Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic:  Fxcolor για χρήση χωρίς (knob filter)
Καλησπέρα! Σπάω το κεφάλι μου να βρώ τη κατάλληλη ρύθμιση που θέλω να σετάρω.
1ον : Θέλω μ ενα κουμπί να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το fxcolor (Reverb), ετσι έβαλα σ ενα custom button τον κώδικα : effect_active 'colorfx' && effect_select 'colorfx' 'Reverb' & effect_colorslider 'colorfx' 50% . Ωραία μέχρι εδώ ενεργοποιείτε και απενεργοποείτε.
Επίσης σ ένα custom knob σέταρα τον κώδικα : effect_colorslider 'colorfx' Ωστέ να εχω τον έλεγχο απο αυτο το knob.

Όμως όταν ενεργοποιώ το fx απο το custom button Ενεργοποιείτε και απο το Color εφέ του φίλτρου πράγμα που δε θελω να γίνετε γιατι χανω το filter που εχω μονίμως ενεργοποιωμενο...(και θα πρεπει με το ποντίκι να το ενεργοποιώ παλι)
Κι επίσης το custom knob πηγαινει μαζι με το knob του filter πράγμα που δε θελω να γίνετε παλι γιατι θελω ταυτοχρονα να εχω το filter ενεργοποιημενο.

Το ερώτημα μου ειναι πως θα μπορέσω να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το fxcolor (Reverb) και μ ενα custom knob να εχω τον ελεγχο για το συγκεκριμενο fx ΧΩΡΙΣ να επηρεαζεται το filter και να μου απενεργοποιει το Filter και να κουνιεται και το knob του???
Επίσης για να σας προλάβω ΔΕΝ θέλω να χρησιμοποιώ το reverb που ειναι στα slot effect μου γιατι ακουγεται πολυ διαφορετικα απο το fxcolor Reverb (Εκτός αν υπαρχει τροπος να το κανω ν ακουγεται οπως στο fxcolor).. Ελπιζω να μην σας μπέρδεψα τι θελω να κάνω! ;)
διαθέτω την έκδοση b8308 σε μακ
 

geposted Wed 11 Sep 24 @ 4:46 pm
Δεν θα το βρεις..
Γιατί δεν γίνεται.

Εξ ορισμού, μόνο ΕΝΑ filter effect μπορεί να είναι ενεργοποιημένο κάθε φορά.
 

geposted 7 days ago @ 11:12 am
Είναι σιγουρο αυτο οτι δε γινετε? γιατι στην εκδοση του 18 που δεν υπαρχουν τα fx color στο knob filter μια χαρα γινετε..! τουλαχιστον δεν υπαρχει καποιος τροπος να εχω μονιμως το Filter στη θέση του knob οταν ενεργοποιω καποιο αλλο fx με custom button?! οπως με την 18 εκδοση
 

geposted 7 days ago @ 11:37 am
Αν αυτό που ζητάς είναι να έχεις ταυτόχρονα ενεργοποιημένα δύο COLOR EFFECTS τότε ΟΧΙ, δεν γίνεται.

Εκτός αν ζητάς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα εγώ σωστά.

Γιατί λες οτι θες το φίλτρο (σαν color effect) να είναι πάντα ανοιχτό, αλλά να ανοίγεις και το reverb, ΕΠΙΣΗΣ σαν color effect, και όχι σαν απλό effect.
Αυτός ο συνδιασμός ΠΟΤΕ δεν γινόταν.
 

geposted 7 days ago @ 12:42 pm
Ξανα λεω! θελω σ ενα custom button να εχω το fxcolor Reverb! οταν αυτο ενεργοποιειτε να μην επηρεαζετε to Filter που το εχω μονιμως ενεργοποιημενο στο mixer.. λεω επηρεαζεται εννοω οτι απενεργοποιηειτε το Filter.
 

geposted 7 days ago @ 1:20 pm