Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Smart playlists - Page: 4

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

καλησπερα
αρα ουσιαστικα προτεινεις ωστε να μην γινει πολυ μπλεγμενη η ολη διαδικασια καθε κομματι να το οριζω ως μια κατηγορια πχelectrohouse και χωρις κενο;
επισης εσυ οταν καποιο κομματι σου το ακους να ταιριαζει σε 2 ειδη αλλα σε ενα γενος μουσικης ,πως το διαχωριζεις;
ευχαριστω και για την εικονα απο το σκιν
 

geposted Sun 01 Apr 18 @ 4:24 pm
Theios Giorgos wrote :
MUSIC THERAPY wrote :
Γενικά δεν παίζω με καποια συγκεκριμένη σειρά στα κομμάτια που εχω επιλέξει στις playlist, αλλά θέλω με τα bpm να μην εχω πολλά "πάνω-κατω" να υπάρχει μια σχετική ροή που λέμε.
Τότε δεν χρειάζεσαι Playlists! Αρκεί τα Filter Folders σου να τα κάνεις "Short By BPM" και είσαι κομπλέ!



Ευχαριστώ!! Να σαι καλά!!
 

geposted Sun 01 Apr 18 @ 4:58 pm
mhxanofagos wrote :
καλησπερα, αρα ουσιαστικα προτεινεις ωστε να μην γινει πολυ μπλεγμενη η ολη διαδικασια καθε κομματι να το οριζω ως μια κατηγορια πχelectrohouse και χωρις κενο;
Ναι, βοηθάει και οπτικά, εάν το πρώτο γράμμα της κάθε λέξης το έχεις κεφαλαίο. Π.χ. ElectroHouse...

mhxanofagos wrote :
...επισης εσυ οταν καποιο κομματι σου το ακους να ταιριαζει σε 2 ειδη αλλα σε ενα γενος μουσικης ,πως το διαχωριζεις;
ευχαριστω και για την εικονα απο το σκιν
Αρχικά, έχω φροντίσει να έχω τα βασικά Genres, τα οποία ακουστικά διαχωρίζονται εύκολα. Π.χ. στην κατηγορία (Grouping) House, όπως ανέφερα και πιο πάνω, έχω τα Genres: Acid, Ambient, Chicago, Deep, Funky, Garage, HipHouse, LatinHouse, NuDisco, Progressive, Tech, Tribal. Εάν ασχολείσαι πραγματικά με το συγκεκριμένο είδος (House) μουσικής, είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείς να διακρίνεις που εντάσσεται ένα κομμάτι. Παρ' όλα αυτά, όταν υπάρξει αμφιβολία (π.χ. εάν ένα κομμάτι είναι Progressive ή Tech, που είναι και ο πλέον "δύσκολος" διαχωρισμός στην συγκεκριμένη περίπτωση), τότε, είτε συμβουλεύομαι το www.discogs.com, είτε το εντάσσω στην κατηγορία που εγώ νομίζω (απ' την εμπειρία μου) ότι ανήκει...

Εν κατακλείδι και επειδή είχα βρεθεί κι εγώ στην θέση σου πριν καιρό, θα σου προτείνω το εξής, ώστε να μην πελαγώσεις: Σκέψου κατά τέτοιο τρόπο, σαν να μην είχες το VDj και ήθελες να δημιουργήσεις ένα δενδρόγραμμα (φακέλους και υπο-φακέλους) στον δίσκο σου, ώστε να ταξινομήσεις τα κομμάτια σου. Σε αυτή την περίπτωση, πίστεψέ με, δεν θα ήθελες να έχεις - βλέπεις 1000 φακέλους και υπο-φακέλους, αλλά μόνον τους βασικούς . Εφόσον δημιουργήσεις το δενδρόγραμμα, πέρασε τις λέξεις στο Σημειωματάριο και κατόπιν κάνε copy-paste κάθε φορά, ώστε να μην χάνεις την μπάλα...
 

