Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual dj in Mac - Page: 2

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Επανέρχομαι με τρία νέα θέματα που αφορούν το virtual dj in Mac. Το ένα (σοβαρότατο) είναι το ότι ενώ στα & στα windows και στα Mac ο ορισμός στην database δείχνει κέντρο της οριζόντιας γραμμούλας στην κυμματομορφή (συγχωρέστε με που λησμονώ το πως ακριβώς την αναφέρετε), στα windows η κάθετη γραμμή είναι και αυτή στο κέντρο της οριζόντιας (στα περισσότερα κομμάτια τουλάχιστον), στα Mac όμως είναι αριστερά της με ότι συνέπάγεται! Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό? (σας παρακαλώ για άμεση απάντηση αφού το βράδυ παίζω σε ένα γάμο..!!)

Το δεύτερο έχει να κάνει με το που θα βρω drivers για τη Hercules dj control mp3 e2 που έχω stand by (ως ύστατη επιλογή) &

Το τρίτο είναι το ότι στον Mac δε βλέπω στις ρυθμίσεις - επιλογές την επιλογή της αναβάθμισης (colored waveforms)
 

geposted Sat 20 Oct 12 @ 6:57 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
DrJekyl wrote :
Επανέρχομαι με τρία νέα θέματα που αφορούν το virtual dj in Mac. Το ένα (σοβαρότατο) είναι το ότι ενώ στα & στα windows και στα Mac ο ορισμός στην database δείχνει κέντρο της οριζόντιας γραμμούλας στην κυμματομορφή (συγχωρέστε με που λησμονώ το πως ακριβώς την αναφέρετε), στα windows η κάθετη γραμμή είναι και αυτή στο κέντρο της οριζόντιας (στα περισσότερα κομμάτια τουλάχιστον), στα Mac όμως είναι αριστερά της με ότι συνέπάγεται! Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό? (σας παρακαλώ για άμεση απάντηση αφού το βράδυ παίζω σε ένα γάμο..!!)

den katalabenw ti enoeis alla kai palei den exw mac gia na se booi8isw
kapoia foto isos boi8age!!

DrJekyl wrote :
Το δεύτερο έχει να κάνει με το που θα βρω drivers για τη Hercules dj control mp3 e2 που έχω stand by (ως ύστατη επιλογή)

http://ts.hercules.com/eng/index.php?pg=view_files&gid=17&fid=61&pid=241&cid=1

DrJekyl wrote :
Το τρίτο είναι το ότι στον Mac δε βλέπω στις ρυθμίσεις - επιλογές την επιλογή της αναβάθμισης (colored waveforms)

http://www.virtualdj.com/forums/169616/General_Discussion/_NEW__VirtualDJ_7_2.html
sthn teleytea selida sizitane to idio problima me esena!!

 

geposted Sat 20 Oct 12 @ 8:08 am
DrJekyl wrote :
Το ένα (σοβαρότατο) είναι το ότι ενώ στα & στα windows και στα Mac ο ορισμός στην database δείχνει κέντρο της οριζόντιας γραμμούλας στην κυμματομορφή (συγχωρέστε με που λησμονώ το πως ακριβώς την αναφέρετε), στα windows η κάθετη γραμμή είναι και αυτή στο κέντρο της οριζόντιας (στα περισσότερα κομμάτια τουλάχιστον), στα Mac όμως είναι αριστερά της με ότι συνέπάγεται! Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό? (σας παρακαλώ για άμεση απάντηση αφού το βράδυ παίζω σε ένα γάμο..!!)

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις ένα screenshot ?

 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 5:12 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Auto zitisa kai ego se ena ticket pou esteile - mporoume na to parakolouthisoume edo to problima.
 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 6:48 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Παιδιά θα σας στείλω λίγο αργότερα το screenshot του Mac αφού βιάζομαι τώρα (ίσως και να είναι περιττό) . Προλαβαίνω όμως να σας στείλω αυτό των windows, αφού από windows σας στέλνω τώρα. Όπως βλέπετε η γραμμή της κυμματομορφής είναι ακριβώς πάνω από το τετραγωνάκι. Το ίδιο αρχείο λοιπόν (όπως και σχεδόν όλα - ειδικά τα dance δυστυχώς κομμάτια - στα Mac, το τετραγωνάκι είναι αρκετά δεξιά από την κάθετη γραμμή! Το κουφό δηλαδή είναι το ότι πρόκειται για το ίδιο αρχείο..

 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 11:45 am
Μιλάμε για το CBG ???
 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 11:57 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Τι είναι το CBG Phantom? Αν θυμάμαι καλά το αναφέρουμε σαν beat grid αλλά δεν είμαι σίγουρος. Οι κάτω φωτό είναι από τον Mac (συγχωρέστε με που τισ τράβηξα με τη φωτογραφική αλλά στα Mac δεν ξέρω ακόμη κάποιο πρόγραμμα με capture. Βλέπετε τη διαφορά?



