Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual DJ 7.02 (παραμόρφωση στο δεξί deck). - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Γειά χαρά.
'Επαιζα χτες το βράδυ στο μαγαζί και διαπίστωσα πως σε διάφορες περιόδους, το δεξί deck (και τα 2 κανάλια του δεξί deck) παραμόρφωναν απίστευτα πολύ. Βασικά, όταν λέω παραμόρφωναν εννοώ ότι ενώ ξεκινούσε το τραγούδι μια χαρά, άρχιζε να παραμορφώνει ο ήχος (όχι από ένταση).
Για να μην ξεκουφάνω τον κόσμο, υποχρεωτικά άλλαζα τραγούδι.
'Ελπιζα πως θα φταίει η ενσωματωμένη κάρτα ήχου που έχει ο μίκτης.
Ναι. Είναι ένας reloop που έχει 2 εισόδους USB και έχει ενσωματωμένη μια διπλή στερεοφωνική κάρτα ήχου (που αντίστοιχα "καταλλήγει" σε διαφορετικές φέτες, φυσικά).
Σήμερα, σύνδεσα την PCI κάρτα ήχου.
Ομολογώ πως δεν άκουσα με τα αυτιά κάποια διαφορά στον ήχο.
Παρόλα αυτά, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου το έκανε και με την PCI κάρτα (που φυσικά συνδέεται αναλογικά με τον μίξτη).
Το latency το είχα στο auto.
Το πήγα στην χαμηλότερη ρύθμιση και νομίζω πως σταμάτησε να το κάνει.
Το κακό είναι πως αν καθώς κάνει την παραμόρφωση, πατήσεις Stop και μετά Play, το πρόβλημα διορθώνεται.
 

geposted Fri 24 Dec 10 @ 9:17 pm
Δοκίμασα όλες τις ταχύτητες στο latency.
Δοκίμασα τα πάντα στην σελίδα που επιλέγεις διάφορες ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Δυστυχώς όταν παίζεις μουσική και από κάτω υπάρχει κόσμος δεν μπορείς πάντα να έχεις έτοιμο ένα τραγούδι στο αριστερό deck.
Αν κάπου να κοιτάξω κάποια logs για να σας πω τι συμβαίνει, πείτε μου.

Το σημαντικό είναι πως δεν έχει να κάνει με την κάρτα ήχου.
Φοβάμαι πως είναι κάποια βλακεία του προγράμματος (αφού το κάνει και 2 διαφορετικές κάρτες) και επίσης δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον υπολογιστή (αφού αν έφταιγε το PC θα το έκανε και στο αριστερό κανάλι).
 

geposted Sat 25 Dec 10 @ 9:09 am
Κάτι μέσα μου μου λέει, ότι το πρόβλημα δημιουργείται στο 48KHz conversion.
Σαν default έχει το fast resampling.
Εκεί νομίζω πως έχει πρόβλημα.

Επέλεξα "quality". Εκιεί αφενός αργεί πάααρα πολύ να φορτώσει τα βίντεο-κλιπ. (κάνει τόσο αργά, όσο στην προηγούμενη έκδοση 7.0.1).
Αλλά νομίζω πως στην θέση "quality δεν κάνει αυτή την παραμόρφωση.
Θα παίξω και απόψε στο μαγαζί και αν δεν φάω ξύλο, σημαίνει πως αυτό είναι το πρόβλημα.
 

geposted Sat 25 Dec 10 @ 11:52 am
Φίλε radiodj105 μην μας πρήζεις.
Κάνε σήμερα τη δοκιμή σου και μας λες αύριο.

Αμάν πια!
Χρονιάρα μέρα.
Νυσάφι!
 

geposted Sat 25 Dec 10 @ 1:37 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Se parakolouthw, live apo to magazi, alla tha sto elega pio eygenika.
Rikse kamia foto apo to magazi an douleyeis kai tis eyxes sou sto antistoixo topic !
 

geposted Sat 25 Dec 10 @ 2:19 pm
Είμαι επαρχία. Κατέβηκα για τις γιορτές και παίζω εδώ.
Δεν ξέρω αν εννοείς το μαγαζί στο Γκάζι.

Οστόσο έχω σοβαρό πρόβλημα, αφού τελικά δεν έχει να κάνει με το sampling αλλά με κάτι άλλο.

