Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Crash
Καλησπέρα! Καθώς έπαιζα κόλλησε ελάχιστα το προγραμμα και ξαφνικά όταν πατάω Cue αργεί να ανταποκριθει, τι μπορεί να είναι;
MacBook Pro 2013 i7 2καρτες γραφικών 512ssd 16 ram
Rane sl3 & cdj-350 ως midi

SOS παίζω αυτή την στιγμή
 

geposted Fri 28 Oct 22 @ 6:08 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εισουν συνδεδεμενος σε καποιο wifi?
 

geposted Sun 30 Oct 22 @ 9:33 pm
Ξανά ανοίγω το νήμα γιατί ξαφνικά χθες μου ξανά έκανε το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς….
χρόνια πολλά κιολασ με υγεία σε όλους!!

Σας βάζω ξανά τα infos
MacBook Pro mid 2013
i7
2 κάρτες γραφικών (Nvdia-Intel iris)
16 ram
Catalina
Εννοείται γνήσιο Virtual,
Rane Sl3 & Cdj-350 (midi)

Ξαφνικά στα καλά καθούμενα κάνει ένα πολύ μικρο crashαρισμα(όπως ΠΧ όταν φορτώνεις ένα κομματι πρώτη φορά και κάνει analyse τα stems) και όλα λειτουργούν σαν να έχει ‘’χρονοδιακόπτη’’ με λίγα λόγια τρέχει ο ήχος πιο γρήγορα από την εικόνα…

Οτιδηποτε πατήσω στο προγραμμα ξεκινάει μετά από 5 δευτερα, να πω ότι με επανεκκίνηση φτιάχνει αλλά χθες μου το έκανε 4 φορές

Γνωρίζουμε τι μπορεί να είναι;
 

geposted Mon 26 Dec 22 @ 2:26 pm
Γράψε μας ποιες είναι οι τιμές που έχεις στα κάτωθι settings:

1. stemsRealtimeSeparation: ?
2. stemsSavedStems: ?
3. stemsAllowReducedQuality: ?
4. stemsFix: ?
5. maxStemLenght: ?

και...

6. maxPreloadLenght: ?
 

geposted Mon 26 Dec 22 @ 10:06 pm
Σε MacBook του 2013 και με Catalina τα νέα stems δεν δουλεύουν.
Αυτό που εγώ υποψιάζομαι είναι οτι κρασάρει η κάρτα γραφικών.
Μιας και το μηχάνημα είναι πλέον "παλιό", καλό θα ήταν να του κάνεις ένα έλεγχο. Νομίζω υπάρχουν ειδικά "stress test" για MACs που ελέγχουν αν όλα λειτουργούν σωστά. Δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν ελεύθερα και είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου, ή αν πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο service center.
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 12:11 am
Theios Giorgos wrote :
Γράψε μας ποιες είναι οι τιμές που έχεις στα κάτωθι settings:

1. stemsRealtimeSeparation: ?
2. stemsSavedStems: ?
3. stemsAllowReducedQuality: ?
4. stemsFix: ?
5. maxStemLenght: ?

και...

6. maxPreloadLenght: ?




1. Stemsrealtimeseperation: disabled
2. StemsSavedStems: Manual
3. StemsAllowReducedQuality: Ask
4. StemFix: κανένα τικ
5 MaxStemLength: 20

6. MaxPreloadLenght: 60
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 1:06 pm
PhantomDeejay wrote :
Σε MacBook του 2013 και με Catalina τα νέα stems δεν δουλεύουν.
Αυτό που εγώ υποψιάζομαι είναι οτι κρασάρει η κάρτα γραφικών.
Μιας και το μηχάνημα είναι πλέον "παλιό", καλό θα ήταν να του κάνεις ένα έλεγχο. Νομίζω υπάρχουν ειδικά "stress test" για MACs που ελέγχουν αν όλα λειτουργούν σωστά. Δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν ελεύθερα και είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου, ή αν πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο service center.



