Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορα Vestax VCI-400 - Page: 2

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
o teleutaios driver 1.52 perilambanei to prohgoumeno firmware kai einai edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=422&id_page_url=362
Autos einai asfalis. Sto telos pou leei download mapper, auto den xreiazetai.

To firmware gia to opoio milaw einai to version 2 edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=460&id_page_url=397

Ara ksekina me to proto pou einai sigouro - mporeis na deis fantazomai tin ekdosi firmware pou exeis me to firmware tool.
Krata to etsi gia ligo na deis oti ola einai ok.

Meta mporeis na dokimaseis to firmware 2, To kalo einai oti mporeis na pas piso sto palio pou erxetai me ton driver.
Etsi kanan kapoioi xristes apo oso ksero.

(*) Bebaios mas enimeroneis.
 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 4:53 am
djdad wrote :
Den tha elega oti tautopoiithike pote to firmware upgrade me ta opoia provlimata freezing eixan kapoioi xristes. Isws itan kai kapoio windows update pou prokalese auto to thema, i akoma kai kako performance tou ypologisti. Isws akoma kai i xrisi USB 3.0 na itan kai na einai ena themataki.
Stin parousa fasi pantws, den pairnoume arnitiko feedback apo users. Mia matia pou eriksa sta forums, tickets klp den vlepw kapoio provlima.

Se kathe periptwsi, an den theleis na xrisimopoiiseis tin leitourgia tis VCI san analogikos miktis kai den trexeis Win8, mporeis na meineis sto palio firmware, gia na exeis kai to kefali sou isyxo.


Τρέχω Win 8 (όχι σπασμένα), ο Asio Driver μου ζήτησε εγκατάσταση με συμβατότητα και εγκαταστάθηκε. Δεν είναι προτεραιότητα μου ο αναλογικός μίκτης άλλα λέω μήπως το νέο firmware διορθώνει κάποια bug.
Σαν midi controller για την άλλη χρήση που τον θέλω με το visual program Arkaos GrandVJ είναι πολύ καλή επιλογή γιατί εκτός των πολλών κουμπιών που έχει μου δίνει feedback με τα led των κουμπιών ποιο παίζει.
Είναι λίγο περίεργη η αίσθηση των περιστροφικών ποτενσιομέτρων γιατί έχουν όλα ένα ελαφρύ 'μπόσικο' που δεν έχω ξανασυναντήσει.
Ένα αρνητικό είναι ότι τα pitch fader στο '0' δεν έχουν stop άλλα λαμπάκι. Βέβαια δεν με προβληματίζει γιατί τα τελευταία χρόνια (είμαι 47 χρόνων, Dj από το 1981 και Vj από το 2005) δεν παίζω σε club άλλα σε bar με άλλους ρυθμούς και μουσικές.
Από περιέργεια έκανα εγκατάσταση τον controller σε AMD Νetbook (Lenovo Thinkpad X121e με E-450 και 8 gb RAM, Win 8) και παρόλο που η Vestax αναφέρει οτι δεν υποστηρίζει ΑΜD, Intel Atom και Centrino έπαιξε κανονικά.
 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 5:25 am
apopsis wrote :
o teleutaios driver 1.52 perilambanei to prohgoumeno firmware kai einai edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=422&id_page_url=362
Autos einai asfalis. Sto telos pou leei download mapper, auto den xreiazetai.

To firmware gia to opoio milaw einai to version 2 edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=460&id_page_url=397

Ara ksekina me to proto pou einai sigouro - mporeis na deis fantazomai tin ekdosi firmware pou exeis me to firmware tool.
Krata to etsi gia ligo na deis oti ola einai ok.

Meta mporeis na dokimaseis to firmware 2, To kalo einai oti mporeis na pas piso sto palio pou erxetai me ton driver.
Etsi kanan kapoioi xristes apo oso ksero.

(*) Bebaios mas enimeroneis.


Έκανα εγκατάσταση τον Asio Driver V152 άλλα ανοίγοντας το VirtualDJ βγάζει 'error in asio driver' και μετά μέσα στο Sound Setup δηλώνοντας σαν Asio την Vestax βγάζει 'not enough channels'. Ίσως να χρειάζεται το firmware V2 για να δουλέψει σωστά. Παρατήρηση ότι είναι αρκετά μικρότερου μεγέθους από τον v102. Απεγκατάσταση και επιστροφή στο Asio Driver V 102 που συνόδευε τον controller και όλα εντάξει.
Control Panel της Vestax δεν μου το εμφανιζει παρολο που υπαρχει στα εικονιδια της γραμμης εργαλειων γιατι λεει οτι θα εμφανιστει οταν ειναι ενεργο!!!

