Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Βοήθεια για ... πολλά maping - Page: 1
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Από που να αρχίσω και από που να τελειώσω... αγόρασα μεταχειρισμένο ενα pioneer ddj rr....την σύνδεσα και μου έβγαλε μήνυμα να μπω να κατεβάσω drivers ήχου... ως εδώ οκ υο έκανα δουλεύει....την έβαλα στο σπίτι να κάνω κάποια από τα maping που έχω στην sx2 και ... αλλα δουλεύουν αλλά δεν δουλεύουν... κάνουν ότι νανε ...
Maping 1... πατάω sift και sync για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του auto_play .. το αριστερό deck ενώ είναι ενεργό το auto play, πατάω play και δεν συγχρονίζει το τραγούδι δεν αλλάζει δηλαδή το bpm και δεν πιάνει μπότα.
2....
https://www.virtualdj.com/forums/258157/Greek_Forum/______________________mapping_.html
Προσπαθώ να κάνω αυτά τα 3 κουμπιά.... το play να ξεκινάει η playlist ,το κόκκινο να πηγαίνει στο επόμενο τραγούδι όταν παίζει στο playlist και το μαύρο το έχω να κάνει αναίρεση όταν πήρα ζωή τα bpm με το pitch... το άσπρο και το κόκκινο κάνουν αυτό που θέλω αλλά δεν ανάβει τα φωτάκια τους όπως κάνει στην sx2... και το μαύρο κουμπί κάνει αυτό που θέλω αλλά δίνει μια ακόμα εντολή στα sampler.
Και 3 το πιο δύσκολο...

https://www.virtualdj.com/forums/237148/Greek_Forum/______________________maping.html

Στο κουμπί του hotcue δουλεύει έτσι όπως θέλω στο sampler όμως γίνετε της ποπης, κολλάει δεν ανάβει δεν κάνει τίποτα... έκανα ότι είχα κάνει στην sx2 που έχω αλλά κάτι στην rr δεν πάει καλά α και ... κάτι πείσεις δύσκολο...
Μέσα στα jog έχει ένα rgb φωτισμό... εγώ θέλω όταν παίζει το τραγούδι με σηκωμένο το fade να ανάβει άσπρο φως και όταν δεν παίζει κατεβασμένο το fade να σβήνει ότι κάνει δηλαδή στην sx2 ... αυτή αναβοσβήνουν σαν ουράνιο τόξο

Είναι πολλά το ξέρω όταν βρείτε χρόνο παρακαλώ βοήθεια.
 

geposted Tue 08 Oct 24 @ 6:28 pm
1. Η εντολή είναι smart_play και όχι auto play
2. Για τα led σβήσε τα κλειδιά LED_SEQ_OVER και LED_SEQ_START. Το οτι το SEQ_LOAD κάνει κάτι στο sampler δεν μπορείς να το αλλάξεις γιατί έτσι είναι το firmware της συσκευής (να ευχαριστείς το Rekordbox για αυτό)
3. Αντί να κάνεις hardcode συγκεκριμένες pad page στον mapper (παλιός και λάθος πλέον τρόπος) θα πρέπει απλά να κάνεις από το VirtualDJ skin assign την page που θες στο button που θες. 3 κλικ υπόθεση είναι, και θα σου δουλεύει 100% σωστά.
4. Για τα jog leds πήγαινε στις ρυθμίσεις της κονσόλας (ρυθμίσεις->ελεγκτής) και βάλε της ρύθμιση DDJRR-JogLeds στο "On Air"
Τα leds θα ανάβουν πράσινα όταν το deck είναι στον αέρα. Αν θες ντε και καλά να είναι λευκά τότε θα πρέπει να κάνεις remapping τα jog leds.
 

geposted Tue 08 Oct 24 @ 7:44 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αααχ ποσο μου λειπει η rr...μετανιωσα που την εδωσα και πηρα την 1000
 

geposted Tue 08 Oct 24 @ 8:07 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
1. Η εντολή είναι smart_play και όχι auto play
2. Για τα led σβήσε τα κλειδιά LED_SEQ_OVER και LED_SEQ_START. Το οτι το SEQ_LOAD κάνει κάτι στο sampler δεν μπορείς να το αλλάξεις γιατί έτσι είναι το firmware της συσκευής (να ευχαριστείς το Rekordbox για αυτό)
3. Αντί να κάνεις hardcode συγκεκριμένες pad page στον mapper (παλιός και λάθος πλέον τρόπος) θα πρέπει απλά να κάνεις από το VirtualDJ skin assign την page που θες στο button που θες. 3 κλικ υπόθεση είναι, και θα σου δουλεύει 100% σωστά.
4. Για τα jog leds πήγαινε στις ρυθμίσεις της κονσόλας (ρυθμίσεις->ελεγκτής) και βάλε της ρύθμιση DDJRR-JogLeds στο "On Air"
Τα leds θα ανάβουν πράσινα όταν το deck είναι στον αέρα. Αν θες ντε και καλά να είναι λευκά τότε θα πρέπει να κάνεις remapping τα jog leds.


