Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Qyaide για καλυτερο ηχο????

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλησπερα...
Εχτες μιλουσα με εναν dj και μου ελεγε για το πως να καλυτερευσεις τον ηχο και να μειωσεις το delay στο controller-laptop...
Μου ειπε πως χρησιμοποιει τα καλωδια quaide neo d+ class ... Λεει πως μειωνει τον χρονο μεταδοσης και πως βγαζει πολυ καλυτερο ηχο τα καλωδια rca και το καλωδιο συνδεσης laptop-controller.!!
Ισχυει κατι τετοιο?εγω χρησιμοποιω τα απλα καλωδια...
 

geposted Thu 20 Aug 15 @ 12:59 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
αυτο μου θυμιζει τους djs που κατεβαζουν τραγουδια απο το youtube και τα μετατρεπουν σε flac για να εχουν καλυτερη ποιοτητα...

με το κοστος που εχουν αυτα τα καλωδια, αγοραζεις καινουργια καρτα ηχου
 

geposted Thu 20 Aug 15 @ 1:06 pm
το ξερω πως ειναι πολυ ακριβα αν τα εχει δοκιμασει καποιος ρωταω και αν κανουν αυτα που λενε σε σχεση παντα με τα απλα καλωδια...με την ιδια καρτα ηχου με την ιδια ποιοτητα ηχου παντα θα εχουν διαφορα μεγαλη η απλα ειναι marketing.....??????
 

geposted Thu 20 Aug 15 @ 2:59 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
δε το ξερω, δεν εχω δοκιμασει αλλα δε μου φαινεται λογικο αυτο.
 

geposted Thu 20 Aug 15 @ 3:14 pm
Για να το θέσουμε απλά:
Η "βελτίωση" 0.05ms (milli-seconds - χιλιοστά του δευτερολέπτου) που μπορεί να δεις στην απόκριση του ήχου είναι αμελητέα μπροστά στα 5-6-7-10ms της απόκρισης μιας μέσης κάρτας ήχου. Επίσης η βελτίωση αυτή πρακτικά δεν γίνεται αντιληπτή, παρά μόνο είναι μετρήσιμη από ειδικά μηχανήματα, και γι αυτό τον λόγο οφείλουμε να πούμε οτι τυπικά υπάρχει.

Γενικά όποιος θέλει να βελτιώσει τον ήχου του έχει 2 επιλογές:
1) Αντικατάσταση (όχι μετατροπή) των αρχείων που παίζει με αντίστοιχα υψηλότερης "ποιότητας" (π.χ. αντικατάσταση αρχείων mp3 με flac)
2) Αντικατάσταση της κάρτας ήχου με κάποια άλλη καθαρά "επαγγελματική" κατηγορίας audiophile.
Προσοχή όμως: Μια τέτοια κάρτα ενώ στα "χαρτιά" βελτιώνει την ποιότητα ήχου, στην πράξη ΕΚΘΕΤΕΙ την κακή ποιότητα των αρχείων (όπου αυτή υπάρχει) σε υπερβολικό βαθμό καθώς δεν "συγχωρεί" και δεν ωραιοποιεί τον ήχο.
Είναι σαν να φοράς αγωνιστικές αναρτήσεις στο αυτοκίνητο σου. Αποκτάς τέλειο κράτημα και καλύτερες επιδόσεις, αλλά καταλαβαίνεις και το παραμικρό χαλίκι πάνω στην άσφαλτο!

Υ.Γ.:
Καλώδια RCA υπάρχουν πολλές κατηγορίες. Αν χρησιμοποιείς την πιο απλή και φθηνή κατηγορία τότε ναι μπορεί το καλώδιο να σου "πνίγει" κάποιες συχνότητες ή να σου "θολώνει" τον ήχο. Αν χρησιμοποιείς καλώδια "μεσαίας" κατηγορίας τότε δεν θα έχεις αυτά τα προβλήματα και φυσικά δεν θα κερδίσεις τίποτα αν πας σε audiophile κατηγορία.
Ενδεικτικό κοστολόγιο καλωδίων RCA απλής κατηγορίας: 1 ευρώ το ένα
Ενδεικτικό κοστολόγιο καλωδίων RCA μεσαίας κατηγορίας: 5-10 ευρώ το ένα.
Ενδεικτικό κοστολόγιο καλωδίων RCA κατηγορίας audiophile: 20-50 ευρώ το ένα
 

geposted Fri 21 Aug 15 @ 7:47 am
εισαι πολυ καλος PhantomDeejay...με καλυψες για αλλη μια φορα 100000%.
μπορεις να μου στειλεις καποια λινκ για να παραγγειλω τα καλωδια τα RCA κατηγορίας audiophile??????
και επισης το καλωδιο συνδεσης laptop-controller της qyaide ????κανει την διαφορα ή οχι?
 

geposted Fri 21 Aug 15 @ 2:14 pm
LOL εγώ είμαι πολύ καλός, αλλά μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι σου είπα!!! (Φιλικά πάντα)
Σου είπα οτι πρακτικά είναι αχρείαστα αυτά τα καλώδια για σένα και οτι όχι δεν θα δεις καμία διαφορά.
Προσωπική μου συμβουλή: Πήγαινε σ' ενα μαγαζί με ηλεκτρονικό εξοπλισμό και πάρε 2 καλώδια RCA μεσαίας κατηγορίας (π.χ. την "γκρι" σειρά της PRO-Link)

Αν εκεί που παίζεις μουσική ο ηχητικός εξοπλισμός κοστίζει πάνω από 30.000 ευρώ (ναι, τριάντα χιλιάδες) τότε έλα να ξανασυζητήσουμε για καλώδια audiophile.


Υ.Γ.: Για να μην λες οτι δεν θέλω να σου δείξω τέτοια καλώδια, να ένα link:
http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_epilogue_cinchkabel_10.htm
 

geposted Mon 24 Aug 15 @ 9:19 am
αρα ουτε το καλωδιο συνδεσης υπολογιστη λαπτοπ ουτε τα καλωδια συνδεσης controllers με μεικτες,ηχεια (rca)δεν δινουν τοσο μεγαλη διαφορα...
σε ευχαριστω πολυ εισαι κατατοπιστικος.
 

geposted Tue 25 Aug 15 @ 4:38 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)