Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Akai Amx & Akai Afx

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλημέρα Παιδιά..............
Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με κάποια πράγματα........
Είμαι Mobile Dj και τις περισσότερες φορές κάνω Karaoke.....
Για πιο επαγγελματική δουλειά αποφάσισα να αγοράσω το καινούριο VDj8 και πήγα και πήρα έναν υπολογιστή καινούριο............

Χρησιμοποιώ ένα πολύ αξιόπιστο Usb Hub (με εξωτερικό τροφοδοτικό) και 7 θήρες
και επάνω του έχω συνδεδεμένο το 1)Akai Amx 2) Akai Afx 3) Traktor a10 (το οποίο έχει εξωτερικό τροφοδοτικό)

Ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ είναι : i7, 2.4ghz, 24gb ram, 2gb ram nvidia, 256 ssd

Έχω κάποια προβλήματα τα οποία αν μπορούσαμε να τα αντιμετωπίσουμε θα ήμουν πανευτυχής λόγω των χτημάτων που έχω ρίξει....

1) Έχω ένα θέμα με το VDJ8 που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να το κάνει: το έχω βάλει να δουλεύει με την δυνατή κάρτα γραφικών την Nvidia που έχει 2gb ram. Όταν ανοίγω το VDJ8 και όταν βάζω να παίξει το video .avi (karaoke) μόνο στο πρώτο μου κάνει κάτι τρέμουλα στην οθόνη με κάτι περίεργα pixel για λίγο. (Μάλλον είναι η αλλαγή της κάρτας γραφικών) <<Είναι Normal αυτό?>>

2) Αγόρασα το Akai Amx & Akai Afx.........
Το akai amx έχει επάνω crossfader....το οποίο (όχι πάντα) το βλέπω στο vdj8 να τρεμοπαίζει χωρίς να εμφανίζει το gost fader οπότε είναι σαν να το κάνω εγώ από το akai....πράγμα το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει. Το έβαλα στο traktor να δω αν έχει πρόβλημα το akai αλλά στο traktor δεν το έκανε. Υπόψιν ότι στο Vdj8 έχω και απενεργοποιημένο το Crossfader από τις ρυθμίσεις του VDJ8. (Τι κάνουμε για να διορθωθεί?)

3) Στο Akai Afx που το πήρα εχθές...και το έπαιξα στο club......
....Δεν γυρνάει αυτόματα τα deck όταν αλλάζω τραγούδι και πρέπει κάθε φορά να τα αλλάζω χειροκίνητα αλλά στο ένα κουμπί έχει 1/3 και στο άλλο 2/4 οπότε δεν το πετυχαίνεις και κατευθείαν και είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό για μένα λόγω τον σύντομων αλλαγών (Μπορούμε να το φτιάξουμε?)
...Επίσης δεν ξέρω αν φταίει h τελευταία αναβάθμιση αλλά το effe (fx) LOOP OUT που χρησιμοποιώ συνέχεια δεν δουλεύει όπως πρώτα μετά την προσθήκη του afx στο vdj

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Αναμένω για τις λύσεις
 

geposted Wed 08 Apr 15 @ 1:33 am
Κανείς?
 

geposted Thu 09 Apr 15 @ 9:49 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1) Sto kanei kai an to laptop einai mono me tin mpataria (xwris to trofodotiko) ?

2) To AMX einai mapparismeno san MIDI sto VirtualDJ. Mporei sto Traktor na einai san HID. Pantws to pio pithano einai na yparxei hardware themataki (skoni as poume) giati den vlepw kati edw.

3)To LOOP OUT Effect den ypostirizetai episima apo tin version 8 afou einai ver7 Effect, opote den to anaferw katholou, giti den prokeitai kaneis na asxolithei.
 

geposted Fri 10 Apr 15 @ 3:18 pm
Στο θέμα αν υπάρχει θέμα σκόνης είναι ολοκαίνουριο. Λίγο δύσκολο να έχει πέσει σκόνη......
Δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς φορτιστή αλλά μόλις αγόρασα έναν ολοκαίνουριο για το συγκεκριμένο rack που έφτιαξα και μου το κάνει και εκεί......

