Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN - Page: 19

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

1) Δεν υπάρχουν προς το παρών "χωριστές" εντολές για αυτές τις ενέργειες. Είναι όλες τμήμα του browser_options μενού

2) color="`setting 'readOnly' on ? get_color 'red' : get_color 'white'`"
 

geposted Sat 18 Apr 20 @ 11:32 am
Σε ευχαριστώ πολύ... Καλή Ανάσταση να έχεις κι εσύ και όλοι οι υπόλοιποι... Με υγεία...
 

geposted Sat 18 Apr 20 @ 5:07 pm
Μερικές (ακόμα) ερωτήσεις:

1. Όσον αφορά στο GUI, έχω ορίσει μεταβλητές για την απεικόνιση των όποιων variations. Επειδή, όμως, το VDj δεν επιθυμώ να ξεκινάει με την απεικόνιση που ορίζουν οι μεταβλητές με τιμή 0, ψάχνω να βρω τον κατάλληλο τρόπο, ώστε να το επιτύχω αυτό (χωρίς να αλλάξω τις τιμές των μεταβλητών στο κώδικα του skin).

Κατόπιν πειραματισμών, είδα ότι εάν θέσω:

<onload action="setting 'VDJScriptGlobalVariables' '$Monitor_MkI_Mode=0=0.00000, … … …, $Monitor_MkI_Rhythmzone_Style=0=0.00000'"/>

τότε επιτυγχάνεται! Αλλά, εάν αντικαταστήσω το setting με setting_if_unchanged, αυτό δεν επιτυγχάνεται. Οπότε, το ερώτημα είναι, που κάνω λάθος?

2. Ποια είναι η διαφορά της εντολής oninit απ’ την εντολή onload?

3. Εάν έχω επιλέξει eqMode = Frequency και επιθυμώ να έχω τα stems στα pads, πώς το ορίζω με εντολή, του τύπου:

<onload action="get_username & param_contains 'theiosgiorgos' ? setting ... ... ...

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων...
 

geposted Fri 22 Jan 21 @ 6:17 am
Λάθος πρώτο:
<onload action="setting 'VDJScriptGlobalVariables' '$Monitor_MkI_Mode=0=0.00000, … … …, $Monitor_MkI_Rhythmzone_Style=0=0.00000'"/>

Μπορεί να σου δουλεύει αλλά είναι ΚΑΚΗ, ΚΑΚΙΣΤΗ πρακτική καθώς αντικαθηστά όποια αποθηκευμένα Global Variables υπάρχουν στο πρόγραμμα με οτι ορίζεις εσύ.
Έτσι αν εγώ σαν χρήστης χρησιμοποιώ π.χ. 2-3 skins που επίσης αποθηκεύουν global variables και δοκιμάσω το δικό σου, θα χάσω όλα τα global variables και όλες τις ρυθμίσεις που έχω κάνει σε άλλα skin.
Επίσης αρκετοί controllers χρησιμοποιούν global variables για να δουλέψουν σωστά. Καταστρέφοντας τους τα αποθηκευμένα variables μπορεί να δημιουργήσεις προβλήματα στο mapping τους.

Λάθος δεύτερο:
Η εντολή setting_if_unchanged αλλάζει μια ρύθμιση ΜΟΝΟ αν ο χρήστης δεν έχει "πειράξει" ποτέ τη ρύθμιση αυτή.
Αν ανοίξεις τις ρυθμίσεις θα δεις οτι δίπλα από πολλές από αυτές υπάρχει ένα Χ
Το Χ αυτό σημαίνει οτι ο χρήστης έχει πειράξει αυτή τη ρύθμιση (είτε έχει την προεπιλεγμένη τιμή είτε όχι)
Σε αυτές τις ρυθμίσεις η setting_if_unchanged δεν αλλάζει τίποτα.

Τώρα διαφορά των onload και oninit:
H onload εκτελείται κάθε φορά που "φορτώνεις" το skin. Με λίγα και απλά λόγια κάθε φορά που αλλάζεις από κάποιο άλλο skin στο δικό σου.
H oninit εκτελείται σε κάθε αρχικοποίηση του skin. Δηλαδή κάθε φορά που τρέχεις το πρόγραμμα, κάθε φορά που κάνεις reload το skin και κάθε φορά που αλλάζεις από κάποιο skin στο δικό σου.

