Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Διαχείριση saved loop

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Ως γνωστόν, αρκετά κομμάτια (ιδίως 70s & 80s) έχουν μικρές (π.χ. 4 μπότες) "πόρτες". Συνεπώς, εάν η αλλαγή θέλουμε να είναι cross-fading (και όχι cut) τα περιθώρια για smooth mixing είναι ελάχιστα έως μηδενικά. Υπό αυτές τις συνθήκες, το να χρησιμοποιήσουμε loop για να επεκτείνουμε την "πόρτα" είναι μία αρκετά καλή - εφηρμοσμένη λύση.

Πέρα από την επιλογή loop σε πραγματικό χρόνο, το VDj μας δίνει την δυνατότητα (μέσω POIs) να "σώσουμε" 1 ή περισσότερα loops σε ένα οποιοδήποτε κομμάτι, αλλά το ερώτημά μου είναι εάν υπάρχει τρόπος να τα διαχειριστούμε ως ακολούθως:
- Κάνοντας upload ένα κομμάτι στο deck, τα saved loops να μην "ενεργοποιούνται" αυτόματα, αλλά να επιλέγει ο χρήστης ποιο (από τα saved) και εάν θα ενεργοποιηθεί ή θα απενεργοποιηθεί πάλι (εάν άλλαξε γνώμη σημείου μίξης).
- Κατ' αυτόν τον τρόπο το εκάστοτε κομμάτι θα παίξει κανονικά (από την αρχή έως το τέλος), εκτός και εάν "ενεργοποιηθεί" κάποιο από τα loops σε συγκεκριμένο σημείο, οπότε όταν το timeline φτάσει εκεί, θα αρχίσουν οι επαναλήψεις (looping).
- Και αυτό φυσικά η ενεργοποίηση / απενεργοποίηση θα πρέπει να γίνεται εύκολα και γρήγορα, π.χ. όπως με την χρήση ενός effect, χωρίς να "χάνεται" το saved loop.

Καμιά πρόταση - ιδέα?
 

geposted Wed 24 Feb 16 @ 10:42 pm
Τα saved loops στο VirtualDj δεν εκτελούνται αυτόματα.
Οι εντολές που χρειάζεσαι είναι 2
saved_loop X Η εντολή αυτή φορτώνει και εκτελεί άμεσα την loop (και το κομμάτι "πηδάει" στο σημείο που αρχίζει η loop)
saved_loop_prepare X Η εντολή αυτή φορτώνει την loop αλλά ΔΕΝ την εκτελεί μέχρι το κομμάτι να φτάσει στο σημείο που ξεκινάει η loop (το κομμάτι ΔΕΝ "πηδάει" στο σημείο που αρχίζει η loop) Η ίδια εντολή επίσης ακυρώνει την "φόρτωση" της loop
 

geposted Thu 25 Feb 16 @ 7:15 am
Καλημέρα Phantom και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Εάν κατάλαβα καλά, θα πρέπει:

1. Από POIs να ορίσω ένα loop.
1.1. Το loop, ως τι είδους point θα το "σώσω"? Ως "Invisible", ως "Marked Only" ή κάπως αλλιώς (πέραν του "Cue", το οποίο δεν εξυπηρετεί - θέλω)?
2. Κατόπιν, σε κάποιο διαθέσιμο button του skin, αντιστοιχώ την εντολή "deck1_saved_loop_prepare X".
2.1. Όπου Χ είναι ο αριθμός του loop (εάν έχω άνω του ενός) ή κάτι άλλο?
2.2. Εάν έχω άνω του ενός loop, τότε τι γίνεται? Πως τα ξεχωρίζω - διαχειρίζομαι?
3. Όταν ανεβάσω στο Deck #1 το κομμάτι, το loop φορτώνει αυτόματα, αλλά δεν εκτελείται μέχρι το timeline να φτάσει στο συγκεκριμένο σημείο.
4. Εάν, όμως, δεν επιθυμώ τελικά να εκτελεστεί το loop, ξαναπατάω το button και αυτό "απενεργοποιείται", αλλά δεν "σβήνεται".

