Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: LAG στις κυματομορφες vdj 2021

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

ginosPRO InfinityMember since 2004
Καλησπερα σε ολους!
Μολις εγκατεστησα το vdj 2021 και αντιμετωπιζω ενα προβληματακι!
Το pc μου ειναι ενα toshiba με intel I-7 4700 στα 2,4Ghz 16GB RAM και HD SSD 500GB (γερακος αλλα την παλευει προς το παρον)

Μετα την εγκατασταση, οταν φορτωνω ενα τραγουδι, το (waveform) φορτωνει σχετικα γρηγορα, ομως δεν ειναι οπως στην version 8. Ειναι σαν να φορτωνει 2 φορες το τραγουδι στο deck, μια κανονικα και μια σαν σκια πανω απ το ηδη φορτωμενο. Κατα τη διαρκεια που φορτωνει τη δευτερη φορα (η σκια οπως εγραψα) αν παιζει ταυτοχρονα καποιο κομματι εκεινη τη στιγμη η κυματομορφη κανει σπασιματα μεχρι να φορτωσει εντελως η (σκια).

Δεν εχω σπασιματα στον ηχο, αλλα ανησυχω. Υπαρχει καποια ρυθμιση που διορθωνει αυτο το προβλημα??
 

geposted Tue 18 Aug 20 @ 6:59 pm
ginosPRO InfinityMember since 2004
Ψαχνοντας την αιτια εδω και ωρα παρατηρησα οτι την ωρα του φορτωματος το συστημα μου χρησιμοποιει υπερβολικη GPU (καρτα γραφικων) που φτανει μεχρι και 98% η οποια μολις φορτωθει το τραγουδι πεφτει αμεσως στο 4%

Η Καρτα μου ειναι GeFORCE GT 745m με τους τελευταιους drivers

Yπαρχει καποια λυση η θα πρεπει να ξαναπαω στο vdj 8 ???
 

geposted Tue 18 Aug 20 @ 7:56 pm
ginosPRO InfinityMember since 2004
Eνταξει το βρηκα!! Εκανα disable το MathEngine. Προφανως η καρτα γραφικων μου δεν το αντεχει
 

geposted Tue 18 Aug 20 @ 8:25 pm
Διευκρίνηση , και όχι μόνο για την δική σου περίπτωση:

Το VirtualDJ 2021 είναι σχεδιασμένο να φτάνει την CPU ή την GPU στο 100% για κάποια μικρή χρονική διάρκεια (όσο διαρκεί ο υπολογισμός των stems).
Αυτό είναι φυσιολογικό και ελεγχόμενο. Επειδή το πρόγραμμα ελέγχει τα νήματα που εκτελεί το ίδιο, το νήμα (thread) του ήχου έχει πάντα επαρκή προτεραιότητα ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Το "διπλό" φόρτωμα των κυματομορφών είναι επίσης σχεδιαστική επιλογή:
Το πρώτο φόρτωμα δείχνει όπως παλιά την πρόοδο φορτώματος στη RAM, και το δεύτερο δείχνει την πρόοδο ανάλυσης (διαχωρισμού) των stems.

Θα μπορούσε το πρόγραμμα να μην φτάνει την CPU/GPU στο 100% αλλά σε ένα άλλο νούμερο, π.χ. 75%
Όμως έτσι ο διαχωρισμός των stems θα κρατούσε 25% περισσότερο σε χρόνο.
Γενικά το πρόγραμμα προσπαθεί να τελειώσει τον διαχωρισμό των stems στον μικρότερο δυνατό χρόνο με ασφάλεια
Το να φτάνει η CPU/GPU στο 100% κατά τον διαχωρισμό των stems δεν εμπνέει καμία ανησυχία, και δεν υπάρχει μεγαλύτερο ρίσκο για διακοπές στον ήχο απ' οτι χωρίς τον διαχωρισμό των stems (γιατί τα σχετικά νήματα ανήκουν και ελέγχονται από την ίδια εφαρμογή).

Τέλος, για όσους έχουν dual graphics έχουμε πει:
ΕΦΟΣΟΝ η δεύτερη κάρτα γραφικών υποστηρίζει stems:
1) Αν παίζετε 4K Video, ή αν χρησιμοποιείτε shaders υψηλής ανάλυσης κτλπ - δηλαδή γενικά αν παίζετε βίντεο υψηλών απαιτήσεων - τότε και μόνο τότε πρέπει να ορίσετε το VirtualDJ να εκτελείτε με την κάρτα γραφικών υψηλών επιδόσεων (nVidia)
2) Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (ναι σε όλες) είναι προτιμότερο το πρόγραμμα να τρέχει με την κάρτα γραφικών της intel

Σημείωση: Η κάρτα που "τρέχει" το πρόγραμμα τα γραφικά του δεν έχει καμία άμεση σχέση με τον υπολογισμό των stems. Δεν χρειάζεται δηλαδή το πρόγραμμα να "τρέχει" στην κάρτα υψηλών επιδόσεων για να μπορεί να εκτελέσει τον αλγόριθμο διαχωρισμού των stems στην GPU.
 

geposted Wed 19 Aug 20 @ 7:07 am
ginosPRO InfinityMember since 2004
Είχες απολυτο δίκιο (οπως παντα)
Επελεξα ως default την on-board καρτα γραφικων και λυθηκε το προβλημα!

Ευχαριστω για την βοηθεια!

*Υγ.
Απίστευτα τα stems
 

geposted Sat 22 Aug 20 @ 9:45 pm
Καλημέρα εχω τη νεα εκδοση του virtual dj και εχω 2 θεματάκια. Πρωτο προβλημα ενω λειτουργει το πρόγραμμα ξαφνιξα κλείνει η εφαρμογη.Δευτερο προβλημα οταν επιλεγω ενα κομματι και το φορτωνω στο ανάλογο deck μεσα απο τα ηχεια ακουγεται ενας μικρος θορυβος (μπιπ).
 

geposted Wed 16 Sep 20 @ 6:19 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Βλέπω ότι χρησιμοποιείς δύο λειτουργικά. Σε ποιό από αυτά (Windows / Mac) στο κάνει αυτό ?

Υποθέτωντας ότι στο κάνει στα Windows (γιατί βλεπω το crash report), κάνε το εξής..
Με την SR2 συνδεδεμένη άνοιξε τις ρυθμίσεις ήχου των Windows και επέλεξε την onboard κάρτα ηχου του υπολογιστή σου σαν συσκευή αναπαραγωγής και ηχογράφησης (μικρόφωνο) και όχι την Pioneer.
 

geposted Thu 17 Sep 20 @ 1:23 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)