Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Εντολη για Key

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

djpap63PRO InfinityMember since 2010
Τι εντολη πρεπει να βαλω σε Filter folder ετσι ωστε να μου δειχνει τραγουδια που ειναι +7 σε κλειδι απο αυτο που παιζει στο deck?
Δηλαδη παιζει τραγουδι που εχει κλειδι 1Α να μου εμφανιζει τα 8Α, (2A σε 9Α) και ουτο καθεξης

ευχαριστω
 

geposted Tue 30 Aug 16 @ 12:53 pm
Αυτό που ζητάς με τον τρόπο που το περιγράφεις είναι πρακτικά ασύμβατο.

Το κλειδί "+7" είναι στην πράξη το κλειδί "+1" κι αυτό γιατί μπορείς να πας μόνο 6 κλειδιά πάνω ή κάτω στον κύκλο (ο κύκλος με τα κλειδιά έχει 12 διαιρέσεις) και μετά ξεκινάς απ' την αρχή.

Κάτι που αξίζει να θυμάσαι επίσης είναι οτι τα κλειδιά δεν ακολουθούν την "αριθμητική" σειρά. 01,02,03,04 κτλ
Η σειρά των κλειδιών είναι:
01,08,03,10,05,12,07,02,09,04,11,06

Οπότε, το κλειδί 01 + 7 ημιτόνια είναι 08. Αντίστοχα το κλειδί 08 + 7 ημιτόνια είναι 03 (8+7-12=03)
Με λίγα λόγια ο κύκλος Camelot είναι σχεδιασμένος ώστε το κάθε "επόμενο" - συμβατό κλειδί αριθμητικά να είναι σε απόσταση +7 διαιρέσεις αλλά στην πράξη είναι μόνο +1 ημιτόνιο.

Αν το τελευταίο σε μπερδεύει τότε απλά κράτα οτι στο φίλτρο που φτιάχνεις το "Key difference = 7" πρέπει να το κάνεις "Key difference = 1"

 

geposted Tue 30 Aug 16 @ 1:31 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο δουλευει αψογα να σε καλα
 

geposted Tue 30 Aug 16 @ 2:38 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Απλα στην εντολη Key Difference = 1 για τραγουδι που ειναι 8Α μου εμφανιζει και αλλα κλειδια εκτος απο το 3Α που ειναι το ενα ημιτονιο επανω.
μου εμφανιζει 1Α 1Β 2Α 3Α 3Β 4Α 12Α γνωριζεις γιατι?
 

geposted Tue 30 Aug 16 @ 3:00 pm
Χμμμ. Μάλλον σε μπέρδεψα.

Το Key Difference δεν είναι το ίδιο με τα ημιτόνια...

Εδώ το φίλτρο key difference <1 για κομμάτι 8A δίνει πολύ σωστά 7Α, 8Α, 8Β και 9Α

Αυτό που προσπάθησα να σου εξηγήσω είναι οτι από το 8Α στο 9Α το key difference είναι 0 αλλά στην πράξη είναι -5 (ή +7) ημιτόνια.

Για να το εξηγήσουμε σωστά:
Ο κύκλος camelot έχει αλλάξει την σειρά από τις νότες ώστε κάθε νότα να είναι σε αρμονία με την διπλανή της.
Αφού άλλαξε λοιπόν την σειρά στις νότες, έδωσε συνεχόμενους αριθμούς από το 1 μέχρι το 12 και τις έβαλε πάνω σ' ένα κύκλο σαν το ρολόι.
Έτσι το 1Α είναι συμβατό με το 12Α, 1Α και 2Α, αλλά και το 1B.
Η απόσταση που χωρίζει το 1Α με το 2Α είναι -5 (ή +7) ημιτόνια. (γενικά επειδή δεν μας ενδιαφέρει η αλλαγή οκτάβας συνηθίζουμε να μετράμε τα ημιτόνια από -6 μέχρι +6)
Το "Key difference" που χρησιμοποιούμε λοιπόν δεν αναφέρεται στα ημιτόνια. Αναφέρεται στην απόσταση των ίδιων των μουσικών κλειδιών μεταξύ τους και για να καταλάβεις τα αποτελέσματα που επιστρέφει χρειάζεται και γνώση μουσικής θεωρίας. Γι αυτό είπα εξ' αρχής οτι το ερώτημα σου έτσι όπως το διατύπωσες είναι ασύμβατο.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι προσπαθείς να πετύχεις...
Αν θες απλά να πάρεις τα +7 ημιτόνια από το τρέχων τραγούδι τότε απλά βάζεις key difference=0 και επιλέγεις το αμέσως μεγαλύτερο νούμερο από το τρέχων κλειδί.
 

geposted Wed 31 Aug 16 @ 12:39 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι το εξής παίζω ένα τραγούδι το οποίο έχει κλειδί
1Α που σημαίνει ότι ταιριάζει με το 1A , 1B, 2A ,12A και το 8A αυτό λοιπόν το 8A προσπαθώ να επιτύχω!!!! Μαζί με τα άλλα κλειδιά
Ελπίζω να σου τα εξήγησα καλά
 

geposted Wed 31 Aug 16 @ 12:56 pm
Δεν ξέρω που το βρήκες το +7 στον κύκλο του camelot. Το +7 στον κύκλο είναι ασύμβατο αποτέλεσμα για harmonic mixing.
Για να πάρεις αυτό το αποτέλεσμα σε φίλτρο η σωστή σύνταξη είναι key difference=1 αλλά θα σου επιστρέψει και άλλα ασύμβατα κλειδιά.

Πάντως μιλώντας για harmonic mixing προσωπικά ξέρω μόνο 3 περιπτώσεις συμβατότητας:

1) Το τυπικό "Τ" +/- 1 και από minor σε major ή το αντίστροφο.
2) Energy Boost: Μόνο +2
3) Διαγώνια: -1 αν πας από Α σε Β ή +1 αν πας από Β σε Α

Οι περιπτώσεις 2 και 3 δεν δουλεύουν πάντα και γενικά δεν ενδείκνυνται για μεγάλες σε διάρκεια μίξεις.

Edit:
Με λίγα λόγια για το κλειδί 1Α τα συμβατά κλειδιά είναι:
12Α, 1Α, 1Β, 2Α, 3Α (energy boost) και 12Β (διαγώνια)
 

geposted Wed 31 Aug 16 @ 1:19 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010


Εδώ το βρήκα
 

geposted Wed 31 Aug 16 @ 1:57 pm
babakisPRO InfinityMember since 2012
dokimasa na kanw to idio se filter folder mono pou ebala kai bpm difference.. doulevei apsoga me difference<10 mono pou otan eimai sta 160 bpm den bolebei na brw tragoudi 80 bpm gia na sunexisw .... exete kapia idea pws 8a mporouse na ylopoih8ei ???
 

geposted Fri 02 Sep 16 @ 7:22 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)