Σωστά ή κάνω κάποιο λάθος?
 

geposted Thu 25 Feb 16 @ 8:02 am
Συνήθως δεν "διαφημίζω" το skin που έχω φτιάξει.
Όμως κατέβασε αυτό το skin http://www.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80243 και κάνε δεξί κλικ στο κουμπί "ROLL"
Τα pads θα αρχίσουν να δουλεύουν με saved loops.
Το κανονικό κλικ είναι saved_loop_prepare και το δεξί κλικ (στα pads πάντα) είναι saved_loop
Αν το δουλέψεις λίγο θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Μετά μπορείς να ξαναγυρίσεις στο αγαπημένο σου skin.

 

geposted Thu 25 Feb 16 @ 8:13 am
Αυτό ακριβώς το skin χρησιμοποιώ! :-) Θα το δω το απογευματάκι και για ότι απορίες προκύψουν θα σε "ξανα-ζαλίσω"...
 

geposted Thu 25 Feb 16 @ 9:00 am
Είσαι "αρχηγός"... ;-)
 

geposted Sun 28 Feb 16 @ 5:03 pm
PhantomDeejay wrote :
Τα saved loops στο VirtualDj δεν εκτελούνται αυτόματα.
Οι εντολές που χρειάζεσαι είναι 2
saved_loop X Η εντολή αυτή φορτώνει και εκτελεί άμεσα την loop (και το κομμάτι "πηδάει" στο σημείο που αρχίζει η loop)
saved_loop_prepare X Η εντολή αυτή φορτώνει την loop αλλά ΔΕΝ την εκτελεί μέχρι το κομμάτι να φτάσει στο σημείο που ξεκινάει η loop (το κομμάτι ΔΕΝ "πηδάει" στο σημείο που αρχίζει η loop) Η ίδια εντολή επίσης ακυρώνει την "φόρτωση" της loop

Γιωργο 2 ερωτησεις
Α) Για να εχω στο roll με δεξι κλικ αποτελεσμα saved loop πρεπει να επιλεξω απο τα option του skin σαν controller την sz γιατι με την sx δεν μου τα εμφανιζει. Επηρεαζεται κατι αλλο αν κρατησω αυτο ως επιλογη?
Β) Εβαλα σε ενα custom Button την εντολη "saved_loop_prepare X" αλλα δεν καταφερα και πολλα. Για να δουλεψει πρεπει να ονομασω την saved loop "X" ή να αντικαταστησω στην εντολη το γραμμα x με την ονομασια της εντολης? Η μου διαφευγει κατι αλλο?
 

geposted Mon 29 Feb 16 @ 6:58 pm
A) Δεν επιρρεάζει κάτι. Απλά δεν θα βλέπεις τα "σωστά" padmodes στο skin όταν τα αλλάζεις στην SX. (H SX δεν είχε mapping για saved loops)

B) Όπου X ο αριθμός του slot της loop (όπως τα hot_cue X).
Tο saved_loop_prepare 1 σαν εντολή με το πρώτο πάτημα θα φτιάξει μια saved loop στο slot 1 αν δεν υπάρχει ήδη και με το δεύτερο θα την φορτώσει "σε αναμονή"
Αν υπάρχει ήδη saved loop στο slot 1 τότε με το πρώτο πάτημα θα την φορτώσει σε αναμονή.

Σε κάθε περίπτωση, αν μια saved loop είναι σε αναμονή η ίδια εντολή ακυρώνει την αναμονή

Τέλος αν χρησιμοποιείς το SilverSleek 2 τα pads στο skin ΔΕΝ αποθηκεύουν λούπες αν πρώτα το deck δεν κάνει ήδη loop
Δηλαδή πρέπει πρώτα να βάλεις το deck να κάνει τη loop που θες και μετά να πατήσεις το PAD ώστε να αποθηκεύσεις την loop
 

geposted Mon 29 Feb 16 @ 7:12 pm
Τελεια! Και μια ακομα ερωτηση. Πως να διαμορφωσουμε την εντολη "saved_loop_prepare" ωστε να εφαρμοζεται σε ολα τα deck γιατι τωρα λειτουργει μονο στο deck A
 

geposted Mon 29 Feb 16 @ 9:49 pm
deck 1 saved_loop_prepare x και deck 2 saved_loop_prepare x αντίστοιχα... ;-)
 

geposted Mon 29 Feb 16 @ 10:08 pm
Τι μπούφος Θεέ μου! Κόλλησα κι έβαζα deck 1 & deck 2 saved_loop_ prepare
Rookie!!! Ευχαριστω theio
 

geposted Tue 01 Mar 16 @ 6:36 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)