 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 5:43 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
Kaloriziki!!
 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 7:29 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
papagpanos wrote :


Έκανα εγκατάσταση τον Asio Driver V152 άλλα ανοίγοντας το VirtualDJ βγάζει 'error in asio driver' και μετά μέσα στο Sound Setup δηλώνοντας σαν Asio την Vestax βγάζει 'not enough channels'. Ίσως να χρειάζεται το firmware V2 για να δουλέψει σωστά.



Den exei sxesi, kati ekanes lathos. Alla an sou douleuei o 1.02 ton kratas
 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 7:42 am
alexmak wrote :
Kaloriziki!!


Ευχαριστώ!


apopsis wrote :
Den exei sxesi, kati ekanes lathos. Alla an sou douleuei o 1.02 ton kratas


Θα τον ξαναεγκαταστήσω για δοκιμή.

 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 7:47 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Δεν έχω εγκαταστήσει το τελευταίο firmware, αφενός γιατί η λειτουργία αναλογικού μίκτη δεν είναι απαραίτητη για μένα και αφ'ετέρου λόγω των προβλημάτων που είχαν αρχικά κάποιοι χρήστες με πάγωμα του προγράμματος. Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω και κράτα μας ενήμερους σχετικά με τις εξελίξεις...
 

geposted Wed 07 Nov 12 @ 11:10 am
apopsis wrote :
o teleutaios driver 1.52 perilambanei to prohgoumeno firmware kai einai edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=422&id_page_url=362
Autos einai asfalis. Sto telos pou leei download mapper, auto den xreiazetai.

To firmware gia to opoio milaw einai to version 2 edo :
http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=460&id_page_url=397

Ara ksekina me to proto pou einai sigouro - mporeis na deis fantazomai tin ekdosi firmware pou exeis me to firmware tool.
Krata to etsi gia ligo na deis oti ola einai ok.

Meta mporeis na dokimaseis to firmware 2, To kalo einai oti mporeis na pas piso sto palio pou erxetai me ton driver.
Etsi kanan kapoioi xristes apo oso ksero.

(*) Bebaios mas enimeroneis.


Επιβεβαιώνω τον apopsis στα γραφόμενα του, έκανα αναβάθμιση στον Asio V152 και τώρα μου λειτουργεί και το control panel της Vestax.
Στο control panel δεν μπορείς να δεις πιο firmware έχεις. Έπειτα πέρασα το firmware V2 που λειτουργεί ο controller σαν αναλογικός μίκτης και έκανα αναβάθμιση και τον mapper και όλα οκ.
Πολύ σημαντικό ότι μπορείς να γυρίσεις σε προηγούμενο firmware γιατί πολλές συσκευές δεν το επιτρέπουν, κάτι το οποίο δοκίμασα με επιτυχία.
Dee P μπορείς να το δοκιμάσεις άφοβα.
Υπάρχει τρόπος όταν χρησιμοποιούμε κάποιο skin με δυο πλατό να μην γίνονται ζεύγη τα a-c και b-d κανάλια?
Όταν χρησιμοποιώ λοιπόν skin με δυο πλατό ότι κάνω πχ στο a deck αυτόματα μεταφέρετε και στο c. Πατάω pfl στο a ανοίγει και στο c κτλ.
Ο λόγος που το χρειάζομαι είναι γιατί ο controller είναι σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λεντάκια lol...

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 5:31 am
Dee P wrote :
Δεν έχω εγκαταστήσει το τελευταίο firmware, αφενός γιατί η λειτουργία αναλογικού μίκτη δεν είναι απαραίτητη για μένα και αφ'ετέρου λόγω των προβλημάτων που είχαν αρχικά κάποιοι χρήστες με πάγωμα του προγράμματος. Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω και κράτα μας ενήμερους σχετικά με τις εξελίξεις...


Σε κρατάω ενήμερο, δεν έχεις παράπονο lol...
H Vestax αναφέρει ότι δίνει με τον controller κάποιο midi mapping software κάτι που η δικιά μου δεν έχει.
Εαν το έχεις μπορείς με κάποιο τροπο να μου δώσεις ένα αντίγραφο?

