Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Παραξενο προβλημα με τα bpm - Page: 1

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

djachiPRO InfinityMember since 2005
Καλησπερα, παιζω με το 2020 8.4 b5308 σε windows7, pioneer ddj rr.
Το προβλημα:
Στο deck A το κομματι ειναι στα 120.3 bpm
Στο deck B το αλλο κομματι στα 122.

Φερνω το Α στα 122. Τσεκαρω στα ακουστικα τη μιξη κ ολα οκ. Την ωρα της αλλαγης (και τα 2 volume levels στο 100% κ μιξαρω με crossfader) το κομματι στο Α γυρναει στα αρχικα του bpm (120.3). Παταω το synch κ ολα οκ. Αλλα γιατι γινεται αυτο;

Γινεται random, σε ποσοστο 5% κ δε μπορω να βρω κ το pattern που να δημιουργει αυτο το θεμα.

Παει καπου το μυαλο σας;

Ευχαριστω
 

geposted Sun 24 Nov 19 @ 9:52 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Δεν μπορεί να υποθέσει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει ε;...
 

geposted Tue 26 Nov 19 @ 1:50 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To setting ControllerTakeOvermodePitch (στις ρυθμίσεις-Settings του VirtualDJ) το έχεις στη θέση Pickup ?
Αν ήταν στο Instant, μπορώ να βρω μια εξήγηση.


BTW..
djachi wrote :
... Φερνω το Α στα 122.

με τι τρόπο ? με SYNC ?
 

geposted Wed 27 Nov 19 @ 4:07 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
djdad wrote :
To setting ControllerTakeOvermodePitch (στις ρυθμίσεις-Settings του VirtualDJ) το έχεις στη θέση Pickup ?
Αν ήταν στο Instant, μπορώ να βρω μια εξήγηση.


BTW..
djachi wrote :
... Φερνω το Α στα 122.

με τι τρόπο ? με SYNC ?


Ειναι στο pickup και το controllertakeovermode κ το controllertakeovermodepitch

Δε θυμαμαι το 2ο που ρωτας. Νομιζω με sync
 

geposted Fri 29 Nov 19 @ 8:51 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Κι ενα update με κατι που μου εκανε αποψε
Παιζει το ντεκ 2 στα 99 bpm. Στο ντεκ 1 εχω φορτωσει κομματι οου ειναι 100 bpm. To pitch fader του ντεκ 1 δεν ριναι στο κεντρο αλλα στο +. Βεβαια με το που φορτωσα το κομματι πηγε στα default bpm κ αγνοησε το pitch του controller οπως πρεπει να κανει. Την ωρα της μιξης πατω ταυτοχρονα το sync στο ντεκ 2 κ το play στο 1. Το ντεκ 2 παει στα 100 κ με το αρχιζω τη μιξη το κομματι στο ντεκ 1 παει στα 102 (υποθετω στη θεση που ηταν το pitch του)
Γιατι;;; 🤔
 

geposted Sat 30 Nov 19 @ 2:29 am
Κλείσε τη ρύθμιση autoPitchLock
 

geposted Sat 30 Nov 19 @ 1:19 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Ειναι στο No

Επισης το pitchlock με το 102bpm πως θα μπορούσε να έχει σχέση; Κανένα κομμάτι δεν ήταν στα 102
 

geposted Sat 30 Nov 19 @ 8:17 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
μηπως ειναι hw θεμα κονσολας? τι εννοω ...μηπως τα faders στην κονσολα θελουν καθαρισμα η ειναι φθαρμενα και απο τον κραδασμο δινουν διαφορετικες τιμες? τι κονσολα ειναι? μπορεις να το τσεκαρεις καπως?
 

geposted Sun 01 Dec 19 @ 1:43 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Τα εχω δοκιμασει με χτυπημα πανω στην κονσολα. Ειναι μια χαρα. Pioneer ddj rr η κονσολα
 

geposted Sun 01 Dec 19 @ 10:12 pm
Κάτι μας κρύβεις... :P Κάτι δεν μας λες...
Τα BPM αλλάζουν "από μόνα τους" σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Από την στιγμή που δεν εμπίπτεις σε καμία από αυτές με βάση τα λεγόμενα σου, κάτι δεν είναι ακριβώς έτσι όπως μας τα λες.

