Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Smart playlists - Page: 2

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

καλησπέρα
..ξεκινω αναποδα...Ο βρεγμένος, δεν την φοβάται την βροχή", οπότε ξεκίνα το μούλιασμα, για να αξιοποιήσεις στο έπακρον τις δυνατότητες του VDj και να απολαύσεις (κάποια στιγμή) μια ολοκληρωμένη μουσική βιβλιοθήκη... ;-)
οκ δεν εχω κολλημα με το υγρο στοιχειο αρα και βρέξιμο...και βρεγμενος οποτε συνοψιζοντας
θα ξεκινησω με τα ταγκαρισμενα ανα χρωμα και αστερια σε μεγαλυερο βαθμο να περναω στο ταγκ τους ημερομηνίες,γενος-ειδος κομματιου κ μουσικης,
το πρωτο βημα θα το κανω σε μερικες μερες και θα ενημερωσω αν τυχον ειχα αυτό που αναφέρεις περι ολοληρωσης δισκοθήκης η κολλησα καπου
μια ερωτηση,οταν δημιουργεις έναν φιλτερ φολντερ καιτον ονομάζεις πχ χαους μπορεις να μου πεις που οριζεις μετα να μπορει να τραβηξει πληροφοριες από τα ταγκς που θα εχεις φτιαξει στα κομματια σου ανα ειδος πχ ετος που ανεφερες και ειδος φανκι χαους η ντιπ χαους;
ευχαριστω για την αμεσότητα
 

geposted Thu 22 Mar 18 @ 11:32 am
Όταν φτιάχνεις ένα filter folder αφού δώσεις το όνομα του και πατήσεις ok τότε εμφανίζεται ένα νέο παράθυρο που σου ζητάει τα κριτήρια του φίλτρου.
Εκεί γράφεις αυτό που θες να δείχνει το φίλτρο.
 

geposted Thu 22 Mar 18 @ 11:56 am
mhxanofagos wrote :
...ευχαριστω για την αμεσότητα...
Ανταπαντώ, με 3 tips "βοήθειας"...
1. Εάν δυσκολευτείς σε οποιοδήποτε Genre, απλά πληκτρολόγησε τον τίτλο εδώ: https://www.discogs.com/ και εφόσον βρεις ακριβώς (γιατί πάντα υπάρχουν παραλλαγές) το κομμάτι που ψάχνεις, δες το Genre του στις πληροφορίες που αναγράφονται. Έχε υπόψη σου ότι δεν είναι γκουρού της μουσικής όλοι όσοι πραγματοποιούν καταχωρήσεις κομματιών, αλλά κατά ένα 80% το Genre είναι σωστό.
2. Όταν περνάς Genre, φρόντισε να μην υπάρχουν ίδιες λέξεις! Π.χ. Έστω ότι ένα κομμάτι είναι Latin House. Εάν στο Genre πληκτρολογήσεις Latin House και αργότερα δημιουργήσεις ένα Filter Folder στο οποίο εφαρμόσεις φίλτρο: Genre contains "Latin" (για προβολή Latin κομματιών), θα σου προβάλει και τα Latin House. Σε αυτή την περίπτωση, το Genre πρέπει να το συντάξεις: LatinHouse (μία λέξη) ή HipHouse (γιατί σίγουρα θα έχεις και το genre HipHop), κ.ο.κ.
3. Εάν και εφόσον υπάρχουν άνω της μίας ομάδας (grouping) ή άνω του ενός είδους (genre), τις λέξεις μπορείς να τις διαχωρίζεις με κόμμα ή #, κ.α. Για το ποια είναι η "καλύτερη" επιλογή (εάν τίθεται θέμα καλύτερης επιλογής), μπορεί να μας πει ο Phantom...
 

geposted Thu 22 Mar 18 @ 5:54 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Εχω την εντύπωση πως υποστηρίζονται πολλαπλά Genre, δεν θυμάμαι όμως αν ο χαρακτήρας σύνδεσης ειναι το κόμμα ή καποιο άλλο.
Δλδ, Genre με House, Latin είναι ικανό να σου δείξει το ίδιο τραγούδι σε πολλαπλά Filter Folder που ψάχνουν με βάση αυτό το πεδίο.

