Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Beginners only, Νεοι Virtualdj.: Για κανόνες, Info & FAQ στην πρώτη σελίδα - Page: 39

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

Γεια σας παιδιά....

Έχω μία ερώτηση, πήγα σήμερα και αγόρασα ακουστικά, τα Sennheiser HD 438, κατέληξα σε αυτά, γιατί απ' ότι έβλεπα όλοι προτείνατε Sennheiser, και το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν στο budget μου.

Χρησιμοποιώ σε laptop, εξωτερική κάρτα ήχου hercules 5.1, όπου και συνδέω τα 5.1 ηχεία μου, και στην κάρτα ήχου του laptop έχω ρυθμίσει να ακούω τα ακουστικά. Το θέμα μου είναι ότι δεν ακούγονται πολύ δυνατά, ενώ πριν που χρησιμοποιούσα τα Creative HS-600, μπορούσα να έχω δυνατότερο ήχο, παρ' όλο που τα χαρακτηριστικά του είναι χειρότερα.

Τα Sennheiser έχουνε 17-22,500 Ηz, 32Ω και 112 dB, ενώ τα Creative έχουνε 20-20,000 Ηz, 32Ω και 102 dB.
Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς φταίει?

Κανείς?

Έστω αν ξέρει κάποιος, κάποιον τρόπο για να παίρνω μεγαλύτερη ένταση από τα ακουστικά....
 

geposted Fri 21 Jan 11 @ 3:26 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
για να παρεις ενταση πρεπει απλα να παρεμβαλεις ενισχυτη.
οι λογοι της διαφορας εντασης ποικιλουν με κυριοτερο αυτον της διαφορας αποικονησης καποιων συχνοτητων..
δλδ τα senheiser εχουν ισοροπημενο ηχο με γλυκο μπασο που πχ στα creative δεν ειχες μπασσα , ειχες μονο πριμα και μεσσαια και σου χτυπαγε περισσοτερο η ενταση
 

geposted Mon 24 Jan 11 @ 3:27 pm
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Μήπως ξέρεις κάποιον ενισχυτή, σχετικά φθηνό που να κάνει ικανοποιητικά αυτή την δουλειά??

Έχω κοιτάξει αυτόν http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30998 , ο οποίος είναι σε ένα λογικό budget. Κάνει ικανοποιητική δουλειά?
 

geposted Wed 26 Jan 11 @ 8:49 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
δεν εχω κατι υποψιν μου, αλλα αυτος που παραθεσες νομιζω πως θα κανει την δουλεια σου..
 

geposted Fri 28 Jan 11 @ 6:30 am
Γεια σας παιδιά! Να σασ ενημερώσω ότι είμαι αρχάριος αλλά απλά το δουλευώ για τη πλάκα μου ως τώρα. θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Στις ρυθμίσεις (Config) πατάω στο "Sound System" και διαλέγω το 2ο (Desktop 4.1 Soundcard). Αυτό είναι για να ακούω το ένα τραγούδι απ'τα ηχεία και το άλλο απο τα ακουστικά? Αν ναι, δε μπορώ να το κάνω, γιατί τα βάζω τα ακουστικά στη 2η θύρα που έχω στον υπολογιστή και ακούγεται μόνο από τα ακουστικά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ας γράψει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 7:09 am
Nai me auto to setup vgainei apo tn mia 8ura hxos gia ta hxeia kai apo tn allh hxos gia akoustika...Eisai sigouros oti h karta hxou sou einai 4.1?gia na to deis auto apla des an exei 2 h 3 8ures.An h karta sou einai 4.1 tote exeis 3 8ures,1 e3odou 1 eisodou kai allh mia pou mporei na ginei kai eisodou kai e3odou.An omws h karta sou den einai 4.1 tote exeis 2 8ures,1 eisodou kai 1 e3odou.
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 7:14 am
Nai me auto to setup vgainei apo tn mia 8ura hxos gia ta hxeia kai apo tn allh hxos gia akoustika...Eisai sigouros oti h karta hxou sou einai 4.1?gia na to deis auto apla des an exei 2 h 3 8ures.An h karta sou einai 4.1 tote exeis 3 8ures,1 e3odou 1 eisodou kai allh mia pou mporei na ginei kai eisodou kai e3odou.An omws h karta sou den einai 4.1 tote exeis 2 8ures,1 eisodou kai 1 e3odou.

Λοιπόν δες θα στα πω χρωματικά. Ελπίζω να καταλάβεις! :P
Από πίσω έχει 3 θύρες. Μία πράσινη, μία ροζ, και μία μπλε (ανοιχτό). Και έχει κι από μπροστά άλλες 2. Μία ροζ και μία πράσινη. Εγώ έχω από πίσω τα ηχεία που μπαίνουν στη πράσινη θύρα, αλλά επειδή δεν έιχε άλλη για τα ακουστικά, τα έβαλα στη πράσινη μπροστά. Και αν τα έχω συνδεμένα και τα δύο, η μουσική ακούγεται μόνο από τα ακουστικά. Και τα 2 τραγούδια που παίζονται στα decks!
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 7:20 am
wraia.Ara h karta hxou sou einai 4.1.Twra prepei na pas pinaka elegxou->diaxeirisi suskevwn hxou (h kati paromoio)-> kai na pas ru8miseis hxeiou(psa3e ligo ekei mesa kai 8a to vreis).Ekei 8a prepei na exeis ru8misei wste h ble e3odos na dinei hxo sto pisw hxeio(e3odos pisw hxeiou 8a sou grafei).Meta anoigeis to VDJ pas Config meta Sound Setup 4.1 desktop kai meta epilegeis wste to master na paei stn front,ta akoustika stn back.Front einai h prasinh e3odos kai back h ble.Meta sundes ta akoustika stn ble kai ta hxeia stn prasinh kai eisai ok...
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 7:30 am
wraia.Ara h karta hxou sou einai 4.1.Twra prepei na pas pinaka elegxou->diaxeirisi suskevwn hxou (h kati paromoio)-> kai na pas ru8miseis hxeiou(psa3e ligo ekei mesa kai 8a to vreis).Ekei 8a prepei na exeis ru8misei wste h ble e3odos na dinei hxo sto pisw hxeio(e3odos pisw hxeiou 8a sou grafei).Meta anoigeis to VDJ pas Config meta Sound Setup 4.1 desktop kai meta epilegeis wste to master na paei stn front,ta akoustika stn back.Front einai h prasinh e3odos kai back h ble.Meta sundes ta akoustika stn ble kai ta hxeia stn prasinh kai eisai ok...

