Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: περι update ο λογος
Το λαπτοπ μου δεν σηκωνει stems 2.
Γι αυτο τον λογο δεν εχω εγκαταστησει τα τελευταια νομιζω 2 updates και εχω μεινει στην build 7183.
Αν εγκαταστησω το τελευταιο build, θα αλλαξει κατι στο skin που εχω τωρα ? (φωτο)
Γιατι εχω τον φοβο οτι δεν θα ειναι το ιδιο...
 

geposted Thu 23 Mar 23 @ 1:49 am
Όχι.
Και δεν υπάρχει λόγος να μένεις πίσω "επειδή δεν σηκώνει stems"
Βασικά εκτός κι αν είναι laptop δεκαετίας και βάλε, σηκώνει stems 2.0 αλλά σε precompute mode.
Οπότε λογικά ήθελες να πεις οτι δεν σηκώνει σε real time separation mode.
Επίσης, αν δεν τα θες/χρειάζεσαι/χρησιμοποιείς μπορείς να τα απενεργοποιήσεις ΤΕΛΕΙΩΣ.
 

geposted Thu 23 Mar 23 @ 2:07 am
Ποσο αποθηκευτικο χωρο περιπου θα πιασει το precompute mode π.χ. σε ενα βιντεοκλιπ 50mb ?
 

geposted Thu 23 Mar 23 @ 2:53 am
Αρκετό. Μπορείς να το δοκιμάσεις, και μετά να σβήσεις τα precompute stems αν δεν τα θέλεις. Για 50MB video αν το audio part είναι 5MB τότε τα stems θα πιάσουν περίπου 20MB
 

geposted Thu 23 Mar 23 @ 8:20 am
Τα precompute stems σε πιο δισκο αποθηκευονται ?
Υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξω εγω που θα αποθηκευονται ?

Η ιδεα που εχω :
Αγοραζω εναν SSD 4TB,
κανω precompute stems σε σχεδον ολη την δισκοθηκη μου, σε desktop pc ας πουμε "δυνατο" (ας καθυστερησει δεν βιαζομαι).... αλλα μετα να μπορω να εχω stems 2.0 σε laptop i7 7700 με GTX 1050 (laptop που δουλευει αψογα μεχρι στιγμης χωρις real time stems βεβαια)

Εχει λογικη αυτη η ιδεα ?
 

geposted Sun 23 Jul 23 @ 3:35 pm
Κανονικά τα precomputed stems αποθηκεύονται στον ίδιο φάκελο με το original αρχείο.
Υπάρχει όμως η επιλογή να επιλέξεις να αποθηκεύονται όλα μαζί "κεντρικά" σε ένα φάκελο, οπότε αυτό που θες να κάνεις γίνεται
 

geposted Sun 23 Jul 23 @ 10:59 pm
Οκ !!! Και απ οτι καταλαβαινω θα μπορει ενας "αδυνατος" ειδικα στην GPU (GTX xxxx) υπολογιστης, να λειτουργει με stems 2.0. Σωστα ?
 

geposted Sun 23 Jul 23 @ 11:22 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αν ειναι αποθηκευμενα φυσικα
 

geposted Mon 24 Jul 23 @ 8:28 am
Με βολευει αφανταστα για λογους backup, να ξεκινησω να κανω save precompute των stems σε ενα φακελο που θα επιλεξω εγω.
Εφτιαξα λοιπον εναν φακελο Stems. Παρατηρησα ομως οτι δημιουγει υποφακελους αναλογα το που βρισκεται το τραγουδι στον σκληρο δισκο.
Εχω ηδη πανω απο 800 φακελους μεχρι στιγμης με τραγουδια στο δεντρο του δισκου.
Για να κανω precompute σε ολα τα τραγουδια λοιπον, θα εχω ενα φακελο: stems και μεσα σε αυτον θα εχω αλλους 800 + φακελους
Πολλοι φακελοι ρε παιδια, δεν θα εχω προβλημα με τον δισκο ?
 

geposted Wed 26 Jul 23 @ 2:01 pm
Αν ο δίσκος είναι φορμαρισμένος με κάποιο σοβαρό σύστημα αρχείων, όχι δεν θα έχεις θέμα.
Και επειδή θα ρωτήσεις, για τέτοια δουλειά μόνο NTFS ή APFS

Σημείωση: Ο τρόπος που δουλεύει το VirtualDJ είναι ο εξής:
Φτιάχνει ένα φάκελο για κάθε διαδρομή αρχείων που φτιάχνεις stems.
Σε απλά ελληνικά, αν μέσα σε ένα φάκελο έχεις 100 κομμάτια και βάλεις να φτιάξεις precomputed stems και τα 100 κομμάτια, θα καταλήξεις με ΕΝΑ μόνο υποφάκελο μέσα στα STEMS.
Αν βάλεις όμως να κάνεις precompute 100 αρχεία που είναι μοιρασμένα δεξιά και αριστερά σε 40 φακέλους, τότε θα καταλήξεις με 40 υποφακέλους.

Υ.Γ.:
Σε ένα δίσκο NTFS μπορείς να έχεις μέχρι 4,294,967,295 φακέλους και αρχεία. Αυτό είναι 4,3 δισεκατομμύρια περίπου.. :P
Και ναι μπορούν όλα τα αρχεία και όλοι οι φάκελοι να είναι "flat" μέσα σε ένα φάκελο ή στο root του δίσκου.
 

geposted Wed 26 Jul 23 @ 7:31 pm
Ε τι να πω....αναλυτικος και κατατοπιστικος !!!!!
Ευχαριστω πολυ !!!!
 

geposted Wed 26 Jul 23 @ 8:01 pm