geposted Mon 02 Apr 18 @ 5:32 am
Καλημέρα στην ομάδα!
Θα ήθελα συμπερασματικά να επισημάνω αυτά που εχω καταλάβει σχετικά με τις λίστες.....
1) Εικονικοί φάκελοι--> ενημερώνονται όταν μετακινούμε μετονομάζουμε ή διαγράφουμε αρχεία. Όπως κ στις playlist τα βάζουμε κομμάτι κομμάτι ή κ πολλά μαζί από τους φυσικούς φακέλους.
2) Φιλτραρισμένοι φάκελοι--> Ότι καλύτερο για οργάνωση συλλογής κομματιών αλλά θέλουν σωστά tags ειδικά ομαδοποίηση, γένος. Κ εδώ όταν μετακινούμε, μετονομάζουμε ή διαγράφουμε αρχεία αλλά κ όταν προσθέτουμε ενημερώνονται αυτόματα (όταν τους επισκεπτόμαστε), σωστά?
3) Στις playlist όταν όταν μετακινούμε μετονομάζουμε ή διαγράφουμε αρχεία παραμένουν σαν "νεκρά"
4) Τελικά εκεινο που μάλλον με μπερδεύει είναι αυτό με τη σειρά των κομματιών δλδ κ στους εικονικούς κ στους φιλτραρισμένους αν θέλουμε πχ με τα bpm ή με οτιδήποτε άλλο θέλουμε να τα παίξουμε υπάρχει η δυνατότητα, άρα ποια είναι η σειρά που υπερτερούν οι κανονικές playlist
Συγνώμη επειδή μου έχετε ήδη απαντήσει σε κάποιες απορίες μου, απλά επειδή μεχρι τώρα είχα μόνο playlist κ ταυτόχρονα ξαναταγκαρω περίπου 10.000 κομμάτια θέλω να δημιουργήσω κ να παίζω μόνο από τους εικονικούς κ φιλτραρισμένους.
Δεν είχα καταλάβει τη λογική των playlist κ κάθε φορά που μετακινούσα ή μετονόμαζα "έχανα" κομμάτια
 

geposted Wed 04 Apr 18 @ 6:49 am
Κατ’ αρχήν, αυτό που θα πρέπει πάντα να έχεις υπόψη σου, είναι ότι οποιαδήποτε (μα οποιαδήποτε) ενέργεια και εάν κάνεις επί ενός κομματιού (μετακίνηση, διαγραφή, μετονομασία, tagάρισμα, κ.τ.λ.) ή φακέλου (μετακίνηση, διαγραφή, μετονομασία, κ.τ.λ.), θα το κάνεις πάντοτε μέσω του Browser του VDj και ποτέ μέσω του Browser (explorer) των Windows!
Ο λόγος είναι ότι, όταν οποιαδήποτε ενέργεια δεν γίνεται μέσω του VDj, δεν ενημερώνεται αυτόματα η βάση δεδομένων, με ότι αυτό αρνητικά συνεπάγεται…

Playlist: Είναι μία λίστα κομματιών με συγκεκριμένη σειρά. Με άλλα λόγια, στην εν λόγω λίστα, δεν υφίστανται μόνο συγκεκριμένα κομμάτια, αλλά και με συγκεκριμένη (από τον χρήστη) σειρά.
Κατά την προσωπική μου άποψη, ένας έμπειρος Dj, σπάνια (θα πρέπει να) χρησιμοποιεί Playlists! Και αυτό διότι (και ιδίως στις περιπτώσεις όπου είναι resident σε κάποιο μαγαζί) καταντάει βαρετός – “κασέτας”, παίζοντας τα ίδια και τα ίδια…

Filter Folder: Είναι (ουσιαστικά) μία λίστα κομματιών με συγκεκριμένα tags (group, genre, κ.α.). Εάν στον εκάστοτε Filter Folder προστεθεί και η εντολή “Short By BPM”, τότε η εμφάνιση (λίστα) των κομματιών θα είναι με αύξων αριθμό BPM.
Κατά την προσωπική μου άποψη, ένας έμπειρος Dj (θα πρέπει να) προτιμάει τα Filter Folders! Και αυτό διότι (και ιδίως εάν στο Browser έχει συμπεριλάβει την στήλη “Last Play”), δεν θα καταντήσει ποτέ βαρετός – “κασέτας”, παίζοντας τα ίδια και τα ίδια…

Virtual Folder: Προσωπικά, δεν κατάλαβα ποτέ την χρησιμότητα των “Εικονικών Φακέλων” και γι αυτό δεν δημιούργησα – χρησιμοποίησα ποτέ! Ακόμη και εάν θεωρήσουμε ότι η επιθυμητή λίστα δεν μπορεί να δημιουργηθεί μέσω Filter Folder, μπορεί κάλλιστα μέσω Playlist…
 

geposted Wed 04 Apr 18 @ 9:13 am
Theios Giorgos wrote :
Κατ’ αρχήν, αυτό που θα πρέπει πάντα να έχεις υπόψη σου, είναι ότι οποιαδήποτε (μα οποιαδήποτε) ενέργεια και εάν κάνεις επί ενός κομματιού (μετακίνηση, διαγραφή, μετονομασία, tagάρισμα, κ.τ.λ.) ή φακέλου (μετακίνηση, διαγραφή, μετονομασία, κ.τ.λ.), θα το κάνεις πάντοτε μέσω του Browser του VDj και ποτέ μέσω του Browser (explorer) των Windows!
Ο λόγος είναι ότι, όταν οποιαδήποτε ενέργεια δεν γίνεται μέσω του VDj, δεν ενημερώνεται αυτόματα η βάση δεδομένων, με ότι αυτό αρνητικά συνεπάγεται…