από το VirtualDJ skin assign την page που θες στο button που θες.... δε το κατάλαβα αυτό πως γίνετε?

Και όχι δεν θέλω ντε και καλά να ανάβει άσπρο, μου φτάνει να ανάβει κάτι...
την έχω δώσει για καθάρισμα μόλις έρθει ξανά στα χέρια μου ελπίζω Πέμπτη θα τα κοιτάξω...αν δεν γαλω άκρη θα τραβήξω βίντεο νομιζω θα βοηθήσει πιο καλα ...ευχαριστώ!
 

geposted Tue 08 Oct 24 @ 10:04 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
αααχ ποσο μου λειπει η rr...μετανιωσα που την εδωσα και πηρα την 1000


Στην δίνω άμα θες και μου δίνεις την 1000, χωρίς έξτρα λεφτά εννοείτε αφού νετανιωσες.... οχι να δω πόσο μετανιωσες?!?!χαχαχαχα 😁😁😁
 

geposted Tue 08 Oct 24 @ 10:05 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
μετανιωσα αλλα εχω γνωθι σ εαυτον... αν το σκεφτεσαι βεβαια το συζηταμε
 

geposted Wed 09 Oct 24 @ 11:58 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
μετανιωσα αλλα εχω γνωθι σ εαυτον... αν το σκεφτεσαι βεβαια το συζηταμε


Για πλάκα το έγραψα.... έχω την sx2 και τώρα οηρα την rr δεν θέλω άλλη μεγάλη! Βεβια αν δεν είχες την γνώση αυτόν και μου έλεγες οκ τότε θα έδινα την sx2 για πούλημα 😆😁😆😁😆😁😆😁 αν και να σου πω την αλήθεια... νομίζω ότι δε θα με βόλευε η 1000 η sx2 είναι τόσο όσο για μεγάλη και είναι πιο εύχρηστοι από την 1000 .. έτσι νομίζω δεν την έχω δουλέψει αλλά από βίντεο που βλέπω για να κάνεις ένα πράγμα πρέπει να κα ει δύο κινήσεις... πχ loop και άλλα που τώρα δε τα θυμάμαι
 

geposted Wed 09 Oct 24 @ 1:43 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
η 1000 ειναι format cdj γι αυτο σε ξενιζει και ναι ειναι λιγο πιο ευρηχωρη που το προτιμω εναντι της rx που χα παλαιοτερα...οπως επισης τελικα προτιμω το pressure jogs
 

geposted Thu 10 Oct 24 @ 1:11 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
η 1000 ειναι format cdj γι αυτο σε ξενιζει και ναι ειναι λιγο πιο ευρηχωρη που το προτιμω εναντι της rx που χα παλαιοτερα...οπως επισης τελικα προτιμω το pressure jogs


Εγω από όλα αυτά που λέμε για τα controller θέλει να πω ...από το VirtualDJ skin assign την page που θες στο button που θες.... δε το κατάλαβα αυτό πως γίνετε? Που δεν μου απάντησε ο phantom 😋
 

geposted Thu 10 Oct 24 @ 1:18 pm
 

geposted Thu 10 Oct 24 @ 2:04 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :


Δε θέλω αυτό.... maping είχαμε κάνει τα κουμπιά... οταν πατάω το κουμπί sampler μου άνοιγε από κάτω τα sampler ... και όταν πατάω το hotcue γυρίζει στο automix... δες το link που ανέβασα μου έχετε δώσει της εντολές αλλά δεν ξέρω τι λάθος κάνω η αν δεν γίνεται για την rr και θέλει κάτι άλλο.

https://www.virtualdj.com/forums/237148/Greek_Forum/______________________maping.html
 

geposted Thu 10 Oct 24 @ 6:16 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :


Εντάξει το βρήκα το λάθος μου ... έβαζα στο sampler 4 bads το είχα 1 γιαυτό γίνονταν το μπέρδεμα...

Κάποια ακόμα θεματακια...
1.. τα jog οκ τα έκανα να γίνονταν πράσινα onair αλλά.. οταν φορτώνω τραγούδι δεν αναβοσβήνει όπως κάνει στην sx2 και όταν φτάνει στο τέλος το τραγούδι δεν αναβοσβήνει.
2..οταν φορτώνω τραγούδι έπρεπε τα cue για την προακουστικη να ανάβει ανάλογα με πιο deck έχω φορτώσει το τραγούδι αυτό δε το κάνει... πια ρύθμιση είναι γιατί δε το βρίσκω.
3..κάτι ίσως δύσκολο... έχει δύο μαύρα κουμπιά που λέγονται grid adjust και slide θέλω αυτά τα κουμπιά ααααν μπορούν να γίνουν... στο αριστερό deck το adjust να γίνεται σε deck 1 και το slide deck 3 και στο δεξί το adjust deck 2 και το slide 4 γίνεται αυτό?
Και κάτι πάλι κάνω λάθος στο sfift and log για το loop να προχωράει λίγο μπροστά και λίγο πίσω ανάλογα με το ποσό το κουνάω αλλά θα το βρω το λάθος μου .
 

geposted Fri 11 Oct 24 @ 2:41 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

geposted Fri 11 Oct 24 @ 2:47 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
3. αυτα ειναι απο τα σημαντικοτερα κουμπια για να διορθωνεις το σκαναρισμα που χει κανει το προγραμμα...θες να τα αλλαξεις σιγουρα?
 

geposted Fri 11 Oct 24 @ 5:15 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
3. αυτα ειναι απο τα σημαντικοτερα κουμπια για να διορθωνεις το σκαναρισμα που χει κανει το προγραμμα...θες να τα αλλαξεις σιγουρα?

