Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ddj sx Led mapping - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Εχω κανει mapping στα pads καποιες εντολες και εχω δυο ερωτησεις
Σε ενα pad εχω βαλει εντολη loop_in και στο led την εντολη var 'padmode' 0 ? loop_in ? cue_color 7 : off
Λειτουργει κανονικα και αναβει μπλε χρωμα οταν την ενεργοποιω, ομως απ' οτι βλεπω μπορω να επιλεξω αλλο χρωμα
Πως διαμορφωνεται η εντολη για να ειναι πχ κιτρινο?
Δευτερη ερωτηση, σε καποιο αλλο pad εχω βαλει την εντολη slip_break και στο led var 'padmode' 0 ? Slip_break ? cue_color 7 : off
με την ιδια λογικη, αλλα ενω λειτουργει το effect δεν αναβει το led. Τι κανω λαθος?
 

geposted Wed 09 Mar 16 @ 8:37 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Εχω κανει mapping στα pads καποιες εντολες και εχω δυο ερωτησεις
Σε ενα pad εχω βαλει εντολη loop_in και στο led την εντολη var 'padmode' 0 ? loop_in ? cue_color 7 : off
Λειτουργει κανονικα και αναβει μπλε χρωμα οταν την ενεργοποιω, ομως απ' οτι βλεπω μπορω να επιλεξω αλλο χρωμα
Πως διαμορφωνεται η εντολη για να ειναι πχ κιτρινο?
Δευτερη ερωτηση, σε καποιο αλλο pad εχω βαλει την εντολη slip_break και στο led var 'padmode' 0 ? Slip_break ? cue_color 7 : off
με την ιδια λογικη, αλλα ενω λειτουργει το effect δεν αναβει το led. Τι κανω λαθος?


για δοκίμασε αυτό: var 'padmode' 0 ? effect_active 'Slip_break' ? cue_color 7 : off
 

geposted Wed 09 Mar 16 @ 8:44 pm
Σωστός ο φιλος! Σε ευχαριστω πολυ! Για την ιστορια ειναι slip_brake αλλα λόγω βιασύνης!!! Τωρα μενει το πρωτο ερώτημα!
 

geposted Wed 09 Mar 16 @ 8:49 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
H SX den exei RGB xrwmata gia ta Leds, para mono to mple xrwma. Ara to cue_color ousiastika den kanei kati. To Led einai on i off
 

geposted Thu 10 Mar 16 @ 12:22 am
Ο Δημήτρης έχει "ξεχάσει" το 2 μετά το SX... ;-)
 

geposted Thu 10 Mar 16 @ 5:30 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
A malista :)

An einai etsi kai exei tin SX2 tote Ok.

Telos pantwn.. sxetika me to action pou zitas, mallon exeis katalavei lathos to ti kanei to cue_color 7. H entoli cue_color X epistrefei to xrwma pou exei to HotCue X, ara mallon den thes auto.
An theleis na oriseis kapoio sygkekrimeno xrwma se kapoio RGB led, tote prepei na stieleis ena hmtl color code i ena pro-orismeno xrwma se morfi text, xrisimopiwntas tin entoli constant 'text'
Px.
constant 'red' (to LED ginetai kokkino)
constant 'blue' (to LED ginetai mple)
constant '#FF0000' (to LED ginetai kokkino)
constant '#00FF00' (to LED ginetai prasino)
Des edw poia xrwmata mporeis na xrisimopoiiseis san "statheres"
http://www.virtualdj.com/wiki/ControllerDefinitionMIDIv8.html
(ekei pou leei -RGB - Multicolor LEDs )
 

geposted Thu 10 Mar 16 @ 5:49 am
Aν καταλαβα καλα Μπαμπη δεν γινεται μεσα απο το προγραμα και πρεπει να επεμβω με τις συγκεκριμενες εντολες στο αρχειο του skin, ετσι?
 

geposted Thu 10 Mar 16 @ 2:24 pm
Μάλλον κατάλαβες λάθος... :P
Αυτό που σου λέει ο Μπάμπης είναι οτι κακώς χρησιμοποιείς στον κώδικα σου το "cue_color 7"
Αντί για "cue_color 7" θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις constant 'red' , constant 'blue' κτλ.

var 'padmode' 0 ? loop_in ? constant 'blue' : off

var 'padmode' 0 ? effect_active 'Slip_break' ? constant 'yellow' : off
 

geposted Fri 11 Mar 16 @ 11:26 am
Ναι, για την ακριβεια δεν ειχα καταλαβει καθολου. Το wiki δεν μπορω να το καταλαβω μιας και χρησιμοποιει πολλους ορους που δεν καταλαβαινω... Μετα απο αρκετους πειραματισμους κατεληξα στην εντολη var 'padmode' 0 ? loop_in ? constant 'blue' που δουλευει μια χαρα.
Ποια η διαφορα αν βαλω το : off στο τελος?
 

