα pc (μιας που ουτωw η αλλως εχω και αλλο και αφετερου το stream pc τρεχει και κατι κομπρεσσορες και 2 encoders)
 

geposted Thu 19 Apr 12 @ 4:03 pm
Έχεις δίκιο, κι εγώ για να κάνω σωστή δουλειά στο laptop έκανα αναβάθμιση. Με 8gb είμαι τώρα συνολικά και περιμένω να πέσουν οι τιμές των SSD δίσκων. Με 8gb πάει σφαίρα το macbook pro με τα snow leopard.
Δεν μου απάντησες όμως στις απορίες μου με τα μικρόφωνα...
 

geposted Thu 19 Apr 12 @ 5:38 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
μια χαρα θα κανεις την δουλεια και με αυτα τα μικροφωνα...θες ομως και ποπερ οπωσδηποτε! και ναι θες και αλλη καρτα ηχου για να κανεις αυτο που λες
 

geposted Fri 20 Apr 12 @ 3:22 am
paidia exw ena problhma ...8elei enas filos mou na ton voi8isw na kanei ekpompes se web radio me to vdj pro kai epidh den exei idea apo upologistes kai pws ginete auto eipe se mena pou 3erw apo pc alla den exw kamia sxesh me mousikh kai konsoles kai miktes.....exw etoimasei ta panta gia to web radio kai to vdj alla den exw idea th e3oplhsmos xreiazete kai 8a h8ela na mou prwthnete kai eseis apo dw..ti na parw kai na mhn 3epoulh8w adika.....

8elw na paizw se ena laptop me to virtua-dj ... na kanw ekpomph kai na vgainw ston aera alla episeis na vgainoun kai klhseis apo skype zwntana ston aera...alla episeis na dialegw pote 8a einai ston aera to skype kai na mporw na milhsw me ton allo sto skype an den ton exw on air...episeis na ton akouw kai na me akouei xwris thn ka8hsterish pou eiparxei sto stream .....sas eipa ti 8elw na kanw perimwnw na mou peite ti e3wplismo 8elw pws na ta sundesw... kai an einai dunaton na mou prwthnete kai apo kapoio magazi na ta parw... euxaristw

Edited by PhantomDeejay
Reason Μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
Warning Level +1
 

geposted Tue 08 Jan 13 @ 6:40 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Δε περίμενα να το πω ποτέ αυτό, αλλά ήρθε η ώρα: Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις με κεφαλαία! Πέρα από το γεγονός ότι στην ιντερνετική διάλεκτο σημαίνει ότι φωνάζεις, είναι παράλληλα και πολύ κουραστικό για τα μάτια...

Επί του θέματος:

α) Τα ερωτήματα που θέτεις είναι δικά σου ή του φίλου σου; Ρωτάω γιατί είναι άτιμο πράγμα να παίζεις "χαλασμένο τηλέφωνο" και δεν βοηθάει ούτε εμάς, ούτε εσένα, ούτε το φίλο σου... Ίσως θα ήταν ευκολότερο να μας τα περιέγραφε ο ίδιος!
β) Αν τα ερωτήματα είναι δικά σου, θα ήταν ίσως σκόπιμο να αναδιαρθρώσεις την ερώτησή σου, απαντώντας τα εξής ερωτήματα:
1) Τι εξοπλισμό έχω και
2) Τι θέλω να επιτύχω

Σχετικά με την ανάρτησή σου:


karaiskakis wrote :
EXW ETOIMASEI TA PANTA GIA TO WEB RADIO KAI TO VDJ ALLA DEN EXW IDEA TH E3OPLHSMOS XREIAZETE


α) Τί ακριβώς είναι τα πάντα που έχεις ετοιμάσει για το Web Radio και το VDJ;
β) Τι εξοπλισμό θεωρείς ότι χρειάζεσαι και ποιός είναι ο στόχος σου;

karaiskakis wrote :
TI NA PARW KAI NA MHN 3EPOULH8W ADIKA.....


