Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SAE - Page: 2

Dieser Teil des Themas ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten

alexmakPRO InfinityMember since 2009
k pos xekinises? dn ixes kapion na sou dixei dio pramata? pires mixanimata k arxises telios monos sou?
 

geposted Thu 14 Oct 10 @ 5:44 pm
Τώρα έπεσες στην περίπτωση (Για τον Apopsis!!!)
Αυτό που θέλει να πει ο Γιώργος το έγραψα κι εγώ παραπάνω:
Quote :

Εντυπωσιακό θα είναι αν σε μάθουν πότε παραμορφώνει ο ήχος, γιατί ΔΕΝ πρέπει να ανάβουν ποτέ τα κόκκινα φωτάκια στα VU των upfader, πότε και πόσο πειράζουμε το gain, πότε πόσο και πως κόβουμε ή ανεβάζουμε τα EQ, πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε σε ένα booth, πως πρέπει να διαλέγουμε την μουσική που θα παίξουμε και με τι κριτήρια, κλπ κλπ.

Αυτό είναι κάτι που το αποκτάς με τον καιρό και την εμπειρία. Χρειάζεται όρεξη και αγάπη για τη μουσική, χρειάζεται να μην φοράς μουσικές παρωπίδες και τα μάτια σου να τρέχουν συνεχώς πάνω κάτω στο χώρο σου. (κοινώς ξέχνα τα σαλιαρίσματα με τα μωρά... :p)
Σίγουρα υπάρχουν κάποιες συμβουλές και κάποια πράγματα που μπορεί να σου πει κάποιος (για το πως να καταλαβαίνεις τι πρέπει να παίξεις και πότε πρέπει να το παίξεις) αλλά ΑΝ το έχεις τότε σου έρχεται με τον καιρό μαζεύοντας εμπειρίες. Αν ΔΕΝ το έχεις, δεν σου έρχεται ποτέ.