Γιώργο δεν χρησιμοποιώ τα Stems καθόλου.
Όταν είχε τρέξει ένας φίλος μου έδειχναν όλα κομπλέ στο μηχάνημα και πριν 2,5 μήνες είχε γίνει σερβις(Πάστες, μπαταρία, καθαρισμός) σε εξουσιοδοτημένο σερβις με καλή λειτουργία…

 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 1:08 pm
Εφόσον δεν χρησιμοποιείς τα stems καθόλου και κατ' επέκταση έχεις τις ανάλογες ρυθμίσεις, τότε, όπως ανέφερε και ο Phantom, το laptop και πιο συγκεκριμένα η κάρτα γραφικών "ζορίζεται". Το γιατί, είναι μία άλλη ιστορία...

 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 4:21 pm
Έχει λειτουργία που όταν δεν μπορεί να ανταποκριθει η μια λειτουργεί και η άλλη, θεωρείς 100% ότι είναι σίγουρα οι κάρτες γραφικών; ;
Άρα δηλαδή σαν να λεμε ότι και αν γίνει δεν βελτιώνεται;
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 4:51 pm
Όχι, 100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι για τίποτα..
Μπορεί τελικά να ζούμε μέσα στο matrix και όλα να είναι στο μυαλό μας.. :P

Πέρα από το χιούμορ, θεωρώ οτι είναι το πιο λογικό. Για να μην κολλάει ο ήχος και να κολλάνε τα γραφικά, το θέμα αφορά τα γραφικά.
Και από την στιγμή που είσαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα, το πιθανότερο είναι οτι έχει να κάνει με το μηχάνημα σου, και όχι με το πρόγραμμα (αλλιώς θα είχαμε κι άλλους χρήστες με το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα). Το γεγονός οτι ο υπολογιστής σου είναι σχεδόν δεκαετίας συνηγορεί ακόμα περισσότερο σ' αυτό καθώς είναι πιθανότερο να εμφανίσει πρόβλημα σε σχέση με ένα μηχάνημα 2-3 χρονών.
Τώρα αν έχεις κάνει service και είσαι σίγουρος οτι το μηχάνημα σου λειτουργεί 100% απροβλημάτιστα σε επίπεδο hardware, εγώ θα σου πρότεινα τον "δύσκολο" δρόμο:
Πλήρες backup, format, εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης MAC OS που υποστηρίζει ΕΠΙΣΗΜΑ το MAC σου και στήσιμο από την αρχή.
Πρόσεχε: Στήσιμο από την αρχή, όχι επαναφορά του συστήματος από το Time Machine.

Υ.Γ.: Λέω όχι από το Time Machine γιατί είναι πιθανό να σου επαναφέρει και την αιτία του προβλήματος μαζί με τα υπόλοιπα.
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 8:42 pm
Χαχαχαχαχα

Κολλάει και ο ήχος για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά συμβαίνει αυτό με τα γραφικά… δεν ξεκινάει ξαφνικά αυτό που αναφερω,
Δηλαδή ας πούμε κάνει ένα κόλλημα ο ήχος, ένα κόλλημα η οθόνη και μετα λειτουργεί κανονικά το προγραμμα χωρίς το παραμικρό αλλά με την καθυστέρηση αυτη.
Αυτό είναι που μου τρελαίνει το μυαλό.

Επίσης αυτό πάλι που μου κάνει τεράστια εντύπωση καθώς μου λες ότι φταίει το μηχάνημα. Και στο προηγούμενο μοντέλο μου το έκανε, ακριβώς το ίδιο πραγμα για αυτό σου είπα αν είσαι 100% σίγουρος..
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 10:00 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ανοιξε το Activity Monitor στο Mac σου και παρακολουθησε λίγο το πόσο μνημη έχει καταλάβει το VirtualDJ την ώρα που αρχίζει να "κολλάει" ( και ισως και την απασχόληση της cpu)