Τι ακριβώς σημαίνει ξεπουλιέμαι άδικα; Εννοείς να μη δώσεις παραπάνω χρήματα απ΄ότι χρειάζεται;

Λοιπόν αν κατάλαβα καλά, αναζητάς τα εξής:

1) NA PAIZW SE ENA LAPTOP ME TO VIRTUA-DJ ...
2) NA KANW EKPOMPH KAI NA VGAINW STON AERA
3) EPISEIS NA VGAINOUN KAI KLHSEIS APO SKYPE ZWNTANA STON AERA...
4) EPISEIS NA DIALEGW POTE 8A EINAI STON AERA TO SKYPE
5) NA MPORW NA MILHSW ME TON ALLO STO SKYPE AN DEN TON EXW ON AIR...
6) EPISEIS NA TON AKOUW KAI NA ME AKOUEI XWRIS THN KA8HSTERISH POU EIPARXEI STO STREAM
7) PERIMWNW NA MOU PEITE TI E3WPLISMO 8ELW PWS NA TA SUNDESW...
8)KAI AN EINAI DUNATON NA MOU PRWTHNETE KAI APO KAPOIO MAGAZI NA TA PARW...


Χμ...
 

geposted Tue 08 Jan 13 @ 9:18 pm
συγγνώμη για τα κεφαλαια ήταν η ώρα περίεργη που το έγραψα το κείμενο και δεν το σκέφτηκα.. :)

λοιπόν
a) τα ερωτήματα δικά μου είναι, ο φίλος μου είπε τι θέλει να κάνει από κει και πέρα μου λέει ψάξε και βρες τι χρειάζεται γι'αυτο και κάνε το..

....
όταν είπα ότι έχω ετοιμάσει τα το web radio και το vdj εννοώ ότι ήδη έχω φτιάξει το web-radio σε έναν server και έχω βάλει στο vdj το ip και την port και αν θέλω τώρα μπορώ να βγάλω τραγούδια στον αέρα αλλα δεν μπορώ ούτε να μιλάω (μιας kai δεν έχω μικρόφωνο)ούτε να βγάζω κόσμο με skype(δεν ξέρω καν τι χρειάζεται για να το κάνω)δεν έχω ακουστικά για να ακούω το δεύτερο Deck για να ξέρω ποτε να βάζω το επόμενο τραγούδι,

καραϊσκάκης wrote :
ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΟΥΛΗΘΩ ΑΔΙΚΑ..... (μην δώσω παραπάνω λεφτά για κάτι χωρίς να το χρειάζομαι ,γιατί δεν έχω ιδέα...)

και αυτά που ζητω είναι αυτά που έγραψες και εσύ κάτω από 1-8 .. μπορείς να τα έγραψα χαλια αλλα νομίζω κατάλαβες ακριβώς τι θέλω.
 

geposted Wed 09 Jan 13 @ 6:53 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Γενικότερα δεν έχω τη παραμικρή ιδέα από broadcasting, αλλά μιας και επέλεξα να συνεισφέρω στη κουβέντα θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όπου μπορώ:

karaiskakis wrote :
αλλα δεν μπορώ ούτε να μιλάω (μιας kai δεν έχω μικρόφωνο)


Όπως καταλαβαίνεις και ο ίδιος, χρειάζεσαι μικρόφωνο. Λύσεις υπάρχουν πολλές USB και μή, αλλά αυτό αν και βασικό δεν είναι το κυρίως πρόβλημά σου.

karaiskakis wrote :
ούτε να βγάζω κόσμο με skype


Γι αυτό φαντάζομαι ότι χρειάζεται όσοι συμμετέχουν να διαθέτουν μικρόφωνο, έστω και το ενσωματωμένο στα laptops ή headset. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, αλλά θέμα ρυθμίσεων. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το επόμενο πρόβλημα που αναπόφευκτα θα συναντήσεις είναι η ρύθμιση της έντασης του ομιλώντα, ώστε να έχεις έλεγχο της εκπομπής (βλ. ερωτ. 4 και 5).

karaiskakis wrote :
δεν έχω ακουστικά για να ακούω το δεύτερο Deck για να ξέρω ποτε να βάζω το επόμενο τραγούδι


Αυτό είναι το κυρίως σου πρόβλημα. Λέγεται προακουστική (cueing/ prelistening). Μια σύντομη αναζήτηση στο φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ. Το συγκεκριμένο θέμα έχει αναλυθεί διεξοδικά. Αν στερέψεις από υλικό μετά χαράς να σε βοηθήσουμε περαιτέρω!

Αφού λυθούν τα θέματα αυτά, μπορούμε να ασχοληθούμε συγκεκριμένα με τα 1) ως 8), όπου σίγουρα υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που γνωρίζουν πολλά παραπάνω από μένα....
 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 4:19 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Tessera pragmata tha xreiasteis sigoura...
1. Mikrofwno
2. Analogikos miktis me 3 toulaxiston kanalia (4kanalos tha itan pio xrisimos)
3. Polukanali USB karta ixou i opoia tha exei toulaxiston 2 stereo outputs kai 1 i akoma kalytera 2 stereo inputs.
4. VirtualDJ Basic version.

