Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Sound Card usb cable

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
 

geposted Tue 01 Mar 16 @ 5:20 pm
Ως προς την αξιοπιστία ναι, αν και δεν βλέπω τον λόγο να δώσεις 67 ευρώ για ένα καλώδιο USB. Σίγουρα ένας καλής ποιότητας καλώδιο βοηθάει την αξιοπιστία της σύνδεσης και της μεταφοράς δεδομένων, αλλά και ένα καλώδιο με 10-15 (άντε 20) ευρώ την ίδια δουλειά θα σου κάνει.
Τώρα ως προς το θέμα της ποιότητας ήχου, όχι δεν θα δεις καμία διαφορά αν έχεις καλή κάρτα ήχου.
 

geposted Tue 01 Mar 16 @ 5:41 pm
Έχω το συγκεκριμενο καλωδιο της Oyaide και πρεπει να πω οτι ειναι εξαιρετικό στην μεταφορά δεδομένων επιτρέποντας μου να παίζω στην minimum latency που μου επιτρέπει το software που χρησιμοποιώ, στο 1 ms.
Στην minimum latency έχω παρατηρήσει σε όλα τα τα συστήματα που έχω παίξει ότι έχω καλύτερο ήχο, ειδικά σε θέμα καθαρότητας και ατάκας.
Επίσης κερδίζω σε άμεση απόκριση των controller μου.
Στην δική μου περίπτωση αξίζει τα χρήματα του γιατί έχω καλύτερη ποιότητα ήχου όχι απευθείας από το καλώδιο άλλα λόγω της καλής μεταφοράς δεδομένων που έχει.
Έχει βέβαια ένα σοβαρό μειονέκτημα, είναι δύσκαμπτο και θέλει τον χώρο του για να το συνδέσεις με τις συσκευές.
 

geposted Tue 01 Mar 16 @ 9:56 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Πάνο η δυσκαμψία ήταν και ο μόνος λόγος που προβληματιζόμουν αλλά το παρήγγειλα..
 

geposted Wed 02 Mar 16 @ 5:21 am
Από την προσωπική μου εμπειρία θα συμφωνήσω με Phantom: "Ένα καλώδιο δεν φέρνει την άνοιξη"...

Στο θέμα του latency, οι παράμετροι (και κατ' επέκταση οι ρυθμίσεις, εάν υφίσταται η δυνατότητα): USB Bus Clock Front & Back Buffer (κυρίως), ASIO Driver Input & Output Buffer, A/D και D/A Converters Buffer, αλλά και CPU speed, αποτελούν το Α και το Ω.

Από κει και πέρα, σαφώς ένα καλώδιο USB αξίας 10€ - 70€ είναι προτιμότερο από ένα καλώδιο του 1€, ιδίως εάν χρησιμοποιείται εντός controller case και εφάπτεται συνεχώς με καλώδια ρεύματος, όπου η "θωράκιση" (του USB cable) είναι άκρως απαραίτητη...
 

geposted Wed 02 Mar 16 @ 6:04 am
DrJekyl wrote :
Πάνο η δυσκαμψία ήταν και ο μόνος λόγος που προβληματιζόμουν αλλά το παρήγγειλα..


Καλοδούλευτο Γιάννη, όταν το δουλέψεις πες μας τις εντυπώσεις σου.
Εγώ το έχω πάνω από δυο χρόνια, πριν έρθει στη Ελλάδα, και όπως ανάφερα είμαι ευχαριστημένος.
 

geposted Wed 02 Mar 16 @ 12:36 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)