Playlist: Είναι μία λίστα κομματιών με συγκεκριμένη σειρά. Με άλλα λόγια, στην εν λόγω λίστα, δεν υφίστανται μόνο συγκεκριμένα κομμάτια, αλλά και με συγκεκριμένη (από τον χρήστη) σειρά.
Κατά την προσωπική μου άποψη, ένας έμπειρος Dj, σπάνια (θα πρέπει να) χρησιμοποιεί Playlists! Και αυτό διότι (και ιδίως στις περιπτώσεις όπου είναι resident σε κάποιο μαγαζί) καταντάει βαρετός – “κασέτας”, παίζοντας τα ίδια και τα ίδια…

Filter Folder: Είναι (ουσιαστικά) μία λίστα κομματιών με συγκεκριμένα tags (group, genre, κ.α.). Εάν στον εκάστοτε Filter Folder προστεθεί και η εντολή “Short By BPM”, τότε η εμφάνιση (λίστα) των κομματιών θα είναι με αύξων αριθμό BPM.
Κατά την προσωπική μου άποψη, ένας έμπειρος Dj (θα πρέπει να) προτιμάει τα Filter Folders! Και αυτό διότι (και ιδίως εάν στο Browser έχει συμπεριλάβει την στήλη “Last Play”), δεν θα καταντήσει ποτέ βαρετός – “κασέτας”, παίζοντας τα ίδια και τα ίδια…

Virtual Folder: Προσωπικά, δεν κατάλαβα ποτέ την χρησιμότητα των “Εικονικών Φακέλων” και γι αυτό δεν δημιούργησα – χρησιμοποίησα ποτέ! Ακόμη και εάν θεωρήσουμε ότι η επιθυμητή λίστα δεν μπορεί να δημιουργηθεί μέσω Filter Folder, μπορεί κάλλιστα μέσω Playlist…


Ευχαριστώ!!!
Ναι τις μετακινήσεις τις έκανα μέσω των Windows κ κάποιες αλλαγές.
Κ εγώ συμφωνώ οτι δεν πρέπει να λειτουργούμε "κασέτα" κ δεν μ αρέσει! Το Last play το εχω από την αρχή στις playlist!
Μάλλον όταν τελειώσω τα περισσότερα tags θα φτιάξω filter folders (σημαντικό που ανανεώνονται αυτόματα με τα κομμάτια που θα προσθέτω) κ θα δω πως θα συνεχίσω με τις playlist που ήδη εχω.

 

geposted Wed 04 Apr 18 @ 11:24 am
MUSIC THERAPY wrote :
Το Last play το εχω από την αρχή στις playlist!
Σε μια οποιαδήποτε Playlist, η οποία έχει δημιουργηθεί για συγκεκριμένη χρήση, η στήλη LastPlay δεν έχει νόημα! Σου υπενθυμίζω ότι μία Playlist δημιουργείται με σκοπό να περιέχει συγκεκριμένα κομμάτια, με συγκεκριμένη σειρά και συγκεκριμένες (ιδανικές) αλλαγές αυτών. Εάν είναι να "παρακάπτεις" (αρκετά) κομμάτια, ανεξαρτήτως λόγου, τότε χρειάζεσαι Filter Folder...

MUSIC THERAPY wrote :
Μάλλον όταν τελειώσω τα περισσότερα tags θα φτιάξω filter folders (σημαντικό που ανανεώνονται αυτόματα με τα κομμάτια που θα προσθέτω) κ θα δω πως θα συνεχίσω με τις playlist που ήδη εχω.
Filter Folders μπορείς να δημιουργήσεις εξ' αρχής και να παρατηρείς σιγα σιγα να αυξάνονται τα περιεχόμενα αυτών...
 

geposted Wed 04 Apr 18 @ 3:57 pm
Theios Giorgos wrote :
MUSIC THERAPY wrote :
Το Last play το εχω από την αρχή στις playlist!
Σε μια οποιαδήποτε Playlist, η οποία έχει δημιουργηθεί για συγκεκριμένη χρήση, η στήλη LastPlay δεν έχει νόημα! Σου υπενθυμίζω ότι μία Playlist δημιουργείται με σκοπό να περιέχει συγκεκριμένα κομμάτια, με συγκεκριμένη σειρά και συγκεκριμένες (ιδανικές) αλλαγές αυτών. Εάν είναι να "παρακάπτεις" (αρκετά) κομμάτια, ανεξαρτήτως λόγου, τότε χρειάζεσαι Filter Folder...

