Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Bads προβλημα πάλι - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

lakis69PRO InfinityMember since 2011
Είχα ανεβάσει πριν λίγο καιρό το ίδιο πρόβλημα.σε εναν mac 2012.. όπου τον πούλησα και δεν είδα αν διορθώθηκε όπως μου είχατε γράψει και τώρα έχω παλι το ίδιο πρόβλημα σε έναν mac 2017 που αγόρασα... γράψατε διορθώθηκε όμως... διορθώθηκε ότι δεν δούλευαν τα cue όμως δεν διορθώθηκε η θέση των bads... ότι και να πατήσω είτε τα hot είτε τα roll μένει στην θέση των sampler...
 

geposted Fri 29 Jan 21 @ 3:33 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Και παρατήρησα κάτι ακόμα που δεν ξερω αν είναι πρόβλημα απλός το αναφέρω... οταν εβαλα τα 6 εφέ... και πάτησα τα κουμπιά για τα εφέ από τον κοντρολερ μου ... το πρώτο κουμπί δούλεψε το εφέ που έχω αλλα στο δεύτερο κουμπί... αντί να δουλέψει το δεύτερο εφέ που ειχα ,άρχισε να μου αλλάζει τα εφέ από το πρώτο. Το αναφέρω.
 

geposted Fri 29 Jan 21 @ 3:42 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Και κάτι τελευταίο... συγνώμη αλλά είναι η πρώτη φορά που έπαιξα με τον νέο mac και με το 2021 και γιαυτό τωρα τα γράφω όλα ολα παρατήρησα... μην ανοίγω 100 θέματα... ερώτηση σε κάτι που παρατήρησα... τα εφέ δεν έπρεπε να ακούγονται και στην προακουστικη στα ακουστικά πριν τον αέρα? Τα πάτησα πριν σηκώσω το fade και δε τα άκουγα στα ακουστικά μου μόνο όταν το σήκωσα... να πω αν βοηθάει καπου έχω την sx2
 

geposted Fri 29 Jan 21 @ 3:59 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Καταρχήν το ότι έχεις άλλο Mac τώρα δεν σημαίνει ότι έχεις διαφορετικά προβλήματα. Το software (VirtualDJ) συμπεριφέρεται το ίδιο.

1. Pads
Οι ρυθμίσεις σου ειναι έτσι ?..


Αν όχι βάλτες όπως στην παραπάνω photo.
Αν πάλι έχεις το ίδιο πρόβλημα, δοκίμασε με τον εργοστασιακό mapping και μετά βλέπουμε από κει και πέρα.

2. Effects.
Δες εδώ https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx2/layout/effects.html
Με SHIFT+TAP αλλάζεις την λειτουργία των Effects της κονσόλας. Αφού την βάλεις στο Multi FX mode, άλλαξε από το σκιν να βλέπεις τα 6 εφέ

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θέλεις το πανελ με τα 6 εφέ ? Η κονσόλα σου θα χειρίζεται μόνο 3+3 εφέ, άρα το πανελ που σε βολεύει είναι αυτό με τα 3. Εκτός κι αν θέλεις να τα χειρίζεσαι με το ποντίκι

3. Τα εφέ εδώ ακούγονται στα ακουστικά. Εκτος αν εννοεις και χρησιμοποιείς τον Prelisten Player από τον Browser.
 

geposted Fri 29 Jan 21 @ 9:16 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το θέμα μου είναι ότι είτε του 12 είτε του 17 υπολογιστής να μην έχω θέμα θελω ... και τα θέματα ολα ξεκίνησαν από το 2021 ... έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου με το 21.

Είδα της ρύθμισης και είναι τα ίδια με την φωτογραφία σου .



Οταν λες εργοστασιακες ρυθμίσεις θα χάσω ότι ρύθμιση έχω κάνει.

Για τα 6 εφέ δεν νε νοιάζει δε τα δουλεύω... είχα από περιέργεια να δω πως είναι και παρατήρησα αυτο και απλά το ανέφερα.

