Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Περί σκληρών δίσκων...

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Έστω ότι στο ίδιο λοιπό hardware έχουμε τις ακόλουθες περιπτώσεις – επιλογές:

Α΄) 1 x SSD για λειτουργικό και 1 x SSD (εσωτερικό) μόνον για την μουσική (κομμάτια).
Β΄) 1 x SSD, χωρισμένος σε 2 partitions (ένα για λειτουργικό και ένα μόνον για την μουσική).
Γ΄) 1 x SSD για λειτουργικό και 1 x HDD (εσωτερικό) μόνον για την μουσική (κομμάτια).

Οι ερωτήσεις:

#1 Σε ποια περίπτωση – επιλογή επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή απόδοση (έστω και θεωρητικά)?

#2 Πόσο επηρεάζει την απόδοση του VDj η επιλογή SSD, αντί HDD δίσκου (περιπτώσεις #1 & #2), αποκλειστικά και μόνον για την μουσική (κομμάτια)? Αξίζει (πρακτικά) η όποια αναβάθμιση HDD (περίπτωση #3) σε SDD?
 

geposted Mon 21 Mar 16 @ 8:20 am
Theios Giorgos wrote :
Έστω ότι στο ίδιο λοιπό hardware έχουμε τις ακόλουθες περιπτώσεις – επιλογές:

Α΄) 1 x SSD για λειτουργικό και 1 x SSD (εσωτερικό) μόνον για την μουσική (κομμάτια).
Β΄) 1 x SSD, χωρισμένος σε 2 partitions (ένα για λειτουργικό και ένα μόνον για την μουσική).
Γ΄) 1 x SSD για λειτουργικό και 1 x HDD (εσωτερικό) μόνον για την μουσική (κομμάτια).

Οι ερωτήσεις:

#1 Σε ποια περίπτωση – επιλογή επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή απόδοση (έστω και θεωρητικά)?

#2 Πόσο επηρεάζει την απόδοση του VDj η επιλογή SSD, αντί HDD δίσκου (περιπτώσεις #1 & #2), αποκλειστικά και μόνον για την μουσική (κομμάτια)? Αξίζει (πρακτικά) η όποια αναβάθμιση HDD (περίπτωση #3) σε SDD?


θεωρητικα το ssd/ssd ειναι η καλυτερη επιλογη (Λιγο καλυτερη απο ssd/hdd)
Η δευτερη επιλογη (Partition) ειναι η χειροτερη για τους γνωστους λογους

Οσο για το αν αξιζει, παντα ο ssd οταν τρεχει λειτουργικο ειναι το ιδανικο. Τωρα για τη μουσικη να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για εναν ssd ανω των 320gb που ενδεχομενως δεν θα χωραει τη μουσικη σου, το κρινω υπερβολικο μια και η διαφορα που θα δεις αφορα το φορτωμα και δεν θα ειναι και τοσο μεγαλη


 

geposted Mon 21 Mar 16 @ 9:47 am
dimitris_g wrote :
Η δευτερη επιλογη (Partition) ειναι η χειροτερη για τους γνωστους λογους

Γιατί το λες αυτό?

dimitris_g wrote :
Οσο για το αν αξιζει, παντα ο ssd οταν τρεχει λειτουργικο ειναι το ιδανικο. Τωρα για τη μουσικη να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για εναν ssd ανω των 320gb που ενδεχομενως δεν θα χωραει τη μουσικη σου, το κρινω υπερβολικο μια και η διαφορα που θα δεις αφορα το φορτωμα και δεν θα ειναι και τοσο μεγαλη

Μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα κομμάτια μου είναι σε μορφή wav και στις περιπτώσεις remixes (διάρκειας ακόμη και έως και 8min) το φόρτωμα και αργεί και "γονατίζει" το laptop μου.

 

geposted Mon 21 Mar 16 @ 9:56 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To fortwma twn tragoudiwn den exei na kanei mono me ton SSD/HD. Min ksexnas oti ta tragoudia fortwnontai stin RAM kai ypokeintai se epeksergasia. Ara paizei rolo i RAM kai i CPU
 

geposted Mon 21 Mar 16 @ 10:00 am
Συμφωνώ, εξάλλου αυτό έχει αναφερθεί - διευκρινιστεί και σε άλλα posts. Γι αυτό άλλωστε ανέφερα εξ αρχής περί ίδιου harware, αλλά διαφορετικών επιλογών - συνδυασμών δίσκων (και μόνον)...
 

geposted Mon 21 Mar 16 @ 10:06 am
Περίπτωση 1:
Θεωρητικά η καλύτερη επιλογή από άποψη επιδόσεων. Όχι όμως και η καλύτερη όταν συνυπολογίσουμε παράγοντες όπως το κόστος. (Value for money)