Ρε πάω "Διαχείριση συσκευών ήχου" , αλλά δε βρίσκω "Ρυθμίσεις ηχείου". Τι εννοείς όταν λες, η μπλε έξοδος να δίνει ήχο στο πίσω ηχείο. Δηλαδή ποιο ηχείο? :P
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 7:41 am
Κοιτα το vdj με αυτη τη ρυθμιση που εχεις κανει (4.1 desktop) δινει το μαστερ ηχο στην πρασινη ε3οδο και τον cue(ακουστικα) ηχο στην μπλε.Ομως αν η μπλε εξοδος δεν εχει ρυ8μιστει ωστε να βγαζει δεδομενα(ηχο) αλλα ειναι ρυ8μισμενη ωστε να βαζει τοτε ειναι σαν να προσπα8εις να συνδεσεις τα ηχεια σου στν κοκκινη θυρα που ειναι για το μικροφωνο...Αποτελεσμα δεν θα ακουγεται τιποτα.
Τωρα,εγω παω πινακας ελεγχου->ηχοι,ομιλια και συσκευες ηχου->διαχειρηση εφε ηχου->ρυ8μισεις ηχειου και εκει μου βγαζει ενα πινακα ο οποιος εχει τις 3 8υρες μου.Στν πρασινη εχω επιλε3ει:Εξοδος μπροστινου ηχειου,στν μπλε εξοδος πισω ηχειου και στην κοκκινη εισοδος μικροφωνου.Τωρα τι να σου πω,ισως εσενα η διαδρομη να ειναι καπως διαφορετικη αλλα δες εδω αυτα που γραφει http://www.virtualdj.com/forums/99873/Greek_Forum/__931___973___957___948___949___963___951__VirtualDJ___956___949____954___940___961___964___945____942___967___959___965____954___945___953____960___961___959___945___954___959___965___963___964___953___954___942_.html?page=1%3Cbr/%3E .Γενικα οι ρυ8μισεις για τν προακουστικη ειναι ιδιες και για τν ηχο.Δλδ αν κανεις τισ ιδιες ακριβως ρυ8μισεις για τν συνδεση μιχτη 8α εχεισ επιτυχια...
 

geposted Thu 03 Feb 11 @ 8:07 am
paidia signwmi gia tn enoxlisi . exw agorasei tn mikti behringer djx 750 5 channel k 8elw na tn sundesw me to laptop m kai na xrisimopoihsw t virtual dj 7 . pws mporw na t sundesw kai na exw k proakoustiki? an mporeite apantiste m sas parakalw gt eina epeigon . sas euxaristw ek tn proterwn .
 

geposted Fri 04 Feb 11 @ 11:51 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
θες δευτερη καρτα ηχου και την προ εκδοση...
 

geposted Sat 05 Feb 11 @ 3:24 am
θες δευτερη καρτα ηχου και την προ εκδοση...

mporeis na m peis analutika ti diadikasia prepei na kanw?
 

geposted Sat 05 Feb 11 @ 3:58 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αγοραζειs την προ εκδοση ωστε να ανοιξουν οι επιλογες για προχωρημενη συνδεσμολογια, και μετα εδω ειμαστε να σου πουμε τα επομενα ;)
 

geposted Sat 05 Feb 11 @ 4:21 am
αγοραζειs την προ εκδοση ωστε να ανοιξουν οι επιλογες για προχωρημενη συνδεσμολογια, και μετα εδω ειμαστε να σου πουμε τα επομενα ;)
file exw tn pro ekdosi . twra ?
 

geposted Sun 06 Feb 11 @ 5:08 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
περασε το serial στο προφιλ σου λοιπον να γινεις prof.user. ;)
 

geposted Sun 06 Feb 11 @ 5:52 am
afou exeis tn pro gt dn vazeis to serial kai na exeis etsi ola ta dikaiwmata pou sou parexei h pro ekdosi???Mporeis etsi na katevazeis ta panta skins effects updates dwrean kai exeis kai full technical support....
 

geposted Sun 06 Feb 11 @ 5:55 am
SavasPaHome userMember since 2009
otan kanw ''record'' ena tragoudi mou to apothikeuei se tupo wav. k oxi se mp3. k mou leei oti yparxei error k dn mporei na to kanei se mp3.
mhpws 3erete giati to kanei k an nai pws mporw na to diorthosw.???
 

geposted Tue 08 Feb 11 @ 2:25 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

geposted Tue 08 Feb 11 @ 2:41 pm
98%