Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Crashάρισμα σε Windows 7 64bit

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλησπέρα σε όλους!
Πρόσφατα αγόρασα ένα λάπτοπ με Windows 7 64bit και κατέβασα το Virtual DJ 7 Free. Ενώ λειτουργεί κανονικά, μετά από κάποιο διάστημα (απροσδιόριστο κάθε φορά), όταν πάω να φορτώσω ένα κομμάτι, crashάρει.. Κλείνει απλά και δεν λαμβάνω κανένα μήνυμα για το συμβάν, μόνο των Windows που λέει ότι αναζητά την αιτία του προβλήματος (χωρίς αποτέλεσμα φυσικά).
Τι μπορεί να ευθύνεται?

Το laptop τρέχει με:
- Intel Core i3 @ 2.3 Ghz
- 4GB DDR3 RAM
- 1GB graphics

Ευχαριστώ
 

geposted Sun 07 Oct 12 @ 6:38 am
Χωρίς καμία διάθεση προσβολής, μιλάμε σίγουρα για το Home FREE και όχι κάποια "άλλη" έκδοση;
Τι sound setup χρησιμοποιείς;;;
 

geposted Sun 07 Oct 12 @ 1:13 pm
Ναι δεν έχω περάσει καμία άλλη έκδοση! Μόνο αυτή που κάνεις free download από εδώ.
Το default setup που έχει χρησιμοποιώ δεν έχω αλλάξει κάτι.
 

geposted Tue 09 Oct 12 @ 5:56 am
Απο που φορτώνεις τα τραγούδια σου (εσωτερικό/εξωτερικό δίσκο, μία απο εδώ και μία απο εκεί, κτλ) και τι διάρκεια έχουν;
 

geposted Tue 09 Oct 12 @ 6:30 am
Όλα τα φορτώνω μέσα από το laptop, εκεί τα έχω περασμένα και δεν έχουν διάρκεια πάνω από 10 λεπτά
 

geposted Tue 09 Oct 12 @ 8:35 am
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις πλήρως οποιαδήποτε διαχείριση ενέργειας μπορεί να προσφέρει το laptop σου.
 

geposted Tue 09 Oct 12 @ 8:43 am
Τι έννοεις με το "διαχείρηση ενέργειας";
 

geposted Tue 09 Oct 12 @ 1:12 pm
παιδια καλησπερα. προσφατα αγορασα αυτο το laptop

Samsung NP 300E5C-S02 (i5-3210M/4GB/500GB)

με τα χαραχτηριστικα αυτα Screen: 15.6 LED LCD CPU: Intel Core i5 3210M 2.6 GHz, Ram: 4 GB (DDR 3 - 1333MHz) , Vga: Nvidia GeForce 610M, DVD, Hd: 500 GB HDD, Windows 7 64 Bit

μια Akiyama Ares SC4 και ενα EXT HD WESTERN DIGITAL 2TB για MUSIC STORAGE. ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΑRDWARE ME TO VIRTUAL DJ
7 0 3 PRO ΓΙΑ PRO DJ ΧΡΗΣΗ.

πριν μια βδομαδα περιπου και στη μεση της βραδυας ενω επαιζα μουσικη εχοντας κανει τη σωστη audio & usb απαιτουμενη συνδεσμολογια ΞΑΦΝΙΚΑ το λαπτοπ μου πεταξε ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΚΙΝΕΖΙΚΑ εκανε απο μονο του επανεκινηση , αφου ανοιξε κανονικα αποσυνδεσα και ξανασυνδεσα την ARES SC4 KAI TON ΕΧΤ HD MOY στο λαπτοπ και συνεχεισα κανονικα χωρις προβλημα.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΥΝΧΕΙΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ 2-3 ΒΡΑΔΥΕΣ.

ΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ HARDWARE KAI SOFTWARE (V DJ 7 0 3 PRO)
ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΕ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ V DJ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΑΝΩΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ.ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ αποσυνδεσα και ξανασυνδεσα την ARES SC4 και συνεχεισα κανονικα χωρις προβλημα.

1)τι μπορει να συμβαινει στο ολο συστημα μου???
2)πιστευετε οτι το προβλημα ειναι hardware (πχ πιθανη ασυμβατοτητα) η SOFTWARE???
3)τι μου προτεινετε να κανω για να το λυσω????
4)μου εγγυατε κανεις οτι αν αγορασω γνησιο V DJ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.
ΥΓ.ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕ ΓΝΗΣΙΑ WIN 7 64BIT KAINOYRIA KAI Η ΑRES SC4 OΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΕΧΤ HD MOY.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ , ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
 

geposted Tue 04 Dec 12 @ 2:29 pm
Πρώτον θα σε παρακαλέσω να ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία!
Ακούμε κι έτσι!