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 5:36 am
Θέλω να αλλάξω το mapping στα κουμπιά PITCHBEND και να περάσω την λειτουργιά SEEK +4.
Στον mapper γράφω στο key PITCHBEND+_LEFT --> deck left pitch_bend seek +4 αλλά δεν λειτουργεί. Ποια είναι η σωστή εντολή?
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 6:50 am
deck left goto +4

ή

deck left seek +4


Κανονικά σε ένα controller (εκτός κι αν υπάρχει ειδικός λόγος) δεν γράφουμε τα deck, οπότε κανονικά θα έπρεπε να είναι:

goto +4

ή

seek +4
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 7:32 am
PhantomDeejay wrote :
deck left goto +4

ή

deck left seek +4


Κανονικά σε ένα controller (εκτός κι αν υπάρχει ειδικός λόγος) δεν γράφουμε τα deck, οπότε κανονικά θα έπρεπε να είναι:

goto +4

ή

seek +4


Ευχαριστώ Phantom, δουλεύει, εγώ έβαζα και το pitchbend στην εντολή.

papagpanos wrote :
Υπάρχει τρόπος όταν χρησιμοποιούμε κάποιο skin με δυο πλατό να μην γίνονται ζεύγη τα a-c και b-d κανάλια?
Όταν χρησιμοποιώ λοιπόν skin με δυο πλατό ότι κάνω πχ στο a deck αυτόματα μεταφέρετε και στο c. Πατάω pfl στο a ανοίγει και στο c κτλ.
Ο λόγος που το χρειάζομαι είναι γιατί ο controller είναι σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λεντάκια lol...


Επειδή έχεις και εσύ τετρακάναλο controller για το παραπάνω έχεις να πεις κάτι? Σου κάνει και εσένα το ίδιο?

H μονη εντολη που εχει στο mapping για τα deck ειναι αυτη:
action_deck 1 ? deck 1 leftdeck : action_deck 2 ? deck 2 rightdeck : action_deck 3 ? deck 3 leftdeck : action_deck 4 ? deck 4 rightdeck : nothing

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 7:50 am
Δεν ξέρω πως είναι φτιαγμένος ο mapper της VCI-400 για να σου δώσω παραπάνω οδηγίες. Προφανώς εννοείς πως όταν χρησιμοποιείς skin με 2 decks ανάβουν τα led και για το deck 1 και για το deck 3 σωστά;

Η Denon που έχω δεν έχε διαφορετικά leds για κάθε deck οπότε εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Ίσως το βράδυ μπορέσω να κοιτάξω τον εργοστασιακό mapper της VCI και μπορέσω να βρω μια λύση.
Διαφορετικά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μετατροπή στο αγαπημένο σου skin "μεταμορφώνοντας" το σε 4deck skin.
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 8:33 am
PhantomDeejay wrote :
Δεν ξέρω πως είναι φτιαγμένος ο mapper της VCI-400 για να σου δώσω παραπάνω οδηγίες. Προφανώς εννοείς πως όταν χρησιμοποιείς skin με 2 decks ανάβουν τα led και για το deck 1 και για το deck 3 σωστά;


Αυτό εννοώ, σωστά. Έχω δυο SYNC να αναβοσβήνουν, δυο PFL και δυο σειρές gain leds στα fader ανά κανάλι.

PhantomDeejay wrote :
Η Denon που έχω δεν έχε διαφορετικά leds για κάθε deck οπότε εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Ίσως το βράδυ μπορέσω να κοιτάξω τον εργοστασιακό mapper της VCI και μπορέσω να βρω μια λύση.


Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, ας περιμένουμε και την απάντηση του Dee P μήπως έχει κάποια λύση.

PhantomDeejay wrote :
Διαφορετικά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μετατροπή στο αγαπημένο σου skin "μεταμορφώνοντας" το σε 4deck skin.


Σε αυτό είμαι εύκολος lol... αλλά επειδή δεν δουλεύω με 4 deck θα προτιμούσα να λυθεί το πρόβλημα μου και να δουλέψω με ένα skin με δυο deck. Οπως και να εχει σε ευχαριστώ πολύ!

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 8:57 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
papagpanos wrote :
H Vestax αναφέρει ότι δίνει με τον controller κάποιο midi mapping software κάτι που η δικιά μου δεν έχει.
Εαν το έχεις μπορείς με κάποιο τροπο να μου δώσεις ένα αντίγραφο?