Θα σου πω μια μικρή ιστορία:
Όταν ξεκίνησα να "μαθαίνω" να παίζω μουσική στα 14-15 ξεκίνησα με βινύλια. Εκείνη την εποχή το να αγοράσει κάποιος 2 SL-1200MKII ήταν μεγάλη υπόθεση καθώς κόστιζαν όσο ένας ολόκληρος μισθός, μπορεί και παραπάνω. Φυσικά σαν πιτσιρικάς δεν μπορούσα ούτε τα απαραίτητα λεφτά να μαζέψω ούτε να ζητήσω απ' τον πατέρα μου να μου πάρει ΜΚΙΙ. Έτσι ξεκίνησα το καλοκαίρι τα απογεύματα να πηγαίνω σε μια καφετέρια στο χωριό μου και να "βάζω δίσκους" μόνος μου. Δεν θα σου πω βλακείες οτι έμαθα τότε να κάνω beatmatch με βινύλιο... Προσπαθώντας να μάθω να "βάζω δίσκους" απο την στιγμή που δεν μπορούσα να τα καταφέρω με την τεχνική (σκράπας τελείως) επικεντρώθηκα σε κάτι άλλο: Στις επιλογές μου! Έβαζα δίσκους απόγευμα οπότε είχα την πολυτέλεια να πειραματιστώ και φυσικά να ψάξω για μουσικές μέσα σε μια μεγάλη δισκοθήκη. Σιγά σιγά οι επιλογές μου γινόταν όλο και καλύτερες. Είχα αρχίσει απο νωρίς να "κόβω" παρέες και να προσπαθώ να βρω με τι τραγούδι θα "γουστάρουν". Ήταν ένα παιχνίδι για μένα που αργότερα έδειξε πόσο τεράστια κέρδη μου άφησε.
Για να μην πολυλογώ :p όταν ξεκίνησα να παίζω μουσική (στην ίδια καφετέρια) βράδυ την επόμενη χρονιά όχι απλά ο "μόνιμος" dj δεν με βοήθησε αλλά έφαγα και "πόλεμο". Η πλάκα είναι οτι εγώ πήγαινα εκεί για να μάθω, κι όχι για να του πάρω τη δουλειά.
Μετά απο ένα δυο χρόνια άρχισε η "εποχή" του Ελληνάδικου/Βαρελάδικου (μιλάω για το σωστό ελληνάδικο, οχι το σημερινό ελληνοσκυλάδικο).
Τότε απο "ατύχημα" μου πρόσφεραν μια δουλειά για 2 ΣΚ σε ένα απο αυτά. Πήγα να παίξω χωρίς ακόμα να έχω τεχνική (Δεν ήξερα τίποτα για κλειδιά για οχτάδες, δεκαεξάδες κτλ, δεν μπορούσα να κάνω Beatmatch, τίποτα...) Έπαιξα κάνοντας απλά κοφτές αλλαγές και προσπαθούσα να κάνω τον κόσμο να χορεύει όσο πιο πολύ μπορούσα... Τότε άρχισε να φαίνεται το κέρδος απο το "παιχνίδι" μου στην καφετέρια... Όταν οι 2 εβδομάδες πέρασαν ο ιδιοκτήτης μου πρόσφερε μόνιμη συνεργασία για όλο το χειμώνα μαζί με τον resident dj του μαγαζιού. Παρόλο που το παιδί είχε πολύ καλή τεχνική (πάντα τον ζήλευα για το πως τα καταφέρνει και αλλάζει έτσι τα τραγούδια) δεν έκανε σχεδόν ποτέ τις σωστές επιλογές. Το αποτέλεσμα ήταν απο τα Χριστούγεννα και μετά ένας πιτσιρικάς dj χωρίς τεχνική αλλά με σωστό "διάβασμα" του κόσμου και σωστές επιλογές κομματιών να "φάει" τη θέση του κατά τα άλλα πολύ καλύτερου dj.
Για την ιστορία η τεχνική μου άρχισε να χτίζεται και να βελτιώνεται απο τότε και μετά... Ακόμα και σήμερα (είμαι 32 και κάτι) ακόμα σχεδόν κάθε βράδυ κάτι μαθαίνω, κάτι βελτιώνω... και όταν μέσα σε ένα μαγαζί όλα "αποτυγχάνουν" και ο κόσμος παραμένει παγωμένος αγνοώ πλήρως όλες τις τεχνικές, τα κλειδιά, τα BPM κτλπ και ακολουθώ το ένστικτό μου το οποίο μέχρι σήμερα δεν με έχει προδώσει ποτέ και πάντοτε στο τέλος καταφέρνω να σηκώσω το μαγαζί "στον αέρα"...

Όλα αυτά που έγραψα εδώ δεν μπορεί να σου τα διδάξει μια σχολή, και για πολλούς απο εμάς είναι το ΠΡΩΤΟ πράγμα που πρέπει να έχει ένας dj. Τι να το κάνω αν μπορείς να συγχρονίσεις με το αυτί 6 deck με σωστά κλειδιά, μου πετάξεις και 2 accapella απο πάνω αλλά η μουσική σου με αφήνει (σαν πελάτη) αδιάφορο;;;

Υ.Γ.: Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο topic. Ακριβώς επειδή όταν εγώ ξεκίνησα δεν με βοήθησε κανένας και έφαγα και "πόλεμο" όταν δεν υπήρχε λόγος, ακριβώς γι' αυτό το λόγο προσπαθώ να βοηθάω όλα τα παιδιά που μου ζητάνε την γνώμη μου, την βοήθειά μου, τις συμβουλές μου...
 

geposted Fri 15 Oct 10 @ 3:26 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
PhantomDeejay se euxaristo para poli pou ekatses k egrapses ena olokliro katevato gia emena.. katalava kapia pramata k apoti provlepo tha arxiso monos mou me tin voithia ton melon apo edo mesa se oti exo aporia.. oso gia tin SAE pira tilefono k mou ipane 1200 euro mazi me tin egrafi gia 3 mines k epivalete na parakolouthiseis ola ta mathimata.. dld dn ginete na afereso mathimata.. apoti vlepo ta leuta einai polla k dn simferei na kano mathimata... skeutome pros to paron na paro ta cdj 400 k na arxiso monos mou me tis politimes gnomes sas k tis voithies sas k an dn ta katafero.. vlepoume.. ti lete eseis?
 