Αυτό φυσικά ισχύει αν το Filter Folder το έχεις με κριτήριο genre=κάποιο έιδος (για μένα το σωστό) και όχι genre contains "καποιο έιδος"
Ο λόγος που (για μένα) πρέπει να χρησιμοποιείς genre= και όχι (contains) είναι γιατί αν έχεις ένα τραγούδι με genre : λαικο και ένα αλλο με genre : ελαφρολαικο, ψάχνοντας για genre contains "λαικο" θα σου βγάλει και τα τραγούδια με ελαφρολαικο
 

geposted Thu 22 Mar 18 @ 6:26 pm
Μπάμπη ορθή η παρατήρηση και ευχαριστώ για την επισήμανση! Εκ παραδρομής έγραψα contains αντί του is...
 

geposted Fri 23 Mar 18 @ 5:48 am
Καλησπερα ξανα
Μπαμπη εγραψες...Αυτό φυσικά ισχύει αν το Filter Folder το έχεις με κριτήριο genre=κάποιο έιδος (για μένα το σωστό) και όχι genre contains "καποιο έιδος"
Ο λόγος που (για μένα) πρέπει να χρησιμοποιείς genre= και όχι (contains) είναι γιατί αν έχεις ένα τραγούδι με genre : λαικο και ένα αλλο με genre : ελαφρολαικο, ψάχνοντας για genre contains "λαικο" θα σου βγάλει και τα τραγούδια με ελαφρολαικο
δηλ..οταν θα δημιουργησω εναν φιλτερ φολντερ με τον ορο λατιν χαουζ,εχει μετα πεδιο που πρεπει να ορισω και το κριτηριο ευρεσης αν ειναι = καποιο ειδος η καποιο ειδος...αν εννοεις αυτο...ευχαριστω για τον χρονο σας
 

geposted Fri 23 Mar 18 @ 6:49 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
OK, μετά από μερικά τεστσ, η σωστή σύνταξη για πολλαπλά genre είναι να τα βάζες με ; ή με / (στο Tag Editor - πεδίο genre)
δλδ. αν ένα τραγούδι θες να ανοίκει σε πολλαπλά είδη βαζεις πχ. genre -> Latin;Latin House;House ή Latin/Latin House/House
Όσον αφορά τα filter folders, για να πάρεις σωστά τα genre ανα κατηγορία, συνιστάται η χρήση group by genre σαν κρητίριο.
Θα δημιουργηθούν αυτόματα υπο-φακέλοι για κάθε genre που θα βρεθούν (σωρισμένα με τους 2 παραπάνω χαρακτήρες), και θα πάρεις το τραγούδι του παραδείγματος, στους υπο-φακέλους του Filter Folder , με όνομα Latin, Latin House και House

Κανένα από τα genre is , genre="" ή genre contains "" δεν θα δουλέψει σωστά με τα πολλαπλά genre, αλλά αν δεν θέλετε ή δεν έχετε πολλαπλά genre, ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι genre=""

Επίσης αν για κάποιο λόγο θέλετε να μην έχετε το split στις πολλαπλές τιμές, τότε μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτό τον αυτοματισμό με το setting ... filterFolderSplitGenreBySlash

EDIT. Ζήτησα να προστεθεί και το κόμμα σαν χαρακτήρας διαχώρησης πολλαπλών τιμών. Ίσως προστεθεί σε κάποιο update
 

geposted Fri 23 Mar 18 @ 8:02 pm
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το νήμα: http://www.virtualdj.com/forums/214461/Greek_Forum/________________________________________________________.html?search=#house&page=1.3 και ιδίως στα τελευταία posts

Μπάμπη, τότε ο Γιώργος είχε αναλύσει το θέμα του διαχωρισμού (delimiter) και είχε αναφέρει ως διαχωριστικό το κόμμα(,). Δεν ίσχυε τελικά? Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το (#) και μου δουλεύουν όλα ρολόι...
 