Για τα stems:
ΜΗΝ πας από τις ρυθμίσεις. Θα τα μπλέξεις πολύ άσχημα τα πράγματα, ειδικά τώρα που κάθε χρήστης μπορεί να κάνει reassign τα pad pages.
Χρησιμοποίησε ένα απλό action: deck all pad_pages 'stems'

Τέλος η λύση στο πρόβλημα σου είναι απλή. Βάλε στο skin:
<oninit action="var_equal '@$Monitor_MkI_FirstRun' 0 ? set '@$Monitor_MkI_FirstRun' 1 & set '$Monitor_MkI_Mode' 0 & set 'Monitor_MKI_OtherVar' 3 & set ... "/>
 

geposted Fri 22 Jan 21 @ 9:10 am
Γιώργο, σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά. Δεν θέλω να σε ζαλίζω, αλλά θα σου πω το σκεπτικό μου, μήπως έχεις κάποιες επιπλέον ιδέες.

Α. GUI...

Ο κώδικας του skin είναι "δομημένος" κατά τέτοιο τρόπο (var_equal ... 0, var_equal ... 1, κ.τ.λ) ώστε το skin, από compact μορφή να "διαμορφώνεται" σταδιακά (μέσω επιλογών) σε "extended".
Όμως, η αλήθεια είναι ότι εάν κάποιος το "κατεβάσει" και δεν το "δουλέψει" (παρά μόνον του ρίξει μια ματιά), η compact μορφή ίσως τον απογοητεύσει.
Οπότε, σκέφτηκα, αντί να αλλάξω τις τιμές των μεταβλητών (και να χάσω την μπάλα), να βρω τρόπο να εμφανίζεται απ' ευθείας σε "extended" μορφή.

Συμφωνείς με αυτό? Εάν ναι, τότε εφαρμόζω την λύση σου...

B. Settings...

Για το θέμα των settings, έχω ενσωματώσει button στο skin (load suggested settings). Και εάν δεν θέλω καν να υφίσταται το button, προσθέτω μία γραμμή κώδικα του τύπου:

<onload action="get_username & param_contains 'Theiosgiorgos' ? setting ... & setting ..."/>

και ξεμπερδεύω.

C. Ένα άλλο θέμα, είναι το μέγεθος και οι εμφανιζόμενες στήλες στον Browser. Σε αυτή την περίπτωση, μπορώ να "αξιοποιήσω" τα δεδομένου του πεδίου: browserColumns με κάποια εντολή τύπου:

<onload action="get_username & param_contains 'Theiosgiorgos' ? setting 'browserColumns' '...'"/>

ή όχι?
 

geposted Fri 22 Jan 21 @ 12:52 pm
Ως προς το πρώτο σκέλος, ομολογώ οτι αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει κι εμένα για τα δικά μου skin.
Τελικά προσωπικά επιλέγω το "πρώτο φόρτωμα" να είναι περίπου όπως εγώ νομίζω οτι θα έπρεπε κάποιος να δουλέψει με το skin και μετά ας αλλάξει οτι θέλει.
Οπότε εδώ σαφής απάντηση δεν υπάρχει.

Ως προς το δεύτερο σκέλος γενικά συνιστώ το να μην "παίζει" κανείς με τα settings του προγράμματος.
Σαφώς και μπορείς να φορτώσεις ή να αλλάξεις αυτόματα settings στο onload ή στο oninit μόνο για σένα.
Αλλά γενικά δεν συνιστώ να πολυπειράζεις τα settings, ειδικά όταν αυτό γίνεται με μη διαφανή τρόπο.
Με ένα κώδικα που θα κάνεις κάτι μόνο για σένα (με τον κώδικα που ανέφερες) δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος. Κάνε "οτι γουστάρεις"