Για τα εφέ στην προακουστικη, πατάω το cue από τον κοντρολερ, ακούω το τραγούδι κανονικά αλλα οταν πατάω το εφέ οταν ακούω το τραγούδι στα ακουστικά, δεν ακούγετε το εφέ... οταν όμως σηκώσω το ποντεσιομετρο και βγει το τραγούδι στον αέρα τότε δουλεύουν τα εφέ ακούγονται.

Έχω ξενερώσει άσχημα με το 21 ... αγορασα νέο υπολογιστή και περίμενα να είναι καλλίτερα τα πράγματα και είναι χειρότερα.. ο mac του 2012 με το vdj 2020 δουλεύει άψογα και ο 2017 με τον 2021 έχω αυτά τα προβλήματα. Όλα ξεκίνησαν από τα stems που τα έβαλαν με το ζόρι... γιατί δε το είχαν όπως η serato που τα έχει όλα έξτρα και τώρα αναγκαστικά βάλαμε κάτι που δεν δουλεύει σωστά. Περίμενα μεγάλη διαφορά με του 17 αλλα σχεδόν τα ίδια.το μόνο που έχω βρει να αξίζει στο 21 είναι το echoout αλλιώς θα ξανα έβαζα το 20.. τι πρέπει να πάρω υπολογιστή των 5000 ευρώ? Συγνώμη αλλά με στεναχωρεί ολο αυτό και με νευριάζει. Αν ήξερα δε θα έκανα έξοδα να πάρω άλλο λαπτοπ
 

geposted Sat 30 Jan 21 @ 9:10 am
Κι όμως ΔΕΝ είναι ίδιες.
Έχεις αλλάξει το padPagesChanged
Σβήσε τα περιεχόμενα αυτής της ρύθμισης και κάνε επανεκκίνηση το πρόγραμμα και όλα θα είναι οκ

Το padPagesChanged κρατάει τις ρυθμίσεις που εσύ αλλάζεις pad pages στον controller σου σε σχέση με τις εργοστασιακές
 

geposted Sat 30 Jan 21 @ 6:31 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Δεν είχα αλλάξει κάτι εγω ... οκ θα το δοκιμάσω ευχαριστώ!
 

geposted Sat 30 Jan 21 @ 7:14 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το έκανα... δεν έβαλα ακόμα τον κοντρολερ όμως... το πρώτο pads είναι τα stems δεν θέλω να είναι αυτά αλλα τα hotcue... αυτό ίσως ειχα αλλάξει και μου ξεκίνησε αυτό το θέμα... άρα άκυρο που έγραψα πριν ότι δεν άλλαξα κάτι... τι κάνω τώρα για να μην έχω το πρώτο stems αλλα hitcue και να μην μου ξανα κανει το ίδιο?
 

geposted Sat 30 Jan 21 @ 7:33 pm
Αν κάνεις κλικ πάνω στο κουμπί σου επιτρέπει να αλλάξεις την σελίδα (διάλεξε hotcues)
Επίσης όταν συνδέεις τον controller σου οι σελίδες που θα βλέπεις θα είναι οι προεπιλογές του controller και αν κάνεις κλικ πάνω τους (με τον controller συνδεδεμένο) μπορείς να αλλάξεις και τις σελίδες του controller
 

geposted Sun 31 Jan 21 @ 11:14 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Μολις σύνδεσα τον κοντρολερ... ενώ με το που την εβαλα άνοιξε αυτόματα το πρώτο pads σε hot cue οπως είναι κανονικά ο κοντρολερ.... με το που πάτησα άλλο pats πχ το roll,έγινε πάλι το ίδιο... μου τα αλλάζει τέρμα αριστερά εκεί που είναι η θέση των samplers. Τι κάνω λάθος?
 

geposted Mon 01 Feb 21 @ 5:03 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Και δοκίμασα τα εφέ στα ακουστικά πριν το βγάλω στον αέρα και δεν ακούγονται.... τράβηξα ένα βίντεο θα το ανεβάσω πιο μετά στο you tube να δείτε τα δυο αυτά προβλήματα μου
 

geposted Mon 01 Feb 21 @ 5:06 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Έτοιμο το βίντεο...

https://youtu.be/ThgaRePmdDk

Ανακάλυψα και άλλο πρόβλημα που δε το έχω τραβήξει στο βίντεο...