Οπότε:
Περιέγραψε όλα τα βήματα που κάνεις, ένα - ένα, σαν να τα εξηγείς σε 5 χρονών παιδί.


Υ.Γ.:
Υποθέτω οτι ΔΕΝ έχεις ενεργοποιημένο το automix όταν σου συμβαίνει αυτό σωστά;;; Ούτε χρησιμοποιείς dual deck automix, σωστά;;;
 

geposted Mon 02 Dec 19 @ 7:49 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
djachi wrote :
Τα εχω δοκιμασει με χτυπημα πανω στην κονσολα. Ειναι μια χαρα. Pioneer ddj rr η κονσολα
στην sx και στην rx εχει ενα mode που ανοιγεις την κονσολα με καποια κουμπια ταυτοχρονα πατημενα και μπαινει σε test mode. Αν εχει κατι τετοιο και η rr (που θα πρεπει να το χει) ετσι θα καταλαβεις αν ειναι οκ τα fader σου.

 

geposted Mon 02 Dec 19 @ 10:29 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
Ειμαι διαφανος και κρυστάλλινος και δεν κρύβω τίποτα! :-)
Πάμε πάλι παιδιά μου...
(Τα νούμερα ενδεικτικά σύμφωνα με την τελευταία φορά που μου παρουσίασε το πρόβλημα.)

Βάζω στο ντεκ 1 ένα κομμάτι 100 bpm. Πατάω το play. Το crossfader είναι όλο αριστερά. Παίζω με τα 2 volume faders στο full και κάνω τις μίξεις με το crossfader.
Στο ντεκ 2 το pitch fader της κονσόλας είναι στο + . Δεν είναι στο 0. Φορτώνω στο ντεκ 2 ένα κομμάτι 98 bpm. Στο προγραμμα μου δείχνει το pitch fader στο 0 και το ghost εκει που πραγματικά είναι από την κονσόλα (στο +4 πχ στα 102 bpm ας πούμε). Τα bpm στο ντεκ 2 δεν έχουν αλλάξει. Ειναι στα 98. Πατάω το synch. Tα bpm πάνε στα 100. Το crossfader του προγράμματος στο ντεκ 2 πάει στο +2. Στον κοντρόλερ παραμένει στο +4.

Πατάω το cue 1 κ αρχίζει να παίζει το ντεκ 2. Αρχίζω τη μίξη με το crossfader. Κάπου στη διαδρομή (κατά τη διάρκεια της μίξης) τα bpm του ντεκ 2 πάνε στα 102 (εκεί που είναι το pitch fader της κονσόλας). Δεν έχω προλάβει στον "πανικό" μου να δω αν έχει αλλάξει και το crossfader του προγράμματος . Βλέπω όμως πάνω στο jog display ότι τα bpm είναι 102. Ξαναπατάω synch στο ντεκ 2 και τελειώνω τη μίξη.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν το κάνει συνέχεια και δε μπορώ να το αναπαραγάγω. Είναι λίγο ραντομ. Και προσπαθώ να κάνω κοφτές αλλαγές.

Χρησιμοποιώ single deck automix και όχι δε μιλάω για automix όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα. Automix μόνο πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα και κατά τις 5.30 το πρωι... :-)

PanosV να το ψαξω αν και μονο demo mode βλεπω...
 

geposted Mon 02 Dec 19 @ 10:22 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
phantom δεν μπορω πιο απλα...
 

geposted Wed 04 Dec 19 @ 10:45 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Μήπως όταν στο κάνει παίζεις τραγούδια με μεταβαλόμενο bpm ?
 

geposted Thu 05 Dec 19 @ 7:40 am
djachi wrote :
phantom δεν μπορω πιο απλα...


djadamx wrote :
Μήπως όταν στο κάνει παίζεις τραγούδια με μεταβαλόμενο bpm ?