geposted Sat 24 Mar 18 @ 5:53 am
καλημερα,χρονια πολλα και λογο ημερας
μπορει να μου πει καποιος βημα βημα την δημιουργεια φακελου φιλτρου;
εκανα ενα πειραμα σε ενα κομματι μου στην ομαδοποιηση του εγραψα DEEP/TECH/HOUSE
μετα δημιουργησα εναν φακελο φιλτρου που τον ονομασα DEEP HOUSE ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΦΙΛΤΡΟΥ εβαλα DEEP/TECH/HOUSE και αναζητηση απο grouping,αλλα το κομματι που εχω συμπληρωσει με τους παρπανω ορους δεν μου το εμφανιζει στον φακελο φιλτρου,λογικα κατι εχω κανει λαθος;
 

geposted Sun 25 Mar 18 @ 11:00 am
Για την συγκεκριμένη περίπτωση (αλλά όχι μόνον)...

Tags
1. Στο πεδίο Grouping συμπλήρωσε το: #House
2. Στο πεδίο Genre συμπλήρωσε το: #Deep#Tech (το σύμβολο # το χρησιμοποιώ εγώ ως οπτικό χαρακτηριστικό κατηγορίας. Εσύ μπορείς να επιλέξεις π.χ. Deep;Tech; ή Deep/Tech/ κ.τ.λ.

Filter Folder
1. Επιλέγεις το button "Add Filter Folder", στο αριστερό μέρος του Browser.
2. Στο πεδίο "Enter Name" δίνεις το επιθυμητό όνομα του φιλτροφακέλου. π.χ. Deep & Tech House
3. Στο πεδίο "Filter" δίνεις την εντολή: Genre contains "Tech" or Genre contains "Deep" (το αποτέλεσμα είναι μία λίστα με όλα τα κομμάτια, των οποίων το Genre είναι Deep ή Tech ή και τα δύο)...
4. Στο πεδίο "Scope", επιλέγεις Database.
5. Έτοιμος!

Προσοχή: Για να λειτουργήσει ορθά η εντολή "contains" (στις περιπτώσεις πολλαπλών group ή genre) θα πρέπει όλες οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσεις στα πεδία Grouping ή Genre να είναι μοναδικές!
Παραδείγματα: HipHouse και HipHop, TechHouse και TechTechno και TechTrance, κ.ο.κ. Ειδάλλως στις περιπτώσεις ίδιου group, το όποιο φίλτρο στο πεδίο genre δεν θα αποδώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα...
 

geposted Sun 25 Mar 18 @ 6:26 pm
Καλημερα!
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα για την συμπλήρωση πεδίων κ φτιάξιμο playlist
Τελικά στο Tag Editor πεδίο genre ισχύει το κόμμα γιατί όλα τα εχω έτσι........ κ δεν πρέπει να έχουν κενό μεταξύ τους δλδ Soul,Funk,edit
Αν δεν ισχύουν αυτά τότε εχω πολύ δουλειά πριν φτιάξω φιλτραρισμένο φάκελο γιατί σε πολλά εχω και κόμμα κ κενό μεταξύ τους!!
Προς τα παρόν εχω ήδη φτιάξει κανονικές playlist κ τις ανανεώνω κάθε φορά που προσθέτω κομμάτια
Οι playlists μου είναι ανά διάφορες κατηγορίες δλδ Groovy, Soul Funk, House Uptempo κ.ο.κ.
Στην groovy όμως κ όχι μόνο, εχω απ όλα τα είδη, έτη κ.ο.κ, οπότε υπάρχει ποικιλία, αυτό που ήδη έχετε γράψει για κομμάτια παλαιότερων δεκαετιών...
Τέλος εχω αρχίσει να συμπληρώνω κ το πεδίο grouping..
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 6:46 am
Απλά να υπενθυμίσω οτι η χρήση του hash (δίεση) # που ανέφερα στο νήμα που αναφέρεται πιο πάνω είναι καθαρά προσωπική επιλογή και αφορά ένα πεδίο που ΔΕΝ έχει standard delimiter.
Για το Genre επίσης δεν υπάρχει τυποποιημένος standard delimiter αλλά έχουν καθιερωθεί εδώ και χρόνια κάποιοι χαρακτήρες που είτε χρησιμοποιούνται από πολλούς χρήστες, είτε από αρκετά δημοφιλείς εφαρμογές (π.χ. iTunes)

Έτσι λοιπόν σήμερα το VirtualDJ υποστηρίζει το semicolon (το ελληνικό ερωτηματικό) ";" και το forward slash (κάθετος) "/"
Όπως είπε ο Μπάμπης, ζητήθηκε η προσθήκη και του comma "," αλλά προς το παρών δεν ισχύει.

