Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VDJ, NO CONNECT

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο όταν μετά από 3-4 ώρες παιξίματος και ενώ η κάρτα ήχου ενός controller συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά, τα πλήκτρα του controller δεν υπακούν? Φυσικά υπάρχει θέμα επικοινωνίας αλλά ρωτάω αν πέραν της εκδοχής του usb καλωδίου υπάρχει και κάποιος άλλος συγκεκριμένος λόγος που συμβαίνει.
 

geposted Mon 05 May 14 @ 1:18 pm
Το πρόβλημα είναι πολύπλοκο. Δεν χάνεται η επικοινωνία του USB αλλά μόνο το κομμάτι του MIDI. Τις περισσότερες φορές αυτό οφείλεται σε κακή τροφοδοσία ή στιγμιαία πτώση τάσης, χωρίς όμως και αυτό να είναι απόλυτο.

Ένας συνάδελφος με παρόμοιο πρόβλημα είπε οτι σταμάτησε να του συμβαίνει μόλις χρησιμοποίησε θύρα USB3. Από την άλλη πολλοί συνάδελφοι και χρήστες μόνο προβλήματα έχουν όταν βάζουν τον controller πάνω σε USB3.

Ξεκίνα λέγοντας μας ποιον controller χρησιμοποιείς και πως τον συνδέεις για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε troubleshooting
 

geposted Mon 05 May 14 @ 1:46 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Έχω την pioneer xdj-r1 και απλά άλλαξα καλώδιο usb προχτές για μια δοκιμή σε ένα συγκεκριμένο καλώδιο με φερίτες. Με το καλώδιο που χρησιμοποιούσα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι ότι πέρυσι όταν πρωτοπήρα την r1 είχα τέτοιου είδους θεματάκια μέχρι να καταλήξω στο καλώδιο αλλά και στο hub που χρησιμοποιώ. Υπ´οψιν ότι αυτό συμβαίνει μόνο στον mac book pro που χρησιμοποιώ και ο οποίος έχει μόνο δύο usb 3 θύρες. Στους άλλους δύο υπολογιστές που χρησιμοποιώ που έχουν θύρες usb 2 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα!!

Σ.Σ. : Η δοκιμή του usb καλωδίου έγινε γιατί κάποιες φορές ενώ πατάω (στον mac πάντα όλα αυτά) το play στην r1, πάει να ξεκινήσει το κομμάτι και σταματάει αμέσως. Έτςι αναγκάζομαι να ξαναπατήςω το play για να συνεχίςει το κομμάτι (σπάνια βέβαια αλλά συμβαίνει). Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω ένα καλώδιο με φερίτες. Με αυτό λοιπόν το καλώδιο δεν είχα το πρόβλημα με το σταμάτημα αλλά μου παρουσίασε το θέμα που ανέφερα στην αρχή. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα με το παλιό καλώδιο, μετά το filmware update που έκανα στην r1 δεν είχα κάποιο πρόβλημα σταματήματος. Αν γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα κάποιο σχόλιο.
 

geposted Tue 06 May 14 @ 3:01 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Και μια ερώτηση. Κάποιος φίλος μου είπε ότι υπάρχει καλώδιο usb 3 με τις υποδοχές του usb 2 (εννοώ τη μία - την τετράγωνη δηλαδή - αφού η άλλη - η πλακέ - είναι ίδια με την πλακέ του usb 2). Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
 

geposted Tue 06 May 14 @ 3:05 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
?????????????????????????????????????????
 