Εσύ δεν μπορείς πιο απλά, κι εγώ δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο που να συμβαίνει.
Βέβαια και αυτό που λέει ο djadamx έχει μια βάση. Μήπως λοιπόν στο κάνει σε κομμάτια που είναι μεγάλα σε διάρκεια;;; (πάνω από 15-20 λεπτά)
Υποθέτω οτι αν είχες σκανάρει εσύ χειροκίνητα ένα κομμάτι για πολλαπλά BPM θα ήξερες οτι το κομμάτι έχει μεταβαλλόμενα BPM και δεν θα ρωτούσες.
Όμως ενώ τα "μικρά" κομμάτια σκανάρονται από προεπιλογή για σταθερό BPM τα μεγάλα κομμάτια σκανάρονται για πολλαπλά. Έτσι ναι είναι πιθανό αν προσπαθείς να μιξάρεις μέρος ενός μεγάλου κομματιού (π.χ. ενός mixtape) να σου αλλάζει ανά διαστήματα τα BPM.
Αλλά θεωρώ αυτή την περίπτωση λίγο απίθανη με βάση αυτά που λες (τελείως τυχαία συμπεριφορά). Θα έπρεπε να είχες προσέξει π.χ. οτι γίνεται σε κομμάτια 20 λεπτών και άνω. (Ή σε κομμάτια που εσύ χειροκίνητα επέλεξες ανάλυση για πολλαπλά BPM)
 

geposted Thu 05 Dec 19 @ 9:43 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
όχι παίδια. Σε κανονικά analyzed κομμάτια με σταθερό bpm. Και οχι μεγαλα σε διαρκεια. Κι εγω εχω σπασει το κεφαλι μου γιατι δεν ειμαι χθεσινος ρε γαμωτο στο προγραμμα....

Μηπως φταιει το build που εχω; Το κακο ειναι οτι στο μαγαζι δεν εχω wifi και τις καινουριες εκδοσεις τις περναω με στικακι (συνδεομαι μεσω κινητου για να γινει το authentication). Επίσης windows παλια όπως προείπα
 

geposted Thu 05 Dec 19 @ 11:35 am
Τώρα γιατί εμένα μου έχει "κολλήσει" ότι φταίει η RR? Και ότι κάτι παίζει με τα faders? Ε?
 

geposted Thu 05 Dec 19 @ 8:35 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Τώρα γιατί εμένα μου έχει "κολλήσει" ότι φταίει η RR? Και ότι κάτι παίζει με τα faders? Ε?
αυτο που πα και γω πριν... με την rx πριν μπω στη διαδικασια να παραγγειλω faders μου κανε και μενα κατι τετοια κουλα σε ασχετες φασεις, οπου μολις μπηκα στο mode για τεστ αμεσως φανηκαν ολα....

 

geposted Fri 06 Dec 19 @ 9:25 am
Καλησπέρα σας! Κ εμένα το κάνει αυτό το κουλό η ddj rr σε αρκετά κομμάτια! Κ πως φτιάχνει αυτό δεν κατάλαβα? Παίζω με windows 10 κ virtual 8.2.
 

geposted Tue 10 Dec 19 @ 1:57 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι σε αυτές τις τυχαίες στιγμές, η κονσολα επανασυνδέεται , οπότε το VirtualDJ ζητάει τις θέσεις των faders, άρα και του Pitch fader, οπότε πάει το Tempo του Track στην ανάλογη τιμή.
Έχεις διαπιστώσει αν σε εκείνες τις στιγμές, αναβοσβηνουν τα Leds, ή κατι άλλο "περίεργο " ?
Δοκίμασε να αλλάξεις το USB καλώδιο με κάποιο άλλο (καινουργιο κατα προτμίμηση).
Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση, θα έβλεπες κάποιο systray warning ότι πχ η κονσόλα επανασυνδέθηκε και θα έιχες και κόψμο στον ήχο.

Άλλη σκέψη,..
Αν δεν χρησιμοποιείς την RR σαν stand-alone mixer, δεν έχεις δλδ κάποια πηγή συνδεδεμένη στα inputs, δοκίμασε με audio setup χωρις τα linein
Και το λέω αυτό, γιατί μπορεί ενα Deck με Line In ενεργοποιημένο να τεθεί αυτόματα σαν Master Deck, οπότε το Deck που πατάς SYNC να παίρνει το BPM από το Line In Deck (που μπορεί να μην το βλεπεις - πχ, να είναι το Deck 3/4 και εσύ να εχεις 2 Decks skin)

Αυτά .. δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο.
 

geposted Tue 10 Dec 19 @ 4:30 pm
69%