Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Smart playlists - Page: 3

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Το γνωρίζω αυτό που αναφέρεις, γι αυτό ανέφερα την ικανότητα τροποποίησης του Drop-Down Menu. Με άλλα λόγια, το Menu αρχικά θα είναι "κενό" και μπαίνοντας ο χρήστης π.χ. στα settings του προγράμματος, θα μπορεί να επιλέγει - πληκτρολογεί τις λέξεις που επιθυμεί εκείνος να παρουσιάζονται στο Menu...

Και (για να σε προλάβω), ναι μεν μπορεί και πάλι να δημιουργηθεί τελικά ένα menu 100 επιλογών (λέξεων), αλλά εάν το πάμε λίγο παρακάτω (προγραμματιστικά), θα μπορούσε να υπάρξει "συσχέτιση" της εκάστοτε λέξης στο Grouping, με το Genre. Άρα, επιλέγοντας στο Grouping π.χ. House, αυτόματα στο Drop-Down Menu του Genre να εμφανίζει τα είδη που έχουν συσχετιστεί (acid, ambient, κ.τ.λ.) και όχι όλα τα Genre γενικά.

P.S. Μην βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας... :-)
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 10:37 am
καλησπερα,
ενα εχω να πω οτι τα διαβασα ολα οσα γραψατε..και θα τα ξαναδιαβαζω!!
προς ενημερωση και των δυο εχω μικτη χρηση ρεπερτοριου περισσοτερο κλινουσα στην ξενη μουσικη,θα ξεκινησω να κανω πειραματα να δω αποτελεματα,ευχαριστω ξανα για τις πληροφοριες
 

geposted Tue 27 Mar 18 @ 3:02 pm
Καλησπέρα σας!!
Διαβάζω κ ξαναδιαβάζω αυτό το ενδιαφέρων ποστ επειδή ξεκίνησα κ φτιάχνω τα tags ειδικά στο πεδίο ομαδοποίηση.
Έχω 2 ερωτήσεις- απορίες κ συγνώμη αν το έχετε ήδη αναφέρει κ δεν το κατάλαβα η δεν το πρόσεξα
1) Από τη στιγμή που φτιάχνουμε φιλτραρισμένους φακέλους ότι καινούργια κομμάτια περνάμε κ πληρούν τα tags στους όρους που βάζουμε ενημερώνονται αυτόματα με αυτά?
2) Χρειάζονται οι playlists που εχω ήδη κ προσθέτω κάθε φορά τα καινούργια κομμάτια? Γιατί τελικά με τους φιλτραρισμένους φακέλους μάλλον δεν θα τις χρειάζομαι, σωστά?
 

geposted Thu 29 Mar 18 @ 12:31 pm
1) Οι φάκελοι φίλτρου ενημερώνονται αυτόματα κάθε φορά που τους επισκέπτεσαι.
Έτσι λοιπόν αν την ώρα π.χ. που παίζεις μουσική κάνεις αλλαγή στο tag ενός κομματιού και το κομμάτι αυτό πλέον πληρεί τα κριτήρια ενός φακέλου φίλτρου, με το που θα κάνεις κλικ πάνω στο φάκελο θα το δεις και εκεί αυτόματα.

2) Εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείς τις playlist. Προσωπικά χρησιμοποιώ playlists ελάχιστα, αλλά τις χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι το "δυνατό" τους στοιχείο που είναι η διατήρηση της σειράς ταξινόμησης.
Οι εικονικοί φάκελοι (που χρησιμοποιώ κατά κόρον) και οι φάκελοι φίλτρου (που χρησιμοποιώ πάρα πολύ) δεν έχουν προκαθορισμένη σειρά ταξινόμησης. Αντίθετα οι playlists έχουν. Έτσι έχω φτιάξει μερικές μικρές playlist με τραγούδια που θέλω να παίζω σαν set με προκαθορισμένη σειρά. Θα μπορούσα τα ίδια αρχεία να τα έχω είτε σε εικονικό φάκελο, είτε σε φάκελο φίλτρου, αλλά έτσι θα "έχανα" την σειρά ταξινόμησης.
Αν λοιπόν φτιάχνεις playlist για να παίζεις τραγούδια με συγκεκριμένη σειρά τότε όχι τα φίλτρα δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις playlist. Αν πάλι φτιάχνεις playlist απλά για να συγκεντρώνεις/ομαδοποιείς αρχεία τότε ναι οι playlists μπορούν να αντικατασταθούν είτε από φίλτρα είτε από εικονικούς φακέλους.
 