Περίπτωση 2:
To partitioning δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα σε δίσκους SSD όπως σε μηχανικούς δίσκους μιας και οι δίσκοι SSD δεν έχουν "κεφαλές" να πηγαινοέρχονται ανάμεσα στα partitions για να διαβάσουν data. Τα μειονεκτήματα σε αυτή την υλοποίηση είναι αφενός η μικρότερες ταχύτητες (σε σχέση με την περίπτωση 1) λόγω του οτι διαβάζεις δεδομένα από ένα δίαυλο SATA και για τα δύο partitions και αφετέρου οτι επιβαρύνεις το provisioning του δίσκου (την δυνατότητα του SSD να μεταφέρει δεδομένα μεταξύ blocks ώστε όλα τα blocks να έχουν παρόμοιο αριθμό writes και έτσι να επιτυγχάνεται η μέγιστη διάρκεια ζωής του δίσκου).

Περίπτωση 3:
Η πιο συνηθισμένη περίπτωση και αυτή με τα μέγιστα οφέλη. Το λειτουργικό και τα προγράμματα τρέχουν στον SSD και τα δεδομένα αποθηκεύονται στο μηχανικό δίσκο. Η διαφορά στις επιδόσεις που θα "δεις" αν διαβάσεις το ίδιο κομμάτι από ένα δίσκο SSD και ένα μηχανικό, θα είναι απειροελάχιστη. Ενδεικτικά ένα αρχείο WAV Stereo 10 λεπτών (105MB) χρειάζεται περίπου 1 δευτερόλεπτο για να διαβαστεί ολόκληρο από μηχανικό δίσκο ή 0,33 δλ από SSD. Πέρα από το κατά πόσο μπορείς να αντιληφθείς την διαφορά αυτή στην πράξη, οι πραγματικοί χρόνοι που θα πάρεις θα είναι σαφώς αρκετά μεγαλύτεροι αφού το κομμάτι πρέπει να "αναλυθεί" και να φορτωθεί στη RAM. Στο παραπάνω παράδειγμα, σε ένα υπολογιστή i7 με 16GB RAM το κομμάτι χρειάζεται περίπου 4 δλ να φορτωθεί πλήρως σε ένα deck. Στα 4 αυτά δλ η διαφορά μεταξύ 4 και 3,33 είναι σαφώς πολύ πιο μικρή από 1 vs 0,33 ώστε να αξίζει να επενδύσει κανείς σε SSD για τα δεδομένα του. Μάλιστα το παράδοξο είναι οτι όσο πιο πολλά είναι τα δεδομένα που πρέπει να διαβαστούν (π.χ. μεγάλα Video Clips) τόσο πιο αδιάφορη γίνεται η ταχύτητα ανάγνωσης καθώς αυτό που καθυστερεί την όλη διαδικασία είναι η αποκωδικοποίηση των δεδομένων και το φόρτωμα τους στη RAM.
Από την άλλη για "μικρά" αρχεία που το φόρτωμα τους στη RAM είναι πολύ πιο γρήγορο οι ταχύτητες των μηχανικών δίσκων είναι αρκετά ικανοποιητικές για να αποτελούν "πρόβλημα" στην ταχύτητα φορτώματος. Η διαφορά 0,1-0,15 sec για ένα τυπικό αρχείο mp3 είναι πρακτικά αμελητέα.
 

geposted Tue 22 Mar 16 @ 1:30 pm
Άψογος!

Και ειδικά το θέμα της επιβάρυνσης του provisioning του δίσκου SSD μου είχε διαφύγει τελείως! Βέβαια, εάν διέθετα ένα laptop, όπου δεν θα μπορούσα να έχω δεύτερο εσωτερικό δίσκο (π.χ. με σχετικό “ξήλωμα” του cd-rom) θα προτιμούσα να “επιβαρύνω” έναν SSD χωρισμένο σε partitions, παρά να έχω δεύτερο δίσκο εξωτερικό, συνδεδεμένο μέσω USB.

Anyway, περί ορέξεως…
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 6:02 am
Έπαιζα χρόνια με εξωτερικό δίσκο. Τον κατάργησα μόλις πριν απο 4 μήνες. Δεν βλέπω κάτι κακό στο να παίζεις από εξωτερικό δίσκο.
Και δεν νομίζω οτι σε συμφέρει να πάρεις ένα μεγάλο δίσκο SSD μόνο και μόνο για να μην έχεις εξωτερικό δίσκο.
Μην ξεχνάς οτι μια "μέση" μουσική βιβλιοθήκη στις μέρες μας έχει μέγεθος από 300 έως 500 GB. Αν υπολογίσεις partition για το λειτουργικό και ελεύθερο χώρο / provisioning τότε πας για δίσκο της τάξης του 1TB που σε SSD σημαίνει ένα κοστολόγιο της τάξης των 350-400 ευρώ και πάνω. Κι όλα αυτά για "μηδαμινό" πραγματικό/πρακτικό κέρδος.
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 9:22 am
Γιώργο, η παροιμία λέει: "Αυτός που έχει καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι"... Και, καλώς ή κακώς, οι εμπειρίες μου από εξωτερικούς δίσκους όλα αυτά τα χρόνια ήταν άκρως "δυσάρεστες"! Οπότε...
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 10:17 am
Δεν φταίει ποτέ το αν ένας δίσκος είναι εσωτερικός ή εξωτερικός.
Φταίει η ποιότητα του ίδιου δίσκου, η ποιότητα της σύνδεσης του δίσκου με τον υπολογιστή (καλώδιο/θύρες) και η "αμέλεια" η μη του χρήστη.