geposted Wed 07 May 14 @ 3:12 pm
Καλησπέρα,
για την τελευταία ερώτηση που κάνεις σχετικά με τα καλώδια δε ξέρω να σου απαντήσω.
Αλλά είχα αυτό το πρόβλημα με τη δική μου κονσόλα (μπορείς να δεις εδώ το σχετικό thread http://www.virtualdj.com/forums/186785/Greek_Forum/__928___961___972___946___955___951___956___945_____945___960___959___963___973___957___948___949___963___951___962_____956___949__Reloop_BeatMix.html ).
Ενώ η κονσόλα μου δούλευε κανονικά με τον παλιό μου υπολογιστή (με USB 2.0) όταν αγόρασα καινούριο υπολογιστή (με 3 USB 3.0 & 1USB 2.0) και συνέδεσα την κονσόλα στη USB 2.0 μου έκανε παρόμοιες αποσυνδέσεις. Όταν την άλλαξα θύρα και την έβαλα σε USB 3.0 το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε (μεχρι στιγμής) και σύμφωνα με διάφορα άρθρα που διάβασα θεωρώ σίγουρο ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν έπαιρνε αρκετό ρεύμα.

Επειδή είπες ότι χρησιμοποιείς Mac και ξέρω ότι έχουν αρκετές ρυθμίσεις για εξοικονόμηση ενέργειας, δες μήπως μειώνει την παροχή ρευματος τις USB μετά από κάποια ώρα.
 

geposted Thu 08 May 14 @ 4:27 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DrJekyl wrote :
Έχω την pioneer xdj-r1 και απλά άλλαξα καλώδιο usb προχτές για μια δοκιμή σε ένα συγκεκριμένο καλώδιο με φερίτες. Με το καλώδιο που χρησιμοποιούσα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι ότι πέρυσι όταν πρωτοπήρα την r1 είχα τέτοιου είδους θεματάκια μέχρι να καταλήξω στο καλώδιο αλλά και στο hub που χρησιμοποιώ. Υπ´οψιν ότι αυτό συμβαίνει μόνο στον mac book pro που χρησιμοποιώ και ο οποίος έχει μόνο δύο usb 3 θύρες. Στους άλλους δύο υπολογιστές που χρησιμοποιώ που έχουν θύρες usb 2 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα!!

Σ.Σ. : Η δοκιμή του usb καλωδίου έγινε γιατί κάποιες φορές ενώ πατάω (στον mac πάντα όλα αυτά) το play στην r1, πάει να ξεκινήσει το κομμάτι και σταματάει αμέσως. Έτςι αναγκάζομαι να ξαναπατήςω το play για να συνεχίςει το κομμάτι (σπάνια βέβαια αλλά συμβαίνει). Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω ένα καλώδιο με φερίτες. Με αυτό λοιπόν το καλώδιο δεν είχα το πρόβλημα με το σταμάτημα αλλά μου παρουσίασε το θέμα που ανέφερα στην αρχή. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα με το παλιό καλώδιο, μετά το filmware update που έκανα στην r1 δεν είχα κάποιο πρόβλημα σταματήματος. Αν γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα κάποιο σχόλιο.


Edo dineis kapoies symantikes plirofoies kai stin ousia apantas sto erotima sou.

Dyo einai oi lekseis kleidia "kalodio" kai "Hub"
Ean baxeis ton controller epano se hub auto einai kaki idea.

O controller na einai monos tou kai sto hub na bazeis ta ypolipa (pou einai, poia ?)
--> Dokimase prota ton kontroller mono tou kai meta prosthese lto hub kai alles syskeues gia na breis ti ftaiei.
-Oso gia to kalodio, den mporo na po, apla ena kalodio einai, tipota polyploko. H douleuei h den douleuei.
 

geposted Thu 08 May 14 @ 4:47 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Τον controller τον έχω μόνο του στη μία από τις δύο θύρες πάνω στο mac Γιώργο. Τα υπόλοιπα πάνω στο hub είναι..μόνο ο εξωτερικός σκληρός (ο οποίος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο δεν έχει δική του τροφοδοσία).
 

geposted Thu 08 May 14 @ 7:02 am
DrJekyl wrote :
μόνο ο εξωτερικός σκληρός (ο οποίος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο δεν έχει δική του τροφοδοσία).

Αυτό δεν είναι και τόσο καλό αν έχεις θέμα με τα ρεύματα των USB...
Δοκίμασε είτε με άλλο δίσκο είτε με τον εσωτερικό να δεις αν το πρόβλημα εξαφανίζεται

 

geposted Thu 08 May 14 @ 11:14 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)