Αυτά τα delimiters αφορούν το πεδίο Genre και μόνο αυτό

Όπως ανέφερα και στο νήμα που παρατέθηκε προσωπικά πιστεύω οτι κάθε πεδίο έχει το δικό του βάρος και αξία, και για να γίνει καλή δουλειά κάποιος πρέπει να σταματήσει να σκέφτεται "μονοδιάστατα" (πληροφορία που βγαίνει απο ένα πεδίο) και να αρχίσει να σκέφτεται πολυδιάστατα (πληροφορία που βγαίνει από πολλά πεδία)

Ενδεικτικό φίλτρο:
filepath contains 'Ελληνικά' and (year >1979 and year <1990) and grouping contains '#POP' and (rating > 3 or playcount > 5)
Το φίλτρο αυτό δίνει σαν αποτελέσματα Ελληνικά 80's POP που είτε έχουν βαθμολογηθεί με περισσότερα από 3 αστέρια, είτε τα έχω παίξει περισσότερες από 5 φορές.
Είναι ένα σύνθετο φίλτρο που χρησιμοποιεί 5 παραμέτρους και αφού στηθεί μπορεί αυτόματα να δείξει σωστά αποτελέσματα ακόμα και για καινούργια τραγούδια που μπαίνουν στη μουσική βιβλιοθήκη εφόσον τα tags είναι σωστά ενημερωμένα.
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 7:38 am
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οπότε πρέπει να αλλάξω όπου εχω κόμμα με κάθετο ή ερωτηματικό στο πεδίο genre.
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 11:27 am
καλησπέρα
καταλαβαίνω το σχόλιο περί πολυδιάστατου τρόπου σκέψης μου άρεσε από παλιά Αλλά δυστυχώς κάπου έχασα τον τρόπο που θα μπορούσα να το κάνω όπως τώρα
Δεν πειράζει καλιο αργα παρα ποτε..
θα κάνω πάλι προσπάθεια με τα παραπάνω σε λίγες μέρες Αλλά έχω ένα θέμα που θα χρειαστώ βοήθεια
Ο συνάδελφος παραπάνω ανέβασε ένα λινκ σου θα μπορούσε να βοηθήσει στην εύρεση ταυτοποίησης γένους τωνκομματιών Αλλά δυστυχώς δεν ήταν κάτι που είχα αποτέλεσμα
Εκτός Από την προσωπική κρίση του κάθε ενός που καταλαβαίνει όπως νομίζει το κάθε άκουσμα έχει κάποιος να προτείνει μια Ηλεκτρονική λύση παρόμοια με την παραπάνω η οποία να έχει δουλέψει;
Ευχαριστώ
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 8:39 pm
Δυστυχώς η μεγαλύτερη και μακράν πιο σωστά ενημερωμένη δωρεάν on-line database κομματιών είναι το discogs
Οπότε αν το discogs δεν σε βοηθάει δεν νομίζω οτι κάτι άλλο θα σε βοηθήσει περισσότερο εκτός κι αν πρόκειται για εξειδικευμένη βάση δεδομένων.

Υ.Γ.: Προσωπικά γι αυτό ποτέ δεν "χώνεψα" (συμπάθησα) το πεδίο Genre. Γιατί ο καθένας βαφτίζει ένα κομμάτι όπως γουστάρει. Έτσι λοιπόν έχω φτιάξει το "δικό μου σύστημα" κατηγοριοποίησης και αντί να χρησιμοποιώ το Genre χρησιμοποιώ το Grouping
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 8:55 pm
Γιώργο καλησπέρα
Δεν Θέλω να γίνομαι κουραστικός μπορεί να το έχεις ξανα πει πολλές φορές αλλά πάνω στο τελευταίο μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα με κομμάτι ένα ξένο κ ένα ελληνικό να καταλάβω τον διαχωρισμό που κάνεις αντί genre σε grouping ; ώστε αν ξεκινήσω να φτιάχνω κομμάτια να κάνω το δυνατόν καλύτερο
Ευχαριστώ
 

