Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ MAPPING ΓΙΑ DENON MC7000
djdion1PRO InfinityMember since 2008
Καλησπέρα!
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα στο mapping του controller μου. Έχω το denon mc7000. Λοιπόν…στο controller υπάρχουν 4 κουμπιά που αφορούν τα FX , που έχουν πάνω τους αριθμούς 1,2,3 και 4 αντίστοιχα. Στο mapping, όποιο και από τα 4 κι αν πατήσω η περιγραφή είναι η ίδια…FX1_ASSIGN ή FX2_ASSIGN για το αριστερό και το δεξί deck αντίστοιχα. Οπότε στην ουσία δεν μπορώ να κάνω mapping και τα 4 κουμπιά με διαφορετικές εντολές γιατί όλα έχουν την ίδια ονομασία, μπορώ μόνο να δώσω μια εντολή για κάθε 4…μια εντολή για το αριστερό deck και μία για το δεξί. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το virtual dj ή με το hardware του controller.
Να επισημάνω πως έχω και την denon mc 6000 mk2 η οποία έχει και αυτή τα ίδια κουμπιά και στο mapping αναφέρονται ως :
FX1_ASSIGN_1 , FX1_ASSIGN_2 , FX1_ASSIGN_3 , FX1_ASSIGN_4
Και
FX2_ASSIGN_1 , FX2_ASSIGN_2 , FX2_ASSIGN_3 , FX2_ASSIGN_4
Έτσι μπορώ να κάνω mapping σε κάθε κουμπί ξεχωριστά
Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής:
Μπορώ να αλλάξω το όνομα του κάθε κουμπιού ώστε να μπορώ να τα κάνω mapping με διαφορετικές εντολές?? Ή έστω υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορώ να κάνω mapping σε αυτά τα κουμπιά???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

geposted Fri 22 Mar 24 @ 8:26 pm
action_deck 1 ? κάτι : action_deck 2 ? κάτι άλλο : action_deck 3 ? κάτι διαφορετικό : action_deck 4 ? κάτι μοναδικό
Αυτός είναι ο τρόπος να "σπάσεις" κάθε κουμπί στα 4
 

geposted Fri 22 Mar 24 @ 9:12 pm
djdion1PRO InfinityMember since 2008
Αν καταλαβαίνω καλά αυτός ο τρόπος αφορά για διαφορετική εντολή σε κάθε deck ή οχι? . Αυτό που θέλω εγώ είναι και τα 4 κουμπιά να δίνουν εντολή στο ίδιο deck.
 

geposted Fri 22 Mar 24 @ 11:03 pm
djdion1PRO InfinityMember since 2008
Επίσης δεν έχω ένα κουμπί που θέλω να σπάσω στα 4, αλλα 4 κουμπιά που έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα στο mapping και θέλω να κάνουν το καθένα και κάτι άλλο, αλλά στο ίδιο deck και τα 4
 

geposted Fri 22 Mar 24 @ 11:06 pm
Τα κουμπιά αυτά είναι αρκετά "ιδιαίτερα" κουμπιά.
Με το script που σου έδωσα πιο πάνω, μπορείς να τα "σπάσεις" και να τα κάνεις να έχουν διαφορετικές ενέργειες.
Για τεχνικούς λόγους που μάλλον ξεφεύγουν από τον σκοπό του νήματος, θα πρέπει να πειραματιστείς για να τα φτιάξεις όπως σε βολεύουν.
Δεν έχω πρόβλημα να εξηγήσω τους τεχνικούς λόγους, αλλά μάλλον θα σε μπερδέψουν.
Οπότε ξεκίνα με το script σε ένα κουμπί (π.χ. FX1_ASSIGN) και δες πως συμπεριφέρονται ΟΛΑ τα FX_ASSIGN κουμπιά.
 

geposted Sat 23 Mar 24 @ 10:54 am
δεν ξερω αν βοηθαω αλλα επειδη εχω την ιδια και αυτα τα κουμπια τα εχω μαπαρει να φορτωνουν κομματια σε καθε ντεκ πχ πατωντας το 1 ( εχοντας επιλεξει εννοειται τρακ ) φορτωνει στο ενα κλπ
το μονο που εκανα ειναι σε καθε ενα κουμπι στην χαρτογραφηση να βαλω load
 

geposted Sat 23 Mar 24 @ 12:39 pm