Ως προς το τρίτο σκέλος...
Ναι μεν, αλλά...
Εξηγώ:
Οι τιμές που παίρνει το πεδίο browserColumns εξαρτώνται από πολλά πράγματα, όπως ανάμεσα σε άλλα και το πλήθος των διαφορετικών browser που έχει κάθε skin. Κάθε browser (που βρίσκεται μέσα σε ένα panel κτλ) έχει τις δικές του ρυθμίσεις και οι ρυθμίσεις αυτές όλες μαζί φτιάχνουν το πεδίο browserColumns
Το άλλο πρόβλημα είναι οτι οι τιμές αυτές διαβάζονται ΠΡΙΝ φορτωθεί το skin, και η αλλαγή τους δεν έχει άμεσο αποτέλεσμα στο πρόγραμμα.
Με λίγα λόγια:
1. Το πρόγραμμα διαβάζει τις τιμές που έχει το αρχείο settings.
2. Εσύ αλλάζεις τις τιμές αλλά αυτές δεν εφαρμόζονται άμεσα στον browser
3. Όταν κλείνεις το πρόγραμμα, αυτό αποθηκεύει την τρέχουσα διαρύθμιση όλων των browser (και επομένως κάνει overwrite τις αλλαγές που έκανες με το button)

H συγκεκριμένη ρύθμιση λοιπόν δημιουργήθηκε και υπάρχει απλά σαν "storage/memory" και όχι για να την αλλάζει ο χρήστης.

Ο μόνος τρόπος να κάνεις κάτι είναι να κάνεις edit το αρχείο settings.xml με το πρόγραμμα κλειστό.
 

geposted Fri 22 Jan 21 @ 1:28 pm
Σε ευχαριστώ! Μία ακόμη απορία (αν και το "ξεχείλωσα" και θα με κράξεις)...

Δοκίμασα να δημιουργήσω window στον οποίο θα εμφανίζεται ένας "ξεχωριστός" browser. Αυτό έγινε μεν, αλλά παρότι οι (πλέον 2) Browsers έχουν διαφορετική ονομασία, εντούτοις οτιδήποτε και εάν κάνω στον έναν, γίνεται ταυτόχρονα και στον άλλον.
Κάνω κάπου λάθος στον κώδικα ή το VDj, δεν μπορεί να υποστηρίξει αυτή την "λειτουργία"?
 

geposted Sun 24 Jan 21 @ 1:36 pm
Δεν κάνεις κάτι λάθος.
Στο VirtualDJ για διάφορους λόγους έχουμε επιλέξει να μπορείς να έχεις πολλαπλούς browser στο skin σου, αλλά όλοι οι browser δείχνουν την ίδια τοποθεσία (φάκελο/επιλεγμένο τραγούδι)
Αυτό δεν είναι bug. Είναι σκόπιμη επιλογή και δύσκολα, πολύ δύσκολα, θα πεισθεί η ομάδα σχεδιασμού να το αλλάξει.

Αν θες να μάθεις γιατί είναι σκόπιμη επιλογή, πέρα από το γεγονός οτι ένα skin μπορεί να έχει δεκάδες browser στον κώδικα του κάτι που κάνει την διαχείρηση κάθε ανεξάρτητου browser πιο δύσκολη, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα όταν βάλεις στην εξίσωση και controllers (σε ποιον browser κάνει scroll ο controller και από ποιον φορτώνει tracks) ή controllers που έχουν οθόνες και προσφέρουν κάποιας μορφής browser.
Οπότε για να μην γίνουν τα πράγματα υπερβολικά πολύπλοκα και για τους χρήστες και για το πρόγραμμα, όλοι οι browser δείχνουν πάντοτε το ίδιο.
 

geposted Sun 24 Jan 21 @ 3:53 pm
Αποριών συνέχεια...

1. Δεν είναι ουσίας, αλλά στον κώδικα menu:

<item text="Center" action="setting 'waveformCenter' 'Center'" hascheck="true"/>

δεν εμφανίζει το check...

2. Στον κώδικα menu:

<item text="Show PlugIn Page" action="show_pluginpage" hascheck="true"/>

άλλοτε ανοίγει - εμφανίζει το pluginpage και άλλοτε όχι...