geposted Thu 29 Mar 18 @ 12:43 pm
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Με βοήθησες πολύ, προς το παρόν φτιάχνω τα tags σε αυτά που παίζω περισσότερο τώρα.
Γενικά δεν παίζω με καποια συγκεκριμένη σειρά στα κομμάτια που εχω επιλέξει στις playlist, αλλά θέλω με τα bpm να μην εχω πολλά "πάνω-κατω" να υπάρχει μια σχετική ροή που λέμε.
 

geposted Thu 29 Mar 18 @ 1:28 pm
MUSIC THERAPY wrote :
Γενικά δεν παίζω με καποια συγκεκριμένη σειρά στα κομμάτια που εχω επιλέξει στις playlist, αλλά θέλω με τα bpm να μην εχω πολλά "πάνω-κατω" να υπάρχει μια σχετική ροή που λέμε.
Τότε δεν χρειάζεσαι Playlists! Αρκεί τα Filter Folders σου να τα κάνεις "Short By BPM" και είσαι κομπλέ!

 

geposted Thu 29 Mar 18 @ 4:01 pm
μια ερωτηση κ εγω γιατι εχω δοκιμασει τα παντα κ δεν μπορω να το βρω.πως μπορεις να βαλεις στα filter folders εντολη πχ καποιο subfolder?παραδειγμα εχω ενα φακελο :ελληνικα διαφορα και μεσα υπαρχουν sub folders με τις κατηγοριες κ θελω να φτιαξω φιλτρο που να ψαχνει μονο μεσα στο φακελο :80's - 90's τι πρεπει να γραψω?δοκιμασα τα παντα δεν μου το βγαζει
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 11:08 am
Κατ’ αρχήν ξεκινάς απ’ τα κομμάτια. Εάν δεν έχουν κάποιο χαρακτηριστικό tag (π.χ. 80s, 90s, κτλ), τότε αναγκαστικά κάνεις εύρεση κατά χρονολογία (Υear).
Από κει και πέρα, εάν θες η εύρεση να συγκεκριμενοποιείται σε συγκεκριμένο φάκελο / φακέλους, κάνεις χρήση και του φίλτρου διαδρομής (File Path).
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 11:34 am
στα ελληνικα δυστυχως δεν εχω μεσα genre.την εντολη την βαζω σαν file path αλλα δεν μου βγαζει αποτελεσματα.δεν ξερω τι κανω λαθος
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 11:36 am
filepath contains 'Ελληνικά\80's' or filepath contains 'Ελληνικά\90's' or filepath contains 'Folder\SubFolder\Sub-subfolder'
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 12:09 pm
δοκιμασα και τα 3 καμια εντολη δεν μου δινει αποτελεσματα.γιατι?
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 12:17 pm
Αν είσαι σε MAC θα βάλεις
filepath contains 'Folder/Subfolder'

Αν είσαι σε Windows θα βάλεις
filepath contains 'Folder\Subfolder'

Η εντολή θα δουλέψει εφόσον φυσικά γράψεις σωστά τα ονόματα των φακέλων.
Επίσης σαν στόχο (scope) πάνω δεξιά πρέπει να βάλεις όλη τη βάση δεδομένων, και όχι τον τρέχων φάκελο

 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 12:43 pm
σε windows ειμαι κ τα κανω αντιγραφη για να ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει λαθος!τιποτα!καταφερα μονο με τα χιλια ζορια να το περιορισω στο φακελο:ελληνικα διαφορα.μεσα ομως εχω ενα καρο subfolders.υπαρχει περιπτωση να φταινε τα ελληνικα γραμματα στην εντολη?
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 12:55 pm
Κάνε μας copy-paste τις πλήρεις διαδρομές των φακέλων όπου βρίσκονται τα κομμάτια που αναφέρεις. Π.χ. D:\Music\Ελληνικά\Διάφορα\κομμάτι1.mp3
 

geposted Fri 30 Mar 18 @ 3:43 pm
G:\Music Dj Betty\Greek Lp\Ελληνικά Διάφορα\80's - 90's\Α.Βισση - Δεν σ'αλλαζω.mp3
 

geposted Sat 31 Mar 18 @ 9:30 am
filepath contains "Ελληνικά Διάφορα\80's - 90's"