Οταν έχω το skin στα 2 deck και πατάω το κουμπί 3 για να φορτώσω τραγούδι στο 3 deck η στο 4 deck ...δεν εμφανίζει τα cue
 

geposted Mon 01 Feb 21 @ 6:08 pm
Για τα effects:
Την ρύθμιση fxProcessing σε τι τιμή την έχεις;
Αν έχεις ενεργοποιήσει τα post fader effects τότε ναι, τα effect δεν ακούγονται στα ακουστικά παρά μόνο αν το volume του καναλιού είναι ανοιχτό (αφού μόνο τότε τροφοδοτείται το effect)
Οπότε είτε πρέπει να αλλάξεις την ρύθμισης σε Pre-Fader (και να χάσεις τα Post-Fader effects) είτε να μάθεις να δουλεύεις με Post-Fader

Για τα pads:
Χρησιμοποιείς το factory default mapping ?
Αν πατήσεις το κουμπί ROLL τι εντολή βλέπεις δεξιά στο παράθυρο των εντολών στις ρυθμίσεις;

Βλέπεις όπως εδώ pad_pages 2 ή κάτι άλλο (pad_page 'roll' π.χ.);
lakis69 wrote :

Οταν έχω το skin στα 2 deck και πατάω το κουμπί 3 για να φορτώσω τραγούδι στο 3 deck η στο 4 deck ...δεν εμφανίζει τα cue

ΠΟΥ δεν εμφανίζονται τα cues ???

 

geposted Mon 01 Feb 21 @ 7:23 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Τα cue δεν εμφανίζονται οταν είναι επιλεγμένο το deck3 ή 4 ... δεν μου ανάβουν τα cue του τραγουδιού.... για τα αλλα που με ρωτάς θα τα δω κάποια άλλη στιγμή γιατι τωρα τα ξεστησα και βαριέμαι να τα ξανα ανοίγω. Θα σε ενημερώσω σύντομα
 

geposted Mon 01 Feb 21 @ 7:36 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Λοιπόν... κάτι βγάζουμε άκρη σιγά σιγά...

1.
Τα εφέ ήταν σε post , επέλεξα το pre και τώρα δουλεύουν στα ακουστικά. Δεν ξέρω όμως την διαφορά το ένα με το άλλο και αν αυτό έγινε αυτόματα, γιατί εγώ πριν δεν ειχα πειράξει κάτι... τωρα όμως δουλεύουν τα εφέ και στα ακουστικά.


2. Η ρυθμίσεις στο mapping του κοντρολλερ ήταν σε ενα δικό μου που έχω κάνει κάποιες μικρό αλλαγές... οταν επέλεξα της ρυθμίσεις εργοστασίου, δεν το κανει αυτο με τα τα pads... όμως... χάνω όμως της αλλαγές που έκανα στον κοντρολλερ μου ... τι κάνω με αυτό τα ξανα βάζω ένα ένα από την αρχή?


Και 3... οταν έχω την δική μου ρυθμίσεις, οταν πατάω roll που με ρώτησες εμφανίζει αυτο ...




Και γιατί δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα ξαφνικά ενώ στο 2020 δε το έχω... εκείνη την μέρα που τράβηξα το βίντεο, ήμουν στο σπίτι ενός φίλου... δοκιμάσαμε το δικό μου του 2017 mac με το 2021 ειχα αυτά τα προβλήματα... βάλαμε τον δικό του 3017 με το 2020 δεν ειχα πρόβλημα... εβαλα και του 2012 με το 2020 δεν ειχα πρόβλημα, τι συμβαίνει ψηφιακά.. τέλος πάντων... τι κάνω για να το λύσω? Βάζω εργοστασιακες ρυθμίσεις και με το mapping?
 