Δεν έχω κάτι ανάλογο. Νομίζω ότι πρόκειται για παρεξήγηση... Μπορείς να αναρτήσεις το link της Vestax, όπου γίνεται αναφορά σε midi mapping software; Το midi mapping γίνεται πάντα σε συνεργασία με DJ software. Μου φαίνεται περίεργο η Vestax να έφτιαξε ξεχωριστό λογισμικό, που διευκολύνει το mapping για τα 3 τουλάχιστον μεγαλύτερα DJ software, λειτουργώντας ως μεσάζοντας...

papagpanos wrote :
Υπάρχει τρόπος όταν χρησιμοποιούμε κάποιο skin με δυο πλατό να μην γίνονται ζεύγη τα a-c και b-d κανάλια?
Όταν χρησιμοποιώ λοιπόν skin με δυο πλατό ότι κάνω πχ στο a deck αυτόματα μεταφέρετε και στο c. Πατάω pfl στο a ανοίγει και στο c κτλ.
Ο λόγος που το χρειάζομαι είναι γιατί ο controller είναι σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λεντάκια lol...


Ο τρόπος μου είναι λίγο μπακάλικος, όπως θα επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Παρολαυτά, δοκίμασε τα παρακάτω:

Κάνε copy/ paste στο Desktop για backup το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices.
Κατόπιν άνοιξε το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices με Wordpad.
Πχ θες να απενεργοποιήσεις τα LEDs του PFL στο κανάλι 1.

Για να γίνει αυτό πρέπει κάθε PFL να έχει ξεχωριστό όνομα, αλλιώς ότι κάνεις στο ένα επηρεάζει και τα τέσσερα. Οπότε κάνεις scroll down στο definition file και πας εκεί που λέει <!-- Deck 1 --> και αλλάζεις το <button note="0x05" name="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<button note="0x05" name="PFL1" deck="1" channel="2" />.

Κατόπιν scroll-άρεις στην επόμενη κατηγορία και πας στο <!-- Deck 1 LED's -->
Εκεί αλλάζεις το <led note="0x05" name="LED_PFL" default="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<led note="0x05" name="LED_PFL" default="" deck="1" channel="2" /> (απλά αφαιρείς το PFL).

Κλείνεις το definition file και ξανανοίγεις το VDJ. Πλέον το PFL στο κανάλι 1 θα πρεπε να είναι μονίμως σβηστό. Το ίδιο επαναμβάνεις για όλα τα LEDs που θες να απενεργοποιήσεις.
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:09 am
Dee P wrote :
Δεν έχω κάτι ανάλογο. Νομίζω ότι πρόκειται για παρεξήγηση... Μπορείς να αναρτήσεις το link της Vestax, όπου γίνεται αναφορά σε midi mapping software; Το midi mapping γίνεται πάντα σε συνεργασία με DJ software. Μου φαίνεται περίεργο η Vestax να έφτιαξε ξεχωριστό λογισμικό, που διευκολύνει το mapping για τα 3 τουλάχιστον μεγαλύτερα DJ software, λειτουργώντας ως μεσάζοντας...


Το αναφέρει στα τι περιλαμβάνει το πακέτο, στο link κάτω - κάτω. 'Bundled software MIDI assign guide'

http://www.vestax.com/v/products/detail.php?cate_id=186&parent_id=8

Dee P wrote :
Ο τρόπος μου είναι λίγο μπακάλικος, όπως θα επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Παρολαυτά, δοκίμασε τα παρακάτω:

Κάνε copy/ paste στο Desktop για backup το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices.
Κατόπιν άνοιξε το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices με Wordpad.
Πχ θες να απενεργοποιήσεις τα LEDs του PFL στο κανάλι 1.

Για να γίνει αυτό πρέπει κάθε PFL να έχει ξεχωριστό όνομα, αλλιώς ότι κάνεις στο ένα επηρεάζει και τα τέσσερα. Οπότε κάνεις scroll down στο definition file και πας εκεί που λέει <!-- Deck 1 --> και αλλάζεις το <button note="0x05" name="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<button note="0x05" name="PFL1" deck="1" channel="2" />.

Κατόπιν scroll-άρεις στην επόμενη κατηγορία και πας στο <!-- Deck 1 LED's -->
Εκεί αλλάζεις το <led note="0x05" name="LED_PFL" default="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<led note="0x05" name="LED_PFL" default="" deck="1" channel="2" /> (απλά αφαιρείς το PFL).

Κλείνεις το definition file και ξανανοίγεις το VDJ. Πλέον το PFL στο κανάλι 1 θα πρεπε να είναι μονίμως σβηστό. Το ίδιο επαναμβάνεις για όλα τα LEDs που θες να απενεργοποιήσεις.


Θα δοκιμάσω και ελπίζω να μου λύσει το θέμα μου, Ευχαριστω!