geposted Fri 11 Mar 16 @ 12:50 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kamia ousiatika. Automata to VirtualDJ the "kleisei" ton kwdika pou egrapses vazontas off/nothing , ara den tha kanei tipota sta ypoloipa endexomena tou query.
"Kanonika" tha eprepe na itan.. var 'padmode' 0 ? loop_in ? constant 'blue' : off : off
To off se auti tin periptwsi einai Mauro xrwma gia to Led
 

geposted Fri 11 Mar 16 @ 7:07 pm
Για ακόμη μια φορά συγχαρητήρια σε όσους εργάζονται και υπάρχει αυτό το τόσο καλό αποτέλεσμα στο vdj!!!!
Επίσης για ακόμη μια φορά συγχαρητήρια σε όλους που σας ζαλίζουμε με της ερωτήσεις ,με τις γκάφες μας στο πρόγραμμα,με τις απορίες μας και εσείς με υπομονή και σαν επαγγελματίες μας δύνεται τις κατάλληλες λύσεις!!!!

Μια μικρή ερώτηση για mapping στην ddj sx:Tο DUAL_DECK_LEFT θέλω να το κάνω smart_play το θέμα είναι ότι παίρνει την εντολή αλλά μόλις πατάω το play εξακολουθεί να φορτώνει το τραγούδι και στο deck 3 ή στο deck 4 αντίστοιχα .Ti δεν κάνω σωστά, η εντολή είναι smart_play .Έχω δοκιμάσει και το deck 1 smart_play.
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 5:49 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dialekse ena allo koumpi. Apo oti thymamai to DUAL_DECK einai Hardware, pou simainei oti otan einai energopoimeno, kathe fora pou patas ena koumpi stin pleura auti, i syskeui stelenei kai ta dyo MIDI Notes (tou Deck 1 kai tou Deck 3).
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 6:02 pm
Μπάμπη ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Κάπου αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι ο Γιώργος phantom είχε αναφέρει ότι το έχει μαπάρει σαν smart play στην δική του.
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 6:12 pm
Όχι. Εγώ έχω μαπάρει τα FX1_ASSIGN και FX2_ASSIGN σαν smart_cue και smart_play αντίστοιχα... ;)
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 7:35 pm
PhantomDeejay wrote :
Όχι. Εγώ έχω μαπάρει τα FX1_ASSIGN και FX2_ASSIGN σαν smart_cue και smart_play αντίστοιχα... ;)


Ωχ αυτά ενεργοποιούνται από μόνα τους, δεν ξέρω αν έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα ή ήταν θέμα mapper δεν έχω δουλέψει με άλλο πρόγραμμα για ώρες για να δω αν το κάνει με άλλο πρόγραμμα .Εσείς τι πιστεύεται?????
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 8:01 pm
Τόσο με την SX2 όσο και με την SZ με τις οποίες παίζω τον τελευταίο χρόνο δεν είχα κανένα θέμα "λανθασμένης ενεργοποίησης πλήκτρου"
Μπορείς να δοκιμάσεις. στο κάτω - κάτω οι λειτουργίες smart_cue και smart_play είναι ακίνδυνες. Δηλαδή και κατά λάθος να ενεργοποιηθούν όσο το deck είναι στον αέρα δεν το επιρρεάζουν...
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 8:27 pm
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!!!!
 

geposted Mon 28 Mar 16 @ 8:56 pm
να ρωτησω κατι παιδια για την sx2?
θελω να ορισω δυο κουμπι ενα για το play του ντεκ 3 και ενα 4 με την λογικη να μπορω να παταω play χωρις να κανω εναλλαγη στα ντεκ αλλα οταν κανω εναλλαγη να δουλευει κανονικα το play η να δουλευει παραλληλα με το ορισμενο πληκτρο γινεται ?
 

geposted Tue 29 Mar 16 @ 7:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Logika mporeis. Pes mas poio pliktro theleis na mappareis san Play/Pause twn decks 3.4
Logika tha theleis otan einai to Deck 3 epilegemeno san Left , to idio koumpi na kanei play/pause to Deck 1 ,swsta ?

Dokimase :

action_deck 1 ? deck 3 play_pause : action_deck 2 ? deck 4 play_pause : action_deck 3 ? deck 1 play_pause : deck 2 play_pause
 

geposted Tue 29 Mar 16 @ 11:07 pm
Ναι ακριβως αυτο θελω πιστευω μια καλη λυση ειναι να χρησιμοποιήσω το play button απο το flip για το serato ενα δεξια ενα αριστερά
Οπου το ενα κουμπι θα ελενχει τα 1 3 και το αλλο τα 2 4
 

geposted Wed 30 Mar 16 @ 11:08 am
45%