geposted Mon 26 Mar 18 @ 11:06 pm
Δεν θα σε πάω αναλυτικά σε ξένο ρεπερτόριο καθώς επειδή δεν εξειδικεύομαι σε κάποιο είδος για μένα τα πράγματα είναι απλά:
Γένος: Rock (όχι Punk Rock, Classic Rock, Alternative Rock, κτλ)
Γένος: Latin
Γένος: POP
Γένος: House (και όχι Deep House, Progressive House, Acid House, μπλα μπλα μπλα)

Αν εξειδικευόμουν στη House π.χ. τότε ίσως να είχε νόημα να έχω subgenres (έτσι ονομάζονται) αντί για genres.

Τώρα για να καταλάβεις την δική μου προσωπική λογική:
Στα Ελληνικά δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το γένος αυτό καθ' αυτό (είναι ούτως ή άλλως συγκεχυμένο) όσο με ενδιαφέρει να βρω ένα τρόπο κατηγοριοποίησης των κομματιών για να φτιάχνω αυτόματες λίστες.
Η Ελληνική μουσική έχει τις εξής βασικές κατηγορίες: Παραδοσιακά, Λαϊκά, Ελαφρολαϊκά, ΠΟΠ, Ροκ, Έντεχνα.
Κάποια πιο μοντέρνα ήδη μουσικής (π.χ Reggaeton) μπορείς είτε να τα εντάξεις μέσα σε κάποια βασική κατηγορία (π.χ. ΠΟΠ) είτε να τα θεωρήσεις ξεχωριστή κατηγορία, κινδυνεύοντας ωστόσο να αρχίσεις να φτιάχνεις πολλές "βασικές" κατηγορίες εκεί που δεν χρειάζεται.
Οι βασικές κατηγορίες μπορούν να μπουν στο πεδίο Genre.
Έτσι λοιπόν αν στο πεδίο Genre έχεις Λαϊκά, μπορείς να αρχίσεις να κατηγοριοποιείς τα τραγούδια αυτής της βασικής κατηγορίας με βάση κάποια κριτήρια όπως ο ρυθμός, ή ο χορός κτλ
Παράδειγμα: Ρυθμικά, Ρούμπες, Τσιφτετέλια, Ζεϊμπέκικα, Χασάπικα, Μπαλάντες.
Αντίστοιχα σε κομμάτια που το γένος είναι ΠΟΠ μπορείς να έχεις κατηγορίες:
Rap, Hip-Hop, Reggaeton, POP, Beat, Μπαλάντες
Βλέπεις οτι η κατηγοριοποίηση εδώ δεν ακολουθεί ένα αυστηρό ορισμό. Ακολουθεί ένα μπούσουλα που βοηθάει εμένα στο να ξεχωρίσω τα κομμάτια με κάποιο τρόπο όταν θα ζητήσω από το πρόγραμμα να φτιάξει αυτόματες λίστες. Οι λίστες δεν είναι ανάγκη να είναι σωστά στημένες "μουσικά" (δεν είμαστε μουσικοί ούτε η WikiPedia) αλλά πρέπει να είναι σωστά στημένες λειτουργικά.
Π.χ αν ένα κομμάτι είναι κάτι μεταξύ Ρούμπας και Reggaeton δεν θα φτιάξω ειδική υποκατηγορία. Αν το παίζω κυρίως μαζί με Ρούμπες θα κατηγοριοποιηθεί σαν Ρούμπα ακόμα κι αν το κομμάτι με αυστηρούς τεχνικούς όρους δεν είναι. Αν το παίζω κυρίως μαζί με Reggaeton θα κατηγοριοποιηθεί σαν Reggaeton ενώ αν το παίζω 50/50 θα μπει και στις δύο κατηγορίες.
Πιο πάνω έκανα bold την υποκατηγορία Μπαλάντες. Το έκανα επειδή σαν υποκατηγορία υπάρχει σε 2 (ή και περισσότερες) κύριες κατηγορίες. Το πως διαχειρίζεσαι τέτοιες περιπτώσεις έχει να κάνει με το τι σε βολεύει. Προσωπικά όπως είπα δεν χρησιμοποιώ το πεδίο Genre σχεδόν καθόλου. Θα μπορούσα να έχω φίλτρο 'Genre is ΠΟΠ and Grouping contains Μπαλάντες' αλλά προσωπικά σπάω την ίδια την κατηγοριοποίηση (και φτιάχνω πιο "flat" υποκατηγορίες αλλά πιο ελεύθερες)