Με το θέμα του Afx στο ότι δεν αλλάζει από μόνο του deck? όταν αλλάζω και φορτώνω καινούριο τραγούδι?
 

geposted Fri 10 Apr 15 @ 4:53 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ta DEcks 1/3 kai 3/4 einai hardware, dld analoga me poio einai patimeno sou dinei kai elegxo tou analou deck. Den ta elegxei to software
 

geposted Fri 10 Apr 15 @ 7:15 pm
1) Σαν το Loop Out κανένα effect που βγήκε για το Virtual 8 (κάντε μου μια πρόταση)

2) Τελικά το Fader του Amx μπορούμε να το φτιάξουμε? (Σαν συσκευή είναι καινούρια)

3) Μέσω κάποιας εντολής δεν μπορούμε να ορίσουμε όταν επιλέγεις το τραγούδι να πηγαίνει αυτόματα στο συγκεκριμένο deck?

4) Είναι φυσιολογικό τελικά ο υπολογιστής όταν πάει να χρησιμοποιήσει την 2η κάρτα γραφικών να κάνει για λίγα δευτερόλεπτα αυτό το τραμόπαιγμα των pixel?
 

geposted Sat 11 Apr 15 @ 12:59 am
1) http://www.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80111
2) Τι εννοείς να το φτιάξουμε; Δεν μπορούμε να διορθώσουμε προβλήματα του Hardware. Και ακόμα και καινούργια αν είναι η συσκευή δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να έχει πρόβλημα.
3) Όχι. Για τον πολύ απλό λόγο οτι η συσκεύη δεν δέχεται τέτοια εντολή και οτι έχει δικό της ειδικό κουμπί για αυτή τη δουλειά.

4) Πρώτα απ' όλα πες μας μοντέλο GPU. Δεύτερον θα πρέπει να δεις αν αυτό το πρόβλημα στο κάνει και σε άλλες εφαρμογές ή όχι. Τρίτον θα πρέπει να εξασφαλίσεις οτι η κάρτα γραφικών τροφοδοτείται επαρκώς απο ρεύμα
 

geposted Mon 13 Apr 15 @ 10:50 am


Αυτή είναι.........................
Και συγκεκριμένα έχω επιλέξει από τον πίνακα ελέγχου της nvidia τις ρυθμίσεις (χρήση προηγμένων ρυθμίσεων εικόνας 3D) και στην καρτέλα που έχει τα πρόγραμμα πήγα και βρήκα το VDJ8 και το έβαλα να δουλεύει με (επεξεργαστή nvidia υψηλών επιδόσεων)

Μετά από αυτό όταν ανοίγω το VDJ μου κάνει για 1-2 δευτερόλεπτα ένα τρεμόπαιγμα στην οθόνη και μετά σταματάει........αυτό μου το κάνει μόνο αν το κλείσω και το ξανανοίξω μετά...................Είναι φυσιολογικό?

Υπόψιν έχω δυο 14 ανεμιστίρες από κάτω να φυσάν το Laptop.....
 

geposted Tue 14 Apr 15 @ 6:42 am
?
 

geposted Wed 15 Apr 15 @ 4:13 pm
?
 

geposted Mon 20 Apr 15 @ 6:48 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den nomizw oti einai thema software (VirtualDJ), alloiws tha sto ekane kathe fora pou fortwneis kapoio tragoudi.
Einai isws kapoia dysleitourgia tis kartas grafikwn. Kapoios "kakos" driver.. Den kserw. An auto einai to mono provlima sou, den nomizw oti einai kai toso simantiko.. min to paidepseis poly, giati me toses rythmiseis pou exoun twra pia oi kartes grafikwn, isws kaneis perissoteri "zimia" apo oti kalo.
 

geposted Mon 20 Apr 15 @ 12:45 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)