Προσοχή:
1) Από την στιγμή που το filepath έχει simple quotes (80's) χρησιμοποιούμε double quotes για να ορίσουμε το τι θέλουμε να περιέχει το filepath
2) Λόγω Unicode, όπου το filepath έχει Ελληνικούς χαρακτήρες πρέπει να γράφεις σωστά τα Κεφαλαία/Πεζά γράμματα γιατί το case converter δεν δουλεύει 100% σωστά με Unicode
Έτσι είναι άλλο πράγμα το "Ελληνικά Διάφορα" και άλλο πράγμα το "Ελληνικά διάφορα"
 

geposted Sat 31 Mar 18 @ 10:03 am
τωρα το επιασε.ευχαριστω πολυ.παρολα αυτα το εκανα copy paste ολες τις φορες κ δεν δουλευε
 

geposted Sat 31 Mar 18 @ 10:17 am
Theios Giorgos wrote :
Κάνε μας copy-paste τις πλήρεις διαδρομές των φακέλων όπου βρίσκονται τα κομμάτια που αναφέρεις. Π.χ. D:\Music\Ελληνικά\Διάφορα\κομμάτι1.mp3

dj_betty wrote :
τωρα το επιασε.ευχαριστω πολυ.
Τελικά το copy-paste δεν είναι "κακό"... Σώζει καταστάσεις... :P

 

geposted Sat 31 Mar 18 @ 4:43 pm
καλημερα
μπορει να μου ανεβασει καποιος σε ενα σκιν ποιο κουμπι πατας ΠΡΙΝ κλεισιες το προγραμμα και <<σωζει >> τις αλλαγες σε ταγκς,διαγραφες,κτλ οπου κανουμε εν ωρα εγασιας;;
οσον αφορα τους φακελους φιλτρων που εχω αρχισει να δουλευω και σε αυτο το επιπεδο τα ταγκς σε καθε φακελο φιλτρου που δημιουργουμε πρεπει η εντολη μεσα στον φακελο να ξεκινα με το contains ;;σε περιπτωση που ενα μουσικο κομματι ανοικει σε δυο κατηγοριες πχ trip hop/electro εχω δοκιμασει αλλα δεν μου εμφανιζει σωστα,ποιος ειναι ο σωστος τροπος γραφης;επισης να συμφωνησω οτι θα ηταν καλο να υπαρχει στο πεδιο ταγκς, σκρολ νταουν επιλογη με τα ποιο βασικα ονοματα κατηγοριων ομαδων και ειδων μουσικης οπως αναφερει ο συναδελφος παραπανω,ετσι θα γλυτωσουμε απο λαθοι ορθογραφιας κ παρερμηνευσης των παραπανω πεδιων..
ευχαριστω
 

geposted Sun 01 Apr 18 @ 7:43 am
1. Οι όποιες αλλαγές πραγματοποιούνται στα Settings (Audio, Interface, Controllers, Options) του VDj, αποθηκεύονται αυτόματα κατά το κλείσιμο του παραθύρου (όχι του προγράμματος).

2. Οι όποιες αλλαγές πραγματοποιούνται στον Tag Editor, αποθηκεύονται όταν επιλέξεις το Ok επί του παραθύρου.

3. Οι όποιες αλλαγές πραγματοποιούνται στην εκάστοτε Playlist, αποθηκεύονται όταν επιλέξεις το button που βρίσκεται πάνω δεξιά στην λίστα Automix (σε κόκκινο κύκλο, στην σχετική εικόνα) και κατόπιν (στο menu που εμφανίζεται), επιλέξεις Save



4. Στα Filter Folders υπάρχει πληθώρα εντολών (στήλη Operators) όπου κάθε μία εντολή ή συνδυασμός εντολών, επιλέγεται για να μας δώσει το επιθυμητό απoτέλεσμα. Θέλει ψάξιμο, αναλόγως του τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...

Στο παράδειγμα που ανέφερες, ξεκινάς με “λάθη”, καθότι σου έχω κάνει σχετική ανάλυση. Συνεπώς…
Α΄) Οι υποκατηγορίες Trip Hop αλλά και Electro είναι “ψαγμένες” και δεν χρειάζεται τόση εμβάθυνση, θα χάσεις την μπάλα και θα πελαγώσεις γρήγορα.
Β΄) Εάν, παρ’ όλα αυτά επιμένεις στην δημιουργία τους, τότε συνέταξέ τις με μία λέξη, όχι με δύο ή παραπάνω, θα διευκολυνθείς κατά πολύ έτσι στα Filter Folders! Π.χ. TripHop και όχι Trip Hop, ElectroHouse και όχι Electro σκέτο (διότι υπάρχει και Electro Acoustic και Electro Clash και Electro Punk και Electro Dark και Electro Pop κ.α.).
 

geposted Sun 01 Apr 18 @ 9:31 am
83%