MUSIC THERAPY wrote :
Μάλλον όταν τελειώσω τα περισσότερα tags θα φτιάξω filter folders (σημαντικό που ανανεώνονται αυτόματα με τα κομμάτια που θα προσθέτω) κ θα δω πως θα συνεχίσω με τις playlist που ήδη εχω.
Filter Folders μπορείς να δημιουργήσεις εξ' αρχής και να παρατηρείς σιγα σιγα να αυξάνονται τα περιεχόμενα αυτών...



Ναι παρακάμπτω όπως το λες αρκετά κομμάτια, άρα τώρα που εχω φτιάξει καποια κομμάτια θα φτιάξω filter folders για να δω κ πως λειτουργούν.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!


 

geposted Thu 05 Apr 18 @ 7:38 am
Δημιούργησα τον πρώτο φιλτραρισμένο φάκελο με τίτλο Groovy Top Dance με τους όρους Grooping contains Dance and Play Count >1 and Rating >3 όλα καλά μου τα έβγαλε σωστά, αλλά όσο συμπλήρωνα στο πεδίο των όρων από κάτω μου έγραφε: syntax error: line not finished
κάνω κάτι λάθος?
Όταν γράφουμε έναν όρο πχ Dance το βάζουμε ανάμεσα σε εισαγωγικά δλδ 'Dance'
Επίσης στο πεδίο Στόχος : Βάση δεδομένων είναι προτιμότερο?
 

geposted Thu 05 Apr 18 @ 9:43 am
Theios Giorgos wrote :
Virtual Folder: Προσωπικά, δεν κατάλαβα ποτέ την χρησιμότητα των “Εικονικών Φακέλων” και γι αυτό δεν δημιούργησα – χρησιμοποίησα ποτέ! Ακόμη και εάν θεωρήσουμε ότι η επιθυμητή λίστα δεν μπορεί να δημιουργηθεί μέσω Filter Folder, μπορεί κάλλιστα μέσω Playlist…


Κι ομως φιλε ενα virtual folder ενημερωνεται πολυ πιο ευκολα εν ωρα εργασιας καθως με ενα απλο drag n drop και χωρις αποθηκευση εισαι ready!

 

geposted Sat 07 Apr 18 @ 9:35 am
Εάν θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι κάθε φορά η “εισαγωγή” κομματιών πραγματοποιείται με την “πρέπουσα” διαδικασία (Διαγραφή πιθανών tags, Εγγραφή βασικών tags μέσω Tag&Rename, Αντιγραφή στον δίσκο της μουσικής, Εγγραφή επιπλέον tags μέσω VDj – Tag-Editor), τότε το εκάστοτε Filter Folder ενημερώνεται αυτόματα.

Εάν και μόνον εάν η λίστα που επιθυμούμε δεν μπορεί να παραχθεί μέσω Filter Folder, τότε ναι, με την προσθήκη - χρήση Virtual Folder “γλυτώνεις” κλικς, έναντι της χρήσης - προσθήκης σε Playlist.

Το ερώτημα που τίθεται είναι: Αξίζει να έχεις ακόμη μία κατηγορία “φακέλων” στον Browser του VDj, απλά και μόνον για να “αποφύγεις” μία διαδικασία δευτερολέπτων (έστω ανά προστιθέμενο κομμάτι)?

P.S. Αυτό που ανέφερες το δικαιολογώ, καθότι (ως γνωστόν) ακόμη και με δεξί κλικ επάνω στην εκάστοτε Playlist, δυστυχώς "φορτώνεται" στο κυρίως παράθυρο του Browser με ότι αυτό αρνητικά συνεπάγεται και ιδίως κατά την διάρκεια ενός set. Αλλά εάν διορθωθεί αυτό, τότε δεν υπάρχει δικαιολογία...
 

geposted Sat 07 Apr 18 @ 10:26 am
Μαγείααααα!!!!! οι filter folders. Εαν έχεις όπως πρέπει τα tags, μπορεί να δουλεύεις παραπάνω στην αρχή αλλά μετά "πληρώνεσαι"
Τέλειααα!!!!!!
Ευχαριστώ για την μεχρι τώρα βοήθεια...
Καλή Ανάσταση σε όλους!!!
 

geposted Sat 07 Apr 18 @ 11:22 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)