Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: mappers ddj-sx - Page: 2

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

μιλαω για το κουμπι browser στην ddj sx που πατιέται και μεσα

θα δουλεψει εκει η εντολη αυτη ?
 

geposted Thu 24 Apr 14 @ 1:52 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
nai
 

geposted Thu 24 Apr 14 @ 11:34 am
ωραια. οποτε πως θα ειναι η ολοκληρωμενη εντολη ωστε να συμπεριφερεται ως εξης το κουμπι browse :

οταν ειμαι στο folder structure ( αριστερα δηλαδη) να κανει folder scroll , με το πατημα folder expand και οταν ειμαι σε καποιο υποφακελο με το πατημα να μπαινει στα κομματια ( files) στην μεση δηλαδη ,

και οταν ειμαι στο files ( στην μεση δηλαδη ) να κανει file browse & scroll ( κανονικα δηλαδη) και με το πατημα να κανει browser zoom ( εαν το ξαναπατησω ομως να βγαινει απο το browser zoom )

γινεται αυτο ?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

geposted Thu 24 Apr 14 @ 4:37 pm
Καταρχήν μιλάς για ολόκληρο το encoder που στην ουσία είναι 2 κομμάτια:

Το encoder (η περιστροφή) και το πλήκτρο (η πίεση)

Έχουμε και λέμε:
map value="ENC_BROWSE" action="browser_scroll"
map value="BROWSE" action="browser_window 'folders' ? browser_folder : browser_zoom"

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά...
 

geposted Thu 24 Apr 14 @ 5:23 pm
νομιζω ο αρχικοs mapper του Γιωργου ειναι ο σωστοτερος γι αυτο το κουμπι

μια ερωτηση τωρα?

γιατι μετα απο δυο τρεισ ωρες τα αυτοματα ακουστικα δεν δουλευουν?
δηλαδη βαζεις νεο track και δεν αλλαζουν
ή εκει που ακους το νεο track στα ακουστικα ξαφνικα χανεται ο ηχος
καποια στιγμη τρομαξα μεχρι να δω το λαμπακι του cue οτι ηταν σβησμενο
βεβαια συνεχιζεις χειροκινητα χωρις προβλημα αλλα τη συμβαίνει,
σας εχει συμβει????

κατα τ αλλα εχω φερει το mapper στα μετρα μου με μικρες αποκλισεις απο
το mapper του γιωργου τον οποιο ευχαριστώ και παλι γιατι με βαση τo
δικο του μερακι εμεις χαιρομαστε τις δυνατοτητες της ddj sx στο virtual dj.
 

geposted Sat 26 Apr 14 @ 5:36 am
Προσωπικά δεν έχω αυτό το πρόβλημα και λιώνω την SX κάθε βράδυ για τουλάχιστον 8 ώρες (10:30μμ-06:30πμ) :P αλλά χρησιμοποιώ μόνο 2 decks.

Υποθέτω οτι από κάποιο σημείο και μετά ορίζεις "χειροκίνητα" το masterdeck όποτε και το πρόγραμμα μπερδεύεται.
Σε κάθε περίπτωση, έλεγξε ξανά τις ρυθμίσεις σου για τα αυτόματα ακουστικά...

Ένας τρόπος που πάντα "διορθώνει" το πρόβλημα είναι να απο-επιλέξεις το PFL από όλα τα κανάλια. Έτσι με το που θα φορτώσεις ένα τραγούδι σε κάποιο deck το PFL θα αρχίσει πάλι να είναι αυτόματο.

Διαφορετικά (εάν έχεις ορίσει χειροκίνητα το MasterDeck) δοκίμασε να το γυρίσεις στο αυτόματο. Δηλαδή πάτα άλλη μια φορά SHIFT+SYNC στο deck που είναι masterdeck
 

geposted Sat 26 Apr 14 @ 11:36 am
καλησπερα και παλι

μια ερωτηση...

πως μπορω οταν ειμαι σε multi fx mode να αλλαξω το fx που αντιστοιχεί σε καθενα απο τα 3 fx select κουμπια ,γιατι δεν τα βρισκω στον mapper.

δεν με πειραζει να ειναι τα ιδια 3 fx και για τα 4 decks - πχ 1) flanjet 2) backspin 3) phaser

χρησιμοποιω τον default mapper με μερικες αλλαγες που τις εχω παρει απο τον mapper του γιωργου ( phantomdeejay)
εχω mapp-αρει ηδη τα fx 1 & fx 2 κουμπια επανω απο καθε καναλι ,αλλα για λογους ευκολιας θα με βολευε να ενεργοποιω και 2-3 εφφε ακομα με ενα πατημα του του αντιστοιχου fx κουμπιου στο multi fx , χωρις να χρειαζεται να το διαλεγω πρωτα γυριζοντας το 1ο fx select κουμπι ( οπως ειναι τωρα οταν δεν ειναι σε multi fx mode)

ευχαριστω πολυ
 

geposted Sun 27 Apr 14 @ 6:27 am
χρησιμοποιώ παντα μόνο 2 decks.
θα το τσεκαρο παλι και μιλαμε
 

geposted Sun 27 Apr 14 @ 3:06 pm
@romeodan:
Δεν ξέρω (δεν έχω ασχοληθεί δηλαδή) πως δουλεύει ο εργοστασιακός mapper για να σε βοηθήσω. Αυτή την στιγμή έχεις προφανώς ένα "υβρίδιο" μεταξύ των 2 mapper κάνοντας την βοήθεια προς τα εσένα δύσκολη.

Θα σου πω πως έχω κάνει map εγώ προσωπικά τα κουμπιά:

deck left effect 1 active
deck left effect 2 active
deck left effect 3 active

Αντίστοιχα τα ποτενσιόμετρα:

deck left effect 1 slider 1
deck left effect 2 slider 1
deck left effect 3 slider 1


Και για να επιλέξεις τα effect χρησιμοποιείς ένα skin που έχει effect slots!
 

geposted Sun 27 Apr 14 @ 4:50 pm
ειναι σωστο αυτο ?

οταν παταω το tempo reset ( λιγο παρατεταμενα) για να επαναφερει το tempo στο 0 , μετα εχει απενεργοποιηθει το keylock και ξαναθελει πατημα.

εχω δοκιμασει να το πατησω λιγο πιο πολυ ή λιγο πιο λιγο αλλα το αποτελεσμα ειναι παντα το προαναφερθεν.

κανω κατι εγω λαθος ή ετσι ειναι ?

( ξερω οτι ισως ειναι ασχετο το θεμα με τον mapper , αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο νημα μονο για αυτο)

ζητω συγγνωμη

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
 

geposted Mon 28 Apr 14 @ 3:30 am
Δεν κλείνει το key_lock. Κλείνει το LED του keylock. Αυτό είναι ένα bug στο firmware του controller. Λύνεται πολύ εύκολα βάζοντας τον ίδιο κώδικα και στα δύο led (led_tempo_reset και led_keylock)
 

geposted Mon 28 Apr 14 @ 3:52 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)