Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SilverSleek SKIN - Page: 2

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
Phantom...

- By-default, έχοντας επιλέξει την ταυτόχρονη εμφάνιση της κυματομορφής Rhythm (top) και της κυματομορφή Scratch - TimeCode (central panel), όταν κάνουμε Mouse Over και αλλάζουμε (μέσω mouse wheel) το zoom, αλλάζει ταυτόχρονα και στις 2 κυματομορφές. Είναι εφικτό να "διαχωρίσουμε" το zoom, αναλόγως του που (πάνω σε ποια κυματομορφή) κάνουμε mouse over?
- Μπορούμε τις 2 αυτές τελικές (ανεξάρτητες) επιλογές να τις αποθηκεύσουμε κάπως?

OXI !!!
 

geposted Mon 04 Apr 16 @ 5:04 am
Βασικά γίνεται με πολλούς τρόπους, αλλά στην παρούσα φάση δεν νομίζω οτι πραγματικά θα ήθελες να το κάνεις αυτό...

Κατ' αρχήν αν κάνεις scroll με το ποντίκι πάνω στο rhythm αλλάζει το zoom μόνο του rhythm. Έτσι λοιπόν μπορείς να αλλάξεις το zoom του rhythm ανεξάρτητα από το zoom του scratch.

Επίσης το μέγεθος του zoom αποθηκεύεται σρις ρυθμίσεις του προγράμματος. Οπότε αν κάνεις μια αναζήτηση για zoom μπορείς να δεις τις δύο τιμές και να τις πειράξεις "χειροκίνητα"

Ο λόγος όμως που ΔΕΝ θες πραγματικά να κάνεις κάτι τέτοιο είναι οτι οι "συνδιασμένες" προβολές (όπως πχ το scratch view στο timecode/scratch) που παρουσιάζουν ταυτόχρονα στοιχεία και από scratch και απο rhythm waves δεν θα "δουλεύουν" σωστά.

Για να στο εξηγήσω πιο απλά:
Στο κεντρικό παράθυρο του scratch/timecode βλέπεις τις κυμματομορφές του scratch και τα κουτάκια (CBG) του rhythm.
Αν το zoom μεταξύ rhythm και scratch είναι διαφορετικό τότε αυτά θα κινούνται με διαφορετική ταχύτητα και θα "ταιριάζουν" μόνο στο κέντρο, δηλαδή πάνω στη γραμμή

Στην επόμενη ενημέρωση του skin θα υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα και τότε θα μπορείς να έχεις διαφορετικά zoom άφοβα. Μέχρι τότε όμως αν και γίνεται, ΔΕΝ στο συνιστώ.
 

geposted Mon 04 Apr 16 @ 10:02 pm
PhantomDeejay wrote :
Βασικά γίνεται με πολλούς τρόπους, αλλά στην παρούσα φάση δεν νομίζω οτι πραγματικά θα ήθελες να το κάνεις αυτό...

Ότι γενικά γίνεται το ξέρω, χρησιμοποιώντας τις εντολές: zoom και zoom_scratch. Απλά δεν με εξυπηρέτησε με το mapping 2 knobs, καθότι τα "δέσμευσα"...

PhantomDeejay wrote :
Κατ' αρχήν αν κάνεις scroll με το ποντίκι πάνω στο rhythm αλλάζει το zoom μόνο του rhythm. Έτσι λοιπόν μπορείς να αλλάξεις το zoom του rhythm ανεξάρτητα από το zoom του scratch.

Σύμφωνοι, απλά εγώ ήθελα το αντίθετο! Ο λόγος είναι να έχω (πάντα - μόνιμα) στο Rhythm μια πιο "γενική εικόνα" του κομματιού (π.χ. στα επόμενα 30", εάν έχω refrain ή cut ή loop κ.τ.λ.) και στο Scratch - TimeCode μια πιο "αναλυτική εικόνα" (π.χ. εάν ο χρονισμός του κομματιού είναι σωστός ή χρειάζεται διόρθωση - tap, κ.τ.λ.).

PhantomDeejay wrote :
Επίσης το μέγεθος του zoom αποθηκεύεται σρις ρυθμίσεις του προγράμματος. Οπότε αν κάνεις μια αναζήτηση για zoom μπορείς να δεις τις δύο τιμές και να τις πειράξεις "χειροκίνητα".