geposted Wed 03 Feb 21 @ 3:07 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Και έκανα και ένα βίντεο για να δεις αυτό που σου είπα με τα cue στην αλλαγή των deck...

https://youtu.be/Od4nENryEs0
 

geposted Wed 03 Feb 21 @ 4:28 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
ειχα πρόβλημα, τι συμβαίνει ψηφιακά.
* Ξαφνικά ήθελα να γράψω .
Και του φίλου μου δεν είναι του 3017 αλλα 2017 😁😁
 

geposted Wed 03 Feb 21 @ 7:09 pm
Ξεκινάμε με τα απλά:

ΔΕΝ δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα. Ο τρόπος λειτουργίας ορισμένων πραγμάτων άλλαξε.
Αυτό σημαίνει οτι ο παλιός σου custom mapper λειτουργεί πλέον σε "κατάσταση συμβατότητας" με τις αλλαγές που έγιναν στις σελίδες των pads και την δυνατότητα που έχεις πλέον να αλλάζεις τις σελίδες στον controller σου μέσα από το πρόγραμμα.

Η "παλιά" έκδοση έχει τον παλιό mapper και δουλεύει σωστά με το παλιό πρόγραμμα.
Η "καινούργια" έκδοση έχει καινούργιο mapper και δουλεύει σωστά με το καινούργιο πρόγραμμα

Εσύ βρέθηκες στην ενδιάμεση περίπτωση όπου χρησιμοποιείς το καινούργιο πρόγραμμα με παλιό mapper και έτσι η λειτουργία του mapper είναι συμβατή αλλά όχι η βέλτιστη για το νέο πρόγραμμα.

Τι να κάνεις:

Στον mapper που έχεις ήδη άλλαξε τις εντολές pad_page 'hotcues', pad_page 'loop roll' κτλ με τις εντολές pad_pages 1, pad_pages 2 κ.ο.κ.
Προσοχή, το ίδιο μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και στο mapping των led.


Υ.Γ.:
Τεχνικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον mapper που έχεις όπως είναι αυτή τη στιγμή. Απλά στο σκιν θα υπάρχει αυτή η οπτική αναντιστοιχία η οποία όμως δεν αλλάζει την συμπεριφορά του προγράμματος
 

geposted Thu 04 Feb 21 @ 7:11 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Στον mapper που έχεις ήδη άλλαξε τις εντολές pad_page 'hotcues', pad_page 'loop roll' κτλ με τις εντολές pad_pages 1, pad_pages 2 κ.ο.κ.
Προσοχή, το ίδιο μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και στο mapping των led.

Αυτό για να το κάνω, θα πατάω το pads πχ hotcue και θα το αλλάζω? Ή θα βάλω αυτές της εντολές σε εκείνο που μου είχες πει να σβήσω από της ρυθμίσεις?

Θα βάλω της εργοστασιακες ρυθμίσεις να δω τι βγάζει και θα κάνω αντιγραφή επικόλληση από εκεί στα pads... δεν είναι πιο καλά?
 

geposted Thu 04 Feb 21 @ 12:27 pm
map value="PAD_MODE_HOTCUE" action="pad_page 1" />
<map value="PAD_MODE_ROLL" action="pad_page 2" />
<map value="PAD_MODE_SLICER" action="pad_page 3" />
<map value="PAD_MODE_SAMPLER" action="pad_page 4" />
<map value="PAD_MODE_CUE_LOOP" action="pad_page 5" />
<map value="PAD_MODE_SAVED_LOOP" action="pad_page 6" />
<map value="PAD_MODE_SLICER_LOOP" action="pad_page 7" />
<map value="PAD_MODE_SAMPLER_VEL" action="pad_page 8" />

Αν έχεις κάτι στο LED_PAD_MODE_HOTCUE, LED_PAD_MODE_ROLL κτλ σβήστα τελείως
 

geposted Thu 04 Feb 21 @ 4:36 pm
91%