Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Από windows σε MacBook
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.. Καθώς αλλάζω laptop και από windows με εξωτερικό σκληρό πηγαίνω σε macbook με εσωτερικό σκληρό, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα πρέπει να προσέξω κατά την μεταφορά της μουσικής από τον σκληρό μου προς τον σκληρό δίσκο του macbook.. Και τι ακριβώς πρέπει να προσέξω με την database του virtual.
 

geposted Mon 24 Apr 23 @ 7:53 pm
Να κάνεις όλες τις μεταφορές / αντιγραφές αρχείων μέσα από τον Browser του VirtualDJ.

Βασικά, εκτός κι αν έχεις αγοράσει κανένα MAC που παραείναι "τούμπανο" ή η μουσική σου συλλογή είναι αρκετά μικρή, δεν θεωρώ οτι σε MAC είναι εύκολο να μην χρησιμοποιήσεις εξωτερικό δίσκο.
Οπότε στους περισσότερους χρήστες θα συνιστούσα να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν εξωτερικό δίσκο.
Αν το MAC σου έχει 1TB SSD και η μουσική σου βιβλιοθήκη είναι μέχρι 500GB το πολύ, τότε ίσως και να μπορείς για κάμποσο καιρό να βολευτείς μόνο με τον εσωτερικό δίσκο.
Διαφορετικά 9 στους 10 χρήστες MAC παίζουν πλέον με εξωτερικό (καθώς στα καινούργια MAC δεν μπορείς να προσθέσεις έξτρα δίσκο ή να αναβαθμίσεις αυτόν που έχει ήδη)
 

geposted Mon 24 Apr 23 @ 7:59 pm
Πήρα το 14αρι pro με 16 ram και 1000gb σκληρό... Η μουσική μου βιβλιοθήκη είναι καπου εκεί γύρω στα gb που είπες... Οπότε για αρχή θα τα βάλω όλα μέσα στο εσωτερικό του mac. Σίγουρα τα samplers που χρησιμοποιω για το cubase δεν θα τα βάλω ακόμη μέσα.. Επειδή είναι υπέρογκα.
Θα κουμπωσω απλά τον δίσκο στο mac και θα αντιγράφω τα αρχεία μέσω του βιρτουαλ για να μην χαθεί τίποτα(play,cue κτλ?)
 

geposted Mon 24 Apr 23 @ 8:19 pm
Και θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου προτείνετε τον καλύτερο τρόπο να συνδέσω πλέον την κονσόλα με το mac.. Μέσω κάποιο hub η απλή αγορά καλωδίου type c? Γενικότερα κάθε πληροφορία θα βοηθούσε αρκετά... Ευχαριστώ...
 

geposted Tue 25 Apr 23 @ 5:55 am
Προσωπικά έχω το 16άρι PRO που έχει "κάμποσες" USB C θύρες.
Έτσι, κουμπώνω την κονσόλα απευθείας πάνω στο MAC με ένα καλώδιο USB C to USB B
Δεν είχα μέχρι σήμερα κάποιο πρόβλημα με αυτό τον τρόπο σύνδεσης. Να σημειώσω οτι παράλληλα σε άλλη USB C στο MAC έχω συνδεδεμένο και ένα εξωτερικό σκληρό SSD Samsung T7.

S. Chalikopoylos wrote :
Θα κουμπωσω απλά τον δίσκο στο mac και θα αντιγράφω τα αρχεία μέσω του βιρτουαλ για να μην χαθεί τίποτα(play,cue κτλ?)

Ακριβώς.
 

geposted Tue 25 Apr 23 @ 7:51 am
Και ποιο καλώδιο αν επιτρέπεται? Αυτό που πήρα εγώ έχει 3 thunnderbolt 4...
 

geposted Tue 25 Apr 23 @ 11:04 am
τα μεταφερεις μεσα απο το προγραμμα σε εναν εξωτερικο...
μετα πας στον μακη και τα μεταφερεις εκει παλι μεσα απο το προγραμμα.....
 

geposted Wed 26 Apr 23 @ 10:12 pm
Καλημέρα Χρόνια Πολλά.

Το mapping απο laptop windows μεταφέρετε σε mac και πώς ή το φτιάχνω από την αρχή?
Επίσης με την ίδια διαδικασία δηλαδή αντιγραφή μεσα από το προγραμμα μεταφέρω τα cue για το laptop γιατί η δουλειά θα γίνεται στο mac πλεον.
 

geposted Tue 15 Aug 23 @ 8:00 am
Ναι και ναι. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι όλα όσα είχα στο windows pc τα μετέφερα χωρίς μετατροπές στο Mac. Το μαππερ ειδικά σίγουρα γιατί ακόμα και τώρα κάθε φορά που του κάνω μετατροπή ενημερώνω και το αλλο
 

geposted Tue 15 Aug 23 @ 9:56 am