Min agoraseis kati akrivo. Yparxoun miktes kia me 100 euro (an prokeitai gia internet broadcasting)
 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 5:59 pm
1. Mikrofwno--->πυκνωτικο η δυναμικο?
2. Analogikos miktis me 3 toulaxiston kanalia (4kanalos tha itan pio xrisimos)----> http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=16525
3. Polukanali USB karta ixou i opoia tha exei toulaxiston 2 stereo outputs kai 1 i akoma kalytera 2 stereo inputs.---> http://www.xe.gr/mousika-organa/kartes-ixou-mousikon-organon|ad-26017282.html
4. VirtualDJ Basic version.----> ok

αυτα βρηκα με μια γρηγορη ερευνα... βασικα θελω να κανω την δουλεια μου με οσο λιγοτερο κοστος ριχνωντας την λιγο την ποιοτητα αν χρειαζεται... αυτος ο μικτης γιατι ειναι τοσο φτηνος?? κανει για την δουλεια μου? επισης με εναν τρικαναλο τι κολημα θα εχω οσο αναφορα αυτα που θελω να κανω και πως θα το αντιμετοπισουμε?
βρεικα και εναν αλλο 4καναλο αλλα δεν θελω να δωσω 110 ευρω+μεταφορικα----> http://www.electroland.gr/miktes-ihoy/electrolandgr/stereofonikos-miktis-4-kanalion?ref=bestprice.gr αμα γινετε με εναν τρικαναλο η δουλεια που θελω που κανει 3 φορες λιγοτερα λεφτα θα το προτειμουσα..



και τελος βρηκα αυτη την καρτα μεταχειρισμενη οπως ειδες παραπανω ..καινουρια δεν μπορω να βρω με 2+2 εισοδους εξοδους και να ειναι και φτηνη φυσικα... με 1 και και 2 τετοιες δεν μπορουμε να κανουμε την ιδια δουλεια?? ---> http://www.mcweb.gr/32-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/35-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/3697-CMP-SOUND-USB12-CONTROLLER-5.1-140-2486.html?Itemid=0&ref=bestprice.gr

αν μπορεις προτεινε μου και εσυ καποια γιατι εγω δεν ξερω που να κοιταξω και αν κανουν...


 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 7:45 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To link gia ton 1o mikti den mou vgainei. Epomenws den mporw na ekferw gnwmi. Pantws oti plirwneis pairneis.
Gia Internetiko stathmo omws pou fantazomai oti den se endiaferei i poiotita tou ixou, mporeis na pareis ena ftino.
Gia karta ixou, i deuteri ..ksexna ti.
gia ti prwti, ena streo kanali gia Inputs mporei na min sou ftasei.
Tha xreiastei ena gia to MIC kai ena gia ton LineIn na peraseis to Skype se ena software deck, opote pare kalytera mia Maya44USB

Gia mikrofwno...hmm me pianeis adiavasto. Tha sou apantisei allos.
 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 8:59 pm
auton ton 4kanalo mikth sou elega alla ti site einai upokataskeuh twra.... http://www.skroutz.gr/s/448260/Bespeco-Stereo-Mixer-M4S.html

kai den mou eipes , an parw enan trikanalo se auto pou 8elw na kanw, pou 8a sinantisw duskolia k pws 8a thn 3eperasw.. ?
h mayia 44 usb poso kanei kainouria?? kai episeis mhpws 3ereis na mou peis mia allh pou na exei mono 2 eisodous kai 2 e3odous pou eipes oti 8elw? na dwsw ligotera xrhmata k na einai k kainouria....giati den 3erw k se ti katastash 8a einai auth.. mpori na exoun kaei tpt eisodoi h e3odoi...h kati allo....
 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 9:25 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ton mikti ksexna ton lol

Maya 44 USB prepei na exei kainourgia konta sta 90-100 euros. Se kainourgia den tha vreis kati analogo kai poiotiko. An pas parakatw mono se metaxeirismeni. Enooeitai oti otan agorazeis kati metaxeirismeno xwris na na to testareis einai san na pairneis gourouni sto saki. Exei to risko tou.

Its all about money :)
 

geposted Thu 10 Jan 13 @ 10:32 pm
Συμπάθα με, αλλά προέρχομαι από μια παλιά "σχολή" που τα hobby κόστιζαν αρκετά χρήματα. Σίγουρα όχι όσο κόστιζαν σε επαγγελματίες, αλλά αρκετά!