Είναι σαν να λες οτι επειδή ένα τζιπάκι κάποτε σου έβγαλε προβλήματα, όλα τα τζιπάκια είναι προβληματικά και γι αυτό εσύ θα πάρεις Ferrari. :P

Τέσπα. Αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα! :)
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 12:02 pm
Γιώργο, αν θέλεις, πες μας τι δισκους χρησιμοποιουσες μεχρι σημερα, αν βρηκες καποιους που "υπολοίπονταν" σε σχεση με αλλους κ γιατι αλλαξες.
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 3:49 pm
Εάν αναφέρεσαι σε εμένα (γιατί κι οι δύο της στιχομυθίας Γιώργηδες είμαστε) θα σου πω (για την ιστορία) ότι έχουν περάσει (τα τελευταία 15 χρόνια) από τα χέρια μου (όχι μόνον ένας, αλλά αρκετοί) HDD όπως: Seagate, Maxtor, Toshiba, Western Digital.

Καλώς ή κακώς και ιδίως δίσκοι των 2 πρώτων κατασκευαστών, δεν αποδείχθηκαν (αναφερόμενος σε προσωπικές εμπειρίες πάντα) αξιόπιστοι (bad sectors, head crash, failure, κ.τ.λ.). Αλλά και δίσκοι των 2 τελευταίων κατασκευαστών και ιδίως "οικονομικές" σειρές (π.χ. Western Digital Green Series) παρουσίαζαν (λιγότερο βέβαια) "θεματάκια".

Όσον αφορά στην "εξωτερική σύνδεση" (μέσω USB), έχω ένα ράφι "άχρηστους" πλέον! Και δεν τίθεται θέμα άγνοιας ή αμέλειας, γιατί πριν αρκετά χρόνια αυτή ήταν η κύρια δουλειά - εργασία μου. Τώρα το γιατί, δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά, δεν το έψαξα ιδιαίτερα, κρίνω μόνον εκ του αποτελέσματος. Ίσως γιατί η ορθή λειτουργία του εκάστοτε "εξωτερικού δίσκου" επηρεάζεται από πολύ περισσότερους παράγοντες, απ' ότι ο εκάστοτε εσωτερικός...

Εν κατακλείδι, τα τελευταία 2 χρόνια (και μετά από αρκετό ψάξιμο) χρησιμοποιώ πλέον (σε όλα μου τα συστήματα) μόνον (εσωτερικούς) SSD της Samsung. Ο χρόνος θα δείξει, εάν η έρευνα - τελική επιλογή μου ήταν όντως σωστή, αλλά μέχρι τώρα αυτό επιβεβαιώνεται...
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 4:57 pm
Πάντα αγόραζα εξωτερικούς δίσκους "μεσαίας" κατηγορίας και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και μάλιστα από το 2007 μέχρι και σήμερα όλοι μου οι δίσκοι ήταν τροφοδοτούμενοι μέσω USB)
Θα συμφωνήσω οτι τις χειρότερες εμπειρίες τις είχα με Maxtor και Verbatim, ενώ τις καλύτερες με WD και Toshiba.
Από εκεί και πέρα σημασία έχει και τι κάνεις με το δίσκο:
Σε ένα εξωτερικό δίσκο που "χτίζεις" μουσική βιβλιοθήκη έχεις ελάχιστα writes και πολλά reads. Το μόνο που χρειάζεται να προσέχεις είναι να μην "τρώνε" πολλούς κραδασμούς.
Προσωπικά είχα πάντα μαζί με το σκληρό δίσκο και ένα κομμάτι σκληρό σφουγγάρι (από αυτό που χρησιμοποιούμε σε flight cases) πάνω στον οποίο έβαζα το δίσκο ώστε να μειώνει τους κραδασμούς. Έτσι λοιπόν τα τελευταία 9 χρόνια άλλαξα μόλις 2 εξωτερικούς δίσκους, και την μετάβαση στο δεύτερο την έκανα λόγω χωρητικότητας.
Και οι δύο δίσκοι λειτουργούν άψογα μέχρι και σήμερα! (Και ναι, τους έχω τεστάρει, έχω ελέγξει τα δεδομένα S.M.A.R.T. κτλ)
 

geposted Wed 23 Mar 16 @ 5:09 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)