DJNICO 81 wrote :
ME TO VIRTUAL DJ
7 0 3 PRO ΓΙΑ PRO DJ ΧΡΗΣΗ.

Εδώ ξεκινάς λάθος...

DJNICO 81 wrote :
ΞΑΦΝΙΚΑ το λαπτοπ μου πεταξε ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΚΙΝΕΖΙΚΑ εκανε απο μονο του επανεκινηση

Οι μπλέ οθόνες είναι πάντα θέμα Hardware σε όλους τους μοντέρνους Η/Υ

DJNICO 81 wrote :
ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΕ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ V DJ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΑΝΩΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ.ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ αποσυνδεσα και ξανασυνδεσα την ARES SC4 και συνεχεισα κανονικα χωρις προβλημα.

Οπότε λογικά κάτι "παίζει" με την κονσόλα σου...

DJNICO 81 wrote :
1)τι μπορει να συμβαινει στο ολο συστημα μου???
2)πιστευετε οτι το προβλημα ειναι hardware (πχ πιθανη ασυμβατοτητα) η SOFTWARE???
3)τι μου προτεινετε να κανω για να το λυσω????
4)μου εγγυατε κανεις οτι αν αγορασω γνησιο V DJ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.

1-2) Κατά 90% το πρόβλημα σου είναι harware. Πιθανότατα έχεις συνδέσει την ARES πάνω σε θύρα USB 3.0.
3) Αν ναι, θα πρέπει να χρησιμοποίησεις ένα USB 2.0 hub πάνω στην θύρα κι εκεί να συνδέσεις τον controller σου. Γενικά υπάρχουν πολλά προβλήματα με το USB 3.0 και για αυτό ευθύνονται τα chopsets των κατασκευαστών.
4) Σου εγγυόμαστε μόνο καλύτερη υποστήριξη, δωρεάν updates και το κεφάλι σου ύσηχο καθώς για οποιοδήποτε πρόβλημα δεν θα έχεις να ανησυχείς αν φταίει το crack και η σπασμένη έκδοση που έχεις. Επίσης αν δεν κάνω λάθος η Ares συνοδεύεται από έκδοση VirtualDJ LE. Σ' αυτή την περίπτωση δικαιούσαι ΚΑΙ έκπτωση για να αγοράσεις το PRO Full.

Ευχαριστώ!
 

geposted Tue 04 Dec 12 @ 2:55 pm
αγαπητε φιλε phantom.

αρχικα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.
να διευκρινισω oτι η ares sc4 ειναι εξωτερικη 4ch καρτα ηχου η οποια συνοδευεται απο σχετ cd με τoυs driver της στο κουτι της τους οποιους και εγκατεστησα & το λαπτοπ μου εχει usb 2 θηρες.επισις τσεκαρα το site της akiyama και δεν εχει update για τον driver της καρτας μου.

με το χερι στην καρδια λοιπον
1)τι μπορω να κανω κατα την γνωμη σου για να λυσω το προβλημα μου τελικα????

2)ποια σημεια στο hardware μου πρεπει να τσεκαρω???

3)πως μπορω να μαθω αν το γνησιο vdj συνεργαζεται με την καρτα ηχου που εχω (akiyama rsc4)????


 

geposted Tue 04 Dec 12 @ 3:18 pm
Θα σου απαντήσω αύριο καθώς τώρα γράφω από το κινητό μου, αλλά καταλαβαίνεις και μόνος σου νομίζω οτι η τελευταία ερώτηση είναι "αστεία"...
 

geposted Tue 04 Dec 12 @ 4:32 pm
1) Θα πρέπει να κάνεις troubleshooting το σύστημα σου. Θα πρέπει να κάνεις διάφορες δοκιμές και να ανακαλύψεις τι φταίει και το σύστημα σου δεν ανταποκρίνεται σωστά.

2) Θα πρέπει σίγουρα να τσεκάρεις όλους τους drivers του υπολογιστή. Επίσης θα πρέπει να τσεκάρεις την κάρτα σου.

3) Το VirtualDJ συνεργάζεται άψογα με την συγκεκριμένη κάρτα ήχου, και σχεδόν με όλες τις κάρτες ήχου του εμπορίου. Το πρόβλημα σου είναι γιατί η κάρτα (αν φταίει αυτή) δεν κάθεται καλά στο σύστημα σου.


Υ.Γ.:
Ξέρω οτι δεν βοηθάω και πολύ. Αλλά καταλαβαίνεις και το λόγο. Κάνε μια αναζήτηση στο forum. Έχουν γραφτεί πάρα πολλά τόσο από εμένα όσο και από άλλα παιδιά που θα σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα σου. Ξεκίνα την αναζήτηση σου με τους όρους "DPC Latency" και "Latency Mon" και από εκεί και μετά θα αρχίσεις να βγάζεις άκρη. Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

geposted Wed 05 Dec 12 @ 1:50 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)