3. Έχω δημιουργήσει 4 buttons (λόγω διαφορετικού text, ανά deck) για την εντολή clone_deck. Το 1ο έχει κώδικα:


<define class="btn_CloneDeck" classdeck="1" action="deck 2 rightdeck ? clone_deck : deck 4 rightdeck ? clone_deck">
...
</define>

και λειτουργεί ορθά, όπως ακριβώς περιγράφει το action. Τα υπόλοιπα 3 buttons, όμως, όχι. Για παράδειγμα, το 2ο:


<define class="btn_CloneDeck" classdeck="2" action="deck 1 leftdeck ? clone_deck : deck 3 leftdeck ? clone_deck">
...
</define>

Που κάνω λάθος?

4. Στο PC (όπου κάνω τις όποιες δοκιμές), στο Pad 8 εμφανίστηκε το Stems FX μετά την πρόσφατη αναβάθμιση. Στο laptop, όπου έχω συνδεδεμένο και τον controller, όχι. Είναι θέμα ρύθμισης?

5. Οι εντολές: scratch_dna_option quantized, scratch_dna_option drymix, scratch_dna, μετά τις πρόσφατες αναβαθμίσεις, δεν λειτουργούν!

6. Η εντολή auto_cue, έχει 3 επιλογές: Off, On, Always. Προσπάθησα το εν λόγω button να το κάνω menu, αλλά μέσω menu, δεν υλοποιούνται οι εντολές. Γιατί?

7. Έχει περάσει αρκετός καιρός, όπου πλέον μπορούμε να ορίσουμε τα χρώματα άπαξ και μετά να τα "καλούμε" (ανά περίσταση), αλλά στην περίπτωση, π.χ.:


color="`param_bigger 0.50 get_battery ? color 'clr_A' : param_bigger 0.25 get_battery ? color 'clr_B' : color 'clr_C'`"

αυτό δεν είναι δυνατό. Μήπως υπάρχει κάποια πληροφόρηση, για το πότε αυτό θα είναι πλέον εφικτό?

8. Υπάρχει τρόπος, αντί του slider με action="prelisten_pos", να έχουμε songpos για το prelisten ή όχι?

9. Εάν στο εκάστοτε skin χρησιμοποιήσουμε symbols, τα οποία περιέχονται, είτε στην Arial γραμματοσειρά, είτε σε αυτή που ενσωματώνουμε στο skin (π.χ. Segoe UI), υπάρχει πρόβλημα στον κώδικα του skin γενικότερα ή στην εμφάνισή τους?


Γιώργο, sorry για το "σεντόνι", όποτε έχεις χρόνο... Ευχαριστώ...
 

geposted Tue 02 Mar 21 @ 7:25 am
Theios Giorgos wrote :
1. Δεν είναι ουσίας, αλλά στον κώδικα menu:
<item text="Center" action="setting 'waveformCenter' 'Center'" hascheck="true"/>

δεν εμφανίζει το check...

Θέλει Centered και όχι Center
<item text="Center" action="setting 'waveformCenter' 'Centered'" hascheck="true"/>


Theios Giorgos wrote :
2. Στον κώδικα menu:
<item text="Show PlugIn Page" action="show_pluginpage" hascheck="true"/>

άλλοτε ανοίγει - εμφανίζει το pluginpage και άλλοτε όχι...

H εντολή δουλεύει, αλλά για να δείξει κάτι, πρέπει να υπάρχει κάτι ήδη ανοιχτό στο plugin page.
Με λίγα λόγια αν δεν έχεις εμφανίσει τις παραμέτρους κάποιου effect στο plugin page η εντολή αυτή δεν θα δείξει κάτι καθώς η plugin page είναι άδεια.

Theios Giorgos wrote :
3. Έχω δημιουργήσει 4 buttons (λόγω διαφορετικού text, ανά deck) για την εντολή clone_deck. Το 1ο έχει κώδικα:

<define class="btn_CloneDeck" classdeck="1" action="deck 2 rightdeck ? clone_deck : deck 4 rightdeck ? clone_deck">
...
</define>

και λειτουργεί ορθά, όπως ακριβώς περιγράφει το action. Τα υπόλοιπα 3 buttons, όμως, όχι. Για παράδειγμα, το 2ο:

<define class="btn_CloneDeck" classdeck="2" action="deck 1 leftdeck ? clone_deck : deck 3 leftdeck ? clone_deck">
...
</define>

Που κάνω λάθος?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω που κάνεις λάθος γιατί η λογική της εντολής σου δεν βγάζει νόημα...
Αυτό που λες μεταφράζεται ως εξής:
deck 2 rightdeck ? clone_deck : deck 4 rightdeck ? clone_deck
>>>>
deck 2 rightdeck ? DECK 1 clone_deck : deck 4 rightdeck ? DECK 1 clone_deck
>>>>
DECK 1 clone_deck

Που αν αυτό είναι πραγματικά αυτό που θες να κάνεις δεν βλέπω τον λόγο για το περίεργο script ούτε τον λόγο να ορίσεις classdecks.

