Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Crossfader issue...

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Χρησιμοποιω την Akiyama Tempus με το VDJ 8.2 παιζοντας video clips, οποτε δουλευω με το crossfader.
Δεν εχω πειραξει mappers, ουτε ρυθμισεις, αφου το VDJ 8.2 αναγνωριζει την Tempus απο μονο του!!
Επισης δουλευω με το default skin.
Στο defautl skin λοιπον υπαρχουν 2 crossfaders ενα για την εικονα μονο και απο κατω ενα σαν master ας πουμε που "γυρναει" εικονα και ηχο μαζι.
Οταν λοιπον εγω συρω το crossfader της κονσολας κανονικα θα πρεπει να γυρνανε ΚΑΙ τα 2 crossfader στο skin.
Καμια φορα ομως δεν συμβαινει αυτο. Γυρναει μονο το πανω crossfader με αποτελεσμα να μην αλλαζει το τραγουδι (στον ηχο) αλλα μονο στην εικονα.
Παρατηρησα δε οτι αν δεν πατησω play στο αλλο deck και γυρισω το crossfader της κονσολας, τοτε σαν προστασια, καταλαβαινει απο μονο του το VDJ και "γυρναει" μονο την εικονα, ενω ο ηχος παιζει απο το προηγουμενο τραγουδι.
Υπαρχει ρυθμιση να ΜΗΝ εχω ολο αυτο το μπερδεμα ?
Θελω δηλαδη καθε φορα που μετακινω το crossfader της κονσολας, να συμβαδιζουν ΚΑΙ τα 2 ποτενσιομετρα του scin ανεξαρτητα αν εχω η' δεν εχω πατησει play στο αλλο deck
 

geposted Wed 04 Jan 17 @ 6:45 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Prepei na exeis to LINK energopoiimeno wste to Video Crossfader na akolouthei to Audio Crossfader. H "automati" leitourgia pou periegrapses me parapempei sto AUTO energopoimeno anti gia to LINK
Episis me to LINK energopoiimeno, to Video crossfader akolouthei to Audio Crossfader alla oxi to anapodo !

Apo oti vlepw sto mapping tis konsolas, yparxei kai ena Key me onoma VIDEO_CROSSFADER to opoio einai mapparismeno san video_crossfader. Isws einai SHIFT+CROSSFADER, den eimai sigouros. Den vlepw kata poso mporei na eiinai xrisimi mia tetoia leitourgia, opote proswpika tha to allaza kai auto me crossfader anti gia video_crossfader.
 

geposted Thu 05 Jan 17 @ 1:51 pm
Το link ειναι ενεργοποιημενο παντα.
Παρολλα αυτα η κονσολα δεν εχει σωστο mapping η' προβλημα με ρευμα (δεν ξερει κανενας ακομα)... και ωρες ωρες "πατιουνται" κουμπια απο μονα τους (sound effects, loops κτλ...) παντα σε ανυποπτο χρονο και οχι κατι επαναλαμβανομενο...
Αρα το οτι δεν μου κανει συνεχεια το προβλημα αυτο με το crossfader ισως να οφειλεται σ αυτα τα "στιγμιαια λαθη" της κονσολας.

Γι αυτο που αναφερεις μετα :
" Apo oti vlepw sto mapping tis konsolas, yparxei kai ena Key me onoma VIDEO_CROSSFADER to opoio einai mapparismeno san video_crossfader. Isws einai SHIFT+CROSSFADER, den eimai sigouros. Den vlepw kata poso mporei na eiinai xrisimi mia tetoia leitourgia, opote proswpika tha to allaza kai auto me crossfader anti gia video_crossfader. "

... Εδω σ εχασα. Δεν ξερω τι ακριβως και που τα βλεπεις αυτα και πως μπορεις να τα αλλαξεις...

Παντος αν δεις φωτο της κονσολα αριστερα και δεξια απο το crossfader εχει 2 κουμπια. Ενεργοποιωντας η' απενερογποιωντας αυτα τα buttons μπορεις να αλλαξεις την συμπεριφορα του crossfader σε εικονα και ηχο, για ποιο deck θελεις.
Ισως να "πατιουνται" μονα τους αφου η συγκεκριμενη κονσολα αποδεδειγμενα και απο αλλους χρηστες δεν τα παει καλα ουτε με το 7, αλλα ουτε και με το 8 virtual dj.
 

geposted Fri 06 Jan 17 @ 2:28 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)