 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 1:36 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Επίσης δεν είχα καμία απάντηση όσον αφορά το colored waveforms in Mac..
 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 1:56 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!

Αυτό που παρατήρησα πριν λίγο είναι το ότι όλο αυτό που συμβαίνει, συμβαίνει μόνο στα κομμάτια που έχω παίξει και ως εκ τούτου έχω τσεκάρει. Σε όσα δεν υπάρχουν στοιχεία (bpm, length, last play κ.λ.π.), δηλαδή σε αυτά που η database δημιουργείται στον Mac είναι όλα μια χαρά!! Αντίστροφα όμως, δηλαδή τα νεο-τσεκαρισμένα κομμάτια στον Mac, όταν συνδέω το σκληρό σε windows, η κατακόρυφη γραμμή είναι μπροστά από το τετραγωνάκι κάτω. Το κομμάτι ''This life'' δεν το είχα ξαναπαίξει και το έπαιξα πριν λίγο στον Mac όπου και η κατακόρυφη γραμμή σημάδευε το κέντρο από το τετραγωνάκι, αλλά όπως φαίνεται καθαρά στο screen shot που είναι από το virtual dj στα windows, εδώ είναι πολύ μπροστά από το τετραγωνάκι!!. Δε μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό! Όποιος έχει και Mac και windows σίγουρα το έχει συναντήσει. Και φυσικά είναι αδύνατο να ''πετάξω'' τη database που δημιούργησα στα windows μόνο και μόνο για να παίζω μόνο στον Mac..!! Ελπίζω και εύχομαι να υπάρχει λύση και σε αυτό..




 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 4:42 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Auto pou blepo einai oti to beatgrid exei kapoia apoklisi.
Bale 2 shortcuts sto keyboard sou :

adjust_cbg -0.025
kai
adjust_cbg +0.025

Me auta tha mporeis na metakineis to beatgrid (tis koukides)me mikra bimata aristera - deksia (gia to epilegmeno deck) oste na tis fereis pano sto beat.

Auto pou den mporo na eksigiso bebaia einai giati den einai idia stis 2 versions.

An kaneis edit kai to metakiniseis auto sozetai stin database, opote mia periptosi einai na to peirazeis kata lathos kai na to metakineis.Milame gia ta idia kommatia / idia database idia eggrafi stin database ? koini database gia pc kai mac ? esoterikos h eksoterikos diskos ?
Des an oi alles allages sozontai px otan sozeis ena cue point apo windows to blepeis kai otan to fortoneis apo mac, gia na bebaiothoume oti einai to kommati kai idia database.

Kane ena test -> reanalyze to/ta arxeia. Auto kanei reset sto beatgrid kai to fernei opos metrithike tin proti fora.
Des ti ginetai.

Epeisis, parolo pou den eimai sigouros pos exei sxesi fortose akribos to idio skin (to default kata proteimisi) kai stis dyo versions kai exe to idio soundcard hardware kai rythmiseis latency.

 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 7:56 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DrJekyl wrote :
Επίσης δεν είχα καμία απάντηση όσον αφορά το colored waveforms in Mac..


tha mou epitrepseis na eimai ligo 'apistos' Thomas os pros to update, pigenai sto config - > info
Sigoura blepeis version 7.2 b412 ?
 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 8:02 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
εγώ βλέπω ότι το CBG έχει ακριβώς το ίδιο σημείο και στις δυο περιπτώσεις αυτό που είναι διαφορετικό είναι η κυματόμορφη
ένα από τα δυο skin ίσως έχει λάθος κεντράρισμα. της Αν μπορείς να έχεις το ίδιο skin και στους δυο υπολογιστές για τσεκάρισμα!!

DrJekyl wrote :
Επίσης δεν είχα καμία απάντηση όσον αφορά το colored waveforms in Mac..

κοίταξες αυτό που σου είπα παραπάνω!!!


 

geposted Mon 22 Oct 12 @ 9:26 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Milame gia ta idia kommatia / idia database idia eggrafi stin database ? koini database gia pc kai mac ? esoterikos h eksoterikos diskos ?
Des an oi alles allages sozontai px otan sozeis ena cue point apo windows to blepeis kai otan to fortoneis apo mac, gia na bebaiothoume oti einai to kommati kai idia database.

Kane ena test -> reanalyze to/ta arxeia. Auto kanei reset sto beatgrid kai to fernei opos metrithike tin proti fora.
Des ti ginetai.

Epeisis, parolo pou den eimai sigouros pos exei sxesi fortose akribos to idio skin (to default kata proteimisi) kai stis dyo versions kai exe to idio soundcard hardware kai rythmiseis latency.

[/quote]

Ναι Apopsis, μιλάμε για ακριβώς τα ίδια κομμάτια, database, και εγγραφή στη database. Είναι όλα στον ίδιο εξωτερικό σκληρό που χρησιμοποιώ και βάζω τη μία στα windows και την άλλη στα mac. Οι αλλαγές στα cue points σώζονται κανονικά στα πάντα και φαίνονται και στις δύο περιπτώσεις ακριβώς ίδιες. Φυσικά και είναι η ίδια database αφού είναι η database του εξωτερικού σκληρού!