Σημείωση: Υπάρχει και η εντολή clone_from_deck αν αυτό που προσπαθούσες να κάνεις είναι αναστροφή της κατεύθυνσης του κλώνου.

Theios Giorgos wrote :
4. Στο PC (όπου κάνω τις όποιες δοκιμές), στο Pad 8 εμφανίστηκε το Stems FX μετά την πρόσφατη αναβάθμιση. Στο laptop, όπου έχω συνδεδεμένο και τον controller, όχι. Είναι θέμα ρύθμισης?

Όχι δεν είναι θέμα ρύθμισης. Αν τρέχεις την ίδια build και στα δύο PC τότε στο PC που δεν σου εμφανίζει το Stem FX υπάρχει κάποιο "επεξεργασμένο" (custom) pad page που κάνει override την default pad page. Πήγαινε στο φάκελο Documents\VirtualDJ\Pads και σβήσε το αρχείο Stems.XML
Theios Giorgos wrote :
5. Οι εντολές: scratch_dna_option quantized, scratch_dna_option drymix, scratch_dna, μετά τις πρόσφατες αναβαθμίσεις, δεν λειτουργούν!

Εδώ λειτουργούν κανονικά. Θα κοιτάξω όμως τα logs μήπως έγινε κάτι ενδιάμεσα στην τελευταία PR build και την beta που τρέχω.

Theios Giorgos wrote :
6. Η εντολή auto_cue, έχει 3 επιλογές: Off, On, Always. Προσπάθησα το εν λόγω button να το κάνω menu, αλλά μέσω menu, δεν υλοποιούνται οι εντολές. Γιατί?

Ή θα πειράξεις το SETTING (χρησιμοποιώντας την εντολή setting) ή θα χρησιμοποίησεις την εντολή auto_cue ΑΝΑ DECK. Δηλαδή η εντολή auto_cue αλλάζει κάθε deck αυτόνομα. Και αν την έχεις βάλει σε μενού που δεν έχει deck τότε η εντολή εκτελείται στο τρέχων κάθε φορά "default" deck.

Theios Giorgos wrote :
7. Έχει περάσει αρκετός καιρός, όπου πλέον μπορούμε να ορίσουμε τα χρώματα άπαξ και μετά να τα "καλούμε" (ανά περίσταση), αλλά στην περίπτωση, π.χ.:

color="`param_bigger 0.50 get_battery ? color 'clr_A' : param_bigger 0.25 get_battery ? color 'clr_B' : color 'clr_C'`"

αυτό δεν είναι δυνατό. Μήπως υπάρχει κάποια πληροφόρηση, για το πότε αυτό θα είναι πλέον εφικτό?

Δεν γνωρίζω να σου πω. Το έχω ζητήσει κι εγώ προσωπικά, αλλά για την ώρα δεν έχει υλοποιηθεί.

Theios Giorgos wrote :
8. Υπάρχει τρόπος, αντί του slider με action="prelisten_pos", να έχουμε songpos για το prelisten ή όχι?

