Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αλλοιωμένος ήχος.
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
Καλησπέρα.Μου συμβαίνει το εξής και με το VJ και με το SERATO και επίσης και με τους 2 controllers,prime 4+,hercules.Ακούω πολλές αλλοιώσεις στον ήχο των τραγουδιών ,μικρά "τσικ" ή σαν να πολλά bits αλλοιωμένα.Ειδικά σε κανα σαξόφωνο σαν να παρεμβάλει κάτι στηο τραγούδι.Όλα αυτά συμβαίνουν με απλή σύνδεση λαπτοπ και controller με τα ακουστικά συνδεμένα στον controller και τίποτε άλλο συνδεμένο.Νόμιζα πως ήταν τα ακουστικά,αλλά δεν είναι.Δούλεψα το λαπτοπ χωρις ρεύμα,μονο με μπαταρία,ούτε.Υπ'οχιν το κανει και με τους δυο controller,οπότε το ρεύμα δεν έχει να κανει.Έβαλα τα ακουστικά στο λαπτοπ,χωρίς controller και παιζει άψογα.
 

geposted Sun 03 Mar 24 @ 11:56 am
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
user28225477 wrote :
Καλησπέρα.Μου συμβαίνει το εξής και με το VJ και με το SERATO και επίσης και με τους 2 controllers,prime 4+,hercules.Ακούω πολλές αλλοιώσεις στον ήχο των τραγουδιών ,μικρά "τσικ" ή σαν να πολλά bits αλλοιωμένα.Ειδικά σε κανα σαξόφωνο σαν να παρεμβάλει κάτι στηο τραγούδι.Όλα αυτά συμβαίνουν με απλή σύνδεση λαπτοπ και controller με τα ακουστικά συνδεμένα στον controller και τίποτε άλλο συνδεμένο.Νόμιζα πως ήταν τα ακουστικά,αλλά δεν είναι.Δούλεψα το λαπτοπ χωρις ρεύμα,μονο με μπαταρία,ούτε.Υπ'οχιν το κανει και με τους δυο controller,οπότε το ρεύμα δεν έχει να κανει.Έβαλα τα ακουστικά στο λαπτοπ,χωρίς controller και παιζει άψογα.

Μολις συνδεσα το παλιο μου λαπτοπ και δεν παρουσιαζει πρόβλημα.Έπαιξα και με της αναβαθμίσεις,αλλά τίποτα.

 

geposted Sun 03 Mar 24 @ 2:44 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
τις ρυθμισεις buffer στο asio που τις εχεις γενικα?
 

geposted Sun 03 Mar 24 @ 9:07 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
PANOSV wrote :
τις ρυθμισεις buffer στο asio που τις εχεις γενικα?



Katana 17 B13VFK
OS:Microsoft Windows 11 Home 64 bit
13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13620H
16 GB @ 2600 MHz
- 8192 MB, DDR5-5200, SK Hynix HMCG66AGBSA092N
- 8192 MB, DDR5-5200, SK Hynix HMCG66AGBSA092N
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, 7957 MB

 

geposted Mon 04 Mar 24 @ 5:07 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
Όλα εντάξει.Τελικά ήταν το ASIO της DENON.Τώρα πρέπει να βρω αν ταιριάζει κάποιο άλλο.
 

geposted Mon 04 Mar 24 @ 6:39 pm
δεν θελω να σε φοβισω αλλα αυτο το λαπτοπ το ειχα και μου εκανε το ιδιο ακριβως προβλημα σε εμενα δεν εφταιγε κανενας driver ( εξ αλλου ενας ειναι για την denon ) αλλα ενας driver των win ο οποιος χτυπαγε χαρισα το λαπτοπ στην κορη και πηρα παλι msi αλλα την μεγαλυτερη σειρα ( το δοκιμασα πρωτα ) και δεν εχω θεμα τωρα τι να σου πω μακαρι να το εχεις λυσει το προβλημα
 

geposted Mon 04 Mar 24 @ 9:16 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
Δεν το έλυσα το πρόβλημα.Δείτε πως παίζω τώρα.Απο τον υπολογιστή ακούγετε άψογα,απο την κονσόλα ακούγονται τα σκρατσάκια(σαν να παίζω βινύλιο).
 

geposted Wed 06 Mar 24 @ 7:44 pm
Από τον υπολογιστή παίζεις με 22ms latency και από τον controller με 5ms
Την διαφορά αυτή δεν την λες και μικρή (για την ακρίβεια είναι 4 φορές μεγαλύτερο latency για την κάρτα ήχου του υπολογιστή)
 

geposted Wed 06 Mar 24 @ 9:05 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
PhantomDeejay wrote :
Από τον υπολογιστή παίζεις με 22ms latency και από τον controller με 5ms
Την διαφορά αυτή δεν την λες και μικρή (για την ακρίβεια είναι 4 φορές μεγαλύτερο latency για την κάρτα ήχου του υπολογιστή)


Ναι.Απλά τεστάρω αν ακούγονται τα ίδια με αυτές της ρυθμίσεις.Με αυτες της ρυθμίσεις παίζει άψογα.Ενω απο τα ακουστικά μου ακούω πάλι αυτά τα σκρατσάκια.Και δεν ευθύνεται το virtual ή PRIME 4+.
 

geposted Wed 06 Mar 24 @ 10:08 pm
... γιατί δεν ανεβάζεις τον buffer του ASIO μπας και στρώσει ....
 

geposted Wed 06 Mar 24 @ 10:46 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
The Party Engineer wrote :
... γιατί δεν ανεβάζεις τον buffer του ASIO μπας και στρώσει ....


 

geposted Thu 07 Mar 24 @ 8:07 pm
έχεις 5+ mSec lag από το WDF01000.sys με .... τον buffer του ASIO στα 5 mSec είναι λογικό να έχεις drop outs .. αν ανεβάσεις τον buffer του ASIO στα 8-10 mSec παίζει να στρώσει ...
 

geposted Thu 07 Mar 24 @ 11:11 pm
djprizasPRO SubscriberMember since 2023
Είναι πιο περίπλοκο τελικά.Διάβασα στο site της denon,οτι δεν είναι ακόμα συβατη με τα windows 11.Εβαλα λοιπόν τα windows 10 και για περίπου 40 λεπτά πήγαιναν όλα ρολόι.Μετά ήρθε η καταστροφή.Παραμόρφωση στο φουλ και στην συνέχεια μου πέταγε τον controller εκτός.Μου έδειχνε μήνυμα το η κάρτα asio δεν συνδέθηκε.Αλλα και οταν συνδεόταν,αμέσως την πέταγε.Οπότε σύνδεσα την denon με έναν σταθερό υπολογιστή με 10άρια και παίζω σφαίρα.Τώρα έχω να κουβαλάω και οθόνη και υπολογιστή και ποντίκι και πληκτρολόγιο.Τρέλα.....Και να σκεφτείτε οτι πήρα τούμπανο λαπτοπ για να παίζω real time τα stems αλλα και για την γρηγοράδα στην ανάλυση και δεν μπορώ να το δουλέψω.
 

geposted Sat 09 Mar 24 @ 10:26 pm