Μάλλον πρέπει να ανοίξω ticket και ταυτόχρονα να επιστρέψω στην έκδοση 7.0.1
Ευχαρίστως για φώτο. Κάτσε να ξυπνήσω το πρωί γιατί τώρα είναι 6μιση και μόλις μαζεύτηκα.
 

geposted Sat 25 Dec 10 @ 10:35 pm
'Εβαλα την 7.0.1 και δείχνει ότι παίζει μια χαρά.
Χωρίς το πρόβλημα.
Την κρατάω μέχρι να βγει update και μόλις πάω σπίτι μου (Αθήνα) θα παίξω με την 7.0.2 στο δικό μου σύστημα μπας και βγάλω άκρη.
Καλό είναι να κάνω και μια ηχογράφηση του προβλήματος.
 

geposted Sun 26 Dec 10 @ 5:30 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Etsi omos den tha lythei to problima, afou eisai o monos pou to anaferei tha prepeis na breis ton tropo na to anaparageis.
Gia na mporeso na exo kapoia sosti perigrafi kai na to steilw.
Tha elega na baleis kai tin 7.02, aplos kane metonomasia to .exe tis 7.01 kai kane install apo pano ksana tin 7.02. Exontas kai ta 2 exe tha mporeis na trexeis kai ta dyo oste se proti fasi na sigoureytoume oti me tis idies rythmiseis sti registry to kanei mono stin 7.02
 

geposted Sun 26 Dec 10 @ 8:15 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Emena pantws mou eixe symbei stin 7.01 kana dyo fores. Alla mono me video. To exw anaferei, alla dystixws oute ki egw mporw na to anaparagagw. Mexri twra pantws me to grigoro fortwma pou exw stis rythmiseis (7.02) den mou to exei kanei oses fores exw paiksei me video. Tha to parakolouthw ki egw.
 

geposted Sun 26 Dec 10 @ 8:32 pm
Παιδιά χρόνια πολλά.
Στο σπίτι μου δεν μου το έχει κάνει ούτε μια φορά.
Αυτό που θα κάνω όμως, είναι το εξής...
Θα φορτώσω και τα 2 (όπως σωστά λέτε).
Δυστυχώς, όταν το μαγαζί είναι τίγκα από κόσμο μου είναι αδύνατον να παίζω με την 7.0.2 γιατί θα φύγω γιαουρτομένος!
Το πρωί-μεσημέρι μπορώ να κάνω τις δοκιμές που λέτε.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

(αν υπάρχει κάποιο σκριπτ να τρέχω παράλληλα με το virtual που να παρακολουθεί το σύστημα, πείτε μου να το κάνω).
 

geposted Mon 27 Dec 10 @ 12:57 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Vasilli dokimase na trekseis sto background to DPC Latency Checker, mipws deis kapoia aneksigita ypsila peaks.
 

geposted Mon 27 Dec 10 @ 2:43 pm
Θα το κάνω, αλλά το κακό είναι πως
1. Δεν μπορώ να πω πως νιώθω εντελώς άνετα με το να έχω εγκατεστημένα 2 ΕΧΕ (δηλαδή του 7.0.1 και του 7.0.2). Το λέω με την έννοια της registry.
2. Μου την σπάει που μεσημεριάτικα, όταν όλοι θα χαλαρώνουν, εγώ θα κάθομαι να μιξάρω για να δω μπας και τύχει και κάνει την παραμόρφωση (αφού δυστυχώς την κάνει όποτε αυτό θέλει).
'Ομως έλαβα σοβαρά υπόψην τις προτάσεις σας και θα το κοιτάξω αύριο το μεσημέρι που θα είμαι στο μαγαζί.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά. Θα επανέλθω με τις απαντήσεις στα πειράματά μας.

 

geposted Tue 28 Dec 10 @ 8:05 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Den yparxei problima me ta diaforetika exe, akoma kai apo allo fakelo mono tou na to trexeis to exe trexei kanonika. Poio symantikos gia to programma (na min metakinithei klp) einai o antistoixos fakelos sto mydocuments giati oles oi anafores sti registri aforoun ayton ton fakelo.

Den mas eipes an ayto symbainei sto idio pc/kartes hxou, fantazomai me allo pc eisai sto magazi kai allo sou ebgale to problima kai ayto periplekei to pragma, kai endexomenos sto pc tis douleias na min emfanistei to problima, opote... xalarose kai paikse kanonika.
An emfanistei to problima, methodika kai kanontas mia allagi ti fora apomononeis to problima. To sofo einai na exeis panta kai mia backup pigi ektos pc, eite exeis problima eite oxi.
 

geposted Tue 28 Dec 10 @ 4:31 pm
asimacHome userMember since 2009
kalispera sto forum exo ena problima exo to vdj 7 kai tin omni control controller tis numark
ton controller ton miso vlepei akoustika den exo otan tin bazo se asio drivers diladi me liga logia xalia exete kamia lisi euxaristo
 

geposted Tue 28 Dec 10 @ 5:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
asimac wrote :
kalispera sto forum exo ena problima exo to vdj 7 kai tin omni control controller tis numark
ton controller ton miso vlepei akoustika den exo otan tin bazo se asio drivers diladi me liga logia xalia exete kamia lisi euxaristo


Grafeis se lathos topic, edo diereynoume ena sygkekrimeno problima, kai kalo tha einai na diabaseis kapoious kanones tou forum gia neous xristes.
http://www.virtualdj.com/forums/43842/Greek_Forum/Beginners_only__Neoi_sto_Virtualdj____kanones_Info_Base___FAQ_stin_prwti_selida.html?page=1
 

geposted Tue 28 Dec 10 @ 5:44 pm
apopsis wrote :
Den yparxei problima me ta diaforetika exe, akoma kai apo allo fakelo mono tou na to trexeis to exe trexei kanonika. Poio symantikos gia to programma (na min metakinithei klp) einai o antistoixos fakelos sto mydocuments giati oles oi anafores sti registri aforoun ayton ton fakelo.