Έτσι όπως με ρωτάς είναι σαν να μου λες μη το κάνεις θα έχεις πρόβλημα 😋😁 να το κάνω η όχι εσύ τι προτείνεις?
 

geposted Fri 11 Oct 24 @ 9:19 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
3. αυτα ειναι απο τα σημαντικοτερα κουμπια για να διορθωνεις το σκαναρισμα που χει κανει το προγραμμα...θες να τα αλλαξεις σιγουρα?


Όπα λάθος.... νόμιζα έστειλες το λινκ για τα jog... τα βλέπω βιαστικά μερικές φορές... αυτά τα έχω αλλάξει και στην sx2 τα έχω κάνει key να αλλάζει.... δεν ξέρω τι κάνουν αυτά τα δύο κουμπιά σε τι είναι χρήσιμα? Θα ψάξω στο manual να δω αν λέει κάτι για αυτά
 

geposted Sat 12 Oct 24 @ 1:33 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
 

geposted Sat 12 Oct 24 @ 1:34 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
lakis69 wrote :
PhantomDeejay wrote :


Εντάξει το βρήκα το λάθος μου ... έβαζα στο sampler 4 bads το είχα 1 γιαυτό γίνονταν το μπέρδεμα...

Κάποια ακόμα θεματακια...
1.. τα jog οκ τα έκανα να γίνονταν πράσινα onair αλλά.. οταν φορτώνω τραγούδι δεν αναβοσβήνει όπως κάνει στην sx2 και όταν φτάνει στο τέλος το τραγούδι δεν αναβοσβήνει.
2..οταν φορτώνω τραγούδι έπρεπε τα cue για την προακουστικη να ανάβει ανάλογα με πιο deck έχω φορτώσει το τραγούδι αυτό δε το κάνει... πια ρύθμιση είναι γιατί δε το βρίσκω.
3..κάτι ίσως δύσκολο... έχει δύο μαύρα κουμπιά που λέγονται grid adjust και slide θέλω αυτά τα κουμπιά ααααν μπορούν να γίνουν... στο αριστερό deck το adjust να γίνεται σε deck 1 και το slide deck 3 και στο δεξί το adjust deck 2 και το slide 4 γίνεται αυτό?
Και κάτι πάλι κάνω λάθος στο sfift and log για το loop να προχωράει λίγο μπροστά και λίγο πίσω ανάλογα με το ποσό το κουνάω αλλά θα το βρω το λάθος μου .


Το 2 έστρωσε μόνο του ... έκανα επανεκκίνηση το πρόγραμμα και ξεκόλλησε οπότε είμαι οκ
 

geposted Sat 12 Oct 24 @ 1:36 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PANOSV wrote :
3. αυτα ειναι απο τα σημαντικοτερα κουμπια για να διορθωνεις το σκαναρισμα που χει κανει το προγραμμα...θες να τα αλλαξεις σιγουρα?

GRID SLIDE: Hold this button down and then use the Jogwheel (22) to slide the Beat Grid (CBG) of the track to left or right.
Hold SHIFT down and then use this button to double the BPM value of the track.

GRID ADJUST: Hold this button down to set the current track's position as First-Beat Anchor and then use the Jogwheel (22) to fine-adjust the BPM of the track.
Hold SHIFT down and then use this button to half the BPM value of the track.

Κάτι ψιλό κατάλαβα αλλά δεν τα δούλεψα ποτέ και δεν ξέρω στην χρήση κατά πόσο πολύτιμα είναι αυτά τα δύο κουμπιά.
Οκ κατάλαβα... είδα κάτι βίντεο και θυμήθηκα τι κάνουν.... νομίζω ότι σε λίγο καιρό αυτά θα είναι άχρηστα μίας και έρχεται το fluid beatgrid όπως έβαλαν και τα άλλα προγράμματα... δε το έχουν ανακοινώσει αλλά κάτι μου λέει ότι έρχεται σύντομα
 

geposted Sat 12 Oct 24 @ 1:45 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :

Αυτό είναι κάτι που περιμένω να μας πεις όταν έρθεις με το καλό στο σεμινάριο αλλά αν έχεις ώρα για σκότωμα... ποια δηλαδή η διαφορά να αλλάζουμε με αυτόν τον τρόπο από ότι απευθείας από το πρώτο κουμπί?
 

geposted Sat 12 Oct 24 @ 2:45 am
80%