Μερικά ονόματα που έχω βάλει στο πεδίο Grouping για Ελληνικά κομμάτια είναι:
Beats, Latin, POP, NewRock, Rock, Summer, RNB, Reggaeton, GRXmas, Swing, Remix, Mashup, Χορευτικά, Ζεϊμπέκικα, Ρούμπες, Τσιφτετέλια, Κινηματογραφικά, Χασάπικα, Μπαλάντες Λαϊκές, Μπαλάντες ΠΟΠ, Μπαλάντες Rock, κ.τ.λ.

Βλέπεις οτι τα ονόματα είναι πιο ελεύθερα σε σχέση με το πιο "αυστηρό" Genre ή σε σχέση με το μουσικό χαρακτήρα του κομματιού.

Και επειδή ίσως σε μπέρδεψα:
Μίλησα πιο πάνω για πολύ-επίπεδο τρόπο σκέψης. Μπορεί η υποκατηγορία "Ζεϊμπέκικα" από μόνη της να επιστρέφει από Ρέμο μέχρι Τερλέγκα, αλλά με τη βοήθεια κι άλλων πεδίων (π.χ. δίνοντας ένα εύρος στις χρονολογίες ή χρησιμοποιώντας το Rating) τα αποτελέσματα μπορούν να φιλτραριστούν σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό, διατηρώντας ταυτόχρονα και τη δυνατότητα να δεις σε μια λίστα αποτελέσματα που μπορεί από μόνος σου να μην σκεφτόσουν να τα βάλεις μαζί σε μια λίστα, αλλά να ταιριάζουν.

Ελπίζω να σε βοήθησα στο να αρχίσεις να σκέφτεσαι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα πεδία με βάση τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ανάγκες.
Απλά θα το επαναλάβω: Σκέψου "ελεύθερα" σαν DJ κι όχι σαν μηχανή κατηγοριοποίησης μουσικής. Δεν μας ενδιαφέρει να αποδώσουμε 100% σωστά το τί είναι ένα κομμάτι. Μας ενδιαφέρει να το τοποθετήσουμε σωστά μαζί με άλλα όμοια/παρόμοια με τον "ελάχιστο" κόπο
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 7:06 am
mhxanofagos wrote :
...Αλλά έχω ένα θέμα που θα χρειαστώ βοήθεια. Ο συνάδελφος παραπάνω ανέβασε ένα λινκ σου θα μπορούσε να βοηθήσει στην εύρεση ταυτοποίησης γένους των κομματιών. Αλλά δυστυχώς δεν ήταν κάτι που είχα αποτέλεσμα. Εκτός από την προσωπική κρίση του κάθε ενός που καταλαβαίνει όπως νομίζει το κάθε άκουσμα έχει κάποιος να προτείνει μια Ηλεκτρονική λύση παρόμοια με την παραπάνω η οποία να έχει δουλέψει;

Διαβάζοντας με ενδιαφέρον το σκεπτικό του Phantom, θα σου πω τα εξής (και σε ότι αφορά στην ξένη μουσική, διότι με την ελληνική και ιδίως την λαϊκή, βγάζω σπυριά!):

Σε γενικές γραμμές, υπάρχουν 3 “φιλοσοφίες” για την μορφοποίηση της εκάστοτε μουσικής βιβλιοθήκης:

