Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με videoclips

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας και πάλι φίλοι. Έχω ένα πρόβλημα που συμβαίνει σε ένα μόνο υπολογιστή από τους τέσσερις στους οποίους χρησιμοποιώ το virtualdj. Λοιπόν σε αυτόν είχα windows 7 και αγόρασα ένα νέο σκληρό στον οποίο φόρτωσα windows 10. Δεν έσβησα το σκληρό με τα windows 7. Τον έχω μήπως και τον χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή αφού τοποθετείται εύκολα (ο συγκεκριμένος υπολογιστής είναι all in one, και οι δύο σκληροί είναι 2,5ρηδες και SSD και αλλάζουν πολύ εύκολα). Σε αντίθεση με τα windows 7 που δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με κανένα videoclip, στα windows 10 πάρα πολλά videoclips δεν παίζουν. Όχι απλά δεν παίζουν, αλλά κολλάει το πρόγραμμα και κλείνει. Όχι όταν φορτώνω το κλιπ στο ντεκ αλλά όταν κάνω κλικ πάνω στο κεντρικό τετράγωνο για να ανοίξει το βίντεο. Η απορία μου είναι ότι συμβαίνει στον ίδιο υπολογιστή που με τα windows 7 δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα. Δηλαδή είναι η ίδια κάρτα γραφικών. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
 

geposted Sat 13 Feb 21 @ 1:01 am
Εγκατέστησε τους τελευταίους drivers για την κάρτα γραγικών σου. Μην βασίζεσαι στο τι λένε τα Windows. Κοίτα στο Internet ποιοι είναι οι τελευταίοι drivers και κατέβασε τους / εγκατέστησε τους χειροκίνητα
 

geposted Sat 13 Feb 21 @ 6:49 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Από ότι βλέπω δεν υπάρχουν drivers για windows 10 Γιώργο. Δεν ξέρω αν σου περισσεύει χρόνος να το δεις κάποια στιγμή. HP Touchsmart 610 (All in one), αν δεν κάνω λάθος του 2010...
 

geposted Sun 14 Feb 21 @ 8:16 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

geposted Mon 15 Feb 21 @ 1:34 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Αυτή βρήκα κι εγώ αλλά εγώ έχω του 2015 Μπάμπη. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που φταίει..
 

geposted Mon 15 Feb 21 @ 6:05 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Μια λεπτομέρεια παιδιά (μήπως και βγάλουμε άκρη). Πέρασα τη v8.4 b5630 (αυτή έχω στα windows 7 και δουλεύει). Πάλι δε μπορεί να παίξει το video αλλά η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα κλείνει και ξανανοίγει ενώ στη v8.5-64 b6294 το πρόγραμμα κλείνει και μένει κλειστό. Όλα δείχνουν ότι η κάρτα γραφικών δε μπορεί να παίξει σωστά στα windows 10. Δίνεται κάποια άλλη εξήγηση?

djdad wrote :
Ποια κάρτα γραφικών έχεις ?
Υπάρχει λογισμικό της HP που εντοπίζει το υλικό σου και βρίσκει drivers.
Επίσης δες εδω .. https://www.driverscape.com/manufacturers/hp/laptops-desktops/hp-touchsmart-610-1250x/10548


Μπάμπη το επίσημο λογισμικό της HP δε βρίσκει drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο στα windows 10. Μόνο στα windows 7 & 8.
 

geposted Tue 16 Feb 21 @ 2:08 pm
Δοκίμασε να κατεβάσεις τους drivers που δίνει για Windows 8
Λογικά θα εγκατασταθούν κανονικά (πολλές φορές είναι οι ίδιοι ακριβώς drivers)
 

geposted Tue 16 Feb 21 @ 6:07 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασε να κατεβάσεις τους drivers που δίνει για Windows 8
Λογικά θα εγκατασταθούν κανονικά (πολλές φορές είναι οι ίδιοι ακριβώς drivers)

Δυστυχώς οι drivers για τα windows 8 δεν είναι συμβατοί με τα windows 10 Γιώργο. Άλλοι είναι αλλά είναι παλαιότεροι από αυτούς που έχω ήδη εγκαταστήσει στον υπολογιστή. Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα δημιουργείται επειδή το pc είναι δεκαετίας και έτσι δε μπορεί να "σηκώσει" τα windows 10. Γι'αυτό και σε άλλα προγράμματα ψιλοκαθυστερεί.