Έκανα test αλλά δεν έφερε αποτέλεσμα ούτε αυτό!

Το skin των windows που ανέβασα είναι από το pc που έχω στο σπίτι, αλλά και στο laptop που έχω και εκεί το default συμβαίνει το ίδιο ''κουφό'' σκηνικό! Όπως και στα δύο έχω την traktor audio 2.

Παιδιά τσέκαρα τα πάντα αλλά τίποτε. Μου κάνει φοβερή εντύπωση. Δηλαδή σε σας σε έναν εξωτερικό σκληρό το beat grid είναι το ίδιο και σε mac και σε windows?).
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 1:53 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
[/quote]

tha mou epitrepseis na eimai ligo 'apistos' Thomas os pros to update, pigenai sto config - > info
Sigoura blepeis version 7.2 b412 ?[/quote]

Όντως είναι αυτή η version Apopsis. H 7.2 b412
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 1:56 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
djsadim wrote :
εγώ βλέπω ότι το CBG έχει ακριβώς το ίδιο σημείο και στις δυο περιπτώσεις αυτό που είναι διαφορετικό είναι η κυματόμορφη
ένα από τα δυο skin ίσως έχει λάθος κεντράρισμα. της Αν μπορείς να έχεις το ίδιο skin και στους δυο υπολογιστές για τσεκάρισμα!!

DrJekyl wrote :
Επίσης δεν είχα καμία απάντηση όσον αφορά το colored waveforms in Mac..

κοίταξες αυτό που σου είπα παραπάνω!!!




Sadim έγραψα πιο πάνω ότι και με το ίδιο skin δεν αλλάζει κάτι.
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 1:59 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008





Όπως βλέπεις Apopsis στα mac δεν υπάρχει colored waveforms ενώ από κάτω βάζω τις επιλογές τως windows :




εκτός κι αν έχει σχέση με το ότι είναι πολύ ''φρέσκος'' ο mac (mountain lion - 2012 - last update..)
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 2:58 am
Χωρίς να είμαι σχετικός με MAC:
Κάνε μια πλήρη απεγκατάσταση, σβήσε το φάκελο ρυθμίσεων και δοκίμασε να ξαναπεράσεις το VirtualDJ απ' την αρχή... Κάτι δεν έχει "κάτσει" καλά, αλλά δεν ξέρω τι, πως και γιατί... Δεν έχω MAC!
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 4:09 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
apopsis wrote :
Auto pou blepo einai oti to beatgrid exei kapoia apoklisi.
Bale 2 shortcuts sto keyboard sou :

adjust_cbg -0.025
kai
adjust_cbg +0.025




Apopsis όντως έτσι διορθώνεται στον mac αλλά όταν συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό στον windows, πλέον θα έχουν εκεί την απόκλιση..

Φοβάμαι ότι δε μπορεί να βρεθεί η ''χρυσή τομή'' ώστε να δουλεύουν και στα δύο σωστά..
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 4:11 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
ok, me tin proti eukairia tha dokimaso ena komati se mac kai pc na do an symbainei se olous h einai mono stin diki sou mac version.
To problima ksekinise tora me tin 7.2 h proypirxe ?

Se kathe periptosi kane mia kathari egkatastasi, sbinontas to .plist arxeio (antoistixo tis regiastry sta pc)

An exeis macos 10.7 h neotero kseklidose (kane unhide) prota tonn fakelo "library"
Des pos ginetai edo :
http://www.virtualdj.com/wiki/MAC.%20Reveal%20hidden%20Library%20folder.html

Meta pigine ston fakelo /Users/YOURNAME/Library/Preferences/

sbise to arxeio : com.atomixproductions.virtualdj.plist
kai oti allo arxeio yparxei se auton ton fakelo pou ksekinaei apo : com.atomixproduction*****
(Prosoxi : Auto to bima einai simantiko)

Kane egkatastasi tin teleutaia 7.2 pro gia mac apo to download center sou.
# Tha prepei na sou zitisei to serial number edo - an oxi tote den exeis kanei sosti apegkatastasi #

Trekseto programa, des sto info an einai h 7.2 kai dses an h epilogi gia colored kymatomorfes yparxei tora.
Meta ksekarise pali to problima me to beatgrid.
Panta me default skin se pc mai mac gia na exoume koino simeio anaforas.
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 6:20 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ok Apopsis, θα κάνω όσα μου είπες και θα επανέλθω! Όσον αφορά το πότε ξεκίνησε το πρόβλημα, ξεκίνησε τώρα αφού πριν κάπου ένα μήνα μπήκα στο χώρο των mac. Αυτό που κάνω τώρα είναι εγκατάσταση του virtual dj σε ένα άλλο imac που έχω για να δω αν υπάρχει κι εκεί το ίδιο πρόβλημα.
 

geposted Tue 23 Oct 12 @ 6:49 am
30%