Υπάρχει περίπτωση επίσης κάποια αλλη εφαρμογη που τρέχει στο παρασκήνιο να καταναλώνει μνήμη και πορους επεξεργαστή και το VDJ να ζορίζεται.
Η υπερθέρμανση απίσης μπορεί να είναι ένας άλλος παράγοντας.
 

geposted Tue 27 Dec 22 @ 11:24 pm
djdad wrote :
Ανοιξε το Activity Monitor στο Mac σου και παρακολουθησε λίγο το πόσο μνημη έχει καταλάβει το VirtualDJ την ώρα που αρχίζει να "κολλάει" ( και ισως και την απασχόληση της cpu)

Υπάρχει περίπτωση επίσης κάποια αλλη εφαρμογη που τρέχει στο παρασκήνιο να καταναλώνει μνήμη και πορους επεξεργαστή και το VDJ να ζορίζεται.
Η υπερθέρμανση απίσης μπορεί να είναι ένας άλλος παράγοντας.


Είναι σχεδόν αδύνατον εκείνη την στιγμή να έχω ανοιχτό το activity monitor όπως καταλαβαίνεις και εκτός από όλο αυτό είναι τόσο μπαμ μπαμ που θεωρώ εκείνη την στιγμή δεν θα προλάβω καν να δω με ένα γεμάτο μαγαζί, ωστόσο θα το δοκιμάσω…

Δεν λειτουργεί τίποτε άλλο παρά μόνο το VDJ, έχει γίνει το κατάλληλο optimisation

Για την θερμοκρασία που λες θεωρώ είναι σε λογικά πλαίσια παι με τα λεγόμενα συναδέλφων στα συγκεκριμένα μοντέλα(retina 2013 έως 2016) λόγω των δυο καρτών ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία με ένα Μακ και μια κάρτα intel…
Παίζει στις παρακάτω τιμές:
50-58 που λειτουργούν και οι δυο κάρτες
58-65 που λειτουργεί η μια κάρτα

Έχω βάλει και smc control
 

geposted Wed 28 Dec 22 @ 10:50 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δλδ θες να πεις πως αν αφήσεις τον υπολογιστή στο σπίτι να τρέχει με μία μεγάλη Playlist στον αυτόματο πιλότο , δεν θα στο κάνει ?
 

geposted Wed 28 Dec 22 @ 11:20 am
Καλησπέρα στο φόρουμ!! Ξανά γράφω στο νήμα αυτό γιατί δυστυχώς χθες μετά από τόσους μήνες μου το ξανά έκανε δυο φορές…
(Η ειρωνεία είναι ότι και τότε το έκανε δυο φορές και μετά ποτέ ξανα σε όλο το σετ)


Ελαβα υπόψιν όλες της συμβουλές του dad του phantom και του θείου, έψαξα όλα αυτά που μου αναφέρετε τότε αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ξαφνικά ΔΕΝ μου το ξανά έκανε ποτέ το συγκεκριμένο crashrisma. Έλα που όμως χθες ξαφνικά μου ξανα έκανε πάλι τα ίδια…

Έψαξα, έστειλα μηνύματα σε άλλους συναδέλφους, ψάξαμε μαζί αλλά μάταια.. κιόλας ένας μου ανέφερε ότι τόσα χρόνια δεν έχω κατά ξαναδεί τέτοιο θέμα..

Έχουμε μια λύση ρε παιδιά; Αρχίζω και απογοητεύομαι πολύ που δεν μπορώ να βρω υο πρόβλημα και με ξενερώνει αφάνταστα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

geposted Sat 25 Feb 23 @ 1:47 pm
sorry αλλα ανοιξα καινουργιο νημα για το θεμα που ειχα...
καθως επαιζα τωρα στο σπιτι μου το εκανε μεταξυ 18:00 με 18:10 και συνδεμενος στο internet λογικα θα εχει σταλθει το αρχειο για να δειτε το crash
 

geposted Wed 01 Mar 23 @ 4:17 pm