Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με τον ήχο
Καλησπέρα παιδιά.
Laptop MSI GP62M 7RD Leopard
Επεξεργαστής i7-7700HQ
CPU 2.80GHz RAM 8gb
Παιζω με το Virtual Dj και τρέχω την έκδοση 8,3 (Δε με ενδιαφέρουν τα Stems ούτε νομίζω ότι τα σηκώνει το laptop μου) και με κονσόλα Pioneer DDJ-RR
Εχθές αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα κατά την διάρκεια μιας εκδήλωσης.
Την ώρα που για 5 ώρες έπαιζε άψογα (όπως πάντα γιατί δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα) ξαφνικά μπουκωσαν όλα τα ηχεία και μου έβγαζε τον ήχο με φουλ παράσιτα.
Δεν έπαιζα στα κόκκινα και το Gain πάντα το εχω στο 0db.
Σύνδεσα το κινητό με ένα καλώδιο και έβαλα να παίζει κάτι μέχρι να κάνω επανεκκίνηση το πρόγραμμα και τον υπολογιστή γενικότερα.
Οταν έβαλα τη μουσική απ το κινητό σταμάτησε όλο αυτό το παράσιτο και όταν έκανα επανεκκίνηση ήρθαν όλα στα φυσιολογικά επίπεδα πάλι.
Για του λόγου το αληθές https://files.fm/f/twg2gcdtwk μου το έκανε και σήμερα μόλις άνοιξα τον υπολογιστή για να το τσεκάρω.
Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα απλά να αναφέρω ότι πριν δυο μέρες έκανα update (μετα απο χρόνια) της κάρτας γραφικών Nvidia Geforce GTX1050 στην τελευταία έκδοση χωρίς να ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
Οι Drivers της κάρτας ήχου νομίζω ότι είναι οι πιο πρόσφατοι.
Κάποια γνώμη σε αυτό;
Υ. Γ. Τα καλώδια που χρησιμοποιώ είναι καλής ποιότητας ⬇️
 

geposted Sun 24 Dec 23 @ 2:19 pm
Ο ήχος είναι "κλασσική περίπτωση" buffer underun. Με λίγα λόγια, για κάποιο λόγο το buffer της κάρτας ήχου δεν είναι αρκετό. Ανέβασε το λίγο και δοκίμασε ξανά.
Αφού πρώτα λύσεις το πρόβλημα με το buffer μετά μπορείς να ψάξεις για τις πιθανές αιτίες που μπορεί να το προκάλεσαν.
 

geposted Sun 24 Dec 23 @ 3:31 pm
Επειδή δεν έχω καμία επαφή με τα νούμερα των ρυθμίσεων ποσο πιστεύεις ότι πρέπει να το ανεβάσω;
 

geposted Sun 24 Dec 23 @ 5:26 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αν και το 256 δεν ειναι λιγο πηγαινε το 512..
 

geposted Sun 24 Dec 23 @ 8:25 pm
Ευχαριστώ παιδιά θα το δοκιμάσω και αν δεν διορθωθεί θα επανέλθω.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

geposted Sun 24 Dec 23 @ 11:07 pm