geposted Fri 15 Oct 10 @ 6:28 am
Απο αυτό εδώ το forum θα έχεις πάντα όση βοήθεια θέλεις άσχετα με το αν τελικά θα πας στη SAE ή όχι. Πάντως αν σκέφτεσαι να πάρεις μηχανήματα κοίτα για CDJ-350 καθώς η Pioneer αποσύρει σιγά-σιγά τα 400.
Γενικά αν θες να αγοράσεις εξοπλισμό θα σου έλεγα να το ψάξεις καλά το θέμα καθώς υπάρχουν πολλές καλές προτάσεις (και πέρα απο Pioneer).
Όταν θα έρθει η ώρα άνοιξε ένα καινούργιο θέμα για να συζητήσουμε τον εξοπλισμό που σκέφτεσαι... :)
 

geposted Fri 15 Oct 10 @ 6:33 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
 

geposted Fri 15 Oct 10 @ 6:40 am
file apopsis eimai polu kainourgios kai polu mikros! thelw na arxisw na mathena allages swstes kai alla tetia! htan endiaferon pou ebales to playlist sou..giati panw se auto kanw eksaskisi..kai kathe fora ginomai kaliteros!! an exeis kai allos playlist na mou dwseis tha hmoun polu happy!!!
 

geposted Sat 30 Oct 10 @ 2:11 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εχε υποψιν σου πως ο σωστος dj διαμορφωνει το playlist του on the fly, αναλογα με τις αναγκες του κοσμου! μην κολλας σε ενα καλουπι.. απλα χρησιμοποιησε το μονο για εξασκηση σε αλλαγες ;)
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 6:54 am
Me eixe problhmatisei kai emena h SAE. To DJing mazi me to music production. Apo ena filaraki pou kanei music engineering ekei, exo akousei polu kala logia. Fernoune DJs kai paragogous ap to eksoteriko, kanoun pollh praktikh eksaskish, seminaria klp. Fainetai na douleboun sosta. Alla einai ligo.... poluteleia na doseis 1200 evro gia na ma8eis se 3 mhnes na kaneis beatmatching, scratching, key kai accapella mixing klp.
An mou periseban mporei kai na pigaina. Oxi mono gia tis texnikes gnoseis, alla isos kai gia na exeis ena "xarti" (an kai den ksero poso metraei stin piatsa) kai isos gia logous diasindeshs.
An antexeis to kostos de xaneis tipota, mporeis ountos h allos na doulebeis kapou oso 8a pigaineis ekei klp, alla prosopika to kostos mou akougetai uperboliko, gia 2 fores ti bdomada, 3 mhnes.
Ta idia pragmata mporeis na ta ma8eis monos sou, oxi toso grigora endexomenos, alla sigoura polu pio fthna. To utube einai gemato apo tutorial kai how-to.
Yparxoun kai sto internet kapoia courses pou mporei na sou bgoun polu pio fthna, an kai merika einai polu pio eksidikebmena. Ostoso einai polu xrisima kai merika, tzampa. (px: http://www.qbertskratchuniversity.com/ , http://www.djtutor.com/ )

H dikia mou sumboulh einai, an sou periseboun ta lefta, pigaine. An den sou periseboun pare mhxanhmata kai lios'ta.
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 9:48 am
nomizw pws oi sygekrimenes sxoles axizoun kyriws gia tis gnwrimies. alliws ma8aineis k monos sou oti sou ma8ainoun ekei.
kati analogo leitourgei k sth 8esnikh k einai pragmatika poly kalh eykairia gia opoion 8elei n mpei st xwro k n gnwrisei kosmo. mexri ekei omws...
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 10:49 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
ok.. euxaristo poli... mallon tha paro exoplismo k tha xekiniso..
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 11:22 am
leonida sth 8essaloniki ti antistixo uparxei?
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 6:28 pm
8esnikh eisai file?