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:43 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
papagpanos wrote :
Dee P wrote :
Δεν έχω κάτι ανάλογο. Νομίζω ότι πρόκειται για παρεξήγηση... Μπορείς να αναρτήσεις το link της Vestax, όπου γίνεται αναφορά σε midi mapping software; Το midi mapping γίνεται πάντα σε συνεργασία με DJ software. Μου φαίνεται περίεργο η Vestax να έφτιαξε ξεχωριστό λογισμικό, που διευκολύνει το mapping για τα 3 τουλάχιστον μεγαλύτερα DJ software, λειτουργώντας ως μεσάζοντας...


Το αναφέρει στα τι περιλαμβάνει το πακέτο, στο link κάτω - κάτω. 'Bundled software MIDI assign guide'

http://www.vestax.com/v/products/detail.php?cate_id=186&parent_id=8

Dee P wrote :
Ο τρόπος μου είναι λίγο μπακάλικος, όπως θα επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Παρολαυτά, δοκίμασε τα παρακάτω:

Κάνε copy/ paste στο Desktop για backup το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices.
Κατόπιν άνοιξε το definition file που βρίσκεται στο φάκελο Devices με Wordpad.
Πχ θες να απενεργοποιήσεις τα LEDs του PFL στο κανάλι 1.

Για να γίνει αυτό πρέπει κάθε PFL να έχει ξεχωριστό όνομα, αλλιώς ότι κάνεις στο ένα επηρεάζει και τα τέσσερα. Οπότε κάνεις scroll down στο definition file και πας εκεί που λέει <!-- Deck 1 --> και αλλάζεις το <button note="0x05" name="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<button note="0x05" name="PFL1" deck="1" channel="2" />.

Κατόπιν scroll-άρεις στην επόμενη κατηγορία και πας στο <!-- Deck 1 LED's -->
Εκεί αλλάζεις το <led note="0x05" name="LED_PFL" default="PFL" deck="1" channel="2" /> σε πχ
<led note="0x05" name="LED_PFL" default="" deck="1" channel="2" /> (απλά αφαιρείς το PFL).

Κλείνεις το definition file και ξανανοίγεις το VDJ. Πλέον το PFL στο κανάλι 1 θα πρεπε να είναι μονίμως σβηστό. Το ίδιο επαναμβάνεις για όλα τα LEDs που θες να απενεργοποιήσεις.


Θα δοκιμάσω και ελπίζω να μου λύσει το θέμα μου, Ευχαριστω!



γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν θα πετύχεις να το κάνεις αυτό (δεν υπάρχει definition file στο φάκελο Devices)

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:48 am
PhantomDeejay wrote :
Αρκετά μπακάλικος και ολίγον τι λάθος... :P
Το θέμα είναι να γίνει κάτι χωρίς να χρειάζεται να γίνει επέμβαση στο definition file. Στην τελική κάποιος που αγοράζει τώρα την κονσόλα και χρησιμοποιεί την τελευταία έκδοση του PRO δεν θα έχει διαθέσιμο το definition file για να το επεξεργαστεί...


Συμφωνώ Phantom, γιατί εάν ένα βράδυ χρειαστεί να παίξω με 4 deck skin λογικά θα είναι και εκεί απενεργοποιημένα.
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:49 am
djsadim wrote :
γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν θα πετύχεις να το κάνεις αυτό (δεν υπάρχει definition file στο φάκελο Devices)


Εχω definition file στο φάκελο Devices με την ονομασία VCI400.

 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:53 am
papagpanos wrote :

Το αναφέρει στα τι περιλαμβάνει το πακέτο, στο link κάτω - κάτω. 'Bundled software MIDI assign guide'

http://www.vestax.com/v/products/detail.php?cate_id=186&parent_id=8

Επειδή όταν μεταφράζουμε από Αγγλικά σε Ελληνικά πρέπει να σκεφτόμαστε "Αγγλικά" η σωστή Ελληνική μετάφραση θα ήταν:

"Οδηγός αντιστοίχησης MIDI για το συνοδευτικό πρόγραμμα"

Κοινώς εδώ λέει οτι περιέχει οδηγό για το πως να κάνεις αντιστοίχηση των εντολών MIDI της κονσόλας με το συνοδευτικό πρόγραμμα, ΚΑΙ ΟΧΙ οτι έχει συνοδευτικό πρόγραμμα για να κάνεις MIDI assignments. ;)
 

geposted Thu 08 Nov 12 @ 10:55 am
67%