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

1. Πυκνωτικό VS Δυναμικό μικρόφωνο:
Και τα δύο κάνουν δουλειά αλλά συνήθως προτιμούμε τα πυκνωτικά, καθώς εχουν μεγαλύτερo εύρος απολαβής (μπορείς να μιλάς από μεγαλύτερη απόσταση και χωρίς να "κοιτάς" την κάψα απευθείας).
Το κακό με τα πυκνωτικά μικρόφωνα όμως είναι οτι χρειάζονται ρεύμα για να δουλέψουν! Οπότε ή θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος από τις μπαταρίες (ανάλογα με τη χρήση μπορεί να χρειάζεσαι 1 το μήνα ή μία την ημέρα) ή θα πρέπει να καταφύγεις σε λύσεις Phantom Power που κοστίζουν αρκετά περισσότερο απ' οτι μπορεί να νομίζεις!

2. Τρικάναλος VS Τετρακάναλος μίκτης:
Έχουμε και λέμε: 2 κανάλια τα deck του προγράμματος, και ένα κανάλι το μικρόφωνο =3. Και ένα κανάλι το skype ??? = 4 Τόσο απλά

3. Κάρτα ήχου:
Χρειάζεσαι κάρτα ήχου που να βγάζει τουλάχιστον 2 stereo εξόδους και να έχει 1 stereo input. Οι έξοδοι χρειάζονται για τα deck και η είσοδος για να παίρνεις τον ήχο του μίκτη για broadcast. Εαν δεν δουλεύεις με laptop αλλά με σταθερό υπολογιστή τότε υπάρχει περίπτωση να την "γλυτώσεις" αλλά αυτό εξαρτάται από την ίδια την κάρτα και τους drivers. Θα πρέπει να βγάζει 3 stereo εξόδους (εφόσων θέλουμε και το skype) και να έχει μια είσοδο. Οι περισσότερες 7.1 κάρτες ήχου μπορούν να ρυθμιστούν σε τέτοια λειτουργία, αλλά θα πρέπει να το επαληθεύσεις.

4. Προσωπική παρατήρηση:
Την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις με 150, με 300, με 600 και με 1500 ευρώ. Το θέμα όμως είναι οτι πέρα από την "ποιότητα" του εξοπλισμού, όσο πιο χαμηλά κατεβαίνεις, τόσο πιο δύσκολη θα γίνεται και η δουλειά σου. Για παράδειγμα ο μίκτης που έδειξες παραπάνω το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να σε ταλαιπωρήσει καθώς δεν έχει ρυθμιστικά gain ούτε άλλες ΒΑΣΙΚΕΣ λειτουργίες ενός μίκτη, παρα μόνο upfaders. Το ίδιο θα ισχύει πχ και για τα μικρόφωνα όπου το μικρόφωνο των 20 και των 30 ευρώ δεν θα πιάνει σωστά τις φωνές ή θα μικροφωνίζει με το παραμικρό, κτλ
Με δεδομένο την ενασχόληση ως χόμπι, προσωπικά εκτιμώ οτι ο εξοπλισμός θα κοστίσει γύρω στα 300-400 ευρώ χωρίς να περιλαμβάνονται στην τιμή τα καλώδια, ο υπολογιστής και το πρόγραμμα!
 

geposted Fri 11 Jan 13 @ 12:57 am

ευχαριστω για τισ πληροφοριες μου εκανες πολυ πιο ξεκαθαρα τι θελω και γιατι... θα ηθελα καποιες διευκρινησεις ακομα...
1)ειπαμε θελω για την καρτα 3 εξοδους και 1 εισοδο ...δεν μπορω να το κανω με μια οποιαδοιποτε ενσωματομενη καρτα ηχου λαπτοπ μαζι με μια 7.1 usb ?? σαν αυτη πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.754933 και αν η απαντηση ειναι οχι..με αυτην που ειναι 7.1 γινετε??http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702679 εστω χρησιμοποιοντας και του λαπτοπ μαζι...

για το μικροφωνο τωρα..μπορεις να μου προτινεις εσυ καποιο πυκνοτικο μου να ειναι στα μετρα μου γιατι μεχρι στιγμης οπου εχω κοιταξει βλεπω με 100 σταρια 200αρια και 300αρια... καπου στο 50αρι να μην μικροφονιζει σαν τρελο δεν γινετε να βρω? ευχαριστω
 

geposted Fri 11 Jan 13 @ 5:53 am
63%