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες. Να κάνεις prelisten αλλά όχι με την prelisten_pos αλλά την songpos ?
Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν γίνεται και δεν γίνεται να γίνει (γι αυτό είναι διαφορετικές εντολές)
Βέβαια (επειδή υποψιάζομαι τι θες να κάνεις) η songpos με αφορμή τα stems έχει δεχθεί κάποιες αναβαθμίσεις. Έτσι το prelisten_pos μπορεί πλέον να έχει κυματομορφή. Δεν μπορείς να ελέγξεις και πολύ την εμφάνιση ακόμα, αλλά αν αυτό είναι που ψάχνεις τότε γίνεται αυτόματα αρκεί το τραγούδι που κάνεις prelisten να έχει φορτωθεί πλήρως μία φορά σε κάποιο decck με το mathEngine ανοιχτό (την ώρα που το VirtualDJ υπολογίζει τα stems φτιάχνει και μία cache της κυματομορφής που χρησιμοποιείται από το prelisten ανεξάρτητα αν το mathEngine είναι ανοιχτό ή κλειστό)

Theios Giorgos wrote :
9. Εάν στο εκάστοτε skin χρησιμοποιήσουμε symbols, τα οποία περιέχονται, είτε στην Arial γραμματοσειρά, είτε σε αυτή που ενσωματώνουμε στο skin (π.χ. Segoe UI), υπάρχει πρόβλημα στον κώδικα του skin γενικότερα ή στην εμφάνισή τους?

Γενικά όχι. Το "χειρότερο" που μπορεί να συμβεί είναι να μην εμφανίζεται σωστά το σύμβολο σε MAC ή παντού αν ο χρήστης δεν εγκαταστήσει την "ειδική" γραμματοσειρά που βάζεις στο skin σου.
Γενικά πάντως αν χρησιμοποιείς την Arial και την Segoe τότε δεν θα έχεις θέματα (ούτε σε MAC) καθώς τα σύμβολα υπάρχουν και στην default font των MAC
 

geposted Tue 02 Mar 21 @ 6:18 pm
Είσαι υπέροχος, σε ευχαριστώ θερμά! Οι όποιες "διευκρινήσεις" ή "εκκρεμότητες":

2. Το αντιλαμβάνομαι περί άδειου "παραθύρου". Το θέμα είναι ότι άλλοτε μου το ανοίγει (άδειο) και άλλοτε όχι.

3. Βασικά, θα μπορούσα να δημιουργήσω μόνον 2 buttons. Για το leftdeck, θα είχε ως text αυτό: "→" και για το rightdeck, θα είχε ως text αυτό: "←".
Από κει και πέρα, η σκέψη της εντολής είναι: "Το RightDeck, είναι το Deck 2? Εάν ναι, κλωνοποίησε το Deck 1 στο Deck 2. Εάν όχι, τότε κλωνοποίησε το Deck 1 στο Deck 4". Το αντίστοιχο και για το LeftDeck.
Αλλά, πλέον, θα χρησιμοποιήσω την εντολή clone_from_deck και θα ξεμπερδεύω...

4. Όντως έχω "επεξεργαστεί" την PadPage των Stems. Οπότε θα πρέπει πλέον να θέσω το effect_stems +1 στο Pad 8...

8. Απλό: Στην "μπάρα" του Prelisten, να βλέπεις κυματομορφή, όπως ακριβώς στην "μπάρα" του SandBox...


Υ.Γ. Το #7, μας έχει "κάψει"...
 

geposted Tue 02 Mar 21 @ 7:18 pm
Theios Giorgos wrote :
2. Το αντιλαμβάνομαι περί άδειου "παραθύρου". Το θέμα είναι ότι άλλοτε μου το ανοίγει (άδειο) και άλλοτε όχι.


Χμ, εδώ πάλι όχι. Δοκίμασε με ένα καινούργιο αρχείο settings.xml να δούμε αν θα έχεις το ίδιο.

Theios Giorgos wrote :
3. Βασικά, θα μπορούσα να δημιουργήσω μόνον 2 buttons. Για το leftdeck, θα είχε ως text αυτό: "→" και για το rightdeck, θα είχε ως text αυτό: "←".
Από κει και πέρα, η σκέψη της εντολής είναι: "Το RightDeck, είναι το Deck 2? Εάν ναι, κλωνοποίησε το Deck 1 στο Deck 2. Εάν όχι, τότε κλωνοποίησε το Deck 1 στο Deck 4". Το αντίστοιχο και για το LeftDeck.
Αλλά, πλέον, θα χρησιμοποιήσω την εντολή clone_from_deck και θα ξεμπερδεύω...


Δηλαδή κλωνοποίησε στο rightdeck
Άρα μπορείς να γράψεις deck left clone_from_deck 1 και να ξεμπερδεύεις όπως είπες!