 

geposted Tue 16 Feb 21 @ 10:43 pm
Μου κάνει εντύπωση που μηχάνημα δεκαετίας δεν μπορεί να τρέξει σωστά τα Windows 10 όπως λες όταν ξέρω ακόμα παλιότερα μηχανάκια που τρέχουν απροβλημάτιστα....

Ερώτηση:
Ποιά κάρτα γραφικών έχει το συγκεκριμένο PC και ποιον επεξεργαστή φοράει;
 

geposted Wed 17 Feb 21 @ 8:19 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Μου κάνει εντύπωση που μηχάνημα δεκαετίας δεν μπορεί να τρέξει σωστά τα Windows 10 όπως λες όταν ξέρω ακόμα παλιότερα μηχανάκια που τρέχουν απροβλημάτιστα....

Ερώτηση:
Ποιά κάρτα γραφικών έχει το συγκεκριμένο PC και ποιον επεξεργαστή φοράει;


Κάρτα γραφικών : AMD Mobility Radeon HD 5570

Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i5 CPU 650 @ 3.2GHz


 

geposted Wed 17 Feb 21 @ 2:03 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ο ίδιος υπολογιστής με windows 7 παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα ΟΛΑ τα videos!!
 

geposted Wed 17 Feb 21 @ 2:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

geposted Wed 17 Feb 21 @ 9:40 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008


Πήγα κι εκεί Μπάμπη αλλά τίποτε. Μία από τα ίδια. Το παράξενο είναι ότι η AMD λέει ότι παίζει κανονικά σε windows 10. Παίζει βέβαια αλλά όχι όλα τα videos όπως έγραψα. Σε όλους τους άλλους υπολογιστές που έχω (και σε windows 7 και σε windows 10 παίζουν κανονικά όλα τα videos. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο?

 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 1:38 am
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 7:09 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Theios Giorgos wrote :
Sorry που παρεμβαίνω στην συζήτηση, αλλά είχα αντιμετωπίσει παλαιότερα ένα παρόμοιο πρόβλημα.

Μπορείς να δεις ποια έκδοση DirectX έχεις στο δίσκο με τα Windows 10 και ποια στο δίσκο με τα Windows 7?

https://support.microsoft.com/en-us/windows/checking-your-version-of-directx-7b71e74f-02e8-456f-72c7-9a1c1bbf0e9a

Γιώργο στα windows 7 έχει την v11 και στα windows 10 τη v12. Σε άλλο υπολογιστή με windows 10 που έχω και που έχει DirectX 12 παίζουν κανονικά. Δεν ανέφερα ότι τα videos αυτά όταν τα παίζω με vlc πχ παίζουν κανονικά. Μόνο στο VirtualDj δεν παίζουν. Και όπως ανέφερα δεν παίζουν όταν πάω να ανοίξω το παράθυρο. Αν δεν το ανοίξω ο ήχος ακούγεται κανονικά.
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 1:04 pm
Μπορείς να αλλάξεις στις ρυθμίσεις τη ρύθμιση "videoUseDXVA" και να δοκιμάσεις ξανά;
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 1:09 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Μπορείς να αλλάξεις στις ρυθμίσεις τη ρύθμιση "videoUseDXVA" και να δοκιμάσεις ξανά;

Μπράβο ρε Γιώργη, αυτό ήταν! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 1:11 pm
Απλά μην περιμένεις θαύματα από αυτό το μηχάνημα.

Και η ρύθμιση που άλλαξες, "έκλεισε" το hardware accelerated decoding. Που σημαίνει έξτρα load στην CPU.
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 1:13 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Απλά μην περιμένεις θαύματα από αυτό το μηχάνημα.

Και η ρύθμιση που άλλαξες, "έκλεισε" το hardware accelerated decoding. Που σημαίνει έξτρα load στην CPU.

Εννοείται ότι δεν περιμένω πολλά! Έχω πολύ δυνατά μηχανήματα για τη δουλειά. Απλά το έχω στο δωμάτιο και κόλλησα επειδή στα windows 7 παίζανε και στα 10 όχι..!!
 

geposted Thu 18 Feb 21 @ 3:21 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)