Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: absolute beginner - reeeeeealy help

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Νέο μέλος στην παρέα και η ασχετοσύνη βαράει κόκκινο. Υπάρχει κανείς παρακαλώ να βοηθήσει; Αρχίζω λοιπόν κυριολεκτικά από το Α. Αφού έπαιξα αρκετά στο pc με το VDJ, είπα να το χοντρύνω και γιατί όχι, όταν μεγαλώσω να γίνω και ντου τζου...
Αφού διάβασα το υπεράρθρο του PhantomDeejay προβληματίστηκα: ποια η διαφορά controller / mixer και κυρίως: εγώ τι χρειάζομαι;
Ας βρεθεί please please ένας καλοπροαίρετος καθοδηγητής!



 

geposted Wed 24 Sep 14 @ 2:03 pm
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Καλησπέρα,
Δεν υπάρχει διαφορά στον controller και στον mixer διότι δεν κάνουν την ίδια δουλειά...
Για να παίξεις μουσική χρειάζεσαι καταρχήν τα κομμάτια σου, τα οποία μπορεί να είναι σε κάποια μορφή (mp3, vinyl, CD, κασέτα;!) έπειτα ένα μέσο που θα μπορεί να αναπαράγει αυτά τα κομμάτια π.χ. υπολογιστής ή CD Player για mp3 κτλ. και εφόσον θέλεις να παίζεις χωρίς διακοπές χρειάζεσαι έναν μείκτη και τουλάχιστο 2 από αυτά τα μέσα που παίζουν τα κομμάτια ώστε πριν τελειώσει το ένα κομμάτι να βάλεις το επόμενο...
Ο υπολογιστής και κατ' επέκταση το VDJ μπορεί να αναπαράγει τα κομμάτια σου και να τα μειξάρει χωρίς μείκτη, μόνο με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι σου. Όσο προχωράς όμως θα δεις ότι είναι δύσκολο να χειριστείς όλες τις λειτουργίες του προγράμματος μόνο με αυτά και δημιουργείται ανάγκη για έναν controller ο οποίος έχει και μείκτη ώστε να διευκολυνθείς με την χρήση του προγράμματος καθώς και για να το εκμεταλευτείς πλήρως...
Ο controller λοιπόν απλά χειρίζεται το πρόγραμμα που παίζει την μουσική σε αντικατάσταση του πληκτρολογίου και του ποντικιού και ο μείκτης απλά μειξάρει τον ήχο (ανεβοκατεβάζει εντάσεις με απλά λόγια) από τα 2 (ή και παραπάνω...) πλατό στα οποία έχεις φορτώσει τα κομμάτια σου, ώστε να υπάρχει μια συνεχόμενη ροή ήχου στα ηχεία...
Είναι πολύ δύσκολο μέσω θεωρίας να γίνεις "ντου τζου" ο μόνος λόγος που μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω είναι για να προσπαθήσω τουλάχιστο να ξεκαθαρίσω το τι είναι controller και μείκτης...
Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις σε βίντεο στο youtube που εξηγούν αναλυτικά και στην πράξη το τι χρειάζεσαι και πως γίνεται να παίζεις μουσική...
 

geposted Thu 25 Sep 14 @ 9:44 am
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου! Οπότε πάω σφαίρα για controller. Προς το παρόν "πειραματίζομαι" μόνο με το VDJ και πάω για Numark.
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι καλό και οικονομικό;
Σκέφτομαι για Numark omni control ή Mixtrack Pro II από αγγελία. Τι λες;
 

geposted Wed 01 Oct 14 @ 4:03 am
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου! Οπότε πάω σφαίρα για controller. Προς το παρόν "πειραματίζομαι" μόνο με το VDJ και πάω για Numark.
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι καλό και οικονομικό;
Σκέφτομαι για Numark omni control ή Mixtrack Pro II από αγγελία. Τι λες;

ΥΓ. Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο video;
 

geposted Wed 01 Oct 14 @ 4:04 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Το mixtrack pro II είναι καλή αγορά για να μάθεις. Βίντεο δεν γνωρίζω δυστυχώς διότι δεν μου έχουν χρειαστεί (δεν υπήρχε καν YouTube όταν ξεκίνησα :p).
Δεν νομίζω να είναι δύσκολο να ψάξεις (μάθημα DJ π.χ). Αν δεν δώσει κάποιος άλλος σύνδεσμο και δεν βρεις κάτι θα κοιτάξω να σου βρω μόλις έχω πρόσβαση στο laptop μου.
 

geposted Wed 01 Oct 14 @ 7:48 am
Ευχαριστώ πολύ!
 

geposted Sun 05 Oct 14 @ 7:38 am
Καλησπέρα και πάλι! Επειδή θα πάρω μεταχειρισμένη, είμαι ανάμεσα σε αυτές:
Numark mixtrack pro2
Numark N4
Pioneer DDJ-WeGo

Έχετε να μου προτείνετε ή να με προειδοποιήσετε για κάτι;
Επειδή έχω mac θα είναι εντάξει;
Ευχαριστώ
 

geposted Thu 23 Oct 14 @ 4:08 pm
Το οτι θα έχεις MAC μην σε απασχολεί. Θα είσαι εντάξει ούτως ή άλλως.

Τώρα μιας και δεν έχεις άδεια χρήσης του VirtualDj ίσως σε ενδιαφέρει να μάθεις και το κόστος της άδειας χρήσης για κάθε μια από αυτές τις κονσόλες πριν αποφασίσεις...
http://www.virtualdj.com/buy/index.html (Λογικά σε ενδιαφέρει η τρίτη επιλογή δεξιά)
 

geposted Thu 23 Oct 14 @ 4:21 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)