Δεν είχα προσέξει ότι υπάρχει και τιμή για ScratchZoom. Αυτό με εξυπηρετεί αρκετά, αλλά όχι απόλυτα, καθότι εάν χρειαστεί να κάνω scroll, μετά θα πρέπει να μπορώ (με κάποιο τρόπο) να "γυρίσω" στις default τιμές που έχω ορίσει...
Θα μπορούσα να το κάνω αυτό (zoom reset) αντιστοιχώντας π.χ. mouse left double click πάνω στην όποια κυματομορφή?
 

geposted Tue 05 Apr 16 @ 4:48 am
Μπορείς να δεσμεύσεις ένα custom button:

setting "rhythmzoom" 0.22 & setting "scratchzoom" 0.22

Φυσικά μπορείς να ορίσεις όποιες τιμές θέλεις εσύ
Τέλος μην ξεχνάς οτι στα custom buttons μπορείς να φτιάξεις "menu" δηλαδή να προσθέσεις 2 και 3 εντολές
Έτσι μπορείς να φτιάξεις σε ΕΝΑ κουμπί τα δικά σου 2,3,4,5 presets.

 

geposted Tue 05 Apr 16 @ 9:32 am
Υπάρχει η δυνατότητα το sideview (automix, κ.τ.λ.) να εμφανίζεται κάτω από το main browser (όπως ακριβώς το sidelist, κατόπιν επιλογής)? Εάν ναι, πως? Εάν όχι, είναι στα μελλοντικά σχέδια?
 

geposted Sun 10 Apr 16 @ 5:41 pm
Ολόκληρο το sideview όχι, και ούτε και νομίζω οτι θα γίνει ποτέ.
Μπορεί να γίνει με ένα custom browser σε ένα skin (με την ίδια λογική που μπορείς να το βάλεις στο κέντρο - central panel) αλλά θα έχει σταθερές διαστάσεις...
 

geposted Mon 11 Apr 16 @ 6:39 am
Γιώργο, κατ' αρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Αναλύω την αρχική σκέψη μου και εάν την βρεις ενδιαφέρουσα, ίσως κάτι να προσθέσεις στις μελλοντικές εκδόσεις του skin σου...

- Στο SongList, έχω - θέλω τις στήλες: File Name (ή Title & Artist), Year, Bpm, Rate, Genre, User1, User2, Comments.
- Στο εκάστοτε song, στα πεδία: User1, User2 & Comments, συμπληρώνω το όνομα των playlists που το έχω συμπεριλάβει. Κοινώς, ένα κομμάτι μπορεί να υφίσταται σε καμία playlist έως και σε 3 playlists.
- - Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα ήταν χρήσιμο γενικότερα. Με άλλα λόγια, σε μελλοντικές εκδόσεις να υπήρχαν και επιπλέον οι στήλες: Playlist1, Playlist2, Playlist3.
- Όταν παίζω μία playlist, την οποία την "φορτώνω" στο Sideview / Automix, τις περισσότερες φορές δεν την ακολουθώ "πιστά" (για ευνόητους λόγους), αλλά παρακάμπτω ή συμπληρώνω songs από το εκάστοτε SongList ή μεταπηδώ σε άλλη playlist με ανάλογο "ταίριασμα".

- Εάν, τόσο στην SongList, όσο και στην Automix / Playlist έχω - βλέπω τις στήλες: File Name (ή Title & Artist), Year, Bpm, Rate, Genre, User1, User2, Comments, τα πράγματα γίνονται πλέον πανεύκολα και η ροή του προγράμματος απόλυτα "στρωτή", σε κάθε περίπτωση.
- Το "πρόβλημα" είναι ότι (παρότι έχω 17" laptop), 16 στήλες συνολικά (8 @ SongList + 8 @ Automix) κατά πλάτος δεν "χωράνε". Γι αυτό ακριβώς το λόγο ρώτησα εάν θα μπορούσαμε να έχουμε την Automix / Playlist ακριβώς πάνω ή κάτω από την SongList (έστω και με τα ίδια ακριβώς πεδία - στήλες, εάν όχι με διαφορετικά το οποίο θα ήταν ακόμη καλύτερο).

- Μία λύση, θα μπορούσε να είναι η δημιουργία playlist στην Automix και κατόπιν η "φόρτωσή" της στην SideList (όπου αυτή, κατόπιν ρύθμισης, εμφανίζεται κάτω από την SongList). Αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί απόλυτα, διότι δεν μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κομμάτι και να κάνεις άμεσα Save...

Καμιά ιδέα επ' αυτών?
 

geposted Mon 11 Apr 16 @ 7:37 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)