Α΄) Δημιουργία φακέλων, όπου κάθε φάκελος αντιστοιχεί σε μία δισκογραφική δουλειά και κατόπιν χρησιμοποιώντας τα πεδία Grouping και (κυρίως) Genre δημιουργείς εικονικούς φακέλους ταξινόμησης.
- Παράδειγμα: Δημιουργείς ένα φάκελο, στον οποίο δίνεις το όνομα του Album (π.χ. “Now That’s What I call Music 33), κατόπιν ενημερώνεις το πεδίο Genre ανάλογα με το είδος κάθε κομματιού που περιέχει και τέλος χρησιμοποιώντας filters δημιουργείς Filter Folders ανά είδος.
- Σχόλια: Αυτή η φιλοσοφία δεν εξυπηρετεί, διότι και (από κάποια στιγμή και ύστερα) οι φάκελοι θα είναι αμέτρητοι και στην περίπτωση προσθήκης ενός και μόνο κομματιού θα πρέπει να δημιουργηθεί ξεχωριστός φάκελος.

Β΄) Δημιουργία φακέλων, όπου κάθε φάκελος αντιστοιχεί σε ένα καλλιτέχνη και κατόπιν χρησιμοποιώντας τα πεδία Grouping και (κυρίως) Genre δημιουργείς εικονικούς φακέλους ταξινόμησης.
- Παράδειγμα: Δημιουργείς ένα φάκελο, στον οποίο δίνεις το όνομα του καλλιτέχνη (π.χ. George Michael), κατόπιν ενημερώνεις το πεδίο Genre ανάλογα με το είδος κάθε κομματιού που περιέχει και τέλος χρησιμοποιώντας filters δημιουργείς Filter Folders ανά είδος.
- Σχόλια: Αυτή η φιλοσοφία, εάν θεωρητικά εξυπηρετεί την ελληνική μουσική, δεν εξυπηρετεί την ξένη, διότι και οι καλλιτέχνες είναι αμέτρητοι και υπάρχουν αμέτρητες συνεργασίες καλλιτεχνών.

Γ΄) Δημιουργία φακέλων, όπου ο κυρίως φάκελος αντιστοιχεί στο Grouping και οι υπο-φάκελοι αντιστοιχούν στα σχετικά Genre.
Παράδειγμα: Δημιουργείς ένα φάκελο House και υπο-φακέλους Acid, Ambient, Chicago, Deep, Funky, Garage, HipHouse, LatinHouse, NuDisco, Progressive, Tech, Tribal. Κατόπιν ταξινομείς άμεσα το κάθε κομμάτι, αναλόγως του είδους.
- Σχόλια: Αυτή η φιλοσοφία είναι η καλύτερη (κατά την προσωπική μου άποψη), διότι και δεν απαιτούνται αμέτρητοι φάκελοι και δεν απαιτούνται αμέτρητοι Filter Folders.

Από κει και πέρα και σε ότι αφορά στην 3η φιλοσοφία, ξεκινώντας “από κάτω προς τα επάνω”…

1. Δεν απαιτείται να έχεις αμέτρητα Genre, αλλά μόνον τα βασικά – διαφορετικά!
- Παράδειγμα: Στην περίπτωση της House μουσικής, θα ταίριαζε να μιξάρεις Chicago με Progressive? Θα ταίριαζε, εάν είχες κατεβάσει ένα μπουκάλι Jack Daniels! Αλλά και να το είχες κατεβάσει εσύ, δεν συνεπάγεται το ίδιο και για το κοινό σου. Οπότε να ένας διαχωρισμός. Στην περίπτωση της House μουσικής, θα ταίριαζε να μιξάρεις Deep House με Future House και με Tropical House? Θα ταίριαζε! Οπότε και στις 3 περιπτώσεις των κομματιών, τα εντάσεις στο είδος Deep House και ξεμπερδεύεις.
- Filter Folder: Πώς θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ένα Filter Folder σε αυτή την περίπτωση? Δημιουργώντας π.χ. μία λίστα από τα Genre: Chicago & Garage & NuDisco, όπου (με κατάλληλη επιλογή κομματιών) θα μπορούσες να δημιουργήσεις ένα ενδιαφέρον και εμπλουτισμένο set.