Den mas eipes an ayto symbainei sto idio pc/kartes hxou, fantazomai me allo pc eisai sto magazi kai allo sou ebgale to problima kai ayto periplekei to pragma, kai endexomenos sto pc tis douleias na min emfanistei to problima, opote... xalarose kai paikse kanonika.
An emfanistei to problima, methodika kai kanontas mia allagi ti fora apomononeis to problima. To sofo einai na exeis panta kai mia backup pigi ektos pc, eite exeis problima eite oxi.


Υπάρχει πρόβλημα!
Δυστυχώς δεν μπορεί να παίξει ταυτόχρονα και με τα 2 ΕΧΕ!
Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Εγκατέστησα το 7.0.2! Αλλαξα το ΕΧΕ κανοντας μετονομασία σε 0.2
Εγκατέστησα και το 7.0.1! Αλλαξα και αυτο το ΕΧΕ σε 0.1

Παίζοντας με το 0.2 το πρόβλημα άρχισε να συμβαίνει.
Καθώς το δεξί deck παραμόρφωνε, προσπάθησα να ανοιξω τη βερσιον 0.1
ΤΖΙΦΟΣ.
Δεν με άφηνε.
Και δεν έφταιγε ότι το 0.2 δέσμευε την κάρτα γραφικών ή κάποια κάρτα ήχου.
Απλά δεν άνοιγε.
Μόλις έκλεισα το 0.2 εντελώς, επαικε το 0.1 κανονικότατα.
'Ηδη αυτη τη στιγμή παίζω με την 0.1 και μέχρι στιγμής δεν δείχνει να έχει πρόβλημα.

'Οσο για το backup πάντα έχω 2 cd μέσα στα 2 deck. 'Ενα με το καλύτερο ελληνικό της περιόδου και ένα με το καλύτερο ξένο της περιόδου.
 

geposted Wed 29 Dec 10 @ 3:39 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai o Giwrgos ennouse na to exeis backup kai na paikseis ena tragoudi apo kapoio cd player. To VirtualDJ den paizei pia tautoxrona se multinstance opws epaize palaiotera gia na prosomoiwsei kata kapoion tropo 4 decks.
 

geposted Wed 29 Dec 10 @ 3:47 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Re paidia, otan elega kai tis 2 versions den ennoousa taytoxrona. Aplos ayto pou ekanes me ta exe oste na tis exeis kai tis 2 prosvasimes kai na min kaneis install/pernas serial kathe fora. To proto pragma pou theloume na doume edo einai an einai kati pou proekypse stin 7.02. An kanontas A-B test katafereis na anaparagageis to 'problima sou' mono sto 7.02, ayto apo mono tou einai ena stoixeio... kai to mono pou tha exoume, meta psaxnoume kai gia alla. Allios eimaste sta tyfla..
 

geposted Wed 29 Dec 10 @ 4:17 pm
Παιδιά τρέχω το 7.0.1!
Δυστυχώς δεν μπορώ να αναπαράγω το 7.0.2 όποτε θέλω εγώ.
Δυστυχώς γίνεται μόνο του και τυχαία.
Θα τρέξω αυτό το σκριπ με την latency αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω βράδυ (γιατί όπως είπα είναι χρονιάρες μέρες και δεν θέλω να τη βγάλω σε νοσοκομείο από το ξύλο).
Μπορώ όμως το μεσημέρι να κάνω δοκιμές.
'Ηδη έβαλα το 7.0.2 και στο λαπτοπ μπας και μου το κάνει και εδώ και μπορέσω να βγάλω μια άκρη.
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Είστε όλοι σούπερ άτομα.
 

geposted Thu 30 Dec 10 @ 10:42 am
παιδια κοντευω να σκασω.
Ανοιξαν την 7.0.1 και ενω μεχρι χτες δεν ειχα προβλημα, ξαφνικα η 7.0.1 μου κανει οτι και η 7.0.2!
Δηλαδη το δεξι ντεκ παραμορφωνει.
Ευτυχως που παραλληλα παιζω με το ατομιξ και εκει δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.
Ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση (εκτος απο φορματ).

Κατι που πρεπει να αναφερω, ειναι πως το προβλημα μου το εκανε και σε αρχεια λινκ.
Δηλαδη ΜΡ3 στα 44.1 και βιντεο λινκ που επαιζε η εικονα.
Αυριο θα δοκιμασω το πρωι και απλα μπ3.
Τι να πω?
Εχω απογοητευτει.
 

geposted Thu 30 Dec 10 @ 3:17 pm
43%