Theios Giorgos wrote :
4. Όντως έχω "επεξεργαστεί" την PadPage των Stems. Οπότε θα πρέπει πλέον να θέσω το effect_stems +1 στο Pad 8...


Κι αυτό γίνεται! :)

Theios Giorgos wrote :
8. Απλό: Στην "μπάρα" του Prelisten, να βλέπεις κυματομορφή, όπως ακριβώς στην "μπάρα" του SandBox...


Νομίζω στο απάντησα πιο πάνω. Γίνεται και τώρα. Αυτό που ξέχασα να σου πω είναι οτι πρέπει να έχεις την experimentalSkinEngine ενεργοποιημένη (όχι στο auto)
Κάποια στιγμή θα προστεθεί σαν standard feature (χωρίς τις παραπάνω προϋποθέσεις)
 

geposted Tue 02 Mar 21 @ 8:42 pm
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το ανεβάσω... :P

 

geposted Wed 10 Mar 21 @ 5:37 pm
Γιώργο, λύσε μου μία απορία...

Υπάρχουν κάποιοι controllers, όπου κάποια "τμήματά" τους είναι hardware, άρα η μεταβολή π.χ. των buttons στον controller, δεν επηρεάζει το πρόγραμμα. Υπάρχουν και κάποιοι, όπου αυτά τα "τμήματά" τους είναι "software".

Το ερώτημά μου είναι, πώς μπορούμε να γνωρίζουμε "προκαταβολικά" σε έναν οποιονδήποτε controller, τί είναι hardware και τι software?

"Προκαταβολικά", εννοώντας εάν υπάρχουν κάποια σχετικά scripts, με επιστροφή "true" ή "false"...
 

geposted Wed 10 Mar 21 @ 5:42 pm
Εκτός κι αν μιλάμε για αρκετά παλιούς controllers, πλέον ΟΛΟΙ οι controllers στέλνουν εντολές είτε είναι hardware είτε είναι MIDI.
Για παράδειγμα, η DDJ-1000 έχει SOFTWARE μίκτη και στέλνει εντολές volume/eq κτλ στο πρόγραμμα.
Η DDJ-1000SRT έχει HARDWARE μίκτη και ΕΠΙΣΗΣ στέλνει εντολές volume/eq κτλ στο πρόγραμμα.

Αυτό που είναι διαφορετικό είναι οτι το πρόγραμμα στην δεύτερη περίπτωση ξέρει οτι πρέπει να κουνήσει τα volumes/eqs κτλ στην οθόνη και το skin ΑΛΛΑ να μην λάβει αυτές τις κινήσεις υπόψην του.

Από πλευράς SKIN λοιπόν δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, καθώς το πρόγραμμα φροντίζει τα πάντα αυτόματα.
Αν παρόλα αυτά θες να κάνεις κάτι περίεργο τότε αυτό που χρειάζεται να ελέγξεις είναι το status των εντολών fake

fake_mixer, fake_eq, fake_gain, fake_hp, fake_hpmix, fake_master, fake_pfl και fake_filter

Ελπίζω να τις θυμήθηκα όλες.
Κάθε μία από αυτές τις εντολές υποδηλώνει οτι όταν είναι ενεργοποιημένη, το αντίστοιχο κομμάτι του μίκτη θα δείχνει την κίνηση που λαμβάνει από τον controller στην οθόνη, αλλά δεν θα την υπολογίζει στο τελικό αποτέλεσμα.

Για παλιότερες κονσόλες που είχαν hardware μίκτη και ΔΕΝ στέλναν MIDI δεν έχουμε κάποια αυτοματοποιημένη λύση
 

geposted Thu 11 Mar 21 @ 9:50 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Φαίνεται "περιποιημένο", αν και με χαλάει η LCD γραμματοσειρά - προσωπικά γούστα, sorry.
Για ανέβασε και καμια φωτο με φορτωμενα τραγούδια
 

geposted Thu 11 Mar 21 @ 3:19 pm
Thanks Babis...

Extended Mode (basic)



Compact Mode (Basic)



Browser Zoom Mode

 

geposted Thu 11 Mar 21 @ 6:00 pm


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)