2. Δεν απαιτείται να έχεις αμέτρητα Groups, αλλά μόνον τα βασικά – διαφορετικά! Π.χ. Pop, Rock, Slow, DownBeat, Acoustic, κ.τ.λ.
- Filter Folder: Πώς θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ένα Filter Folder σε αυτή την περίπτωση? Δημιουργώντας π.χ. μία λίστα από τα Groups: Pop & Rock, όπου (με κατάλληλη επιλογή κομματιών) θα μπορούσες να δημιουργήσεις ένα ενδιαφέρον και εμπλουτισμένο set.


Συμπέρασμα: Μην “πνίγεσαι” με τα αμέτρητα Groups και Genres που υπάρχουν. Σκέψου, με βάση την φιλοσοφία – στυλ σου ως Dj, τι εξυπηρετεί εσένα καλύτερα. Εάν π.χ. δεν επικεντρώνεσαι στην ξένη χορευτική μουσική, δεν υπάρχει λόγος να έχεις 12 Genres στην κατηγορία House, δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι ψάχνοντας τι είναι και που ανήκει το κάθε κομμάτι. Εγώ π.χ. που δεν παίζω ελληνική λαϊκή μουσική, στην κατηγορία Λαϊκά (και καλά) έχω 7 Genres (ρούμπες, νησιώτικα, συρτά, καλαματιανά, τσιφτετέλια, χασάπικα, ρεμπέτικα) και τέλος. Και στην τελική, εάν ένα κομμάτι δεν είναι νησιώτικο και είναι συρτό, "χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι"... ;-)
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 7:13 am
Θα ήθελα να συμπληρώσω το εξής:

Θεωρητικά, θα ήταν μία πάρα πολύ καλή ιδέα, στα πεδία Grouping και Genre να υπάρχει ένα button για Drop-Down Menu (το οποίο ο εκάστοτε χρήστης θα μπορούσε να το τροποποιήσει, με βάσει τις ανάγκες του), όπως επίσης και ένα button για προσθήκη επιπλέον Grouping ή Genre.

Αυτό, θεωρώ ότι θα εξυπηρετούσε πολύ, διότι:

1. Η “ορθογραφία” των λέξεων θα ήταν πάντα η ίδια, με αποτέλεσμα την αποφυγή ορθογραφικών λαθών και κατ’ επέκταση την μη εμφάνιση του κομματιού σε Filter Folder.

2. Τα Groups και τα Genres θα ήταν όλα συγκεντρωμένα, οπότε ο χρήστης με μια ματιά στο εκάστοτε menu, θα γνώριζε επακριβώς και ανά πάσα στιγμή ποιες “λέξεις” χρησιμοποιεί.

3. Η συμπλήρωση των πεδίων Groups και τα Genres θα ήταν πλέον πιο εύκολη – γρήγορη.

4. Το software θα όριζε αυτόματα διαχωριστικό (όποιο και εάν ήταν αυτό) στις περιπτώσεις πολλαπλών Groups ή Genres, με αποτέλεσμα την αποφυγή συντακτικών λαθών ή ακατάλληλων χαρακτήρων κ.τ.λ.

Τώρα, το κατά πόσο αυτό είναι εφικτό (προγραμματιστικά), είναι μια άλλη ιστορία. Αλλά η "τυποποίηση" δεν έβλαψε ποτέ, τουλάχιστον όπου μπορούσε να εφαρμοστεί ορθά...


P.S. Μπάμπη ακούς?
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 10:11 am
Προγραμματιστικά είναι πανεύκολο. Όμως δεν είναι και "σωστό" με βάση τη λογική και τα πρότυπα των tags.
Ενδεικτικά να σου πω οτι στα ID3V1.1 tags υπήρχαν ορισμένα και συγκεκριμένα Genres (αν θυμάμαι καλά περίπου 200) από τα οποία δεν μπορούσες να "ξεφύγεις" και τα οποία συνήθως απεικονίζονταν με drop down menu.
Τα "παράπονα" σχετικά με τον αριθμό ήταν τόσα πολλά (καθώς και οι παραβιάσεις του πρότυπου) που στο ID3V2 το πεδίο Genre από πεδίο lookup μετατράπηκε σε πεδίο κειμένου!
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 10:20 am
56%