Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Vocals color fx

Dieses Thema ist veraltet und kann veraltete oder falsche Informationen enthalten.

djachiPRO InfinityMember since 2005
Καλησπέρα παιδιά και υπομονή για τις μέρες που περνάμε.

Τελικά λόγω της απραξίας, έκατσα και πέρασα στο μαγαζί γα win10 οπότε έβαλα και το 2021. Τα stems δουλεύουν οκ αλλά με CPU. No prob

Εχω την DDJ RZ. Εχει 4 κουμπιά για colorfx (Space, Jet, Pitch, Filter).
Προσπαθώ να μαπάρω στο space το vocal. Εχω γραψε:
deck all effect_select 'colorfx' 'vocals' & deck master effect_select 'colorfx' 'vocals' & deck all effect_active 'colorfx' & deck master effect_active 'colorfx'
Αλλά δεν ακούει.
Παίζει μόνο ότι ήταν επιλεγμένο πριν. Π.χ αν είχα το filter επιλεγμένο και μετά πατήσω το space θα λειτουργήσει σαν filter. Αν είχα πατημένο το Jet θα λειτουργήσει σαν jet. Τα jet, pitch τα εχω ηδη μαπαρισμένα με echo και flanger με το ίδιο τρόπο που εχω γράψει και τη vocals και δουλεύουν μια χαρά.

Phantom εκείνο το νέο μαπάρισμα για την DDJ RZ αργεί;

deck all effect_select 'colorfx' 'vocals' & deck master effect_select 'colorfx' 'vocals' & deck all effect_active 'colorfx' & deck master effect_active 'colorfx'
 

geposted Mon 07 Dec 20 @ 5:29 pm
Προφανώς χρησιμοποιείς κάποιο παλιό mapper ή έχεις κάνει copy/paste από παλιότερο mapper

Ο τελευταίος ενημερωμένος mapper αναφέρει για παράδειγμα:
deck master filter_activate 'reverb' & deck all filter_activate 'reverb'

Επείδή το vocals δεν μπορεί να τρέξει στο master γράψε:
deck master filter_activate 'reverb' & deck all filter_activate 'vocals'

ή
deck all filter_activate 'vocals'


Σημείωση, το COLOR_FX_PARAM πρέπει να είναι μαπαρισμένο σαν... filter (σκέτο)

djachi wrote :
Phantom εκείνο το νέο μαπάρισμα για την DDJ RZ αργεί;

Ποιο νέο μαπάρισμα;
Η τελευταία ενημέρωση του mapper της RZ (και όχι μόνο) έγινε με την έκδοση 2021.
Υπάρχει κάτι που λείπει ή δουλεύει λάθος και δεν θυμάμαι;
 

geposted Mon 07 Dec 20 @ 7:18 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :

djachi wrote :
Phantom εκείνο το νέο μαπάρισμα για την DDJ RZ αργεί;

Ποιο νέο μαπάρισμα;
Η τελευταία ενημέρωση του mapper της RZ (και όχι μόνο) έγινε με την έκδοση 2021.
Υπάρχει κάτι που λείπει ή δουλεύει λάθος και δεν θυμάμαι;


Είχα κάτι θέματα
https://www.virtualdj.com/forums/233018/Greek_Forum/_________________________________________________________.html
https://www.virtualdj.com/forums/233323/Greek_Forum/Pioneer_latest_firmware_and_VirtualDJ_latest_update_bag_.html

και είχες πει "Μέχρι να γίνει η επίσημη ενημέρωση του mapper [...]"
βέβαια αυτό το θέμα ήταν τον Μαρτιο.

Τότε είχα κάνει εγώ κάποιες αλλαγές στο mapper και τώρα που έβαλα το 2021 κράτησα το αλλαγμένο mapper. Αν εχει αναβαθμιστεί θα το γυρίσω στα εργοστασιακά να δω τι παίζει!


 

geposted Mon 07 Dec 20 @ 9:51 pm
Το πρόβλημα με το needle όντως δεν είχε διορθωθεί. Διορθώθηκε για το επόμενο update.
Για τα ColorFX το έχουμε ξαναπεί. Δεν μηδενίζουν με το track load και πολύ καλά κάνουν!
Επίσης έχουν γίνει αλλαγές στον mapper για βελτιστοποίηση των color fx, αλλά και άλλες που αφορούν την λειτουργικότητα (όπως π.χ. οτι το το κλείδωμα του needle search είναι πλέον ρύθμιση προσβάσιμη μέσα από τις ρυθμίσεις->Επιλογές->Ελεγκτής)
 

geposted Tue 08 Dec 20 @ 10:33 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
Εβαλα και τα 2
deck master filter_activate 'reverb' & deck all filter_activate 'vocals'

ή
deck all filter_activate 'vocals'

Πάλι τίποτα. Εξακολουθεί και λειτουργεί με το τελευταίο επιλεγμένο εφέ.

Το COLOR_FX_PARAM ειναι filter

ΕΠΙΣΗΣ: Απο το "μενου" στο σκιν διπλα στο φιλτερ που σου επιλεγει ποιο color fx θες, διπλα από το Vocal μου εχει σε παρενθεση (INCOMPATIMPLE). Βεβαια αν το επιλεξω παιζει κανονικά.

Δες και το βιντεο για να καταλαβεις καλυτερα

https://www.youtube.com/watch?v=uBFYdBm8Fg4
 

geposted Tue 08 Dec 20 @ 5:27 pm
Πιθανότατα το πρόβλημα ξεκινάει απ' το γεγονός οτι γράφει "incompatible" και για αυτό η εντολή από τον mapper δεν το επιλέγει.
Εδώ η εντολή από τον controller δουλεύει κανονικά.
Ερώτηση: Το mathEngine σε τι το έχεις ορίσει;
 

geposted Tue 08 Dec 20 @ 6:18 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
CPU, η GPU δεν κανει μου λεει

Το θεμα ειναι οτι τα stems λειτουργουν κανονικα με τα knobs του EQ

Επίσης: Οταν ετρεξα πρωτη φορα το προγραμμα δεν εγραφε incompatible. Την 2η φορα που το ετρεξα το εμφανισε
 

geposted Tue 08 Dec 20 @ 6:30 pm
Μπορείς να το βάλεις στο auto ?
Επίσης κοίτα στο φάκελο VirtualDJ\Plugins64 αν υπάρχουν 2 αρχεία σχετικά με τα stems (cud101.dll και cuf101.dll) και σβήστα, και δοκίμασε ξανά.
 

geposted Tue 08 Dec 20 @ 6:50 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Το έβαλα σε Auto και έπαιξε! Ευχαριστώ πολύ
Τα αρχεία που μου πρότεινες δεν υπήρχαν σε κανέναν φάκελο (plugins plugins 64)
 

geposted Wed 09 Dec 20 @ 10:17 am


(Alte Themen und Foren werden automatisch geschlossen)