edw leitourgei h sxolh DJs sto club boutique. ap oti xerw prepei n apasxolei arketous "ma8htes" genika. exw thn entypwsh pws einai pragmatika kala organwmenh k ginetai swsth douleia, apla einai sthn krish tou ka8enos, an pistevei oti xreiazetai n plhrwsei gia na ma8ei kati pou 8a t ma8ei k monos tou (isws me pio argous ry8mous vevaia).
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 7:42 pm
Nai Saloniki eimai! Sxolh sto Boutique? Exeis tipota plhrofories, h apla prepei na paw apo kei na dw? Kati eixa akousei paliotera kai gia to Deca. Den endiaferomai idiaitera, apla gia na kserw ti paizei...
Sry gia to offtopic alexmak alla mias kai milame gia DJ Courses...
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 8:20 pm
kati psila exw akousei k egw. kane me add an 8es st fb, gia na mn spammaroume to topic
leonidas siozos
 

geposted Sun 31 Oct 10 @ 9:19 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
kante tin doulia sas kanena provlima ;).. etsi kialios exo lisi to diko mou to thema..
 

geposted Mon 01 Nov 10 @ 2:51 pm
paidia pos mporw nakanw radiofonikh ekmpomph me to virtoual dj?
 

geposted Sat 22 Jan 11 @ 2:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

geposted Sat 22 Jan 11 @ 8:55 pm
Με τη σειρά μου, θα ήθελα κι εγώ να πω πως ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη μουσική.

Δεκαετία 80, τότε που υπήρχαν ακόμα πειρατικά ραδιόφωνα.
Κάτι σαν αυτό με το Στάθη Ψάλτη στο "Κούλα, πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος".
Τότε μαζευόμασταν 2-3 άτομα από την τάξη μου στο λύκειο και συνδέαμε τα κασετόφωνα σε έναν υποτυπώδη μίκτη.
Ο μίκτης συνδεόταν με τον πομπό μου.
Επειδή μένω πολύ ψηλά, ακόμα και ασυντόνιστος που ήταν ο πομπός, δεν μου δημιουργούσε πρόβλημα εμβέλειας. Ακουγόμουν μέχρι τον Γαλατά του Πόρου και μέχρι τη Βάρκιζα. 'Ολα αυτά με έναν πομπό 25Watt (λάμπα EL 504).
Μετά είχαμε βρει ποιοί μπορούν να φέρνουν τα πικαπ σπίτι μου και κάναμε έτσι εκπομπές.

1996, έπαιζα σε ένα μαγαζί στα λιμανάκια. Στο Island. Εκεί είχαν δυο σετ από ένα μοντέλο της Dennon με διπλό CD Player που ήταν και το πρώτο CD-player που ρύθμιζε πιτς.
Είχε μια βλάβη στο τροφοδοτικό και μου λέει το αφεντικό "πάρ'το να το φτιάξεις αν ξέρεις. 'Εχουμε το άλλο διπλό CD player εδώ".
Του λέω "μα θα παω διακοπές στο χωριο" και μου λέει την ιδέα "πάρ'το. Δεν το βιάζομαι".
Ε αυτό ήταν. Στο χωριό είχα κι εκεί σταθμό και είχα δείξει σε όλους τους συγχωριανούς μου πως γίνονται οι μίξεις με διπλό CD Player.
Τους είχα μάθει όλους να μετράνε BMP και οκτάβες για να κολλήσει το μέτρο.

Ούτε στο ΣΑΕ δεν κάνουν τέτοια μαθήματα!
 

geposted Mon 24 Jan 11 @ 2:34 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
xaxaxaxaxaxa sostos radio dj ;)
 

geposted Mon 24 Jan 11 @ 6:51 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
RadioDJ105 wrote :
... 1996, έπαιζα σε ένα μαγαζί στα λιμανάκια. Στο Island. ...


Me like ... Island !!! Sti geitonia mou isouna ?

 

geposted Mon 24 Jan 11 @ 9:13 pm
63%